Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλαμακι ειναι Αθηναικη μεταφραση για το σουβλακι.

Ειχε γινει και επισοδιο.Ειχε παει ενας φιλος μου για αγωνες πολο και πηγα βολτα μαζι με τον ομαδα του.Παμε να φαμε κανα σαντουιτσακη που λετε.Ζηταμε ενα με σουβλακη,πιτα,μουσταρδα,κετσαπ,τυροκαφτερι.Μας κοιταει,μας κοιταει...Μηπως εννοειτε καλαμακι σε γυρο με μουσταρδα κλπ?

Καλα μεχρι να βγαλουμε ακρη και μεχρι να του εξηγησουμε πως το λεμε εμεις και πως αυτοι περασε 1 ολοκληρη ωρα...

 

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το λενε καλαμακι αντι για σουβλακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε lucifer με μας τα καρντάσια τι ζόρι τραβάς? Τα χουμε συζητήσει πριν από λίγο καιρό κaι σε άλλο thread.Όχι δεν τις λέμε τις αμβούλες τις αμπούλες εδω πάνω, ούτε όποιος χρησιμοποιεί περίεργες λέξεις όπως το παλικάρι σημαίνει οτι είναι σαλονικιός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sadman, πέσατε σε μ@λ@κα. Συνήθως δε λένε τπτ.

bolec, δε σ' έπιασα εντελώς, δεν ξέρω αν ο Sadman είναι Σαλονικιός. Η garnele από την άλλη, είναι με πάσα βεβαιότητα και γι' αυτό και χώθηκα σε αυτήν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλονικιος ειμαι και το πενευομαι κιολας :-D(αμα ανοιξετε χαρτη και πατε κατα την περιοχη της Σινδου,καπου εκει θα δειτε ενα χωριο Χαλαστρα,που ακριβως διπλα του βρισκεται η βαλμαδα,μαλλον Ανατολικο θα το εχει ;)).

Αν και δεν καταλαβα γιατι ακριβως διαφωνητε(για τα καλαμακια,για τις αμβολυες(π) ή για τους διαφορους ιδιοματησμους της καθε περιοχης?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω δεν εχω πλακα?

Υποθετω πως απο τα 1500 ποστ μου τα 600+ ειναι αστεια,ειρωνειες κλπ(οχι πως εχω προβλημα με αυτο,απλα εγω μαλλνο ειμαι εξερεση στον κανονα εε??:-D)

No offense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι ιδιωματισμοί έχουν πλάκα, οι τοπικιστές σαλονικιοί δεν έχουν.

 

Α να γεια σου. Οι τοπικιστές Αθηναίοι δεν έχουν πλάκα; Καλή φάση για χαβαλέ αλλά μέχρι εκεί.

 

 

 

Είμαι από την Θεσσαλονίκη και με αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν τα σπάνε οι σαλονικείς και πόσο πλλλλάκα έχουν αλλά οι αμΒούλες είναι απλά λάθος. οι μόνες λέξεις που αρχίζουν από αμβ- είναι ο αμβλύς (και τα παράγωγα), ο άμβωνας και η Αμβέρσα.

και δεν τείθεται θέμα ιδιωματισμού, έτσι είναι.-

 

εντιτ, μολις μου σκασε και το Αμβούργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...