Προς το περιεχόμενο

Εξαντλήθηκα ψάχνοντας υβριδική κάρτα τηλεόρασης...


insomnic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μέρες και σήμερα για 5 περίπου ώρες ψάχνω Google και άκρη δεν βγάζω. Έχω την εντύπωση οτι τελικά ίσως δεν γνωρίζω και τι θέλω. Έχω εξαντληθεί και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Φοβάμαι οτι θα αγοράσω κάτι στην τύχη, θα χάσω χρόνο και τελικά δεν θα δουλέψει. Η μοναδική μου εμπειρία από κάρτες τηλεόρασης είναι 8 χρόνια πριν όταν εγκατάστησα μια κάρτα για έναν ανιψιό μου...

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ιδού μια λίστα από τις επιθυμίες μου.

 

1) Σίγουρα θέλω μια κάρτα τηλεόρασης με αναλογικό, ψηφιακό δέκτη και ραδιόφωνο.

2) Πρέπει να δουλεύει μέσα από το Media Center των Vista.

3) Θέλω να έχει τηλεχειριστήριο συμβατό με το Media Center των Vista (αν και από όσα διάβασα αυτό μάλλον δύσκολο είναι).

4) θα μου άρεσε να μπορούσα να γράφω ταινίες για παρακολούθηση αργότερα μέσω VfW (Xvid, x264 κλπ). Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι εφικτό μέσω Media Center.

5) Αν μπορούσα να χρησιμοποιώ κάποια σπαστήρια δεν θα με χάλαγε...

6) Θέλω να είναι PCI γιατί δεν εμπιστεύομαι το USB (μπορεί να κάνω και λάθος)

7) Αν αργότερα αποφασίσω να περάσω σε δορυφορική, θα πάρω και μια δορυφορική κάρτα. Θα δουλέψει άραγε μαζί με την υβριδική?

 

Παρακαλώ οποιονδήποτε έχει μια κάρτα τηλεόρασης και έχει θετική εμπειρία από την χρήση της να γράψει έστω και ένα σχόλιο στα παραπάνω. Ελπίζω οτι τελικά θα βγάλω άκρη.

 

Και καλώς σας βρήκα (αν και χρησιμοποιώ το site σας εδώ και χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HAUPPAUGE WINTV HVR-4000

1)

Αυτό θα σε βολέψει για όλα (αναλογικό, ψηφιακό, δορυφορικό HD, ράδιο).

2) Δουλεύει με vista.

3)Για το τηλεχειριστήριο θα το δεις στην πράξη μιας και υπάρχουν και workarounds (winlirc).

4)Αν δε γράφει το Media center τότε τι σκατά κάνει;

5)....

6)οκ

7)είπαμε 4 σε 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenzy, σ'ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Η κάρτα που μου πρότεινες είναι μέρος του μπερδέματος. Έχει σχεδόν διπλάσιο κόστος από το συνολικό κόστος μιας υβριδικής (DVB-T + αναλογικό) και μιας δορυφορικής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την διπλάσια ποιότητα. Στην προτείνω γιατί αυτή προτείνουν όλοι οι οδηγοί htpc για όλα τα λειτουργικά. Δεν θα χρειαστείς δορυφορική κάρτα και αποκωδικοποιεί και HD δορυφορικό. Αν θες μια κάρτα για σαλόνι αυτή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω... Η τιμή όμως είναι τσουχτερή (το HTPC που έφτιαξα μου κόστισε 450 ευρώ και είχα υπολογίσει μάξιμουμ τα 100 για την κάρτα τηλεόρασης) ειδικά μάλιστα αν σκεφτεί κανείς οτι για την ώρα δεν με ενδιαφέρει η δορυφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την hvr 1100 και αργότερα κοιτάζεις για δορυφορική τότε. Oι ακριβότερες κάρτες όμως χρησιμοποιούν hardware encoder οπότε δεν χρειάζεσαι επεξεργαστική ισχύ για εγγραφή αφού τραβάνε αυτές όλο το ζόρι. Γι' αυτό στις προτείνω ιδιαίτερα από τη στιγμή που έχεις ένα φτηνό σύστημα. Εγώ την 3000 έχω δει σε ένα ξάδερφο να δουλεύει με έναν 3800χ2 απροβλημάτιστα. Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν μια άλλη βέβαια αλλά δεν είναι και δύσκολο να φανταστώ πως θα κόλλαγε το pc σε ταυτόχρονη εγγραφή και αναπαραγωγή HD.

 

Edit:Η HVR-1300 έχει hardware encoder αλλά δεν την είχε το e-shop. Tη βρήκα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

εχω την καρτα HAUPPAUGE WINTV HVR-4000 εδω και 4 μερες αλλα μου εχει σπασει τα νευρα το software

 

αυτο που δινει η εταιρεια ειναι δυσχρηστο

τα επιγεια παιζουν πολυ χαλια

 

τα δουροφορικα τα ανοιγω με αλλο προγραμμα και κανει αριστο capture

 

το WinDVR 3.0 που δοκιμασα για τα επιγεια πιναει καπως καλυτερα δεν εχει ηχο

υπαρχει καποιο αλλο γιαυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τις εξης καρτες.PINNACLE PCTV Pro,HAUPPAUGE WINTV,LIFEVIEW FlyDVB-T Duo,LIFEVIEW FlyDVB Trio,HAUPPAUGE WinTV-DVBs,TECHNISAT SKYSTAR2 TV+HDTV,KWORLD DVBS 100 PCI, KWORLD DVB-T PCI,KWORLD PVR-TV 878.Μερικα γενικα σχολια απο τη δικη μου εμπειρια ισως βοηθησουν.Μακρια απο USB TV,ποτε δεν μπορεσα να εγκαταστησω 2tv tuners (αναλογικη+ψηφιακη η δορυφορικη)της ιδιας μαρκας σε 1 pc,ταλαιπωρια η εγκατασταση τους στα VISTA αν ποτε γινει,κακη υποστηριξη απο τις εταιρειες μην πω μηδενικη.Θετικα σχολια η HAUPPAUGE,PINNACLE ειναι ποιοτικες με καλη υποστηριξη εκτος απο μια HAUPPAUGE WIN TV σε PCI-E διαυλο που με ταλαιπωρει 1 βδομαδα τωρα χωρις αποτελεσμα.Γενικα με τα VISTA υπαρχει σοβαρο προβλημα εγκαταστασης tuners ,να φανταστεις οτι χρησιμοποιω διπλο Boot (XP-VISTA) για την αποφυγη προβληματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τις εξης καρτες.PINNACLE PCTV Pro,HAUPPAUGE WINTV,LIFEVIEW FlyDVB-T Duo,LIFEVIEW FlyDVB Trio,HAUPPAUGE WinTV-DVBs,TECHNISAT SKYSTAR2 TV+HDTV,KWORLD DVBS 100 PCI, KWORLD DVB-T PCI,KWORLD PVR-TV 878.Μερικα γενικα σχολια απο τη δικη μου εμπειρια ισως βοηθησουν.Μακρια απο USB TV,ποτε δεν μπορεσα να εγκαταστησω 2tv tuners (αναλογικη+ψηφιακη η δορυφορικη)της ιδιας μαρκας σε 1 pc,ταλαιπωρια η εγκατασταση τους στα VISTA αν ποτε γινει,κακη υποστηριξη απο τις εταιρειες μην πω μηδενικη.Θετικα σχολια η HAUPPAUGE,PINNACLE ειναι ποιοτικες με καλη υποστηριξη εκτος απο μια HAUPPAUGE WIN TV σε PCI-E διαυλο που με ταλαιπωρει 1 βδομαδα τωρα χωρις αποτελεσμα.Γενικα με τα VISTA υπαρχει σοβαρο προβλημα εγκαταστασης tuners ,να φανταστεις οτι χρησιμοποιω διπλο Boot (XP-VISTA) για την αποφυγη προβληματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...