Προς το περιεχόμενο

ποιά 32-bit Windows υποστιρίζουν 4GB RAM?


jsmith6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω πως κάποιες εκδόσεις των Win2003 μπορούν να διαχειριστούν και πάνω απο 4GB RAM. Απότε είμαι καλυμένος από την απαντησή σου.

 

Όμως βλέπω πως και τα WinXP SP2 μπορούν να δούν 4GB RAM. Η μήπως δεν κατάλαβα καλά;

 

Το κείμενο δεν το πολύ-κατάλαβα αλλά από τα λίγα που έπιασα το PAE είναι μια μέθοδος για τους 32-bit CPUs να δουν παραπάνω από 4GB μνήμη, και κάποιες εκδόσεις των Windows το χρήσιμοποιούν. Δεν κατάλαβα αν όμως αυτό το feature θα μου "φάει" κάτι άλλο από το performance του όλου συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, άλλο πράγμα η υποστήριξη ακριβώς 4 GB και άλλο η υποστήριξη πάνω από 4GB. Θεωρητικά, όλα τα 32μπιτα λειτουργικά θα έπρεπε να εκμεταλλεύονται πλήρως μέχρι και 4GB. Αλλά στην πράξη γίνεται μία τράμπα στη διευθυνσιοδότηση μνήμης, ένα ποσοστό kernel space και ένα ποσοστό user space. Αν έχεις ακριβώς 4GB μνήμης, χρησιμοποιείς 32μπιτα Windows και δε βλέπεις και τα 4 διαθέσιμα, μπορείς να ενεργοποιήσεις το switch /3GB στο boot.ini και να δώσεις μέχρι και 3GB RAM στις εφαρμογές. Και όχι, δε θα έχεις μετρήσιμο performance penalty. Δες και αυτό το θέμα : Ενεργοποίηση PAE

 

Φυσικά, η καλύτερη λύση για να ξενοιάσεις από τέτοια ακροβατικά είναι η χρήση 64μπιτου λειτουργικού.

 

Δες και αυτό που το εξηγεί με απλά λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άμα βάλεις 64 Bit λειτουργικό, θα τρέχουν όλες οι εφαρμογές που δουλεύουν κανονικά σε 32 bit λειτουργικό? Δηλαδή, δεν υπάρχει η περίπτωση μη συμβατότητας για οποιαδήποτε εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά συγκεκριμένα τα MS Windows, δε μπορώ να απαντήσω εκ πείρας στο ερώτημά σου. Από αυτά που διαβάζω, το μεγάλο ζόρι πέφτει στους drivers των περιφερειακών και όχι τόσο στις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, άλλο πράγμα η υποστήριξη ακριβώς 4 GB και άλλο η υποστήριξη πάνω από 4GB. Θεωρητικά, όλα τα 32μπιτα λειτουργικά θα έπρεπε να εκμεταλλεύονται πλήρως μέχρι και 4GB. Αλλά στην πράξη γίνεται μία τράμπα στη διευθυνσιοδότηση μνήμης, ένα ποσοστό kernel space και ένα ποσοστό user space. Αν έχεις ακριβώς 4GB μνήμης, χρησιμοποιείς 32μπιτα Windows και δε βλέπεις και τα 4 διαθέσιμα, μπορείς να ενεργοποιήσεις το switch /3GB στο boot.ini και να δώσεις μέχρι και 3GB RAM στις εφαρμογές.

 

Στο link για το site της Microsoft που μου έδωσες έλεγε πως κάποιες εκδόσεις των Win2003 βλέπουν πολύ πάνω από 4GB RAM. και στην Wikipedia λέει κάποια αστρονομικά ποσά RAM και το κάνει ξεκάθαρο οτι είναι για τις 32-bit εκδόσεις των Windows. Όμως, σε συνδιασμό με αυτό που μου λες πιο πάνω (/3GB στο boot.ini), και διαβάζοντας το dansdata.com, συμπεραίνω οτι κανένα 32-bit Windows λειτουργικό δεν χρησιμοποιεί 4GB και πάνω. Έχω μπερδευτεί :-/ Εκτώς και αν ενοείς οτι στα ακριβώς 4GB έχουμε πρόβλημα αλλά πάνω από τα 4GB είμαστε OK.

 

Φυσικά, η καλύτερη λύση για να ξενοιάσεις από τέτοια ακροβατικά είναι η χρήση 64μπιτου λειτουργικού.

 

Σίγουρα! Σήμερα, οι βασικές συσκευές (motherboard, VGA, sound card) έχουν 64-bit drivers;

 

Και μιά που είμαστε στον χορό της RAM, δάβασα στο dansdata.com πως όση RAM έχεις πάνω στην VGA, τόση θα σου δεσμευτεί και στην RAM πάνω στην motherboard. Είχα πλήρη άγνοια για αυτό. Είναι όντως έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link για το site της Microsoft που μου έδωσες έλεγε πως κάποιες εκδόσεις των Win2003 βλέπουν πολύ πάνω από 4GB RAM. και στην Wikipedia λέει κάποια αστρονομικά ποσά RAM και το κάνει ξεκάθαρο οτι είναι για τις 32-bit εκδόσεις των Windows.

 

Έτσι είναι, με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιήσει το PAE.

 

 

Όμως, σε συνδιασμό με αυτό που μου λες πιο πάνω (/3GB στο boot.ini), και διαβάζοντας το dansdata.com, συμπεραίνω οτι κανένα 32-bit Windows λειτουργικό δεν χρησιμοποιεί 4GB και πάνω.Έχω μπερδευτεί :-/ Εκτώς και αν ενοείς οτι στα ακριβώς 4GB έχουμε πρόβλημα αλλά πάνω από τα 4GB είμαστε OK.

 

Χωρίς το PAE, ναι. Ο διακόπτης /3GB είναι άλλο πράγμα από το PAE, χρησιμεύει όταν έχεις ακριβώς 4GB RAM και θέλεις να δώσεις μέχρι και 3GB RAM διαθέσιμα στις εφαρμογές.

 

 

Σήμερα, οι βασικές συσκευές (motherboard, VGA, sound card) έχουν 64-bit drivers;

 

Motherboard chipsets: Ναι

VGA: Ναι

Sound: Οι onboard υλοποιήσεις, ναι. Οι dedicated κάρτες, όχι όλες.

 

Η υποστήριξη εξαρτάται πάντα και από την παλαιότητα του hardware. Δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένεις ότι θα βρεις 64bit drivers για την Creative Audigy 1ης γενιάς, π.χ.

 

 

Και μιά που είμαστε στον χορό της RAM, δάβασα στο dansdata.com πως όση RAM έχεις πάνω στην VGA, τόση θα σου δεσμευτεί και στην RAM πάνω στην motherboard. Είχα πλήρη άγνοια για αυτό. Είναι όντως έτσι;

 

Όχι. Απλώς δεσμεύει το λειτουργικό ορισμένη μνήμη RAM για να μπορεί ο driver της κάθε συσκευής να προσπελαύνει τη μνήμη της συσκευής. Αυτό δε σημαίνει πως γίνεται 1:1 mapping της μνήμης της κάθε συσκευής στη μνήμη RAM του συστήματος. Κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό, ειδικά για gamers με Crossfire/SLI setups 2 και 3 καρτών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακόπτης /3GB είναι άλλο πράγμα από το PAE, χρησιμεύει όταν έχεις ακριβώς 4GB RAM και θέλεις να δώσεις μέχρι και 3GB RAM διαθέσιμα στις εφαρμογές.

 

Οπότε τα Windows θα έχουν 1GB RAM μόνα τους και οι εφαρμογές 3GB. Αυτό είναι μία καλή στρατηγική; Ενοώ σε σύγκριση με το να έχω το 64-bit λειτουργηκό και θα μου αναγνωρίζει και τα 4GB.

 

με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιήσει το PAE

 

Στο dansdata.com λέει πως ενεργοποιόντας το PAE χρείαζομαι και drivers που να είναι καταλήλοι, δηλαδή να μπορούν να προβλέψουν οτι το PAE ίσως να είναι ενεργοποιημένο. Υπαινήσεται πως τέτοιοι drivers σχεδόν δεν υπάρχουν (τουλάχιστον για τα desktop PC μας). Είναι όντως έτσι;

 

Η υποστήριξη εξαρτάται πάντα και από την παλαιότητα του hardware. Δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένεις ότι θα βρεις 64bit drivers για την Creative Audigy 1ης γενιάς, π.χ.

 

Είμαι τυχαίρος σε αυτό. Από ότι βλέπω, η Audigy 2 ZS που έχω αυτή την στιγμή, έχει drivers για WinXP 64-bit. Φαντάζομαι πως οι ίδιοι drivers θα λειτουργήσουν σε Win2003 64-bit. Τουλάχιστον δε θα τρώω CPU resources χρήσιμοποιόντας την on-board κάρτα ήχου.

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό, ειδικά για gamers με Crossfire/SLI setups 2 και 3 καρτών!

 

Φτάσαμε κι'όλας στις 3;! Έχω μείνει πολύ πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα Windows θα έχουν 1GB RAM μόνα τους και οι εφαρμογές 3GB. Αυτό είναι μία καλή στρατηγική; Ενοώ σε σύγκριση με το να έχω το 64-bit λειτουργηκό και θα μου αναγνωρίζει και τα 4GB.

 

Αν τρέχεις ιδιαίτερα μνημοβόρες εφαρμογές και δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε 64μπιτο λειτουργικό και 64μπιτες εκδόσεις των εφαρμογών, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να μπορείς να κάνεις.

 

 

Στο dansdata.com λέει πως ενεργοποιόντας το PAE χρείαζομαι και drivers που να είναι καταλήλοι, δηλαδή να μπορούν να προβλέψουν οτι το PAE ίσως να είναι ενεργοποιημένο. Υπαινήσεται πως τέτοιοι drivers σχεδόν δεν υπάρχουν (τουλάχιστον για τα desktop PC μας). Είναι όντως έτσι;

 

Αν εννοείς αυτό :

If you insist on buying Vista version 1.0, it's still not a bad idea to stick with 3Gb of RAM and use the 32-bit installation option, because 64-bit Vista needs 64-bit drivers. 64-bit drivers are not necessarily fully cooked, or even available, for the hardware you want to use.

...δεν αναφέρεται σε έλλειψη 32μπιτων PAE-aware drivers, αλλά σε πιθανή έλλειψη 64bit Vista drivers γενικά για hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό :

 

If you insist on buying Vista version 1.0' date=' it's still not a bad idea to stick with 3Gb of RAM and use the 32-bit installation option, because 64-bit Vista needs 64-bit drivers. 64-bit drivers are not necessarily fully cooked, or even available, for the hardware you want to use.[/quote']

 

...δεν αναφέρεται σε έλλειψη 32μπιτων PAE-aware drivers, αλλά σε πιθανή έλλειψη 64bit Vista drivers γενικά για hardware.

 

Εννοώ αυτό εδώ:

 

PAE's no good to the everyday 3Gb-problem-afflicted user, though, for two reasons.

 

First, it presents 64-bit addresses to drivers, and thus causes exactly the same compatibility problems as a proper 64-bit operating system, except worse, because now you need PAE-aware drivers for 32-bit Windows, instead of just plain 64-bit drivers for a 64-bit OS.

 

Οπότε τα Windows θα έχουν 1GB RAM μόνα τους και οι εφαρμογές 3GB. Αυτό είναι μία καλή στρατηγική; Ενοώ σε σύγκριση με το να έχω το 64-bit λειτουργηκό και θα μου αναγνωρίζει και τα 4GB.

 

Αν τρέχεις ιδιαίτερα μνημοβόρες εφαρμογές και δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε 64μπιτο λειτουργικό και 64μπιτες εκδόσεις των εφαρμογών' date=' δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να μπορείς να κάνεις.[/quote']

 

Χμμμ... Δεν το είπα σωστά. Πιο πολύ με ενδιαφέρει το PAE vs. /3GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 10 μήνες μετά...

χιλια συγνωμη που ξεθαβω αυτο το τόπικ απλα θελω να ρωτησω κατι πανω σε αυτο...

λοιπον εχω τα window xp professional τα 32 bit με 2 giga μνημης..πιστευω οτι αν αγορασω αλλα 2 gb θα μαι κομπλέ..γιααα πειτε μου,πως να το κανω αυτο που λετε παραπανω??με το boot.ini και το PAE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...