Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω αν τα σπάνε οι σαλονικείς και πόσο πλλλλάκα έχουν αλλά οι αμΒούλες είναι απλά λάθος. οι μόνες λέξεις που αρχίζουν από αμβ- είναι ο αμβλύς (και τα παράγωγα), ο άμβωνας και η Αμβέρσα.

και δεν τείθεται θέμα ιδιωματισμού, έτσι είναι.-

 

Το Αμβούργο;:lol:

 

EDIT: Πρόλαβες και έκανες edit...

 

Και ο Αμβρακικός κόλπος. Σε μ@λ@κία τριπάκι μπήκαμε με το αμβ-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι να σου πω εδω ολοι αμβουλες τις λεμε παντως.

Δεν ειμαστε και Ο Μπαμπινιοτης να ξερουμε την ελληνικη γραμματια/ορθογραφια απο εξω(που δεν γινεται κιολας ετσι...ειναι κατι εκκατομυριακια λεξεις :-D)

 

Μισω επιστρεφω με λεξεις απο αμβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλλαρώστε καρντάσια. Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν όταν είναι σκέτος, όταν κουβαλάει τα κόμπλεξ του μαζί όμως, σπάω στροφόμετρα. Και επειδή κακά τα ψέμματα, ένα κομπλεξάκι με την Αθήνα υπάρχει στον αέρα της πόλης σας, συνήθως φορτώνω με Σαλονικιούς.

 

(Η ένδειξη καλής θέλησης είναι σε μπολντ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια πόλη ρε Lucifer. Ένα μεγάλο χωριό είμαστε, είτε μας αρέσει είτε όχι. Εσείς είστε 2 σκαλιά πιο πάνω, αλλά και πάλι...

 

Πάνε οι Έλληνες στο εξωτερικό και βλέπουν πως είναι οι πόλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως ετσι που πηγα για 5μερο ταξιδακη στην Ρωμη,και μετα γυρησαμε απο Αθηνα σε κατι γνωστους μας,ειδα τεραστιες δαιφορες...(οποιος τις εχει συγκρινει θα καταλαβει τι λεω).

Παντως γνωμη μου παντα ετσι:"Πολη"στην Ελλαντα δεν υπαρχει(ασχετο αν τις λεμε πολεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρ' όλα αυτά πως οποιοσδήποτε άπειρος μη-Αθηναίος θα χανόταν στο πρώτο πεντάλεπτο. Όταν το Περιστέρι μόνο του είναι τα 7/10 του πληθυσμού της Σαλονίκης ολόκληρης και μιλάμε για ένα αστικό συγκρότημα που δεν περπατιέται από τη μια άκρη ως την άλλη σε λιγότερο από μέρα, ναι, μιλάμε για πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sadman συμφωνούμαι.

 

Lucifer από θέμα έκτασης και πληθυσμού είναι η Αθήνα πόλη. Από υποδομές, ποιότητα ζωής, και πολλά άλλα πράγματα δεν θα το 'λεγα. Έχω ζήσει μερικούς μήνες στην Αθήνα και αξιώθηκα να επισκεφτώ τις περισσότερες "αναπτυγμένες" χώρες της Ευρώπης. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη από τεράστια, για να μην πω χαοτική, που ήταν πριν από 10 περίπου χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμβλύνους

άμβλυνση

αμβλύνω

αμβλύς

αμβλύτητα

και παρα μα παρα πολλα αλλα που βαριεμαι να γραφω :-D.

 

Μου πηρε ωρα να τα βρω και δυστηχως c/p γινεται μονο η μεταφραση κριμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: παρατηρησα πως το τοπικ μαλλον θα γινει επυτηχια και μπορει και να γινει Best Seller :-D.

Commentator γενηκα να ειχε ο πλανητης πρασινο θα ταιριαζε καλυτερα(εννοειτε οχι στα δαση και στην Αφρικη(αν και εκει λιγοστα ειναι))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το χωριο μου δεν εχει με τπτ παντως.Ακομα και στα σπιτια μας φυτρωνουνε :-D.

Και που να δεις τι γινεται στο ποταμι και στα χωραφια.Εχουμε καθε λογης πρασινο(καπνιστο,στριφτο,μαυρο,καλομποκη,ρυζι,τρυφιλακια κτλ):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το χωριο μου δεν εχει με τπτ παντως.Ακομα και στα σπιτια μας φυτρωνουνε :-D.

Και που να δεις τι γινεται στο ποταμι και στα χωραφια.Εχουμε καθε λογης πρασινο(καπνιστο,στριφτο,μαυρο,καλομποκη,ρυζι,τρυφιλακια κτλ):lol:

 

Από τα Ζωνιανιά είσαι;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...