Προς το περιεχόμενο

icy box ib-mp303....προβλημα με υποτιτλους


canenas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον

μεσα στον φακελο font βαζουμε την γραμματοσειρα ARIALUNI.ttf και κατοπιν την μετονομαζουμε σε FONT.ttf. Αν δεν κανω λαθος η γραμματοσειρα βρισκεται εγκατεστημενη σε συτηματα(PC) που εχουν MS office αλλιως βρειτε την απο καποιον φιλο;).

Τωρα το μονο που απομενει ειναι καθε *.srt να βρισκεται μεσα στον ιδιο φακελο με το AVI και αφου ανοιξουμε το srt με το notepad (σημειοματαριο) κανουμε save as αποθηκευση ως unicode. Προσεξτε οτι με την επιλογη save as στο πλαισιο κωδικοποιηση (encoding) εχουμε 4 επιλογες (ANSI-unicode-unicode big endian-UTF), απο αυτες τις επιλογες η unicode ειναι η LITTLE ENDIAN οπως ειχε προαναφερθει.

σημ Ο δισκος δεν πρεπει να φορμαριστει ως εκτεταμενο διαμερισμα.

Μετα απο πολλες προσπαθειες και ψαξιμο καταφερα να βλεπω Ελληνικους υποτιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μετα απο παρακολουθηση 2-3 ωρες video η μεγαλη κατα τα αλλα ψυκτρα που εχει ηταν αρκετα ζεστη, παρ'ολο που εχει και μικρο ανεμιστηρακι. Βεβαια το γεγονος οτι ζεσταινεται η ψυκτρα ειναι καλο αν υποθεσοθμε οτι γι αυτο τον σκοπο ειναι φτιαγμενη.

Αντιστοιχα με πολυωρη ακροαση μουσικης δεν παρατηρησα μεγαλες θερμοκρασιες.

Ενα αρνητικο που βρηκα ειναι οτι ενω παιζει ενα τραγουδι δεν μπορεις να πλοηγηθεις σε αλλους φακελους, πρεπει να πατησεις stop και μετα να αλλαξεις φακελο.

Καποια jpeg δεν μου τα αναγνωριζε, οταν εκανα batch rename -resize τα εβλεπε ολα. Υποθετω εχει κατι να κανει με το μεγεθος της φωτο αλλα δεν το εψαξα γιατι δεν με ενδιαφερει.

Συνδεδεμενο σε home cinema και μεγαλα ηχεια αποδιδει πολυ καλο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να δημιουργηθούν όλοι αυτοί οι φάκελοι?εγώ νόμιζα μόνο οι 4 αρχικοί. Αν ανοιξω στον υπολογιστή τα srt και τα σώσω με την UB Helvetica και μετά τα πετάξω στο σκληρό στο κουτάκι δεν θα παίζει?πρέπει να υπάρχει κατάλογος fonts μέσα στον κατάλογο firmware?μπορώ να βάλω το UB Helvetica φοντ μέσα στον κατάλογο firmware/fonts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά απο πολλές ώρες λειτουργίας του icy-box θα ήθελα να πω προς τους υποψήφιους αγοραστές οτι το μηχάνημα αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο στον κόσμο. Το δουλεύω με την γραμματοσειρά arial unicode και εγώ και ήταν/είναι πολύ βαρετό να μετατρέπω όλτα τα srt σε unidcode(500++ επεισόδια,100++ part ταινιών).

 

-Όταν εμφανίζονται οι υπότιτλοι μερικά άσπρα pixels εμφανίζονται γύρο γύρο από εκείνη την περιοχή και αν βγάλεις τους υπότιτλους τα pixels παραμένουν και χαλάνε την ποιότητα της εικόνας.

 

-Επίσης όταν πατάς το Forward αργεί πάρα πολύ να ξεκινήσει και τις περισσότερες φορές κολλάει και σε πετάει στο κυρίως μενού.

 

-Πολλές ονομασίες φακέλων δεν τις δέχεται, όπως είναι η λέξη LOST ή Supernatural. Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο αυτό??

 

Τα παραπάνω δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα, απλώς τα αναφέρω.

Όμως στην εποχή μας βρίσκω τα 120 ευρό χωρίς σκληρό δίσκο μέσα πάρα πολλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

εμένα δεν έβλεπε το σκληρό όταν τον δυνέδεα στην τηλεόραση. Πήγα πίσω το κουτί , και πήρα ένα άλλο. Του ξαναέκανα φορμάτ του σκληρού (αλλά προσοχή θέλει το φορμάτ σε NTFS και primary όχι logical. ) Τώρα μου παίζει - όσον αφορά τα αρχεία βίντεο - τα MPEG μια χαρά αλλά όχι τα AVI. Έχει κανένας καμμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...