Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μπραβο και χαρα στο κουράγιο σου , αφου δεν είσαι λάτης του παιχνιδιού.

Δοκίμασα την εκδοση και διαβασα οσα γραφτηκαν πιο πάνω.

 

Κατ άρχας σε ασχετα σημεία με πεταει εξω , αλλα αυτό δεν εχει και τοση σημασία , αφου είναι η πρώτη έκδοση

 

Οι παικτες (PC) παίζουν λαθος (εννοώ οτι δεν "ξερουν" καλή πρεφα) αλλα η τελειοποίηση τους δεν πρέπει να είναι το πρωτο ζητούμενο. Σιγά - σιγά με κάποιες παρατηρήσεις μπορεις να προσθέτεις οδηγίες σωτου παιξίματος.Οπότε μην απογοητεύεσαι.

 

Σχεδιαστικά είναι λαθος η παραθεση των χαρτιών και πρεπει να αλλαχτει.

Και να το εξηγήσω : ναι μεν πρώτα είναι τα μπαστούνια και δευτερα τα σπαθιά αλλά κανεις παικτης δεν τα κραταει ετσι διεταγμένα στο χέρι του ,γιατι ευκολα μπορεί να κανει λάθος και ενα Ασσο σπαθι δίπλα στο Ρηγα μπαστουνι να νομισει οτι εχει το ασσο μπαστούνι και να οδηγηθει σε λαθος αγορα ή παιξιμο. Η διαταξη των χαρτιών πρέπει να είναι μαυρο-κοκκινο-μαυρο-κοκκινο.Θα πρότεινα λοιπον: μπαστούνια-καρα-σπαθια-κούπες

 

Θα πρότεινα επίσης να δώσεις προτεραιοτητα στο παιχνίδι over LAN , μεταξύ ανθρώπων. Αυτό αφένος θα βοηθήσει στη διαδοση΄της εκδοσης (τουλαχιστον σε 20 θα το πω εγω) και αφετερου δεν θα σε απασχολει ο προγραμματισμος "καλου" παιξιματος από τα PC. Ετσι μπορεί να αναπτύξεις και τις διαφορες παραλαγες που είναι αρκετες αλλα εχουν να κανουν μόνο με τη βαθμολογία και οχι τους κανόνες του παιχνιδιου.

 

Κοντα 30 χρόνια λατρης της πρέφας αν χρειαστεις κάτι , εδώ είμαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία διορθωση οσο αφορα τους κανόνες αγοράς: Εκτός από "πρώτα-μπαστούνια" αν καποιος εχει καλούσικο φύλλο μπορεί να πεί "άμα μείνουν". Αυτό σημαίνει οτι "βγαίνει" από την αγορα και αν καποιος πει "πρώτα" δεν μπορεί να επανελθει. Αν κανεις απο του άλους παίκτες δεν πει "πρωτα" παίρνει αυτός τα 2 φύλλα και γινεται τζογαδόρος.

Εχει ομως το περιορισμό , οτι δεν μπορεί να ανεβασει το τζόγο πάνω από 6. Υποχρεωτικά θα δηλώσει 6 και ατού ή αχρωμα.

Αν παρει κακό φίλο, διαιουται να μην παιξει και να ανεβασει 4 κάσα πληρώνοντας 12 καπίκια στους παικτες (σαν να είχε μπει σόλο στα πρώτα.

 

Επειδή στην αγορα οι παίκτες φανερώοσυν σε κάποιο βαθμο το φύλο τους , το "αμα μείνουν " εχει διαφορες εκφωνήσες

"τα γραφω" = εχω σχετική δύναμη στα μαυρα (μπαστούνια-σπαθιά)

"τα παίρνω"= εχω σχετική δύναμη στα κοκκινα (καρά-κουπες)

"άμα μείνουν"=εχω σχετική δύναμη σε ενα μαυρο και σα ενα κοκκινο

"δικά μου" αν οι αλλοι 2 εχουν παει πάσο και δεν θελει να καρφώσει το φύλο του

 

Οπότε , προγραμματιστικά, στη διαδικασία αγορας στην αρχή εκτός από το "πάσο" και τα "μπαστούνια" πρεπει να μπει και η δυνατοτητα για τετοιες επιλογές. Με το που θα πει καποιος "μπαστούνια" οι επιλογές να εξαφανίζονται.

 

 

 

(Στη παραλλαγή που παίζονται "οι πολλές" (το πάσο-πασο) και είναι ο πρώτος παιχτης που μιλησε ανεβαζει 2 κάσα χωρις να πληρώσει καπίκια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

 

Παράδειγμα 1

 

Αν κάποιος δηλώσει 9 μπάζες και κάνει 6, δηλαδή οι άλλοι κάνουν 4 από τις οποίες 3 ο ένας και 1 ο άλλος τότε:

 

Από κάσα μπαίνει 9x3 = 27 κάσα μέσα.

Από καπίκια δίνει

9x3x3 = 81 καπίκια σε αυτόν που έκανε 3

+

9x1x3 = 27 καπίκια σε αυτόν που έκανε 1

 

Παράδειγμα 2

 

Αν κάποιος δηλώσει 6 μπαστούνια και κάνει 8 μπάζες. Από τους άλλους ο ένας κάνει 2 μπάζες και ο τελευταίος καμία.

 

Ο τζογαδόρος δεν κατεβάζει κάσα.

 

Ο τζογαδόρος παίρνει 8x2 = 16 καπίκια από αυτόν που μπήκε μέσα.

Αυτός που έκανε 2 μπάζες παίρνει 2x2=4 καπίκια από αυτόν που μπήκε μέσα.

 

Σύνολο αυτός που μπήκε μέσα πλήρωσε 16+4 = 20 καπίκια = 2 κάσα που είναι τα μπαστούνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία διορθωση οσο αφορα τους κανόνες αγοράς: Εκτός από "πρώτα-μπαστούνια" αν καποιος εχει καλούσικο φύλλο μπορεί να πεί "άμα μείνουν". Αυτό σημαίνει οτι "βγαίνει" από την αγορα και αν καποιος πει "πρώτα" δεν μπορεί να επανελθει. Αν κανεις απο του άλους παίκτες δεν πει "πρωτα" παίρνει αυτός τα 2 φύλλα και γινεται τζογαδόρος.

Εχει ομως το περιορισμό , οτι δεν μπορεί να ανεβασει το τζόγο πάνω από 6. Υποχρεωτικά θα δηλώσει 6 και ατού ή αχρωμα.

Αν παρει κακό φίλο, διαιουται να μην παιξει και να ανεβασει 4 κάσα πληρώνοντας 12 καπίκια στους παικτες (σαν να είχε μπει σόλο στα πρώτα.

 

Επειδή στην αγορα οι παίκτες φανερώοσυν σε κάποιο βαθμο το φύλο τους , το "αμα μείνουν " εχει διαφορες εκφωνήσες

"τα γραφω" = εχω σχετική δύναμη στα μαυρα (μπαστούνια-σπαθιά)

"τα παίρνω"= εχω σχετική δύναμη στα κοκκινα (καρά-κουπες)

"άμα μείνουν"=εχω σχετική δύναμη σε ενα μαυρο και σα ενα κοκκινο

"δικά μου" αν οι αλλοι 2 εχουν παει πάσο και δεν θελει να καρφώσει το φύλο του

 

Οπότε , προγραμματιστικά, στη διαδικασία αγορας στην αρχή εκτός από το "πάσο" και τα "μπαστούνια" πρεπει να μπει και η δυνατοτητα για τετοιες επιλογές. Με το που θα πει καποιος "μπαστούνια" οι επιλογές να εξαφανίζονται.

 

 

 

(Στη παραλλαγή που παίζονται "οι πολλές" (το πάσο-πασο) και είναι ο πρώτος παιχτης που μιλησε ανεβαζει 2 κάσα χωρις να πληρώσει καπίκια.)

 

σωστη παρατηρηση εμεις δε λεμε αμα μεινουν αλλα το δηλωνουμε ως γουστο. Ε αμα δεν πει καποιος πρωτα, τοτε κανει το γουστο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

 

Παράδειγμα 1

 

Αν κάποιος δηλώσει 9 μπάζες και κάνει 6, δηλαδή οι άλλοι κάνουν 4 από τις οποίες 3 ο ένας και 1 ο άλλος τότε:

 

Από κάσα μπαίνει 9x3 = 27 κάσα μέσα.

Από καπίκια δίνει

9x3x3 = 81 καπίκια σε αυτόν που έκανε 3

+

9x1x3 = 27 καπίκια σε αυτόν που έκανε 1

 

 

Λάθος ! Ας ξεκαθαρισουμε τη βαθμολογία ...

Κατα αρχάς υπάρχουν δύο παιχνίδια. Η πρέφα και η "μεγάλη" πρεφα.

Οι κανόνες παιξίματος είναι ιδιοι , αλλάζει η βαθμολογία.

Η μεγάλη εχει μεγαλύτερες αξίες και παίζεται από οσους παίζουν χοντρα λεφτα.

 

Μικρή και μεγάλη πρέφα: 6-1 , 6-2, 6-3 , 6-4 , 6-άχρωμα Οι αξίες είναι 2-3-4-5-6 αντίστοιχα

 

Ενώ στη μικρή τα 7-1 , 7-2 , 7-3 ,7-4 ειναι 7 , στη μεγάλη καθε βημα ανεβαίνει 1.

Σηλ. 7-1=7 , 7-2=8, 7-3=9 , 7-4=10 , 7-αχρωμα=11 και πάει λέγοντας , φτάνει 10-αχρωμα με αξία 26 !!!!

Παρατηρηση. να γιατι τα 7-αχρωμα(11) χτυπάνε τη μιζέρια (10)

Η μιζερια με ανοιχτα φύλλα = 30 δεν χτυπιέται

Και μόνο στη μεγάλη υπάρχει μέσα , σολο ,τριπλά , τετραπλά κλπ

 

Στο παραπάνω παράδειγμα λοιπόν αν ο τζόγος ήταν 9-1 τότε θα πληρωνε

 

μικρή: κασα 2*9= +18 καπίκια 4*2*9=72 (επιβάρυνση δηλαδή 252 καπίκια)

μεγάλη : κάσα 3*17=+51 , καπίκια 4*3*17= 204 (επιβάρυνση δηλαδή 714 καπίκια)

Τριπλάσια λεφτά αν στο καπίκι εχει συμφωνηθει κάποια αξία χρηματική ...

 

αν ο τζόγος ήταν 7-4 τότε κάσα 3*20=+60 , καπίκια 4*3*20= 240 (επιβάρυνση δηλαδή 840 καπίκια)

 

 

Ολα αυτά (μιζερια , 4 ασσοι, οι πολλές) είναι στοιχεία της μεγάλης (χοντρός τζόγος) αλλά πολλες φορές με συμφωνία παιζονται και στη μικρή - ετσι ωστε να εχει περισσότερη ποικιλία το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος ! Ας ξεκαθαρισουμε τη βαθμολογία ...

 

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για λάθος και σωστό. Απλά ο καθένας παίζει διαφορετικά. Εμείς στην κρήτη παίζουμε έτσι που είπα στο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εμεις στην Κρητη το παιζουμε οπως το λεει ο φιλος dark_banishing. Αλλα υπαρχουν αρκετες παραλλαγες ανα μερη της Ελλαδας. Ο πιο συνιθισμενος παντως τροπος ειναι ο "κρητικος" τροπος παιχνιδιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

 

Παράδειγμα 2

Αν κάποιος δηλώσει 6 μπαστούνια και κάνει 8 μπάζες. Από τους άλλους ο ένας κάνει 2 μπάζες και ο τελευταίος καμία.

 

Ο τζογαδόρος δεν κατεβάζει κάσα.

 

Ο τζογαδόρος παίρνει 8x2 = 16 καπίκια από αυτόν που μπήκε μέσα.

Αυτός που έκανε 2 μπάζες παίρνει 2x2=4 καπίκια από αυτόν που μπήκε μέσα.

 

Σύνολο αυτός που μπήκε μέσα πλήρωσε 16+4 = 20 καπίκια = 2 κάσα που είναι τα μπαστούνια.

 

Αυτός που δεν εκανε καμμία μπάζα (ενω επρεπε να είχε κανει δύο) μπήκε σολο μέσα

Συνεπως πληρώνει τα διπλά από οσα αναφερεις (τοσο στο τζογαδόρο , οσο και στο παίκτη).

 

Περαν αυτού.

Η βαθμολογία δεν εχει να κανει με τους κανόνες , οσο και το τροπο σωστου παιξιματος (το πολύ-πολύ στη "μικρή" να παίζεις με μεγαλύτερο ρίσκο , στη "μεγάλη" να εισαι πιο συντηριτικός)

 

Θα μπορούσαν , να υπαρχουν 1-2 standard προφιλ βαθμολογίας, και ενα διαμορφοσιμο από τους παίκτες.

 

Και επειδή καλο θα ηταν να βοηθήσουμε οσο μπορουμε , και οχι μονο να κανουμε post , αν ο MrSeanKon θελει , ευχαριστως να κατσω να φτιαξω μία φόρμα οπως τη φανταζομαι και τον αντιστοιχο κώδικα (σε κωδικοποιημενη φυσική γλώσσα - που ευκολα να μετατρεπεται στη γλώσσα που χρησιμοποιει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητα μελη,

Ευχαριστω για την προτιμηση στο software που μοιραζω και για τα καλα σας σχολια αλλα οπως εχω αναφερει στο thread της OcBible δεν εχω τον απειρο χρονο.

Επιπλεον κατα καιρους απορω γιατι ορισμενοι με υ2υ και δεν ποσταρουν τις αποριες τους λες κι ειμαι κανενας μπαμπουλας.

Αλλα με αυτη τη Δηλωτη με πρηξατε πολυ τον τελευταιο καιρο. :mad:

Ειχα να μπω 2 εβδομαδες στο forum κι ελαβα καμποσα μυνηματα και δε θελησα να απαντησω γιαυτο τα λεω εδω για να ενημερωθουν οσο γινεται περισσοτεροι.

Θα σας το κανω το χατηρι και θα την φτιαξω τη Δηλωτη αλλα θα βγει μετα το Πασχα.

Μεχρι τοτε παιξτε Ξερη ή Κολιτσινα και γιατι οχι να το ριξετε στην Πρεφα.

Παρολο που μου αρεσε η Δηλωτη εγινα Πρεφαδορος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ άρχας σε ασχετα σημεία με πεταει εξω , αλλα αυτό δεν εχει και τοση σημασία , αφου είναι η πρώτη έκδοση...
Σε αυτο το σημειο θα πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες.

Γιατι τα συμπραγκαλα του Bill Gates ειναι μυστηρια.

Εννοω οτι θα πρεπει να εχεις στησει το Framework v3.5 πανω στον ΗΥ σου.

Απο εκει και περα ελπιζω η νεωτερη εκδοση να παει καλυτερα.

Μας ενημερωνεις εδω και τα λεμε. :-)

 

Οι παικτες (PC) παίζουν λαθος (εννοώ οτι δεν "ξερουν" καλή πρεφα) αλλα η τελειοποίηση τους δεν πρέπει να είναι το πρωτο ζητούμενο...
Ναι στην πρωτη εκδοση μονο ο ανθρωπος μπορουσε να τζογαρει κι οχι οι ΗΥ.

Επιπλεον μονον ο ανθρωπος επαιζε πρωτος βιαζομουνα κι εγω λυσσανε οι αλλοι με τη Δηλωτη απεργιες η ΔΕΗ κι ειχα να μπω 13 μερες.

Τωρα εβαλα 5 επιπεδα δυσκολιας και θα παμε παραπανω μην ανυσηχεις.

 

Σχεδιαστικά είναι λαθος η παραθεση των χαρτιών και πρεπει να αλλαχτει.

Η διαταξη των χαρτιών πρέπει να είναι μαυρο-κοκκινο-μαυρο-κοκκινο.Θα πρότεινα λοιπον: μπαστούνια-καρα-σπαθια-κούπες

Κοντα 30 χρόνια λατρης της πρέφας αν χρειαστεις κάτι , εδώ είμαι ...

Ωραια θα μπει στην επομενη εκδοση γιατι εμενα με βολευει αυτο που θες.

Ενα popup κουμπι και θα στα ταξινομει οπως σου αρεσει.

Ικανοποιηθηκες?

 

Κοντα 30 χρόνια λατρης της πρέφας αν χρειαστεις κάτι , εδώ είμαι ...
Οπς!

Θα ξαναθιξουμε στο μελλον τα περι τζογαδορου-κοντραδορου.

 

Λάθος ! Ας ξεκαθαρισουμε τη βαθμολογία ...

Κατα αρχάς υπάρχουν δύο παιχνίδια. Η πρέφα και η "μεγάλη" πρεφα.

Αρχηγε λιγο ηρεμα με αυτες τις ορολογιες γιατι θα μας μπερδεψεις ασχημα και θα χασουμε τα αυγα με τα πασχαλια.

 

Παράδειγμα 1

Αν κάποιος δηλώσει 9 μπάζες και κάνει 6, δηλαδή οι άλλοι κάνουν 4 από τις οποίες 3 ο ένας και 1 ο άλλος τότε:

Από κάσα μπαίνει 9x3 = 27 κάσα μέσα.

Ωραιος ο παικτης αυτο ηθελα να σιγουρευτω 100%.

Κανονικα οταν μπει ο τζογαδορος 2, 3, 4 κι ανω μπαζες μεσα πληρωνει εις διπλουν (το σολο που λεμε).

Εν προκειμενω επειδη μπηκε 3 μπαζες θα πληρωσει 3χ αντι για 2χ.

Κι αν εκανε 5 μπαζες θα ανεβαινε 36 μοναδες η κασα του.

Αλλα για να πω το αντιστροφο εγω και θα δειτε οτι για τον τζογαδορο ισχυει το Κρητικο συστημα.

Δηλωνω 6 μπαζες και κανω 9 τελικα.

Ο συντελεστης χ=2,3,4,5 ή 6 για τα αχρωματιστα.

Μια κανει ο κοντραδορος και καμμια ο συμπαικτης.

Ο κοντραδορος μπαινει απλως μεσα ο δε συμπαικτης μπαινει σολο.

Διοτι δηλωνοντας 6 μπαζες οι αλλοι δυο πρεπει να εχουν τις μισες που υπολειπονται δηλαδη (10-6)/2=2 για να μην υπαρξει προβλημα στην περιπτωση που ο τζογαδορος κανει παραπανω απο αυτες που δηλωνει.

Ετσι ο τζογαδορος δε ριχνει κασα και θα παρει 9*χ απο τον κοντραδορο και 2*9*χ απο τον συμπαικτη.

Αραγε λοιπον θα παρει 27*χ καπικια συνολικα.

Δηλαδη 3*(μπαζες που εκανε)*χ =====> το τριπλασιο των μπαζων του.

Κι αν ο τζογαδορος κανει 10 μπαζες ενω δηλωσε 6 θα βαλει σολο μεσα και τους δυο.

Αραγε λοιπον θα παρει 2*10*χ απο τον καθενα ή 40*χ ======> 4*10*x =====> το τετραπλασιο των μπαζων του.

Αραγε λοιπον να πως αποδεικνυεται αυτο που ειπα παραπανω!

Η επιλογη αυτη φαινεται οτι ειναι ασχημη για τον τζογαδορο οταν θα ενεργοποιειται και θα την ονομασω Κρεματοριο γιατι στην ουσια τον κρεμας αναποδα τον τζογαδορο διοτι θα σε πληρωσει 3χ ή και more ενω στη χειροτερη θα πληρωνε 2χ λογω σολο.

Αλλα αν θα βαζεις on την επιλογη αυτη και το επιπεδο της δυσκολιας θα ειναι μεγαλο χμ δε νομιζω να καταφερεις να βαλεις τον ΗΥ μεσα 3 μπαζες γιατι δεν ειναι και μα**κας να δηλωνει 10 μπαστουνομπαζες!

 

Συγχαρητηρια sean!!!!
Τονωτικη ενεση χαιρομαι που ασχολιεστε με τα μαραφετια μου!

 

ευχαριστως να κατσω να φτιαξω μία φόρμα οπως τη φανταζομαι και τον αντιστοιχο κώδικα (σε κωδικοποιημενη φυσική γλώσσα - που ευκολα να μετατρεπεται στη γλώσσα που χρησιμοποιει)
Γιατρε θα σου ζητησω αυτο να το κανεις αλλα ασε να βγει η Πρεφα 1.11 ή εστω να βγαλω κι εκεινη τη Δηλωτη και θα σε ενοχλησω με υ2υ.

Μη λες τωρα περισσοτερα γιατι το κεφαλι μου ειναι σκετο καζανι και δε θα καταλαβω τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε gyus πειτε μου που ανεβηκε το demo να του ριξω και γω μια ματια!
Βρε διαολε ολοκληρη υπογραφη εχω!

 

 

koumos θελω να αναλυσεις περισσοτερο την εκδοχη της μιζεριας η οποια ισχυει και για την Ρωσσικη Πρεφα.

Παρολο που αναφερει κατι ψιλα η σελιδα της Wikipedia καπως μπερδευτηκα.

Απο την αλλη μερια θα παιζεται με διαφορετικους ισως κανονες εδω στο Ελλαντα.

Παραθετω ερωτηματα/παρατηρησεις κι οπου αμφιβαλεις διορθωνεις καθως και συμπληρωνεις.

1) Μιζερια προφανως δεν επικαλειται ο τζογαδορος γιατι δε νομιζω να εχει και νοημα!

2) Ουτε κι ο προσκεκλημενος επικαλειται μιζερια αφου αυτος (εχει πει πασο αρχικα) καλειται απο τον κοντραδορο για να τον βοηθησει.

Οπως εχουμε συμφωνησει δεν επηρεαζεται στο σκορ (παρολο που ο τοπικος καφενες εχει καποιες ενστασεις αν κανει κομπινες ο προσκεκλημενος στον κοντραδορο υπερ του τζογαδορου).

3) Αραγε λοιπον ο κοντραδορος εχει το δικαιωμα (αν κρινει οτι παει κατα διαολου) να επικαλεστει μιζερια?

Αν τυχον κανει μια μπαζα ανεβαινει η κασα του 10 μοναδες, αν κανει 2 ανεβαινει 20 κι ουτω καθεξης.

Ας πουμε ενα παραδειγμα τωρα.

Εστω οτι δηλωνω 6 μπαστουνομπαζες και τελικα κανω 7.

Ο κοντραδορος δηλωσε μιζερια και δεν εκανε καμμια κι ο αλλος εκανε προφανως τρεις.

Εδω τωρα τι γινεται????

Ποιος θα χρεωθει τα καπικια????

Αν ο κοντραδορος δεν ειχε πει μιζερια (επαιζαν κανονικα) τοτε θα πληρωνε 2*7=14 καπικια στον τζογαδορο και 2*3=6 στον παικτη δηλαδη θα χρεωνοταν 20 συνολικα.

Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι αν καποιος δηλωσει μιζερια ειναι σα να μην παιζει με αλλα λογια παιζουν οπως τζογαδορος vs. κοντραδορος.

Δηλαδη σε αυτη την περιπτωση αφου ο κοντραδορος δηλωσε μιζερια κατα καποιον τροπο μεταβιβαζεται η ιδιοτητα του στον αλλο παικτη.

Ετσι θα ο τζογαδορος θα ριξει την κασα κατα 2 μοναδες (η 1 παραπανισια παει στραφι) ο δε αλλος παικτης θα χρεωσει στον τζογαδορο τα 6 καπικια.

4 Δηλωνει 7 σπαθομπαζες ο τζογαδορος λεει μιζερια ο κοντραδορος και μετα λεει πασο ο αλλος.

Εδω τι θα γινει???

Θα παιξουν οι δυο οποτε και να κανει 10 μπαζες (γιατι τοσες πρεπει να κανει για να μην καει ο μιζερος) θα ριξει την κασα κατα 7 μοναδες?? (αρα πανε στραφι 3)

Και δε μου λες αν τυχον η κασα του τζογαδορου ειναι 3 ή 4 ή και 5 εδω προκυπτει η περιπτωση της αρνητικης κασας την οποια δε θελω να την αναπτυξουμε επι του παροντος θα τη θιξουμε στο μελλον απλα σου δινω τροφη προς σκεψη.

5 Κλεινοντας koumos αναρωτιεμαι γιατι να επικαλεστει καποιος μιζερια δεν ειναι μεγαλη μ*λ*κια?

Σε τι εξυπηρετει αυτη????

Γιατι αν κανεις 1 εστω μπαζα θα πληρωσεις ακριβα το μαρμαρο....

Βλεπεις οτι εχεις κωλ*χαρτο δηλωσε πασο κι ασε τις μιζεριες....

Παρε μια τοποθετηση και σε τουτο σημειο please.

 

 

Ας συνεχισουμε....

Η εκδοση 1.1 ειναι αρκετα καλη.

Βεβαια θα ενημερωθει περισσοτερο στο μελλον αλλα μπορειτε να παιζετε με τις βασικες επιλογες του παιχνιδιου.

Οπως ειπαμε και στην αρχη κανονικα η Πρεφα παιζεται εως οτου μηδενιστουν κι οι 3 κασες των παικτων και μετα ακολουθει ο ισολογισμος.

Bεβαια το παιχνιδι παρουσιαζει σε πραγματικο χρονο ολες τις παραμετρους κι οχι με το αναποδο Τ που γραφουμε δεξια τα καπικια κλπ κλπ κλπ που κανουν στα καφενεια.

Παντοτε το αλγεβρικο αθροισμα των καπικιων ειναι μηδεν

Η αλλη περιπτωση οπου τερματιζεται οταν καποιος πιασει το 10*χ των καπικιων κερδος (οπου χ η κασα του) ειναι η λεγομενη γρηγορη Πρεφα την οποια εγω LOL τη βαφτισα Σφεντονα γιατι τελειωνει πολυ γρηγορα.

Ιδου 1 πρωτη γευση:

 

post-34518-129062962714_thumb.jpg

 

Εδω ξεκινησα με 35 κασα (οσα τα χρονια μου τωρα) κι ο ΗΥ1 ετυχε να τη μηδενισει αραγε λοιπον κι 1 καπικι να ειχε κερδος ειναι ο νικητης.

Βλεπετε και το χρονο στην πανω αριστερα γωνια που διηρκησε το παιχνιδι αυτο.

 

Ακολουθως επαιξα με 20 ως αρχικη τιμη κασας την κανονικη Πρεφα (μηδενισμος κασων).

 

post-34518-129062962771_thumb.jpg

 

Οπως βλεπετε εχασα συνολικα 40 καπικια (16 παιρνει ο ενας και 24 ο αλλος).

 

Την επομενη ημερα ξαναπαιζω με 35 αρχικη κασα.

Μετα απο 43 λεπτα οι αναθεματισμενοι υπολογιστες με στριμωξαν και μηδενισαν την κασα τους ενω εγω ειχα 64!!! κι εχανα 113 καπικια.

ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡ προσπαθησα να μαζεψω τα ασυμαζευτα δηλωνα λιγοτερες μπαζες ορισμενες φορες απο οσες επιανα για να μειωνω και το χρεος:

 

post-34518-129062962775_thumb.gif

 

ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ η κασα επεσε χαμηλα ομως κατα διαστηματα τα διαβολομηχανηματα επαιρναν πολλα καπικια και να μετα απο 2 ωρες:

 

post-34518-129062962777_thumb.jpg

 

Tελικως επεσα οπως κι οι 300 του Λεωνιδα μετα απο 3 ωρες, 17 λεπτα και 35 δευτερολεπτα....

 

post-34518-129062962781_thumb.jpg

 

Aναθεματισμενο μηχανημα ειπα μου κανεις τον εξυπνο παρολο που εγω σου πεταω τις ιδεες πως θα παιξεις ψυλλιασα εκεινη τη στιγμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα θα είχε να είχε το Insomnia τέτοια παιχνιδάκια (όπως και τάβλι) στυλ zoo φάση και να διοργανώναμε πρωταθληματάκια και μεταξύ μας κόντρες. ένα τέτοιο session θα ήταν καταπληκτικό!!!

Μπράβο MrSeanKon για την καλή δουλειά που κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks mate χμ ταβλι θα το σκεφτω να φτιαξω στο μελλον.

Γιατι καποτε ειχα κατεβασει 1 ταβλι (εποχη φοιτητης εν Πατραις MSDOS παιζαμε) κι ητανε οι πορτες.

Πλακωτο και Φευγα δε φαινεται να ξερουν οι ξενοι. Για να δουμε κατι θα κανω και με αυτο.

Πρωταρχικα ειναι να βγει με 2 παικτες.

ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ οταν θα βγει και με 4 παικτες θα βαλω την παραμετρο του καφενειου.

Δεν απανταω ομως τι σημαινει αυτο.

Θα ειναι παντως σα να εισαστε σε καφενειο.

Μονο για την ελληνικη γλωσσα θα ειναι ο καφενες.

Επιπλεον θα βαζετε κι εικονες της δικης σας αρεσκειας αλλα ουτε κι αυτο θα το αναλυσω περαιτερω.

Αλλα θα πω κατι ψιλα π.χ. θα σας κανει ξερη μια Νταμαρα σπαθατι ή νταμαρι!

ΧΙΧΙΧΙΧΙ θα τριβετε τα ματια σας οταν θα βγει η Δηλωτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...