Προς το περιεχόμενο

Το pc μου κολλάει συνέχεια!!


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην επιχείρηση μου έχω ένα pc 2 χρόνια... το τελευταίο καιρό κολλάει πολύ... κυρίως στο firefox και στο Msn messenger... Το pc είναι πολύ φορτωμένο σε software kai hardware... Έχει 8 περίπου συσκευές usb συνδεμένες... Η ιδέα του format μου προκαλεί πανικό γιατί για να περάσω ξανά τα βασικά προγράμματα για την δουλειά μου θα πάρει μέρες... και δεν μπορώ να χάσω ούτε ώρα εργασίας!!

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω που οφείλονται τα κολλήματα (software ή hardware) ????

 

Εχω win xp gr pro sp2

p4 3Ghz 1GB RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι κολλήματα από το φόρτομα των Windows.

Ένα Registry Cleaner θα κάνει δουλεία.

Δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο , ρώτα εδώ τα παιδιά.

Για πείτε κανα καλό Registry Cleaner ρε σεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και msconfig (start -> run -> msconfig) και απο το startup και services να κλείσεις άχρηστα / περιττά προγράμματα . Για registry cleaner δε ξέρω να σου πω

Αν και μάλλον ένα format θα το χρειαστεί το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε συμβουλευα να χρησιμοποιησεις ενα cc cleaner και αυτο που ειπε ο φιλος ο Mystirios ειναι εξισου σημαντικο...οι "βαριες" εφαρμογες που ενεργοποιοιυνται αυτομαα κατα την ενεργοποιηση του pc σε καθυστερουν αρκετα...εγω προσωπικα τα εχω βγαλει ολα και μου ανοιγει αμεσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για επιχείρηση...αναρωτιέμαι γιατί το pc δεν έχει πάει ακόμα σε ΤΕΧΝΙΚΟ...και όχι σε forum..:rolleyes:

Τέλος πάντων,καλό θα ήταν να κάνεις ένα drive image (πχ με Acronis ),αφού σημαίνουν τόσα για 'σένα τα προγράμματά σου...μιας και οι δίσκοι έχουν την κακή συνήθεια να χαλάνε κι όλας-και ο δικός σου ΙΣΩΣ να έχει κάποιο πρόβλημα(πχ να είναι με τη μιά κεφαλή στον τάφο),ίσως βέβαια και να μας θάψει κι όλους...

Καλό είναι πάντως να τρέξεις την εξέταση δίσκων,καθώς και την ανασυγκρότηση...Και μ' ένα πρόγραμμα όπως το HDTune να τσεκάρεις την "υγεία" του δίσκου...και με το crap cleaner να κάνεις ένα καθαρισμό των "περιττών" και από το δίσκο γενικά,και από το μητρώο ειδικά..(αν και όλ αυτά μπορεί να μη σου πούνε κάτι το οποίο μπορεί να σου πει τεχνικός...)(...μιλάμε για pc ΔΟΥΛΕΙΑΣ..to ξαναλέω....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γενικό καθαρισμό: CCleaner

για καθαρισμό registry: Wise Registry Cleaner

 

Το msconfig, το οποίο αναφέρθηκε και πιο πάνω, είναι σωτήριο αν τρέχουν πολλά άχρηστα προγράμματα στο startup του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεύω λίγο και λέω: Αν δεν το πας σε τεχνικό....πρώτη σου δουλειά είναι να βάλεις το tune up utilities 2008. Πρώτα θα απεγκαταστήσεις οποιοδήποτε περιττό πρόγραμμα και μετά με το tune up θα κάνεις τα εξής. Θα μπεις στο stαrt up και θα βγάλεις/ξεμαρκάρεις όποια εφαρμογή δεν χρειάζεται να ξεκινάει από μόνη της. Μετά πάλι με το tune up θα κάνεις 2 registry cleans και μετά θα κάνεις ένα disk clean. Μετά πάλι με το tune up θα κάνεις degrag στον δίσκο σου και σίγουρα το μηχάνημά σου θα ανασάνει. Η αλήθεια πάντως είναι ότι η πιο σωστή-δραστική λύση είναι το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...