Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά φθηνού φορητού


understatement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος μου, που γνωρίζει ελάχιστα από Η/Υ, μου ανάθεσε να του βρω οικονομικό laptop (?600). Για μένα, σημαντικό κριτήριο πέραν της καλής σχέσης αξίας προς τιμή, είναι η διάρκεια της (στάνταρ) εγγύησης και η αξιοπιστία του σέρβις/αντιπροσώπου.

 

Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί ουκ ολίγες φορές όντας χρήστης laptop χρόνια τώρα (βλέπε ACER, HP COMPAQ) και δεν θέλω να περάσει ο φίλος μου τα ίδια σας ρωτώ:

 

- Από τις LG, ASUS, TOSHIBA, FUJITSU-SIEMENS ποια έχει το καλύτερο σέρβις (για laptop μιλάμε πάντα);

 

- Από τις LG, ASUS, TOSHIBA, FUJITSU-SIEMENS ποια φτιάχνει τα πιο αξιόπιστα/ποιοτικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω ακούσει η lg πλέον έχει δικό της servis στην Ελλάδα σε αντίθεση με το παρελθόν όπου το servis διεκπεραιωνόταν από συμβαλλόμενη εταιρεία!!!!

+1 για LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG,TOSHIBA είναι απλά οι κορυφαίες και έχουν δικό τους σερβις στην χώρα μας αν και πολύ σπάνια θα το χρειαστείς φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα FUJITSU-SIEMENS έχουν κακό όνομα απο θέμα αξιοπιστία/σέρβις; Ρωτάω γιατί βρήκα μια καλή περίπτωση τέτοιου φορητού στα ?600 (Core Duo, 2GB RAM, 250 GB HDD) + επέκταση εγγύησης.

 

Από την αλλή υπάρχει και ο δημοφιλής E500-AP11HS της LG.

 

21century σου έστειλα PM στο adslgr να μου εξηγήσεις περί upgrade μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα FUJITSU-SIEMENS έχουν κακό όνομα απο θέμα αξιοπιστία/σέρβις; Ρωτάω γιατί βρήκα μια καλή περίπτωση τέτοιου φορητού στα ?600 (Core Duo, 2GB RAM, 250 GB HDD) + επέκταση εγγύησης.

 

Και εγώ σε αυτό προσανατολίζομαι. Τον θεωρώ πολύ καλή ευκαιρία. Απλά να σε ενημερώσω ότι η επέκταση εγγύησης (από 1 σε 3 χρόνια collect&return) κοστίζει 210 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα από κοντά τον FUJITSU σήμερα στο ΠΛΑΙΣΙΟ. Σπαρτιάτικο design, το σασί όχι τόσο εργονομικό (όλες οι θύρες USB είναι στα αριστερά) και η οθόνη μέτρια. Από την άλλη όμως, έχει 250GB HDD και 2048ΜΒ RAM – δύσκολα τα παραβλέπεις αυτά. Πιστεύω όμως πως στα ?600 + ?210 = ?810, βρίσκεις καλύτερο μηχάνημα με 2 χρόνια εγγύηση. Άρα, μάλλον LG στα ?600 με option αναβάθμισης μνήμης στο μέλλον, αν και δεν αποφασίζω εγώ.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πουθενά ο LG σε demo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Fujitsu-Siemens τα τελευταία 3 χρόνια. Τα συναισθήματα ανάμεικτα. Ευτυχώς δεν μου παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα αλλά ζεσταίνεται αρκετά αριστερά από το touchpad(όλα τα φορητά της FS έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα). Εδώ και λίγες μέρες δηλώνω ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός Dell Latitude. Στιβαρή κατασκευή, πολύ καλές επιδόσεις και service Dell. Ρίξε μια ματιά και προς τα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To LG που αναφέρθηκε είναι η πρώτη επιλογή (+ 2GB RAM) και μετά Dell Inspiron 1525 (νομίζω αυτό είναι το ποιο οικονομικό μοντέλο της).

 

Το Dell θα κοστίσει περίπου 10-15% περισσότερο με τα ίδια χαρακτηριστικά και την ίδια εγγύηση και αυτό που ουσιαστικά πληρώνεις έναντι του LG είναι το next business day support της εταιρείας και τη δυνατότητα να κάνεις ο ίδιος σύνθεση στο σύστημα σου. Πολύ σημαντικό για πολλούς για άλλους όχι ιδιαίτερα.

 

Αποφασίζεις και διαλέγεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...