Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με usb modem (slmodem)


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα usb modem (Bus 001 Device 003: ID 0483:7554 SGS Thomson Microelectronics 56k SoftModem) που δούλευε μια χαρά με το πακέτο slmodem και συγκεκριμένα με το module slusb. Προχθές παρατήρησα ότι δεν δουλεύει πλέον... Το slmodem χρησιμοποιεί την εντολή slmodemd --country=GREECE /dev/slusb0 για να φτιάξει μία συσκευή την /dev/ttySL0. Η συσκευή /dev/slusb0 δημιουργούταν από το initscript με την mknod /dev/slusb0 c 242 0. Δίνοντας λοιπόν την εντολή slmodemd --country=GREECE /dev/slusb0 μου επιστρέφει το εξής

 

>
error: mdm setup: cannot open dev `/dev/slusb0': No such device or address
error: cannot setup device `/dev/slusb0'

 

Η συσκευή /dev/slusb0 υπάρχει. Η lsmod | grep slusb επιστρέφει

 

>
slusb                  15716  0
usbcore              115976  9 slusb,hci_usb,ehci_hcd,uhci_hcd,ohci_hcd,gspca,ftdi_sio,usbserial

 

Η dmesg επιστρέφει

 

>
usb 2-2: configuration #1 chosen from 1 choice
Device driver usbdev2.8_ep81 lacks bus and class support for being resumed.
Symbol usb_register_driver is being used by a non-GPL module, which will not be allowed in the future
Please see the file Documentation/feature-removal-schedule.txt in the kernel source tree for more details.
Symbol usb_deregister is being used by a non-GPL module, which will not be allowed in the future
Please see the file Documentation/feature-removal-schedule.txt in the kernel source tree for more details.
ST7554 USB Modem.
Device driver usbdev2.8_ep81 lacks bus and class support for being resumed.
Device driver usbdev2.8_ep02 lacks bus and class support for being resumed.
Device driver usbdev2.8_ep83 lacks bus and class support for being resumed.
<6>slusb: slusb0 is found.
usbcore: registered new interface driver ST7554 USB Mode

 

Δηλαδή τα modules είναι φορτωμένα και o πυρήνας το εντοπίζει. Τώρα αρχίζουν τα περίεργα... Στο /dev/bus/usb/00x/ (όπου x: 1 2 3 4) μόλις συνδέσω το modem δημιουργείται μία συσκευή με όνομα 00y (όπου y 1 2 3 4 . . .) Το y αυξάνεται κατά ένα κάθε φορά που αποσυνδέω και συνδέω την συσκευή. Αν δώσω την εντολή slmodemd --country=GREECE /dev/bus/usb/00x/00y επιστέφει

 

>
SmartLink Soft Modem: version 2.9.11 Jan 19 2008 17:00:09
error: cannot find group 'uucp': Success
symbolic link `/dev/ttySL140' -> `/dev/pts/2' created.
modem `013' created. TTY is `/dev/pts/2'
Use `/dev/ttySL140' as modem device, Ctrl+C for termination.

 

και η συσκευή /dev/ttySL140 (χωρίς να έχει και αυτή σταθερό όνομα) λειτουργεί κανονικά σαν modem. Το πρόβλημα είναι ότι οι συσκευές που δημιουργούνται δεν έχουν σταθερή θέση ή όνομα ώστε να μπορέσω να γράψω ένα script. Ίσως κάποιο νέο πακέτο που πέρασα να προκαλεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δεν χρησιμοποιούσαν το modem συνεχώς και δεν ξέρω πότε “έσπασε” για να δω τι άλλαξε... Δοκίμασα και με ποιο παλιές εκδόσεις του slmodem με το ίδιο αποτέλεσμα. Υποπτεύομαι την mknod /dev/slusb0 c 242 0... Καμιά ιδέα;

 

ArchLinux

kernel 2.6.21-viper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα usb stick. Κάθε φορά που το έβαζα στη θύρα δημιουργουσε /dev/sda1 /dev/sdb1 /dev/sdc1 κτλ κτλ.

Δεν έκανα κάτι, γιατί δε με απασχολούσε και πολύ (απλά έπρεπε να κάνω mount χειροκίνητα λόγω του οτι η καταχώρηση στο /etc/fstab δεν ήταν έγκυρη αφού άλλαζε η συσκευή).

Ίσως θα μπορούσες στο script να κοιτάζεις τι συσκευές υπάρχουν /dev/slusb* και να τις αφαιρείς ή να χρησιμοποιείς την τελευταία, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Όταν αποσυνδέσεις το modem στο dmesg τι γράφει; Ίσως εκεί υπάρχει κάποιο σφάλμα και δεν αφαιρεί την συσκευή που έχει δημιουργηθεί πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο /dev/ δημιουργείται μόνο to slusb0. Αλλά όχι αυτόματα. Την δημιουργεί το init script με την mknod. Όταν αποσυνδέω έχω

 

>
usb 1-2: USB disconnect, address 9
st7554_set_reg: error: reg 3, val 0, ret = -19
st7554: failed to set reg 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω... Το έβγαζε και όταν δούλευε κανονικά. Επίσης από την στιγμή που θα επιλέξω την συσκευή από το /dev/bus/usb/00x/00y δουλεύει κανονικά. Σκέφτικα να φτιάξω ένα script που να δοκιμάζει όλες τις συσκευές στο /dev/bus/usb/. Αλλά μετά είπα να το κάνω λίγο ποιο δύσκολο... Να δοκιμάζει αν η συσκευή είναι modem. Αν ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...