Προς το περιεχόμενο

Motherboard με SLI!!!


kostasgr25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!!Είμαι και εγώ στην διαδικασία να πάρω καινούργιο pc και λέω η καινούργια vga να είναι nvidia και συγκεκριμένα μια 8800GT.Πσάχνω όμως μια μηκτική που να υποστηρίζει SLI γιατί στο μέλλον μπορεί και να πάρω δεύτερη!!!!Ποίες είναι οι προτάσεις σας απο 100 έως 150 euro!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι για SLI τωρα αν πρεπει να παρεις μητρικη θα πρεπει να ειναι με 780i chipset εχει μια στο plaisio της Asus αλλα ειναι παραπανω τα λεφτα, υπαρχουν και πιο φτηνες 650i αλλα θα σου κόβει τις καρτες εαν εισαι SLI, για το 680i ειναι προκατοχος του 780 και η τιμη του περιπου σαν 780.

Τωρα για το εαν αξιζει (SLI) ειναι μια αλλη ιστορια που μπορουν να στην πουν και πιο ειδικοι απο εμενα:-) (μεγαλυτερο τροφοδοτικο, συμβατοτητα με παιχνιδια). Εαν ηταν να ειχες δυο 8800gt τωρα σιγουρα θα το χαρεις το συστημα αλλα αμα το βλεπεις για πολυ μελλον φανταζομαι οτι εκεινη τη στιγμη θα αναρωτηθεις "Να βάλω δευτερη 8800gt ή μια 9800χχχ!!!!"

Η επιλογη ειναι δικη σου

φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση και μάλλον έχεις δίκιο γαι το αν στο μέλλον 8α ββάλω μια δεύτερη ή θα πάρω κάτι καινούργιο!!!!Τοτε γενικότερα με όριο αυτά τα λεφτά ποά μηκτιρική προτείνετε???Θέλω να είναι συμβατή με τους καινούργιους επεξεργαστές και με nvidia καρτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι σοβαρά την λύση των δύο GPU, θα σε συμβούλευα να πάρεις είτε ΑΤΙ 790Χ/FX(αν βάζεις AMD) ή το P35/X38 της Intel.

 

Μπορεί μία 3870 να είναι πιο αργή (και αντίστοιχα φτηνότερη) μιας 8800GT, αλλά το Xfire είναι μακράν πιο αποδοτικό σε σχέση με το SLI. Αν ψάξεις θα δεις ότι υπερτερεί κατά 50-55% του SLI.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι τα Nvidia chipsets δεν είναι ούτε φιλικά (υπερθέρμανση), ούτε για καλό overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 3870 δεν ξέρω αν είναι ποιο αργή αλλα ποιο φτηνή δεν είναι απο μια 8800GT, άντε να έχουν διαφορά της τάξεως των 20 euro. Το θέμα τελικά είναι τι συμφέρει??? Μια σύνθεση που να έχει μια 8800GT ή μια συνθέση που να έχει μια 3870 και αντίστοιχα να είναι βασισμένη σε μια μητρική με SLI ή με Crossfire????Ότι και αν είναι θέλω να είναι μεταξύ 120-150 euro για μητρική!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γίνω ποίο συγκεκριμένος έχω δει 2 συνθέσεις που με ενδιαφέρουν στα ίδια χρήματα:

α) 1. CPU-Core 2 Duo 8400 s775/3,00

2. VGA-SAPPHIRE RADEON HD3870 512MB GDDR4 PCI-E

3. Motherboard-ASUS P5K-E/WIFI-AP

β) 1. CPU-Core 2 Duo 8400 s775/3,00

2. VGA- VGA GIGABYTE GF8800 GT 512MB PCX

3. Motherboard- GIGABYTE GA-P35-DS4

Ποίο προτείνετε???? Πως σαν φαίνονται οι συνθέσεις που διάλεξα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από επεξεργαστή είσαι μια χαρά.Θα σου πρότεινα να πάρεις τον 8500 αλλά είναι αρκετά ακριβότερος. Η κάρτα γραφικών στην 2η σύνθεση είναι άψογη από ATI δεν ξέρω καθόλου οπότε δεν λέω τίποτα. Τα motherboard είναι πολύ καλά και τα δυο. Παρόλο που είμαι κολλημένος με τα Asus έχω την εντύπωση ότι της gigabyte είναι καλύτερο. Αν ήμουν στην θέση σου εγώ θα αγόραζα την 2η σύνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το site που μου έστειλες με έκανε να τείνω να αγοράσω την δεύτερη σύνθεση γιατί μια 8800GT είναι καλήτερη απο μια 3870 μόνη της, και μέχρι να αποφασίσω να της βάλω σε SLI ή Crossfire μπορεί να χρειαζεται να πάρω καιωουργία κάρτα οπότε....Το θέμα πάλι είναι να πάρω την Gigabyte ή καποία άλλη μητρική????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι η nvidia σε σχέση με την ati όχι τόσο o/c??τι λες ρε φίλε ειδικά για τη 8800gt εαν απο 600 core και 1800 memory σε 700core και 2000 memory δεν είναι oc τότε τι είναι?ρώτα και τους υπόλοιπους εδώ που έχουν την ίδια κάρτα και τη δουλεύουν σε αυτά τα ρολόγια....όσο για τα 20 ευρώ διαφορά πιστεύω ότι είναι αστείο να το συζητάμε....τέλος για τη θερμοκρασία θα συμφωνήσω μαζί σου αφού μιλάμε για 45 μικρα αντί 65 αλλά και πάλι δε μιλάμε για τρελές θερμοκρασίες.καλώς η κακώς η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι η 8800gt.Και μη με πεις φανατικό της nvidia η προηγούμενη κάρτα μου στο pc με agp είναι μια x1950pro απλά γιατί ήταν ότι καλύτερο υπήρχε σε agp..αν και βέβαια ούτε απο oc ούτε από θερμοκρασίες ήταν καλή.μικρά μειονεκτήματα όμως σε σχέση με τις επιδόσεις..το ίδιο ισχύει και για την 8800gt...εάν παίζεις games το πρώτο που κοιτάσ είναι οι επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λέω να πάρω αυτή την σύνθεση

1. CPU- CORE 2 DUO 8400

2. MB-GIGABYTE GA-P35-DS4

3. VGA-GIGABYTE GF8800 GT 512MB

4. OCZ OCZ2N1066SR2GK DDR2 PC2-8500 2GB (2X1024MB) SLI READY EDITION DUAL CHANNEL

5. THERMALTAKE VC3000BWS ARMOR JUNIOR BLACK+WINDOW

Ποία η γνώμη σας???Πιστεύετε οτι κατι πρέπει να αλλάξω???Το σύνολο είναι κοντά στα 800 euro!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...