Προς το περιεχόμενο

Δισκακια Cd για χρηση DJ-ing δοκιμασμενα σε πολυχρονη εντατικη χρηση


tsomoloko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Παραθετω καποιες φωτογραφιες που δειχνουν σε αρχικο και τελικο σταδιο, το προβλημα που αντιμετωπιζω με CD που εχουν Μουσικη-Audio μαρκας PROFESSIONAL ULTRA (by TAYO YUDEN - Japan).

 

Το προβλημα εμφανιστηκε μετα απο 5-6 χρονια απο τοτε που γραφτηκαν. Αυτο που θα δειτε ΔΕΝ ειναι γρατζουνιες. Ειναι κατι σαν αλλοιωση του υλικου του Cd. Και για να γινει ακομα πιο αντιληπτο, σας δειχνω 2 διαφορετικα CD's που εχουν γραφτει την ιδια περιοδο, εχουν παιχτει σε επαγγελματικα Decks (Pioneer 100's και οχι μονο...) και το ενα παρουσιασε πρωτο το συμπτωμα ενω το αλλο καθυστερησε λιγο περισσοτερο.Αποτελεσμα των παραπανω ειναι η σημερινη τους κατασταση να τα καθιστα un-readable απο οποιοδηποτε Cd Player...

 

Αρχικο Σταδιο Αλλοιωσης

stadioafrontms5.jpg

 

stadioabackor3.jpg

 

Τελικο Σταδιο Αλλοιωσης

stadiobfronttb1.jpg

 

stadiobbackca4.jpg

 

Το thread αυτο γινεται γιατι μου εκανε φοβερη εντυπωση πως εχω γραψει Cd με μουσικη πριν 10+ χρονια σε TDK δισκακια (cd-r 74 reflex)...

tdkreflextq1.jpg

 

και ειναι πραγματικα απιστευτο οτι δεν εχουν παρουσιασει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ...

 

Παρακαλω λοιπον ολους τους DJ's που παιζουν χρονια μουσικη, να αναφερουν εδω , τα δισκακια που εχουν δοκιμασει και αντεχουν σε ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ και ΕΝΤΑΤΙΚΗ χρησιμοποιηση τους σε Decks.

 

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε που μπορω να βρω τα ιδια TDK CD γιατι δεν τα βρισκω πουθενα...(TDK CDR-74 or CDR-80 Reflex λευκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε που μπορω να βρω τα ιδια TDK CD γιατι δεν τα βρισκω πουθενα...(TDK CDR-74 or CDR-80 Reflex λευκα)

 

Ρίξε μια ματιά στην Κασσετεμπορική,Αιόλου δίπλα στο ταχυδρομείο(μόλις περάσεις την Πανεπιστημίου,από την μεριά του καφεκοπτείου, μεσα στη Στοά.Έχει 2-3 μαγαζιά εκεί με cd,dvd...etc Ίσως να έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε που μπορω να βρω τα ιδια TDK CD γιατι δεν τα βρισκω πουθενα...(TDK CDR-74 or CDR-80 Reflex λευκα)

 

Ρίξε μια ματιά στην Κασσετεμπορική,Αιόλου δίπλα στο ταχυδρομείο(μόλις περάσεις την Πανεπιστημίου,από την μεριά του καφεκοπτείου, μεσα στη Στοά.Έχει 2-3 μαγαζιά εκεί με cd,dvd...etc Ίσως να έχουν...

 

Ευχαριστω πολυ! :mrgreen:

Θα τσεκαρω και βλεπουμε...Αν παρεπιπτοντως καποιος εχει δοκιμασει σε αντιστοιχες συνθηκες μουσικα cd's , και εχει διαπιστωσει οτι εχουν διαρκεια στο χρονο, ας μοιραστει μαζι μας την μαρκα-τυπο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου είχε πει κάποτε κάποιος ο οποίος ασχολείται επαγγελματικά με συστήματα ήχου - εικόνας είαι το εξής.

 

Τα καλύτερα cd τόσο σε απόδοση ήχου όσο και σε αντοχή, είναι τα επανεγγράψιμα, αρκεί να τα γράψεις την πρώτη φορά μόνο (αυτό έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα του ήχου)

 

Η αμέσως επόμενη λύση είναι τα "Μαύρα" cd. Εγώ γράφω της EMTEC ή Prodisc και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 7 - 8 χρόνια.

 

Όλα αυτά έχουν γίνει με μετρήσεις και δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Taiyo Yuden είναι τα κορυφαία που υπάρχουν στην αγορά... δύσκολα θα βρεις καλύτερα.

Ισως τα συγκεκριμμένα να μην έχουν πολύ καλή επίστρωση στο πάνω μέρος τους και να μην απευθύνονται για τέτοιου είδους χρήση.

Τα TDK-reflex σε πολλές περιπτώσεις τα έφταιχνε η Taiyo Yuden, αλλά έχουν καλύτερη επίστρωση.

 

Αυτά έχουν κεραμική επίστρωση:

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0049

 

Επίσης υπάρχουν αυτά εδώ. Η Verbatim βάζει σε πολλές περιπτώσεις καλή επίστρωση για μεγαλύτερη αντοχή.

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.VER00106

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ασχολούμε με μουσική αλλά με αντιγραφές cd.Οπότε λέω να πω και εγώ την γνώμη μου.Καταρχήν πιστεύω πως τα παλιά cd ήταν πιο ποιότηκα απο αυτά που κυκλοφορούν τώρα και ας τα πληρώναμε 2000 δρχ το ένα.Πέρα απο αυτά τα πιο ανθεκτικά cd που έχω είναι κάτι χρυσά kodak.Συγκεκριμένα έχω ένα στο αυτοκίνητο το οποίο έχει μουσική και 1ον:παίζει σε όλα τα cd-player που άλλα δεν πάιζαν 2ον:παίζει πάρα πολύ καλά όσο δυνατά και αν βάλεις την ένταση 3ον:έχει τόσες γρατζουνιές πάνω που μοιάζει λες και το έτριψες με γυαλόχαρτο.Τέτοια cd πολούνται και νομίζω τα βρίσκει κανείς ως μέσα αποθήκευσης ιατρικών δεδομένων.Είναι φυσικά ποιό ακριβά απο τα απλά Cd αλλά πιστεύω οτι αξίζουν.Πάντος το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να κρατάτε Backup....πάρε 2-3 δίσκους 500gb και κράτα backup.Ποτέ δεν θα σου λείψει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητέ tsomoloko,

 

έμεινα πραγματικά έκπληκτος με το πρόβλημα σου!

Αυτό που λες εσύ "αλλοίωση", σε μένα φαίνεται σαν διάβρωση από την εσωτερική πλευρά.

 

Επειδή ρωτάς για τα TDK Reflex, όπως ανέφερε και ο The_Judas, τις περισσότερες φορές τα κατασκεύαζε η Taiyo Yuden.

Σήμερα, τα δισκάκια με την καλύτερη επίστρωση σε θέματα αντοχής και ποιότητας είναι τα Taiyo Yuden με την Ceramic επίστρωση:

 

Thats_48x_Ceramic_Coat_korina50.jpg Professional_DATA_ceramic.jpg

 

 

Και επανέρχομαι στο πρόβλημά σου:

Πόσα δισκάκια ήταν η συγκεκριμένη παρτίδα και πόσα από αυτά παρουσίασαν το πρόβλημα;

 

Κατά τη γνώμη μου, έστω και που δεν είχαν την ceramic επίστρωση (ανθεκτικότερη όπως είπαμε), δεν θα μπορούσαν να παρουσιάσουν τέτοιου είδους διάβρωση, που μόνο με ισχυρά απορρυπαντικά ή υγρά καθαρισμού ακόμη και σε CD κατασκευαστών δεύτερης κατηγορίας είναι δύσκολο να προκληθεί.

Ούτε και από υγρασία, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι δυνατόν να παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

 

Κατά κανόνα αγοράζω δισκάκια Taiyo Yuden με την ceramic επίστρωση, αλλά χρησιμοποιώ και τα Professional Gold.

Έκανα λοιπόν το εξής extreme τεστ: έβαλα σε μία κατσαρόλα με νερό CD Professional Gold (είχαν μουσική γραμμένη). Τα έβρασα πάνω από μισή ώρα σε θερμοκρασία βρασμού. Μετά και πριν βγάλω τα CD από την κατσαρόλα, για να αποφύγω το στράβωμα των δίσκων, περίμενα πρώτα να κρύωσει το νερό. Κατόπιν, τα σκούπισα με ένα μαλακό πανί για να μην μείνουν άλατα από το βρασμένο νερό. Μετά από τέτοια ταλαιπωρία δεν παρατήρησα το παραμικρό πρόβλημα (πόσο μάλλον διάβρωση!) και τα CD παίζουν κανονικά στο στερεοφωνικό του σπιτιού και του αυτοκινήτου.

 

cdkatsarola1lu9.jpg cdkatsarola2bu5.jpg

 

 

Τέλος, θα σου πρότεινα χωρίς καμία καθυστέρηση, να επικοινωνήσεις με την Disk Impex, που φέρνει τα Taiyo Yuden στην Ελλάδα, πιστεύοντας ότι δεν θα αδιαφορήσουν και θα ασχοληθούν με το πρόβλημά σου. Άλλωστε είναι πρόβλημα που τους αφορά και αυτούς και την Taiyo Yuden.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kolleen ευχαριστω που εγραψες ολα αυτα που περιγραφουν τη δικη σου περιπτωση. Το ιδιο ευχαριστω και τους BalDwin, leukonas, The_Judas για τα μηνυματα τους.

 

kolleen πολυ καλη η σκεψη για το τεστ. Το προβλημα ομως φαινεται οτι προερχεται απο τον χρονο και οχι απο τη μεταχειριση.

Επισης το να παρω τηλ στην DiscImpex πιστεψε με δεν θα βοηθησει...Ειναι βεβαιο οτι θα αρνηθουν οτι προκειται για ελλατωματικη παρτιδα ή οτι αλλο μπορει να αλλαξει την καλη εικονα των προιοντων που εμπορευονται.

Το ζητημα ειναι οτι το προβλημα αυτο συμβαινει σε δεκαδες cd's μουσικα (γραμμενα οχι μονο τη συγκεκριμενη περιοδο αλλα και λιγο πιο καινουργια απο αυτα που δειχνω στις photos-αρα σιγουρα 3-4 χρονια μετα την εγγραφη τους), κατι το οποιο δειχνει ισως την αδυναμια των συγκεκριμενων cd's στον χρονο.

Ισως αν επιλεγουν cd's με καλυτερη επιστρωση να μην αντιμετωπιστει παλι τετοιο προβλημα.

Πηρα για δοκιμη TDK cdr-80 τα μπλε (σιελ) σε spindle (50αδα) αλλα και παλι θα πρεπει να περασουν χρονια για να πω με σιγουρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...