Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασια σκληρου δισκου


localy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φυσιολογική είναι.

 

Μπορείς να την ρίξεις πάντως, (για ψυχολογικούς λόγους κυρίως), βάζοντας έναν 12'αρη ανεμιστήρα να τους φυσσάει.

(αν φυσικά προβλέπει/χωράει κάτι τέτοιο το κουτί σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα και γω το hd temperature Μιας και δε βλεπω να εχει η WD δικο της. Με 2 βδομαδες ανοιχτο pc να κανει συνεχεια διαφορα HD1 (με το OS) : 27 || HD2 : 30

τωρα για λογους ασφαλειας λεω να κατεβασω το warning στο 40 και το critical στο 50

Θα ειναι ενταξει η παιζει σε κανα τρελο transfer να τα φτασει και να αρχισει να βαραει?

 

επισης η θερμοκρασια ανεβοκατεβαινει αρκετα συχνα με διαφορα εως 4 βαθμων. Ειναι νορμαλ η ? click το spoiler για φοτο

 

evjlqujajj.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και είναι...

όσο για τους βαθμούς γενικώς,η δικιά μου λογική λέει ότι 40 μπορεί και να είναι οκ,αλλά και όσο λιγότερους μπορεί κανείς να επιτύχει,τόσο το καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα στο κατεβαστηρη μου εμένα με τον καύσωνα μου χτύπαγε 56-58 και χωρίς κανένα ανεμιστήρα

λόγω θορύβου βεβαία

Μια από τα ίδια κι εγώ. Εδώ και 2 χρόνια το κατεβαστήρι δεν έχει κλείσει ποτέ για πάνω από μερικές ώρες. Το καλοκαίρι τους 60-C τους έχει σταθερά.

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Αντέχει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow ρε παιδες. Εγω εχω torrent client να κατεβαζει στο ενα σκληρο και irc στο partition του αλλου ενω παιζει 24/7 μουσικη.

Παντως εκανα λιγο research η WD στους νεους σκληρους βαζει καινουργιους αισθητηρες στους σκληρους που θα ελενχει θερμοκρασια και αμα μπορει κατεβαζει στροφες, αμα αναγκαστει κλεινει το pc. Για την ιστορια εχει πρωτο οριο τους 60 και max οριο τους 65 το οποιο και δεν μπορεις να το αλλαξεις. Θεωρουν οτι 60-65 αρχιζει και χανει ο σκληρος. Σιγουρα η γνωμη μου δε μετραει καθως και γω εδω ρωτησα για να μαθω αλλα δεν βαζετε κανα ανεμιστηρα?, δε το λυπαστε να δουλευει με τετοιες εξαντλητικες συνθηκες? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Το ζήτημα δεν είναι να δούμε ΠΟΤΕ θα τα τίναξει ο δίσκος τα πέταλα..κι ούτε είναι όλοι οι δίσκοι ιδιοι-και δεν μιλάω για από μαρκα σε μάρκα..μιλάω για από κομμάτι σε κομμάτι...Ουτε τα "όρια" που αναφέρει η κάθε εταιρία είναι το όριο στο οποίο πρέπει να τρέχουμε τον δίσκο...Είναι τα όρια αντοχής αυτά..Σκεφτείτε λίγο κάποιον με 40 πυρετό...Πεθαίνει,είναι η ερώτηση-να βγάλουμε τα φτυάρια;..Οχι η απάντηση....Τώρα,η ερώτηση είναι,κι αν εχει 40 πυρετό για 2 μηνες,24/7,πως το βέπετε;Αντέχει;..Αντε και η απάντηση είναι αντέχει...Κόντρα ερώτηση:ΚΑΛΥΤΕΡΟ δεν είναι να είναι στους 39,στους 38 ο πυρετός;;;;Για ν ακουσω απαντήσεις...Και τελευταία ερωτηση,είπαμε,αντέχει,αλλά όσο πιο πολυ παρατείνεται ο πυρετος,ΕΣΤΩ κι αν αντεχει ο άλλος,δεν φαίνεται λογικο αυτος που 8α χει 37 για 2 μηνες,να ειναι σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ κατασταση απο αυτον που θα ειναι στους 39 για το ίδιο διάστημα;;;;Οπότε,ναι,αντεχουν ΚΑΠΟΙΟΙ δίσκοι...Και στους 40 και στους 50 και στους 60,

24/7/12/???? Κι άντε και βγάζουν και την εγγύηση σου λεω εγω....Τί θα κοστιζε όμως να τους έχεις σ' ένα περιβαλλον της τάξης των 25-30 βαθμών;Γιατί όπως και οι άνθρωποι,ούτε οι δίσκοι ζούνε ΟΛΟΙ το ίδιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το παραπάνω μου post δεν παρακινώ κανέναν να "ψήσει" τους δίσκους του. Απλώς ήθελα να πω ότι οι 40 βαθμοί είναι μια χαρά. Ναι, οι 20 ίσως είναι ακόμα καλύτερα αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά για την μακροζωία τους. Τουλάχιστον κρίνοντας από προσωπική εμπειρία, αφού πέρα από έναν δίσκο που έπεσε από μικρό ύψος, τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχω "θάψει" κάποιον άλλον (παρότι αδιαφορούσα επιδεικτικά για τον "πυρετό" τους :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...