Προς το περιεχόμενο

Μητρική κάρτα!!!


billylis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία θέλω να αγοράσω μια καλή μητρική για το καινούργιο υπολογιστή που ετοιμάζω ,ψάχνω σε σελίδες βλέπω τα χαρακτηριστικά τους αλλά δεν καταλαβένω τι είναι τι!!Μήπως μπρεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι όλα αυτα τα χαρακτηριστικά που γράφει γιατί θέλω να ξέρω όλες τις δυνατότητες τις μητρικής μου ή να μου πεί σε πία πρέπει να δώσω βαρίτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα τα παιδια απο πανω, αλλα κ εσυ μπορεις σιγα-σιγα να κανεις ενα-ενα, σωστα κ ευστοχα ερωτηματα οσο μπορεις, για να σου ξεκαθαρισουμε λιγο την εικονα...

 

κατ΄αρχην εχεις αποφασισει για τον επεξεργαστη? δλδ τι θα φορεσεις στην μητρικη, ωστε να ξεκινησουμε απο εκει την συμβατοτητα

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα αρκετές κάρτες!!Αυτό βασικά που φοβάμε είναι επειδή θα κάνω μόνος μου την σύνθεση του υπολογιστή να μην πάρω κάποια μητρική που να μην είναι συμβατή με την κάρτα γραφικών ή των επεξεργαστή μου ή και να είναι συμβατή με όλα θέλω να κοιτάξω να την εκμεταλευτώ πλήρως και να μην την πληρώσω άσκοπα!!

 

Ας πούμε στην ASUS MAXIMUS FORMULA όλα τα παρακάτω μου είναι σαν άγνωστες λέξεις :( ....

# Υποδοχή CPU: Socket 775.

# Chipset: Intel X38 / ICH9R.

# Υποστήριξη Καρτών Γραφικών: 2 x PCI-e 2.0 x16 (ATI CrossFire, both x16 mode).

# Υποστήριξη Δίσκων:Southbridge: 6 x SATA 3.0 Gb/s ports (RAID 0, 1, 5, 10).

JMicron JMB368: 1 x UltraDMA 133/100/66/33 (δυνατότητα σύνδεσης 2 συσκευών IDE).

# Εσωτερικές Συνδέσεις: 3 x PCIe x1 ( το PCIEx1_1 (black) είναι συμβατό με audio slot), 2 x PCI 2.2, 8 x Fan connectors: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x Chassis / 3 x Optional, 3 x thermal sensor connectors, 1 x IEEE1394a connector, 1 x S/PDIF output connector, 1 x Chassis Intrusion connector, 24-pin ATX Power connector, 8-pin ATX 12V Power connector, 1 x En/Dis-able Clr CMOS, System panel connector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..λοιπον, ειναι καλη επιλογη, τα αξιζει!

 

κοιτα, να πουμε

 

οτι αυτο μπορει να φορεσει Dual Core Duo αλλα κ Quad επεξεργαστη

το συγκεκριμενο chipset(ειναι αυτο που φορτωνει το BIOS/χ38,οτι τελευταιο κυκλοφορει απο την Intel) υποστηριζει κ τους πολυαναμενομενους Penryn επεξεργαστες

 

επισης για να του ταιριαξεις καρτα γραφικων θα κοιταξεις οτι καρτα ειναι PCI-express(Υποστήριξη Καρτών Γραφικών: 2 x PCI-e),κοινως οικογενεια ΑΤΙ κ NVIDIA αρκει να ειναι PCI Express 16x.

 

μπορει να σηκωσει εως κ 6 σκληρους serialATA κ με συστοιχια Raid αλλα εναν ΑΤΑ ομως(ειναι πιο παλιοι σκληροι)

κατα την γνωμη μου ειναι ενα καλο mobo για gaming αλλα παιρνει κ αρκετο πουσαρισμα ενα συστημα πανω σε αυτην

 

εχει ακομα 3 θεσεις για PCIexpress καρτες, 2 για PCI 2.2(ποιο παλιες), 8 υποδοχες που δινουν ρευμα για 8 ανεμιστηρακια,

μια θυρα για firewire/συνδεση με περιφεριακα(π.χ. εξωτερικο σκληρο)

 

μια εξοδο S/PDIF(Sony/Philips Digital Interconnect Format) για ηχο(ψηφιακο φορματ)

επισης απο τροφοδοτικα σηκωνει τοσο 24πινα αλλα κ 8πινα(για crossfire)(ειναι οι επαφες που εχουν οι φυσσες τους)

 

..για οσα γνωριζω καλα σε πληροφορησα, για τα υπολοιπα καλυτερα να πουν την γνωμη/ερμηνια τους μελη που γνωριζουν καλυτερα απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...