Προς το περιεχόμενο

Aποριες της πρωτης μερας


gsmeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον.

πρωτα θελω να ρωτησω για τους ντφς , εχω 4 εξωτερικους δισκους απο το πσ μου και θελω να τους χρησιμοποιω τωρα με το μακ.

αποτι εχω καταλαβει πρεπει να βαλω ενα προγραμμα που λεγεται

macfuse kai meta ena pou legete fink , kai ola ok???

 

ποσο ραμ μου προτεινετε να βαλω ακομα??

ειδα ενα σιτε απο αγγλια και ειχε καλες τιμες.

(ενδιαφερομαι για αναπαραγωγη hd)

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η ποσότητα της ram εξαρτάται από το τί θες να κάνεις. 1 gb είναι ύπεραρκετό για απλές λειτουργίες, 2 gb και δεν έχω συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα δουλεύοντας βαριές εφαρμογές.

 

Όσον αφορά στους δίσκους, βάζεις πρώτα το macfuse, και στη συνέχεια το ntfs-3g, και τα 2 δωρεάν προγράμματα. Με το που θα κάνεις restart θα μπορείς κανονικά να διαβάσεις και να γράψεις δίσκους φορμαρισμένους με ntfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο ραμ μου προτεινετε να βαλω ακομα??

ειδα ενα σιτε απο αγγλια και ειχε καλες τιμες.

(ενδιαφερομαι για αναπαραγωγη hd)

 

ευχαριστω.

 

Οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες στις μνημες ram και καλο θα ηταν με τετοιες τιμες να βαλεις 2 GB ram(και αν αντεχεις οικονομικα βαλε και παραπανω με τετοιες τιμες).

 

Η αναπαραγωγη hd videos εχει βεβαια ελαχιστη σχεση με τη μνημη.Εχει κυριως να κανει με τον επεξεργαστη,με το αν η καρτα γραφικων υποστηριζει επιταχυνση hd videos και με το προγραμμα αναπαραγωγης (ποσο ελαφρυς ειναι ο codec που χρησιμοποιει).

 

Αλλα αν το μηχανημα σου ειναι καινουριο ,τοτε λογικα δε θα εχεις προβλημα ουτε στην αναπαραγωγη απαιτητικων full hd videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπενθυμίζω στα μέλη ότι δεν διαγράφονται μόνο τα μηνύματα που είναι γραμμένα σε greeklish αλλά και τα μηνύματα που απαντούν σε μηνύματα γραμμένα σε greeklish.

 

Αποθαρρύνεται έτσι η συμμετοχή σε ερωτήσεις που είναι διατυπωμένες σε greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω στα μέλη ότι δεν διαγράφονται μόνο τα μηνύματα που είναι γραμμένα σε greeklish αλλά και τα μηνύματα που απαντούν σε μηνύματα γραμμένα σε greeklish.

 

Αποθαρρύνεται έτσι η συμμετοχή σε ερωτήσεις που είναι διατυπωμένες σε greeklish.

 

Ok έχεις δίκιο πάρεδώσε, αν είναι εύκολο στείλε μας με pm τα μηνύματα να τα "αποκωδικοποιήσουμε" γιατί είναι ένα θέμα που απασχολεί πολύ τους switchers, και μπορούν να βοηθήσουν πολύ κόσμο.

 

 

 

Δεν μου πήγαινε και η καρδιά να κάνω και report...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok έχεις δίκιο πάρεδώσε, αν είναι εύκολο στείλε μας με pm τα μηνύματα να τα "αποκωδικοποιήσουμε" γιατί είναι ένα θέμα που απασχολεί πολύ τους switchers, και μπορούν να βοηθήσουν πολύ κόσμο.

 

 

δηλαδη τοσο δεν καταλαβαινεις τα greeklish που θες και αποκωδικοποιηση.:rolleyes: Μαλιστα.

τελωσπαντων το macfuse ειναι για να διαβαζουν και να γραφουν τα macOs ntfs .(το σημαντικο ειναι οτι γραφουν ¨.τα mac διαβαζουν ετσι και αλλιως ntfs), το fink ειναι ασχετο τελειως ,απλα εγκαθιστα προγαμματα open source σχεδιασμενα πιο πολυ για linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blashyrkh+, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες εγώ απάντησα στον φίλο με τα greeklish και αυτοπροσφέρθηκα να ξαναγράψω τα μηνύματά του για το κοινό καλό. Μην με βάζεις να απολογούμαι γι αυτό plz.

 

Όσον αφορά το ntfs-3g, εμένα μόνο με το macfuse ή μόνο με το ntfs-3g δουλειά δεν έγινε. Ούτε όταν έβαλα πρώτα το ntfs-3g και μετά το macfuse. Μόνο όταν έβαλα πρώτα το macfuse, μετά το ntfs-3g και μετά από restart κατάφερα να γράψω στον εξωτερικό ntfs σκληρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blashyrkh+, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες εγώ απάντησα στον φίλο με τα greeklish και αυτοπροσφέρθηκα να ξαναγράψω τα μηνύματά του για το κοινό καλό. Μην με βάζεις να απολογούμαι γι αυτό plz.

 

.

 

ok!τιποτα προσωπικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα παρεξηγήθηκα δηλαδή; :P :)

 

:mrgreen: αμα θελεις παρεξηγιομαστε αλλα θα ανεβασουμε τη ακροαματικοτητα του thread αλλουνου αμα θες να ανοιξουμε ενα τοπικ για βρισιμο....Βριστε το μελος που δεν συμπαθειτε απο το insomnia :P (εδω επισης μπορειτε να γνωρισετε αλλα μελη να αντιπαθησετε και να βρισετε!) Θα το κανω βασικα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...