Προς το περιεχόμενο

Είναι μάπα ο LaCie (500) ή κάνω κάτι λάθος;


SirDuke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ρίξτε μια ματιά εδώ

 

Έχει υποδοχή τόσο usb όσο και Lan

 

219 ΕΥΡΩ?:shock::shock:

 

κατι πιο φθηνο? εγω ηδη εχω τον lacie usb, μπορω να τον κανω καπως δυκτιακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πάλι ο mybooK εχει crasharei 2 φορες μεσα σε ενα χρονο..και ειναι η γνωστη παρτίδα που εβγαλε η Wd των 250Gb στα 130? και μετα απο ελαχιστο διαστημα την έριξε στα 99Ε.Απεναντιας φιλο με Mybook στα 500gb κανενα προβλημα μετα απο ενα χρονο και κατι λειτουργιας..Οποτε αν εχεις τυχει διαβεναι...Εγω εκει εχω καταληξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USB over Network.

 

Αυτό χρησιμεύει για να βλέπουν δικτυακά τον usb δίσκο οι υπόλοιποι υπολογιστες του LAN, εκτός απο τον 1ο υπολογιστή που τον έχει ήδη συνδεδεμένο σε μιά usb του.

αρα προυποθέτει συνεχή λειτουργία του pc1 για να έχουμε διαθέσιμο το δίσκο, και φυσικά μόνο για Windows.

 

Δεν λειτουργεί συνδέοντας τον δισκο κατευθείαν στον ρουτερ (συνήθως αυτό εννούμε "δικτυακό δίσκο" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό χρησιμεύει για να βλέπουν δικτυακά τον usb δίσκο οι υπόλοιποι υπολογιστες του LAN, εκτός απο τον 1ο υπολογιστή που τον έχει ήδη συνδεδεμένο σε μιά usb του.

αρα προυποθέτει συνεχή λειτουργία του pc1 για να έχουμε διαθέσιμο το δίσκο, και φυσικά μόνο για Windows.

 

Δεν λειτουργεί συνδέοντας τον δισκο κατευθείαν στον ρουτερ (συνήθως αυτό εννούμε "δικτυακό δίσκο" )

 

ακριβως, ....εγω θελω με καποιον τροπο να συνδεσω τον usb δισκο μου στο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Ο τωρινός μου Seagate 7200.11 750G o οποίος εκτός του οτι ήρθε με bugιασμένο firmware και έπρεπε να τον αναβαθμίσω, κλικάρει σαν τρελός και μάλλον πάει για RMA... Γενικά ενώ κάποτε την Seagate την είχα τοπ, ειναι γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια σε επίπεδο reliability έχει πέσει αρκετά (τσεκάρετε reliability/failures index online, τα αποτελέσματα ειναι διαφωτιστικά)

 

ΟΟοοοΟοΟππ!!για w8....

εχω τον ιδιο (ton 500GB basika...)..το fw tou dn htan buggiasmeno αλλα ειδα στο νετ οτι διαφορεοι ειχαν προβλημα(τους εντοπιζε "αλλο" μοντελο)κυριως σε εξωτερικο

 

δες αυτο το ποστ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=231749

 

και εμενα μ φαινοταν οτι εκανε πολυ θορυβο στο seeking. αλλα μετα μαλλον πειστηκα πως ηταν η ιδεα μου.

 

και οταν απομόνωσα το δισκο απο το case (ton κρεμασα με λαστιχα) ο θορυβος μειωθηκε κατα πολυ. Το φατνιο του δισκου (χωραει 3 δισκους) λειτουργουσε φαινεται σαν ηχειο-ενισχυτης..

 

λες να ειναι προβλημα?α.. να αναφερω οτι τον εχω πλακωσει σε πολλα και διαφορα διαγνωστικα και σε ολα ηταν μια χαρα

 

 

soz για το offtopic :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το computer με τον δισκο ειναι παντα ανοιχτο, τι διαφορα εχει αν ειναι πανω στο router η στο PC? Την ιδια συμπεριφορα θα εχει.

Αν το computer με τον δισκο ειναι κλειστο, ξεχνα το με αυτον τον δισκο.

 

Για να μπει κατ'ευθειαν στον router θα πρεπει κατα καποιο τροπο να μπορει να παρει IP.

Η μπορει απο μονο του (εχει ethernet connector), η καποιος του το δινει. Ποιος? Ο router μαλλον αποκλειεται αφου ο δισκος δεν εχει τροπο να ενωθει μαζι του.

 

Η μονη λυση που βλεπω ειναι να υπαρχει καποιος adaptor να μετατρεπει το USB η IDE connector σε Ethernet και το firmware του να κανει το handshake με τον router. Δεν εψαξα ποτε ομως και δεν ξερω τι υπαρχει στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ τον lacie τον 500αρη και όταν του γράφω δεδομένα (μόνο τότε) κάνει ένα θόρυβο σαν να βρίσκει κάποιο μηχανικό μέρος κάπου (η κεφαλή του δίσκου ίσως; ). Να τον πάω για service ή έτσι κάνει; Αν είναι να μην τρέχω άδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος σκληρός κάνει και σε μένα τα ίδια τερτίπια..

Ακούγεται αυτό το τσάγκαρ μάγκαρα κάθε φορά που γράφει...

Αυτό όμως δέν είναι το πρόβλημα μου (ξέρω οτι κάποια στιγμή θα τα φτύσει).

Το πρόβλημα μου είναι με το power on/off στο οποίο έχω καταφύγει και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι απο ότι είδα) στην προσφιλή λύση του βγαλσίματος της τροφοδοσίας....

1-2 φορές να πάει στα κομμάτια.. πλέον όμως μου έχει γυρίσει το μυαλό..

Είδα πως ο maxtor500 ενός φίλου κλέινει μόνος του μετά απο κάποια λεπτά αδράνειας (Δέν έχει κουμπί για power off και αυτός).

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε και τον δικό μας να νιώσει λίγο;

Απο διαχείριση ενέργειας δεν έπιασε πάντως.. :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλες οι λυσεις που προτεινετε αλλα εγω λεω για κατι που μπορω να συνδεσω δυκτακα τον ΗΔΗ εξωτερικο usb lacie που εχω.

 

ακριβως, ....εγω θελω με καποιον τροπο να συνδεσω τον usb δισκο μου στο router.

 

Το έγραψα και πιο πάνω, Linksys NSLU2.

 

Είναι αυτό που περιγράφεις (δεν είναι εξωτερικός σκληρός ή θήκη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...