Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου laptop. 15 Ερωτήσεις-Απαντήσεις


michalis2610

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το διάστημα που παρακολουθώ το subforum των φορητών υπολογιστών έχω παρατηρήσει το “πρόβλημα” που δημιουργείται όταν κάποιο μέλος ζητά τις γνώμες μας σχετικά με την αγορά ενός νέου φορητού.

 

Η βασική παρατήρηση είναι ότι οι περισσότεροι φίλοι παραλήπουν να ορίσουν-περιγράψουν τους λόγους που αγοράζουν φορητό υπολογιστή και τις ανάγκες τους, με συνέπεια πολλές φορές οι προτάσεις που γίνονται να είναι περισσότερο υποστήριξη των αγοραστικών επιλογών που έχει προβεί ο καθένας ή των προσωπικών προτιμήσεων, παρά λύσεις στις ανάγκες του εκκάστοτε ενδιαφερόμενου.

 

Για αυτό το λόγο θεώρησα σωστό προτού ζητήσουμε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ γνώμη για αγορά νέου φορητού υπολογιστή να απαντάμε στις παρακάτω ερωτήσεις ώστε να διευκολίνουμε αφενώς τους εαυτούς μας και τους άλλους αφετέρου το ίδιο το forum.

Συστήνεται σε όποιον ζητά γνώμες και απόψεις για νέα αγορά να αντιγράφει τη λίστα ως έχει (copy paste) και να γράφει από κάτω τις απαντήσεις του.

 

ΑΡΧΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ

==========

Γενικές Ερωτήσεις

 

1) Ποιό είναι το budget σας?

 

2) Τι μεγέθους φορητό θα προτιμούσατε?

a. Ultraportable; 12" οθόνη ή μικρότερη

b. Thin and Light; 13" - 14" οθόνη

c. Mainstream; 15" - 16" οθόνη

d. Desktop Replacement; 17"+ οθόνη

 

3) Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που προτιμάτε ή κάποιες που πραγματικά δεν επιθυμείτε?

 

4) Τι εργασίες θα εκτελείτε με το φορητό?

 

5) Θα μεταφέρετε το φορητό σε διαφορετικά μέρη ή θα παραμένει στο γραφείο σας?

 

6) Σκοπεύετε να παίζετε παιχνίδια με αυτό; αν ναι ποιά ή τι είδους παιχνίδια?

 

7) Πόση διάρκεια μπαταρίας χρειάζεστε?

 

8) Ποιό λειτουργικό σύστημα προτιμάτε? Windows (XP ήVista), Mac OS, Linux, κτλ..

Χαρακτηριστικά οθόνης

 

9) Χρειάζεστε ανάλυση οθόνης μεγαλύτερη από το standard 1280x800?

 

10) Θέλετε οθόνη γυαλυστερού τύπου ή matte?

 

Ποιότητα καταστευής και σχεδιασμός

 

11) Δίνετε έμφαση στην ποιότηα κατασκευής ή είναι δευτερεύων?

 

12) Είναι το σχεδιασμός και η εικόνα του φορητού σημαντικά για εσάς?

 

13) Πότε θα αγοράσετε το φορητό και πόσο καιρό θέλετε να το κρατήσετε?

 

Εξαρτήματα Φορητού

 

14) Πόση θέλετε να είναι η χωρητικότητα του σκληρού δίσκου 80GB to 320GB?

 

15) Τι είδους οπτικό μέσο χρειάζεστε? Απλό DVD, Blu-Ray ή HD-DVD drive?

==========

ΤΕΛΟΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ

 

Προσθέστε ότι άλλο χαρακτηριστικό επιθυμείτε καθώς επίσεις δηλώστε ποιά είναι η εμπειρία σας με τους υπολογιστές. Εαν είστε αρχάριος/α και δεν γνωρίζεται πως να παντήσεται κάποια ερώτηση απλά δηλώστε το. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε :-)

 

Γλωσσάριο και επεξήγηση όρων

 

Γυαλιστερή – Ματ (Matte) οθόνη. Οι γυαλιστερές οθόνες έχουν μια ανακλαστική επίστρωση. Τα χρώματα εμφανίζονται πιο έντονα και ζωντανά. Όμως διακρίνονται από μεγαλύτερη “θαμπάδα”. Κάποιοι τις προτιμούν, άλλοι όχι. Το πρόβλημα με τη “θαμπάδα” έιναι πιο έντονο σε καλά φωτισμένο περιβάλλον, όπως σε γραφεία και φυσικά σε όσους χρησημοποιούν το φορτητό σε εξωτερικούς χώρους. Οι γυαλιστερές οθόνες τείνουν να είναι καλύτερες για multimedia εφαρμογές-χρήση όπως θέαση ταινιών ή φωτογραφιών. Εάν δεν είστε εξοικιωμένος με τους διαφορετικούς τύπου προτίνεται να δοκιμάσετε και τους δύο τύπου πριν αγοράσετε κάτι.

 

Η οθόνη είναι ένα από τα σημαντικότερα μέρη ενός φορητού και είναι σηματικό να καταλήγουμε σε κάτι το οποίο μας αρέσει αλλά και δε μας κουράζει όταν εργαζόμαστε.

 

Η παραπάνω λίστα και παρατηρήσεις έχει παρθεί από το forum του notebookreview.com.

Για τις ανάγκες του insomnia και των ελληνικών δεδομένων, έγινε ελεύθερη μετάφραση-προσαρμογή (κάποιοι όροι παραμένουν στην αγγλική) και παράληψη κάποιων ερωτήσεων από το αρχικό κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ιδεα και πολυ σωστες οι ερωτησεις

 

 

1) Ποιό είναι το budget σας?

=< 700?

 

2) Τι μεγέθους φορητό θα προτιμούσατε?

 

c. Mainstream; 15" - 16" οθόνη

 

 

3) Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που προτιμάτε ή κάποιες που πραγματικά δεν επιθυμείτε?

οχι sony δεν με περνει οικονομικα εξαλου οτιδηποτε αρκει να δουλευει :-)

 

4) Τι εργασίες θα εκτελείτε με το φορητό?

sql , access , photo editing , ταινιες (δεν με πειραζει να τις βλεπω σε 15 ")

 

5) Θα μεταφέρετε το φορητό σε διαφορετικά μέρη ή θα παραμένει στο γραφείο σας?

ναι

 

6) Σκοπεύετε να παίζετε παιχνίδια με αυτό; αν ναι ποιά ή τι είδους παιχνίδια?

ναι αλλα οχι ιδιαιτερα απαιτιτικα κυριως strategy

 

7) Πόση διάρκεια μπαταρίας χρειάζεστε?

οχι μεγαλη θα ειναι σε 2-3 σημεια που υπαρχει τροφωδοσια

 

8) Ποιό λειτουργικό σύστημα προτιμάτε? Windows (XP ήVista), Mac OS, Linux, κτλ..

Χαρακτηριστικά οθόνης

xp αλλα δυτηχως θα μας φεσωσουνε τα vista (δεν με χαλαει και το λινουξ απλα ειμαι πολυ ψαρας )

 

9) Χρειάζεστε ανάλυση οθόνης μεγαλύτερη από το standard 1280x800?

οχι

 

10) Θέλετε οθόνη γυαλυστερού τύπου ή matte?

εδω ειμαι λιγο διχασμενος , δεν θελω να "χτενιζωμαι" αλλα απο την αλλη δειχνουν ωραιες οι γυαλυστερού τύπου

 

Ποιότητα καταστευής και σχεδιασμός

 

11) Δίνετε έμφαση στην ποιότηα κατασκευής ή είναι δευτερεύων?

δεν ειχα ποτε φορητο οποτε δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια σε ποιον δεν αρεσει η ποιότητα ,φοβαμαι μην την χρυσοπληρωσω

 

12) Είναι ο σχεδιασμός και η εικόνα του φορητού σημαντικά για εσάς?

λιγο ιδικα τα επιπλεον πληκτρα που εχουν καποια εχω δει οτι ειναι πολυ βολικα

 

13) Πότε θα αγοράσετε το φορητό και πόσο καιρό θέλετε να το κρατήσετε?

σημερα - 3 μηνες

 

Εξαρτήματα Φορητού

 

14) Πόση θέλετε να είναι η χωρητικότητα του σκληρού δίσκου 80GB to 320GB?

>100 αλλα στις 5400

15) Τι είδους οπτικό μέσο χρειάζεστε? Απλό DVD, Blu-Ray ή HD-DVD drive?

απλο

 

μνημη ομως θα ηθελα οση μπορω να εχω :-)

 

σκεφτομαι για το παρακατω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907887

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω φορητο για εργασιες με το cubase και αλλα μουσικα προγραμματα και οχι συχνα video επεξεργασιες.Το ποσο που θα ηθελα να δωσω ειναι το πολυ 1000€.Εχω διαβασει πολλα απο τα σχολια σας πουμε βοηθησαν παρα πολυ να ξεκολλησω πρατα απο ολα απο την μια επιλογη που νομιζα οτι ειχα τους sony.Εχω καταληξει στα εξης μοντελα 1)hp compaq 6710b gr679et 2)hp compaq 6710bgb891ea 3)sony vaio fz21m.Σκεφτομαι να φορτωσω 3gb μνημη.Σκεφτομαι να συνδεσω την καρτα ηχου που εχω (firebox της presonus), να προμηθευτω μια επιπλεον μπαταρια ,να παρω το μικροφωνο μου και να παω να ηχογραφησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ emmsok

 

1.HP COMPAQ 6715S αν η πρώτη τιμή ισχύει + 1 GB RAM(20 ευρώ) (μπορείς να ζητήσεις από την HP τα recovery disks για XP ;) ).

 

2. LG AP11HS + 2x1 GB RAM (40 ευρώ) αλλά κάνεις παραχωρήσεις για παιχνίδια.

 

Αν όμως μπορείς να ξεφύγεις 10% στη τιμή τότε προτείνω

3. Toshiba A210-183.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω

δηλ μου λες να μην σκεφτομαι καθολου το .. "παλιο" ... acer ε? :confused: γιατι αν εξαιρεσεις την εγγυηση και την μαρκα ειναι καλουτσικο γμτ :cry:

μου αρεσε ο Toshiba Satellite A210-183 αλλα δεν εχω ιδεα απο amd ποιας γενιας επεξεργαστης ειναι ? μην ειναι αρχαιος αν και το χ2 κατι μου λεει οτι ειναι σαν τον core 2 duo

 

ΥΓ

οσο για τα xp μαλλον δεν καιγομαι και τοσο , θα μπορεσω να τα στησω εγω στην τελικη υπαρχει και το nlite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ,Μιχάλη ,προκαταβολικά για το πολύ χρήσιμο post σου.

Βοηθάς πολυ εμάς τους άσχετους με τους φορητούς να καταλήξουμε σε μια σωστή επιλογή.

 

1) Ποιό είναι το budget σας?

1000-1200 ευρω

 

2) Τι μεγέθους φορητό θα προτιμούσατε?

a. Ultraportable; 12" οθόνη ή μικρότερη

b. Thin and Light; 13" - 14" οθόνη

c. Mainstream; 15" - 16" οθόνη

d. Desktop Replacement; 17"+ οθόνη

 

c. Mainstream; 15" - 16" οθόνη

 

3) Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που προτιμάτε ή κάποιες που πραγματικά δεν επιθυμείτε?

Δεν μου γεμίζουν το μάτι τα acer χωρίς όμως ιδιαίτερο λόγο.Αλήθεια υπάρχουν dell στο παραπάνω budget?έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

4) Τι εργασίες θα εκτελείτε με το φορητό?

ίντερνετ, ταινίες (δεν με πειράζει να τις βλέπω σε 15 "),word,access, photo editing

 

 

5) Θα μεταφέρετε το φορητό σε διαφορετικά μέρη ή θα παραμένει στο γραφείο σας?

Θα μεταφέρετε

 

 

6) Σκοπεύετε να παίζετε παιχνίδια με αυτό; αν ναι ποιά ή τι είδους παιχνίδια?

Ναι ,άλλα όχι ιδιαίτερα απαιτητικά (manager,strategy)

 

7) Πόση διάρκεια μπαταρίας χρειάζεστε?

Υποθέτω κανα 2 ωρο.

 

8) Ποιό λειτουργικό σύστημα προτιμάτε? Windows (XP ήVista), Mac OS, Linux, κτλ..

Windows (XP ήVista)

 

Χαρακτηριστικά οθόνης

 

9) Χρειάζεστε ανάλυση οθόνης μεγαλύτερη από το standard 1280x800?

οχι

 

10) Θέλετε οθόνη γυαλιστερού τύπου ή matte?

εδώ ειμαι λίγο διχασμένος , δεν θέλω να "χτενίζομαι" αλλά από την αλλη δειχνουν ωραιες οι γυαλυστερού τύπου

 

Ποιότητα καταστευής και σχεδιασμός

 

11) Δίνετε έμφαση στην ποιότητα κατασκευής ή είναι δευτερεύων?

Δινω εμφαση στην ποιοτητα κατασεκυής και κυρίως στην εγγύηση.

 

12) Είναι το σχεδιασμός και η εικόνα του φορητού σημαντικά για εσάς?

Παιζει ρολο αλλα εως ενα σημειο.Μην παρουμε και κανενα κουβα...

 

13) Πότε θα αγοράσετε το φορητό και πόσο καιρό θέλετε να το κρατήσετε?

Σημερα-1 μηνα.Θα το κρατησω τουλαχιστον 3 χρονια.

 

Εξαρτήματα Φορητού

 

14) Πόση θέλετε να είναι η χωρητικότητα του σκληρού δίσκου 80GB to 320GB?

Μεγαλύτερη απο 100 gb

 

15) Τι είδους οπτικό μέσο χρειάζεστε? Απλό DVD, Blu-Ray ή HD-DVD drive?

Απλο DVD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να μην σκεφτομαι καθολου το .. "παλιο" ... acer ε? μου αρεσε ο Toshiba Satellite A210-183 αλλα δεν εχω ιδεα απο amd ποιας γενιας επεξεργαστης ειναι ?

 

ΥΓ

οσο για τα xp μαλλον δεν καιγομαι και τοσο , θα μπορεσω να τα στησω εγω στην τελικη υπαρχει και το nlite

 

To Acer είναι καθόλα τίμιο αλλά είναι θέμα αρχής και δεν προτείνω ΠΟΤΕ Acer σε κάποιον παρα μόνο αν δεν υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική και ο συγκεκριμένος δύναται να αγοράσει την επέκταση εγγύησης. Κανένα από τα δύο δεν ισχύει στην περίπτωσή σου. Πιστεύω ότι δεν αξίζει για μια καλύτερη (NVidia GeForce Go 8400M-GS) κάρτα γραφικών να απορρίψεις τον ΗΡ ή τον Toshiba εφόσψν μπορείς οικονομικά.

 

Για τον τελευταίο να πω ότι "φοράει" τους επεξεργαστές Turion 64 X2 (TL-58)που είναι οι αντίστοιχοι Core2Duo της AMD.

 

Υστερούν σε κάποια πράγματα έναντι των ανταγωνιστών όμως είναι σίγουρα πιο γρήγορος από τον Intel Core 2 Duo T5250 του ACER.

 

Οσο για το nlite, αν είσαι γνώστης και μπορείς να το κάνεις τότε σίγουρα επιλέγεις ότι θέλεις (σχέδον ότι θέλεις), απλά στην περίπτωση του ΗΡ ξεμπλέκεις μια και καλή με ολή αυτή τη διαδικασία και το άγχος; θα δουλέψει-δε θα δουλέψει, να βρω τον έναν οδηγό- τον άλλο, τον παράλλο κοκ.

 

Οι απόφαση δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ozric Καταρχάς σχετικά με τα Dell το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και με τη βοήθεια του πωλητή να κάνεις μια σύνθεση και να πάρεις προσφορά. Πιστεύω πως με 1200 αν ανέβεις και λίγο πχ 1300 μπορείς να έχεις ένα αξιόλογο μηχάνημα. ΧPS 1530 είναι η πρώτη επιλογή. Κοίτα στο σχετικό topic για περισσότερες πληροφορίες.

 

Τώρα για τις προτάσεις να πω ότι δεν βρίσκω κάτι με χαρακτηριστικά που ζητάς και 2ετή εγγύηση. Οι προτάσεις από LG, Asus που βλέπω υστερούν έναντι άλλων οπότε πλην ενός Toshiba προτείνω μηχανήματα με 1 χρόνο εγγύηση (δυστυχώς) αλλά που μπορείς να αγοράσεις την επέκταση όντας μέσα ή κοντά στο όριο τιμής.

 

1. Toshiba Satellite A210-16F (~900)

2. HP dv6680ev (999Ε) + επέκταση εγγύησης (~110Ε) = ~1110 Ε

3. Fujitsu Siemens Amilo Xi 2428-004 (~1110) + 3ετής εγγύηση (~230) = 1340 (με το ίδιο κόστος βέβαια χτυπάς Dell υποδεέστερο σε επιδόσεις μεν αλλά ποιοτικότερο και service...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok νομίζω ότι έπιασα το νόημα :-)

με βλέπω να γερνώ σε tosiba

ευχαριστώ και για τις απαντήσεις και κυρίως για το χρόνο σου

πιστεύω οτι δυστυχώς η επιλογή laptop δεν εχει τα ιδια κριτήρια ουτε ειναι τοσο εύκολη οσο μια σύνθεση desktop που κανεις

οτι θέλεις και οπότε θέλεις .Ιδικα σε χρηστές που δεν ειχαν ποτε στη ζωη τους laptop .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει που κινείσαι καθημερινά και για ποιο σκοπό χρησιμοποιείς περισσότερο τον φορητό σου, για μένα ενα μηχνάκια με 13,3 ιντσες είναι υπεραρκετό και με μικρό βάρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...