Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος δίσκου


lefstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Πριν από ένα χρόνο το λιγότερο είχα διαβάσει σε ένα post στο insomia για ένα πρόγραμμα που άλλαζες το seek time ενός δίσκου, για να μπορέσεις να αλλάξεις την ακουστική του δίσκου, Το πρόγραμμα το είχα δοκιμάσει και δούλευε. Το ψάχνω απεγνωσμένα αλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SilentDrive δεν κάνει τίποτα. ο Hitachi Feature Tool δουλεύει αλά όχι σε sata δίσκους.

Το HDDlife dεν έχει πουθενά τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξα μια ματια στο HDDLife Pro 2.9.109 for Notebooks που εχω στο laptop.

Εχει το option 'enable Noise/Performance level'.

Μονο που ο δισκος του laptop μου δεν επιτρεπει την αλλαγη. Ειναι βεβαια λιγο παραξενο το setup. 2 δισκοι των 120 (Raid controller αλλα οι δισκοι σε IDE mode). Το HDDLife βλεπει μονο τον πρωτο δισκο. Κοινο προβλημα με ολα τα προγραμματα σε αυτη την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο HDDlife 3 που είχα ελέγξει εξαρχής δεν υπάρχει. ʽΈβαλα όμως και την 2,9 έκδοση και υπάρχει. Αυτό που είδα με τα 2 προγράμματα είναι ότι γίνετε σε ata δίσκους και όχι σε sata που χρειάζομαι. Άρα μόνο αν ξέρει κάποιος κάποιο πρόγραμμα που να κάνει για sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι φαινεται, και ο δισκος να το επιτρεπει (δεν το επιτρεπουν ολοι), εχει να κανει πιο πολυ και με τον controller. Πρεπει να περνα τις εντολες χωρις μετατροπες. Γι'αυτο και οι IDE δουλεβουν σχεδον παντα ενω για τους SATA εξαρταται απο τον controller.

 

Απο τους εσωτερικους SATA που εχω, ο 150GB Raptor ειναι στα 254. Μου επιτρεπει να το κατεβασω.

 

Απο τους 2 αλλους 500GB WD, ο ενας μου επιτρεπει (vendor setting=128 αλλα currenτ setting=254). Καπου βαζει και το χερακι του το XP. Τον κατεβασα στα 128 και θα δω μετα αν παραμεινει εκει.

 

Ο αλλος, ακριβως παρομοιος, δεν επιτρεπει αλλαγη.

Η διαφορα ειναι οτι ειναι συνδεδεμενος με τον RAID controller.

 

Ενας εξωτερικος USB 250GB WD επιτρεπει αλλαγη ενω ενας FreeAgent 750GB και ενας My Book 1TB δεν επιτρεπουν.

 

Εκανα την αλλαγη με το HDDScan 2.8

http://hddguru.com/content/en/software/2006.01.22-HDDScan/

 

Μετα απο το reboot, το setting ειχε παραμεινει στα 128.

 

Για αγνωστο λογο, ειχα προβλημα με τους USB δισκους.

Συνηθως τους ενωνω αφου περασει το BIOS post και προτου αρχισω την διαδικασια εκκινησης των Windows, γιατι αλλοιως το συστημα παγωνει. Προβληματικο mobo και BIOS (Asus P4C800-E Deluxe).

 

Τωρα κολλησε προσπαθωντας να κανει initialize τον FreeAgent και το My Book.

 

Αναγκαστηκα και τους ενωσα αφου μπηκα στο Windows.

Το My Book ειχε ακομα προβλημα αναγνωρησης αλλα μολις του εκανα ενα power off/on δουλεψε κανονικα.

 

Σε γενικες γραμμες, αν οι δισκοι φαινονται κατω απο τους IDE Controllers, acoustic management συνηθως δουλεβει.

Αν ειναι κατω απο SCSI, RAID controllers, εξαρταται στον controller.

 

Υ.Γ.

Να αλλο ενα για IDE δισκους:

Hard Disk Sleeper 1.55

http://www.infoclub.com.np/download/utdisk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να είναι όπως είπε και ο kanenas ποιο πάνω θέμα controller. Και εγώ πρόβλημα με τον raptor έχω, αλλά τελικά πείρα αυτό και τώρα ακούγετε σαν κανονικός δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...