Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παρατήρηση για τον ευεργετη μας :-) MrSeanKon

Επειδή δεν εχουμε όλοι και παντού καλες οθόνες ή και εχουμε 16/9 με vertical pixel < 1024 (ή και μερικές φορες θελουμε να παίζουμε-λουφάρουμε διακριτικά :rolleyes: )....

Γίνεται η αναλύση να μην είναι καρφωτή 1280χ1024 ???? B)

 

 

Και ακόμα μια λεπτομερεια στη βαθμολογία (ξερω οτι σε πεθαναμε με αυτες τις "ψιλο"λεπτομέρειες.

Οταν παιζουμε για μηδενισμό ολων των κασων(οχι στη "σφεντόνα") τότε :

Ας υποθεσουμε οτι το αθροισμα της κάσας και των τριών παικτών είναι 4 (πχ 2 ο πρώτος - 2 ο δευτερος - 0 ο τρίτος).

Αν ο τζόγος είναι μεχρι και καρα (αξια 4) η βαθμολογία είναι κανονική. Αν ο τζογος είναι μεγαλύτερος πχ (7-κουπες) τότε η βαθμολόγηση δεν γινεται με βαση την αξία του τζογου (βάση το 7) αλλά με το σύνολο της κασας (δηλαδή 4).

 

Αυτό θαθελα να το επιβεβαιωσουν και αλλοι φίλοι , καθώς οπως καταλαβαινετε πρεφα ολοι μαθαμε από στόμα σε στόμα και οχι από καποιο βιβλιο κανονισμών.

 

Και εγώ τα περισσοτερα τα εμαθα από το πατερα μου (βλάχος στη καταγωγή από βάλια-κάλντα). Τα υπόλοιπα στο πανεπιστήμιο (φοιτητης καλός δεν ημουν - αλλα πρεφα και ταβλι πρώτος ο citizen :lol: ) οπου ενημερώθηκα από συμφοιτητες για τις διαφορες παραλλαγές αναλογα με τη καταγωγη τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως φιλε citizen αυτο που ειπες ισχυει αλλα απλα ειναι ενας κανονας που καθοριζεται πριν αρχισει το παιχνδιδι προς αποφυγη παρεξηγησεων. Εμεις ας πουμε με την παρεα μου δεν τον χρησιμοποιουμε και ετσι ειναι και ελαχιστα πιο δυσκολο να καταλαβεις αν ο παιχτης της τελευταιας παρτιδας του παιχνιδιου, ενω θελει ας πουμε 4 κασα το παιχνιδι για να τελειωσει εχει απλα καρα ή παιζει μπλοφα και εχει παραπανω, με σκοπο να βαλει καποιο απο τα 2 "θυματα" μεσα και να κερδισει μερικα καπικια παραπανω πριν το τελος..

και ετσι η πιο σωστη αντιδραση των αλλων 2 αν δεν ειναι σιγουροι ειναι το πασο - πασο ωστε να τελειωσει το παιχνιδι αμεσως χωρις εξτρα ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μια παρατήρηση μόνο , οσο αφορά τους "ασσους" : Να προστεθεί επιλογή "οχι" (δηλ. απενεργοποιηση)
Μισο-μισο-μισο....

Δηλαδη τι εννοεις????

Οταν ο τζογαδορος εχει 4 Ασσους να μην παιζει το εξτρα δωρο των καπικιων????

ΠΡΟΣΕΞΕ αυτο το εφαρμοζουμε εμεις στον καφενε του χωριου στη Σφεντονα.

 

Αγαπητέ MrSeanKon
Καταρχας θα πρεπει ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ τον κ. Ε. Κουμαριανο ο οποιος δε με αγνοησε και δεχθηκε να μπει στην παρεα μας.

100000000000000000 ευχαριστω Βαγγο επετρεψε μου να σε λεω ετσι μεν εισαι μεγαλυτερος αλλα κι εγω δεν ειμαι πιτσιρικι!

 

Σαν μεγαλύτερος θα ήθελα να συστήσω λίγη ηρεμία και υπομονή στην παρέα. Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι βιάζονται και ανυπομονούν. Ίσως και εσυ να βιάζεσαι. Αυτήν την εξήγηση δίνω στο πρόχειρο και βεβιασμένο ανέβασμα της πρώτης έκδοσης.
Ναι εχεις δικιο μαν.

Ειδικα με τη Δηλωτη εχουν λυσσαξει ολοι λες κι ειμαι κανενας επαγγελματιας προγραμματιστης και τα θελουν εδω και τωρα!

Πραγματικα κι εγω βιαζομαι και τα εκανα σαλατα με τον κωδικα.

 

Κυκλοφορούν ήδη κάποια παιχνίδια πρέφας με τα υπέρ και τα κατά τους τα οποία θεωρώ ότι τα έχεις υπόψη σου.
Εννοεις αυτη στα Geocities?? (Τhanos Cardgames)

Νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με αυτη που μοιραζω.

Πληζ ποσταρε links για να καταλαβω καλυτερα.

 

Βλέπω ότι και άλλοι φίλοι, σου γράφουν, όπως ο εμπειρότατος citizen κλπ
LEEET αυτος πρεπει να ειναι πολυ καλος κοντραδορος!

 

Κι εγώ συμφωνώ να γίνει διαδικτυακό το παιχνίδι να μπορώ να το παίζω με πραγματικούς παίκτες αλλά διστάζω να το θέσω σαν αίτημα την ώρα που βλέπω πόσο δρόμο έχεις ακόμα να διανύσεις μέχρι να μπορέσεις να ανεβάσεις μια άρτια έκδοση.
Τωρα για να πω και την αληθεια εχει πολυ δρομο οπως σωστα παρατηρησες αλλα δε θα ηθελα να μπλεξω και σε κατι τετοιο.

Διοτι χρειαζεται και καποιος σερβερ που δεν εχω αλλα κι απο την αλλη δε θελω και μπλεξιματα ειδατε πιστευω τα disclaimers στο πρωτο μου ποστ.

Βεβαια θα δουμε στο μελλον ομως θα προτεινα και κατι αλλο:

Γιατι να παιξω εγω Πρεφα μεσω Ιντερνετ μαζι σου Βαγγελη???

Ή με το citizen???

Θα το κανονισουμε (δε δεσμευομαι λογω υποχρεωσεων) και θα παμε σε ενα καφενειο και θα κοντραριστουμε σε realtime.

Γιατι να μας αποξενωσουν οι ΗΥ τοσο πολυ?

 

Αγαπητέ MrSeanKon, τα λάθη του παιχνιδιού θα διορθωθούν σιγά-σιγά, η «ικανότητα» των ΗΥ θα βελτιώνεται από έκδοση σε έκδοση, όμως το παιχνίδι πρέπει να έχει και μια ατμόσφαιρα. Αν συμφωνείς εδώ είμαστε.
Φυσικα και συμφωνω!

 

 

Όσο για bugs της 1.11 ισχύουν όσα σου γράφω στο e-mail που σου είχα στείλει (εκτός της διάταξης των χαρτιών που άλλαξες) ενώ παρατήρησα ότι 1)μετά την αγορά από τον παίκτη απαντά και παίζει πρώτος ο ΗΥ που είναι αριστερά του αντί αυτού που είναι δεξιά του
Μπορεις να μου το εξηγησεις περισσοτερο???

Ειναι και πρωι τωρα και δεν καταλαβαινω πολλα (ξενυχτι χθες να κανω τα τελευταια μονταρισματα)....

 

σε μια φάση αγόρασε ο ΗΥ2 και αντί να πει τζόγο έγραψε «πάσσο»!!! και με ρωτάει «παίζεις;»!!!! Με ποια ατού να παίξω;
Ναι εχεις δικιο.

Βασικα αλλαζε ο συσχετισμος δυναμεων γιαυτο γινοταν το λαθος αυτο.

Αν επαιζες θα εβλεπες οτι τα ατου ειναι τα μπαστουνια (εξι μπαζες) γιατι ειναι κι η προεπιλεγμενη τιμη του τζογου.

Στην εκδοση 1.12 εγιναν συνολικα 25 αλλαγες σε ενα σωρο σημεια γιαυτο με ειχατε χασει τοσες μερες.

 

Μια παρατήρηση για τον ευεργετη μας :-)
Αλλη μια τονωτικη ενεση.

Πιστεψτε με οτι με σκλαβωνετε.

Διοτι μεχρι προτινως δεν ειχα ακουσει καλα λογια απο Ελληνες κι αυτος ηταν ο λογος που ειχα αποσυρθει στα ξενα forums (κι ειδικα στα ΑΟΑ που ειναι κι ο χοστερ ολων των προγραμματων).

 

Επειδή δεν εχουμε όλοι και παντού καλες οθόνες ή και εχουμε 16/9 με vertical pixel < 1024 (ή και μερικές φορες θελουμε να παίζουμε-λουφάρουμε διακριτικά :rolleyes: )....

Γίνεται η αναλύση να μην είναι καρφωτή 1280χ1024 ???? B)

Εννοεις 800*600??

Να παρει η ευχη αυτο θα ειναι επιπονο διοτι θα πρεπει να στριμωχθουν ολα και αφετερου θα πρεπει να αλλαξω παρα πολυ τον κωδικα και θα με ζαλιζει.

Γιατι οι κινησεις των καρτων πανε σε συγκεκριμενες συντεταγμενες.

 

Και ακόμα μια λεπτομερεια στη βαθμολογία (ξερω οτι σε πεθαναμε με αυτες τις "ψιλο"λεπτομέρειες.

Οταν παιζουμε για μηδενισμό ολων των κασων(οχι στη "σφεντόνα") τότε :

Ας υποθεσουμε οτι το αθροισμα της κάσας και των τριών παικτών είναι 4 (πχ 2 ο πρώτος - 2 ο δευτερος - 0 ο τρίτος).

Αν ο τζόγος είναι μεχρι και καρα (αξια 4) η βαθμολογία είναι κανονική. Αν ο τζογος είναι μεγαλύτερος πχ (7-κουπες) τότε η βαθμολόγηση δεν γινεται με βαση την αξία του τζογου (βάση το 7) αλλά με το σύνολο της κασας (δηλαδή 4)....

Μαν δε θελω να θιξω τωρα το θεμα της αρνητικης κασας.

Εννοεις αυτο???

Δηλαδη εχω 4 κασα και κανω 7 σπαθομπαζες αρα μηδενιζεται η κασα μου και τα υπολοιπα τα κανω καπικια??

Οταν θα βγει η επομενη θα το συζητησουμε.

Αν δεν εννοεις αυτο τοτε δεν εχω ακουσει πουθενα αυτη την περιπτωση.

 

παμε τωρα στην χτυπητη... εκει ισχυει ακριβως το ιδιο πραγμα μονο που αντι για το χειροτερο φυλλο, καποιος εχει το καλυτερο! δηλάδη χωρις τον τζογο εχει στα χερια του 10 μπαζες!!
Αφεντικο οχι τωρα για τη χτυπητη!

Θα σας δωσω εγω το σημα ποτε θα μιλησουμε για τη χτυπητη θα κανω ενα μπακαπ το θρεντ για να το μελετησω σπιτι μου με την δεουσα ηρεμια κι αν εχω αποριες περι μιζεριας θα σας ξαναρωτησω.

 

Η δική μου ιδέα και πρόταση είναι το «κουμπί» για την συνέχεια του παιχνιδιού να είναι στο χέρι του παίκτη.

Β) Ένα "Arrow" που θα γίνεται πράσινο και θα αναβοσβύνει όταν έρχεται η σειρά του να ενεργήσει και

Γ) την ενέργεια που πρέπει να κάνει ή που έκανε μόλις πριν

Βαγγελη δεκτον!

Αλλα για το βελος νομιζω οτι δε χρειαζεται αφου

 

To κουμπί "συνέχεια" ομως νομίζω οτι δεν χρειαζεται αφού χτυπώντας στο χαρτί που θα παίξεις πρακτικά είναι "συνεχεια"
με προλαβε ο σιτιζεν

 

Στην αγορά και μεχρι τη δήλωση του τζόγου από αυτόν που θα αγοράσει :

α) τις δηλώσεις κάθε παίχτη

β) ποιος παίζει πρωτος (χρήσιμο αν θες να πας αχρωμα).

 

 

Στο παιχνίδι :

α) Το τζόγο

β) το που "εμειναν" οι δύο παίκτες στην διαρκεια της αγοράς

γ) τα φύλλα που παίχτηκαν απο κάθε παίκτη στο προηγούμενο γύρο.

Θα κανω μια προσπαθεια στις επομενες εκδοσεις κι οποιες ενστασεις εχεις θα τις ξανασυζητησουμε

 

τα φύλλα που παίχτηκαν απο κάθε παίκτη στο προηγούμενο γύρο.

Αν κι ειμαι αρνητικος σε αυτο το θεμα θα το ξανασκεφτω γιατι οταν θα βρεθουμε στο καφενειο και Boreli να σου πω αν εριξα Ρηγα ή Φουρλάνα (LOL η Νταμα).

 

Και περνάμε στο παίξιμο. Το ίδιο κιʼ εδώ. Ούτε που προλαβαίνει ο παίκτης να δει τι χαρτί παίζουν οι ΗΥ. Ενώ έτσι θα πέφτουν κάτω τα χαρτιά, θα τα βλέπει και μετά θα πατάει «συνέχεια»
Θαρρω οτι αυτο δε χρειαζεται.

Γιατι μπορεις καλλιστα να επιλεξεις και την ταχυτητα κινησης των φυλλων.

Εγω θελω να πεταγονται γρηγορα αλλα εσυ με αργοτερο ρυθμο.

Οποτε θα μικρυνεις το βημα κινησης (Ctrl-I αυξηση, Ctrl-D μειωση).

Τελος παντων για να μη γινω αρνητικος αν επιμενεις θα σου κανω το χατηρι στις επομενες εκδοσεις αλλα υπομονη ομως!

 

Ισως μια λυση θα ηταν αυτό το "status" να είναι επιλεξιμο αν θα εμφανιστει ή οχι ...
Κι αυτο μπορει να γινει κανενα προβλημα απλα θα πρεπει να ανεβασω φωτο για να το ξαναθιξουμε.

 

Η αλλη λεγεται "καπικαδα"
Είναι η βαθμολογία της "μεγαλης" πρεφας. .

Παιδια οχι τωρα τετοια λογια!

Θα γραψω FORTRAN αντι για C# ας ξεκαθαρισουμε σιγα-σιγα το τοπιο και θα βαλουμε και καπικαδα θα βαλουμε και Ελλαδα και το καθετι...

Ειπαμε υπομονη ε να μην γραψω και τους αλλους που θελουν Δηλωτη σας εκανα το χατηρι και με την Πρεφα λιγο πασο τωρα!

 

Βελτιωμένο το παίξιμο των Η.Υ. αν και ακόμα "αρχαριοι". πχ τραγικό λαθος να πεταει ο τζογαδόρος ρηγα και να μην βαζουν τον ασσο οι παίκτες (στη πραγματικότητα πολύ σπάνια θα γίνει κατι τετοιο για λογους τακτικής- κυρίως οταν ο τζογος είναι αχρωμα ή ο ρήγας είναι στα ατου ή υποψιαζεται τσάκα του συμπαίκτη του)!!!
Οπως αναφερει κι ο Βαγγελης στο site του ειναι σημαντικο να βρεις την τσακα του τζογαδορου.

Κατ' επεκτασιν θα ελεγα οτι κι ο τζογαδορος θα πρεπει να ψυλλιαστει την τσακα του κοντραδορου.

Αλλα μεχρι τωρα (εκδοση 1.12) δεν υπαρχουν στις ρουτινες παιξιματος των ΗΥ ο πινακας μνημης (οπου θυμαται τι φυλλα εχουν περασει) αλλα κι οι τσακες.

Πιστεψτε με προβληματιζομαι εντονα τι να κανω.

Δε θελω να παιζει ο ΗΥ οπως θα επαιζα εγω τελος παντων θα το εξετασω διεξοδικοτερα στο μελλον.

Για το λογο αυτο αυξησα το επιπεδο ελεγχων οποτε τζογαρει λιγοτερο συχνα ο ΗΥ ΟΚ δεν περιμενει να εχει 8 μπαστουνια στη σειρα αλλα αν δεν εχει αρκετα δυνατο φυλλο λεει πασο.

Γιατι αφου παιζει καπως ατσαλα θα πρεπει να εχει μια καβατζα για να γλυτωσει το κρεματοριο (εκεινο που ειπαν οι dark_banish κι ο koumos περι Κρητικης Πρεφας οταν μπεις 3 μπαζες μεσα πληρωνεις εις τριπλουν κλπ κλπ).

 

Σταματω εδω το τεραστιο ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως επανηλθες.

Θα τα διευκρινισουμε σιγα - σιγα...

 

Θα σταθώ στο προβλημα μονο του 1280Χ1024. Το κυριο θεμα είναι οι wide οθόνες που vertical αναλυση εχουν εως 900 pixel. Αφού θα πρεπει ΄να είναι "καρφωτή" η αναλυση θα προτεινα τουλαχιστον την 1024 χ 768 που το υποστηρίζουν όλες οι οθόνες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για να παω σπιτι και να δω τι στο καλο μπορω να κανω.

Δε νομιζω ομως να θες 800*600???

Αυτο ειναι εκ φυσεως αδυνατον!!!!

Εκτος κι αν γινουν εντελως ψειρες οι καρτες και θα σε ενοχλησει πολυ.

140*200 εχουν αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Θα το κανονισουμε (δε δεσμευομαι λογω υποχρεωσεων) και θα παμε σε ενα καφενειο και θα κοντραριστουμε σε realtime....

 

Οποτε μπορείτε ...εδω είμαι :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το αρχειο της 1.12 ειναι κατεστραμμενο..! το κατεβασα 3 φορες και δε μου το κανει unrar. τσεκαρε το οποτε μπορεις Sean να δεις τι παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το αρχειο της 1.12 ειναι κατεστραμμενο..! το κατεβασα 3 φορες και δε μου το κανει unrar. τσεκαρε το οποτε μπορεις Sean να δεις τι παιζει..

 

 

Το ιδιο και σε μενα. "Error in packed file" (Μεγεθος αρχείου 820.333 bytes)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΚΡ εχετε δικιο.

Τι μ*λακια να εγινε δεν ξερω....

Το ξανανεβαζω στα ΑΟΑ....

Δοκιμαστε το πληζ εδω και τωρα για να ξερω τι γινεται....

Θα κατεβασετε το Preference v1.12.exe ισως οι ελληνικοι χαρακτηρες να το πειραξαν ξερω κι εγω αλλα με παραξενευει διοτι την 1.11 την ειχα ανεβασει ως Preference (Πρέφα) v1.11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad::mad::mad::mad: Που στο διαολο να το ανεβασω το ρημαδι εκτος απο τα ΑΟΑ....

 

Τελευταια προσπαθεια το ανεβασα δημοσια --------> ακολουθηστε το λινκ της υπογραφης μου ----> κι αναφερετε τι παιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, τώρα κατεβαίνει κανονικά το αρχείο. Σ' ευχαριστούμε πολύ για τη δουλειά σου.

Πρέφα παίζαμε τα καλοκαίρια στην Πρέβεζα ο πατέρας μου, εγώ και ο αδερφός μου (πρωί πριν το μπάνιο και μεσημεράκι). Αργότερα το βράδυ έπαιζαν στην γιαγιά ο πατέρας με τους θείους μου.

Έχω συνδέσει αυτό το παιχνίδι με ωραίες εικόνες - αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια.

Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

Και πάλι μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ nik16v ηρεμησα....

Διεδωσε την παντου οσο μπορεις!

 

 

Στο ιδιο λινκ (το εβαλα κι υπογραφη) ανεβηκε η 1.13 διοτι ηταν καπως αναγκαιο.

Καλα δε θα εχουμε καθε μερα νεες εκδοσεις!

 

Πρώτα θα σας παρουσιάσω τις αλλαγές που έγιναν.

Οι περισσότερες εικονες μιλάνε μόνες τους και δε θα τις αναλύσω διεξοδικά:

 

post-34518-129062964799_thumb.jpg

 

Ο citizen είχε κάποιες ενστάσεις με την ανάλυση 1280*1024.

Τι να γίνει του κάναμε το χατήρι με κάποιες πρόσθετες ρυθμίσεις:

 

post-34518-129062964812_thumb.jpg

post-34518-129062964815_thumb.jpg

post-34518-129062964817_thumb.jpg

 

Εδώ είναι ένα παράδειγμα όπου το κύριο πεδίο είναι κάπου 870*640.

 

post-34518-129062964819_thumb.jpg

 

Τέλος πάντων αν η ανάλυση της οθόνης σας δεν μπορεί να είναι 1024*768 να πάρετε καινούρια ή να μην παίζετε MrSeanKonική Πρέφα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοίως ήθελε και με τους 4 Άσσους:

 

post-34518-129062964824_thumb.jpg

 

2 ακόμη αναθεματισμένα λάθη τσίμπησε η Report Τεχνολογία:

 

post-34518-129062964839_thumb.jpg

 

Εκεινο το ρημαδι το ισον να ξερατε τη ζημια εκανε σε κατι σπανιες περιπτωσεις...

Αλλαξε κι ο κωδικας σε ενα τμημα των ελεγχων:

 

post-34518-129062964841_thumb.jpg

 

Τύφλα να έχουν οι debuggers του Βασίλη Πόρτα!

 

Κλείνοντας αυτό που ζήτησε ο evakoum:

 

post-34518-129062964843_thumb.jpg

 

Αναλόγως με το όνομα που θα δίνετε για να φανεί ΟΚ θα μειώνετε το μέγεθος της γραμματοσειράς:

 

post-34518-129062964846_thumb.jpg

 

Τονίζω ότι η αλλαγή του ονοματός σας θα πρέπει να αποθηκευθεί όταν τερματίσετε το παιχνίδι γιατί αν το κλείσετε απλώς Αλέκος....

Για το λόγο αυτό άλλαξε κι ο τίτλος των menus εξόδου κι αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...