Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φόρτιση της μπαταρίας laptop


arisscho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το πώς πρέπει να φορτιστεί η μπαταρία την πρώτη φορά. Σε λίγες μέρες περιμένω να έρθει ενα λαπτοπ dell xps1530 που παρήγγειλα και δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω με την μπαταρία..

 

- Μόλις το πάρω να το ανάψω με το φορτίο που θα έχει και να περιμένω να αδειάσει ώστε να το φορτίσω;

 

- Μόλις το πάρω να το βάλω αμέσως στην πρίζα και να περιμένω να ολοκληρωθεί η φόρτιση για να το ανάψω;

 

- Μόλις το πάρω να το βάλω αμέσως στην πρίζα και να το ανάψω ταυτόχρονα;

 

- Έχω ακούσει οτι στις πρώτες φορτίσεις πρέπει να περιμένεις να αδειάσει τελείως η μπαταρία. Ισχύει αυτό;

 

- Όταν το φορτίζεις είναι καλύτερα να το έχεις αναμένο το laptop ή σβηστό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο στη μπρίζα να το δοκιμάσεις και να το χαρείς και βάλε και τη μπαταρία πάνω να φορτίζει ταυτόχρονα. Απλά άστο μετά να φορτίσει μέχρι το φωτάκι της μπαταρίας να σου δείξει ότι φόρτισε πλήρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα πρεπει μολις το παρεις να την αδειασεις και να την φορτισεις καποιες ωρες παραπανω απο την κανονικη ωρα που θελει για να γεμισει.Μετα την πρωτη φορα καλο ειναι να φορτιζει κλειστο και μολις αδειασει πληρως η μπαταρια.Επισης καλο ειναι να μην χρησιμοποιεις ρευμα και μπαταρια μαζι αλλα οταν εισαι σπιτι για πραδειγμα να βγαζεις την μπαταρια και να αφηνεις μονο το ρευμα.Βεβαια ολα αυτα ειναι δυσκολα στην καθημερινη καφρικη ζωη που κανουμε ολοι με το λαπτοπ μας ...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις υπόψη σου ότι η μπαταρία όταν είναι καινούρια μπορεί να χρειαστεί να περάσουν 2-3 φορτίσεις για να πιάσει την κανονική της απόδοση. Τις πρώτες φορές μπορεί να αδειάσει λίγο πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αυτό που πρέπει να κάνεις κανονικά θα έπρεπε να σε χρεώσω για να στο πω αλλά θα στο πω τζαμπαντάν γιατί είσαι καλό παιδί.

Μόλις το πάρεις, βγάλ' το από το κουτί, και πριν το ανοίξεις,

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ!!!

Καλορίζικο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ερωτηση :Κάνει να αφήνουμε το νετμπουκ στην πρίζα τη νύχτα ώστε να φορτίσουμε την άδεια μπαταρία του; Θέλω να πω πως ενώ το νετμπουκ φορτίζει σε ένα τετράωρο περίπου, εμείς κοιμόμαστε ένα οχτάωρο.....:) μήπως αυτές οι παραπάνω ώρες είναι βλαπτικές για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το netbook μου οσο ειμαι στο γραφειο απλα δεν το βγαζω απο την πριζα, σηκωνομαι φευγω το ξαναπιανω την επομενη μερα και η μπαταρια λειτουργει ακομη αψογα...

δεν λεω οτι ειμαι το καλυτερο παραδειγμα αλλα επιασες το νοημα πιστευω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση :Κάνει να αφήνουμε το νετμπουκ στην πρίζα τη νύχτα ώστε να φορτίσουμε την άδεια μπαταρία του; Θέλω να πω πως ενώ το νετμπουκ φορτίζει σε ένα τετράωρο περίπου, εμείς κοιμόμαστε ένα οχτάωρο.....:) μήπως αυτές οι παραπάνω ώρες είναι βλαπτικές για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

αυτο κανω και εγω,συνηθως πριν πεσω για υπνο το μηχανημα εχει αδειασει οποτε το αφηνω στον φορτιστη και την αλλη μερα το πρωι το βγαζω,δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα με τις ωρες γιατι νομιζω οτι το κυκλωμα κλεινει οταν τελειωσει η φορτιση,βασικα αποφευγω τους μη εργοστασιακους φορτιστες,τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο κανω και εγω,συνηθως πριν πεσω για υπνο το μηχανημα εχει αδειασει οποτε το αφηνω στον φορτιστη και την αλλη μερα το πρωι το βγαζω,δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα με τις ωρες γιατι νομιζω οτι το κυκλωμα κλεινει οταν τελειωσει η φορτιση,βασικα αποφευγω τους μη εργοστασιακους φορτιστες,τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα

 

 

Και εγώ υπό αυτό το σκεπτικό το κλάνω και εδώ και 8 μήνες η μπαταρία παραμένει όπως ήταν καινούρια σε διάρκεια και αξιοπιστία. Το λογικό είναι πως κλείνει το κύκλωμα μόλις φορτίσει η μπαταρία και δεν τροφοδοτείται από 'περισσό' άχρηστο ρεύμα από το τροφοδοτικό. Άλλωστε, όταν και όσο φορτίζει αναβοσβήνει μία κόκκινη ένδειξη φόρτισης μπαταρίας.Αντίθετα, μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση πλήρως, το φωτάκι παύει να αναβοσβήνει και παραμένει αναμμένο. Ύστερα από αυτό το γεγονός, οι λιγοστές μου γνώσεις μου υπαγορεύουν πως το αναμμένο λαμπάκι εν αντιθέσει με αυτό που αναβοσβήνει, υποδηλώνει ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.

 

Οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ υπό αυτό το σκεπτικό το κλάνω και εδώ και 8 μήνες η μπαταρία παραμένει όπως ήταν καινούρια σε διάρκεια και αξιοπιστία. Το λογικό είναι πως κλείνει το κύκλωμα μόλις φορτίσει η μπαταρία και δεν τροφοδοτείτε από 'περισσό' άχρηστο ρεύμα από το τροφοδοτικό. Άλλωστε, όταν και όσο φορτίζει αναβοσβήνει μία κόκκινη ένδειξη φόρτισης μπαταρίας.Αντίθετα, μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση πλήρως, το φωτάκι παύει να αναβοσβήνει και παραμένει αναμμένο. Ύστερα από αυτό το γεγονός, οι λιγοστές μου γνώσεις μου υπαγορεύουν πως το αναμμένο λαμπάκι εν αντιθέσει με αυτό που αναβοσβήνει, υποδηλώνει ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.

 

Οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε;

 

Συμφωνούμε ! αν και μύρισε λίγο ο τόπος :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο δίκο μου netbook το πόσες φορές αναβοσβήνει το λαμπάκι της φόρτισης μου δείχνει κατά πόσο έχει φορτίσει ή κατά πόσο αδειάζει και ακόμα όταν μείνει σταθέρο δεν σημαίνει ότι έχει φορτίσει πλήρως απλά ότι έχει φτάσει π.χ. στο 90% όπου σε αυτό το επίπεδο της μπαταρίας ακόμα είναι σταθερό το λαμπάκι. Το έχω τσεκάρει και μέσα από τα windows όπου βλέπω και το ποσοστό της φόρτισης. Για μένα πάντως προσπαθώ όταν έχει φορτίσει πλήρως να το βγάζω απο το ρεύμα και γενικότερα να μην το αφήνω ώρες με το φορτιστή ενώ είναι η μπαταρία γεμάτη, σαν παραδειγμα έχω το laptop στην δουλεια που είναι dell με docking station και αφού το είχα συνεχώς για 2-3 μήνες πάνω (πίστευα ότι δεν θα το φόρτιζε συνέχεια!) και άρχισε να μου πετάει μηνύματα ότι η μπαταρία χρειάζεται αλλαγή ώσπου τώρα δουλεύει πια μόνο με ρεύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ υπό αυτό το σκεπτικό το κλάνω και εδώ και 8 μήνες η μπαταρία παραμένει όπως ήταν καινούρια σε διάρκεια και αξιοπιστία. Το λογικό είναι πως κλείνει το κύκλωμα μόλις φορτίσει η μπαταρία και δεν τροφοδοτείται από 'περισσό' άχρηστο ρεύμα από το τροφοδοτικό. Άλλωστε, όταν και όσο φορτίζει αναβοσβήνει μία κόκκινη ένδειξη φόρτισης μπαταρίας.Αντίθετα, μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση πλήρως, το φωτάκι παύει να αναβοσβήνει και παραμένει αναμμένο. Ύστερα από αυτό το γεγονός, οι λιγοστές μου γνώσεις μου υπαγορεύουν πως το αναμμένο λαμπάκι εν αντιθέσει με αυτό που αναβοσβήνει, υποδηλώνει ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.

 

Οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε;

οποτε προτεινεις το κλασιμο ανεπιφυλακτα;:lol::lol:θα το ακολουθησω:-Dμονο την μπαταρια η ολο το μηχανημα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Λοιπόν άκου τώρα, η δικιά μου μπαταρία ήταν 9,6V και τα φτυσε. Μπαίνω λοιπόν στο bay και παραγγέλνω μία ίδια αλλά 14,8V. Αυτός όμως που μου τη στέλνει λέει ότι δεν είναι συμβατή με το λάπτοπ μου? Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά? Δηλαδή αν τη βάλω τί θα γίνει? Καμιά έκρηξη? Ή απλά δε θα δουλεύει? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ...:mad::X:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...