Προς το περιεχόμενο

Τελικά είναι HD??


Steven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καιρό έχω μια απορία... Έχω την Dell 2405FPW, 24 ίντσες είναι. Η native αναλυσούλα της είναι 1920x1200. Σε λίγο καιρό λοιπόν ίσως πάρω κανένα blu-ray και θα έχω και HD κανάλια στην τηλεόραση και έχω το ερώτημα αν η οθόνη μου είναι Full HD. Λογικά είναι, αφού η ανάλυσεις του HD είναι οι παρακάτω και η οθόνη μου τις πιάνει όλες εκτός φυσικά από την τελευταία...

 

 

1024×768 786,432 16:9 4:3 720p/XGA

1280×720 921,600 16:9 1:1 (square) 720p/WXGA

1366×768 1,049,088 16:9 Approx. 1:1 (square) 720p/WXGA - HDTV standard format

1024×1080 1,105,920 16:9 15:8 1080p

1280×1080 1,382,400 16:9 3:2 1080p

1920×1080 2,073,600 16:9 1:1 (square)

3840x2160 8,294,400 16:9 1:1 (square)

 

Χρειάζεται και κάτι άλλο για να κάνει μια οθόνη να είναι high definition ή απλά πρέπει να πιάνει την σωστή ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τη στιγμη που πιανει μεγαλυτερη αναλυση 1920x1080 (εσενα πιανει 1920x1200) ειναι full hd.

Αρα τα full hd videos(αναλυσης 1920x1080)που θα κατεβαζεις απο το ιντερνετ θα τα παιζει.

 

 

Το θεμα ομως ειναι οτι για να παιξει απο blueray ταινιες ,αυτες εχουν προστασια.

Οποτε για να τις παιξεις πρεπει η οθονη να υποστηριζει hdcp ,το ιδιο και η καρτα γραφικων.

H dell 2405 δεν υποστηριζει hdcp,οποτε δεν σε βλεπω να μπορεις να παιζεις μεσω blueray fullhd ταινιες.

Μονο video χωρις προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ... δηλαδή αν προσπαθήσω μέσω ενος blu ray να παίξω μια ταινεία τι θα γίνει? Δεν θα δείχνει τίποτα? Θα το δείχνει σε χαμηλότερη ανάλυση? Πάντως μου φαίνεται παράξενο..από τη στιγμή που αποκωδικοποιηθεί από την κάρτα γραφικών η οθόνη το ρόλο παίζει? Η οθόνη δείχνει απλά ότι τις πετάξουν μέσω του dvi...

 

P.S. Τι μαλακία είναι αυτί? Είναι δυνατόν να έχεις μια οθόνη που να μπορεί να παίξει HD και να μη σε αφήνουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ... δηλαδή αν προσπαθήσω μέσω ενος blu ray να παίξω μια ταινεία τι θα γίνει? Δεν θα δείχνει τίποτα? Θα το δείχνει σε χαμηλότερη ανάλυση?

 

P.S. Τι μαλακία είναι αυτί? Είναι δυνατόν να έχεις μια οθόνη που να μπορεί να παίξει HD και να μη σε αφήνουν???

 

Νομιζω θα τα δειχνει με τεχνουργηματα-artifacts..Πιθανον να μπορεις να την δεις κανονικα χωρις προβλημα σε 720p. Δεν ειμαι σιγουρος ομως..

 

 

Το κανουν για να καταπολεμησουν υποτιθεται την πειρατεια,αλλα οπως βλεπεις παιρνει την μπαλα και τους νομιμους που απλα εχουν πιο παλιο hardware.

 

 

 

 

Μια λυση φασαριοζικη ειναι να το το κανεις rip ,οπου ταυτοχρονα θα αφαιρειται και η προστασια.

Τοτε θα το βλεπεις σαν κανονικο video χωρις προστασια και δε θα εχεις προβλημα.

 

Πάντως μου φαίνεται παράξενο..από τη στιγμή που αποκωδικοποιηθεί από την κάρτα γραφικών η οθόνη το ρόλο παίζει? Η οθόνη δείχνει απλά ότι τις πετάξουν μέσω του dvi...

Εκει μπαινει η προστασια hdcp και κανει τα θαυματα-μ@λ@κιες της.

Διαβασε και εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hdcp

 

HD DVD, Blu-ray Disc and DVD players (with HDMI or DVI connectors) use HDCP to establish an encrypted digital connection. If the display device—or in the case of using a PC to decrypt and play back HD-DVD or Blu-ray media, the graphics card (hardware, drivers and playback software)—does not support HDCP, then a connection cannot be established. As a result, a black picture and/or error message will likely be displayed instead of the video content.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οπότε θα πρέπει να έχουμε 50Gb στο δίσκο για να κάνουμε rip... Βασικά έχουν βγει προγράμματα που να το κάνουν ή ακόμα δεν έχουν σπάσει την κωδικοποίηση...

 

Παίζω με την ιδέα της αγοράς ενος projector.. Φαντάζομαι ότι άμα είναι συνδεδεμένο με μια κάρτα γραφικών που να έχει HDCP και μιας και αυτός που θα πάρω θα παίζει HD 720p δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

 

Κοίταξα λίγο στη wiki και έχεις δίκιο ότι δεν θα το παίζει..Αλητεία πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει μπαινει η προστασια hdcp και κανει τα θαυματα-μ@λ@κιες της.

Διαβασε και εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hdcp

 

Το ίδιο άρθρο διαβάσαμε...

 

Πραγματικά αθλιότητα... Δεν έχει βγάλει κανένα παλικάρι κανένα κονέκτορα ανάμεσα στην οθόνη και το καλώδιο να λύθει το πρόβλημα?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά στο HiTech έχω διαβάσει οτι αν η συσκευή δεν υποστηρίζει hdcp, τότε την ταινεία μπορείς να την δείς αλλά οχι σε True HD ανάλυση αλλά σε πολύ χαμηλότερη (νομίζω επιπέδου DVD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαι υπάρχει και το HDFury που προσδίδει ιδιότητες hdcp σε οποιοδήποτε monitor συνδεθεί

 

WTF αυτό κάνει 150 δολλάρια!!! Έχουν σαλέψει τελείως...εκμετάλλευση στο έπακρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...