Προς το περιεχόμενο

Real VNC απορια


kSiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.ολιγον ασχετος απο δικτυα απο χθες πεδευομαι με το VNC κ δν μπορω να βγαλω ακρη.

 

λοιπον εχω ISP ΟΤΕΝΕΤ 1mb γραμμη με Dynamic IP(αυτη που αλλαζει καθε φορα που κανω connect)

 

 

όταν παω στο εικονιδιο του vnc κατω στην μπαρα μου βγαζει την 192.168.2.2 για Ip.

 

όταν παω στο whatismyip.com μου βγαζει 85.74.230.20_

 

όταν παταω απο μηχανημα connect στην Ip 85.74.230.20_ βγαζει Connection Timed Out.

 

μπορω απο μηχανημα με static Ip να συνδεομαι στο pc σπιτι μου ?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192.168.2.2 είναι η ip που έχει το pc σου στο τοπικό δίκτυο.

 

85.74.230.20 είναι η ip που έχει το δίκτυό σου στο internet.

 

Για να δουλέψεις το VNC πρέπει να ρυθμίσεις το router σου ώστε να κάνει forward στην 192.168.2.2 ό,τι πακέτα λαμβάνει στην πόρτα Χ, που θα ορίσεις και στο VNC (default αν θυμάμαι καλά είναι η 5900).

 

Επειδή έχεις dynamic ip, αυτή κατά καιρούς αλλάζει. Για να μπορείς να "σε βρίσκεις" πάντα, άνοιξε ένα free acount σε κάποιο free dns server, πχ dyndns.org. Αρκετοί router έχουν ρύθμιση να συνδέονται μόνοι τους σε κάποιον τέτοιο server. Οπότε βάζεις στο router το username και το pass που έκανες reg στον dyndns και απο κει και πέρα αναλαμβάνει αυτός. Αλλιώς πιθανόν να πρέπει να κατεβάσεις κάποιο extra προγραμματάκι από τη σελίδα του dyndns. Λεπτομέρειες θα βρεις στη σελίδα.

 

Αν γίνουν όλα σωστά, θα μπορείς από "παντού" να γράφεις πχ ksis.dyndns.org:5900 και να συνδέεσαι στο vnc σπίτι σου, ότι ip και να έχεις πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο φιλε πως γινεται ?

 

Εξαρτάται από το router που έχεις. Στο NetGear μου για παράδειγμα, πας στο Firewall Rules. Σε κάποια άλλα έχει label που λέει Port Forwarding.

 

Αν κάνεις ενα googling για port forwarding, θα βρεις αρκετά tutuorial και πιθανότατα ΚΑΙ για το δικό σου μοντέλο που θα περιγράφει ακριβώς τα βήματα που πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε mvaggel τελικά τα κατάφερα. έκανα Port Forwarding, έκανα επίσης και DNS την IP μου. το δοκίμασα κ πέτυχε μέχρι που έκανα επανακίνηση το pc μου και απο τότε δν μπορώ να συνδεθώ. το DynDNS δουλεύει κανονικά κ όταν πάω το ποντίκι στο εικονίδιο του VNC μου gράφει "Not Acceptin Connections".. τι εκανα παλι ο φ0υστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε mvaggel τελικά τα κατάφερα. έκανα Port Forwarding, έκανα επίσης και DNS την IP μου. το δοκίμασα κ πέτυχε μέχρι που έκανα επανακίνηση το pc μου και απο τότε δν μπορώ να συνδεθώ. το DynDNS δουλεύει κανονικά κ όταν πάω το ποντίκι στο εικονίδιο του VNC μου gράφει "Not Acceptin Connections".. τι εκανα παλι ο φ0υστης

 

Δεν ξέρω... Δεν μου έχει τύχει ποτέ. Λογικά ο VNC Server ευθύνεται για αυτό το μύνημα. Τσέκαρε στις ρυθμίσεις μήπως για κάποιο λόγο έχει κλειδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οταν εκανα επανακινηση και εβγαλε αυτο το μηνυμα αλλαξα πορτ(εκανα κ ολες τις καταληλες ρυθμισεις για το πορτ αυτο) και δουλεψε. όταν όμως ξαναέκανα επανακίνηση ξαναπήγε στο Default .. τι να πω... τωρα μετα απο 2-3 επανακινησεις εχει παραμεινει το Default χωρις προβλημα.

 

σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...