Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι όπως τα λέει ο εξαποδώ είναι. Το Παρίσι είναι γεμάτο πατημένα σκυλόσκατα και επιθετικούς άραβες "ξάδερφους" (cousin), το Άμστερνταμ πηγμένο στους βρωμοτουρίστες, η Βουδαπέστη διαφθορά μέχρι τα μπούνια αλλά και στις τρεις περιπτώσεις μιλάμε για κάποιες από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου. Το κόμπλεξ είναι να αρνείσαι να δεις την ομορφιά αναδεικνύοντας τα ελαττώματα. Και ακόμα χειρότερα κατ' επέκταση, να αντιγράφεις αυτά τα ελαττώματα και μόνο, επειδή είχες αυτοτυφλωθεί από το κόμπλεξ.

Κωλοκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ολοι ανυψωνουν τον τοπο τους ειναι πολυ λογικο (αν δεν παινεσεις το σπιτι σου...) δεν ειναι θεμα κομπλεξ κλπ.Ολα εκει τα φορτωνετε.Ουτε ο ρατσισμος (με λογους) ειναι κομπλεξ .Οταν ο αλλος εχει επιχειρηματα τοτε μαγκια του.Βεβαια προτιμω τους ρατσιστες χωρις αιτια παρα τους αγαπαω ολο τον κοσμο επισης χωρις αιτια.(οι τελευταιοι ειναι σιγουρα βουτυροπλουσιοπαιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι ανυψωνουν τον τοπο τους ειναι πολυ λογικο (αν δεν παινεσεις το σπιτι σου...) δεν ειναι θεμα κομπλεξ κλπ.Ολα εκει τα φορτωνετε.Ουτε ο ρατσισμος (με λογους) ειναι κομπλεξ .Οταν ο αλλος εχει επιχειρηματα τοτε μαγκια του.Βεβαια προτιμω τους ρατσιστες χωρις αιτια παρα τους αγαπαω ολο τον κοσμο επισης χωρις αιτια.(οι τελευταιοι ειναι σιγουρα βουτυροπλουσιοπαιδα)

 

Ρατσισμός: The theory that distinctive human characteristics and abilities are determined by race (The Oxford English Dictionary )

 

Δεν νομίζω οτι μίλησε κανείς για κάτι τέτοιο εκτός αν θεωρείς πως η πόλη στην οποία γεννήθηκες έχει κάποια σχέση με τη γονιδιακή σου ταυτότητα :-)

 

Αυτό για το οποίο μιλάμε είναι μια μορφή σωβινισμού: τον τοπικισμό.

 

 

Λίγο copy-paste από wiki για να με βοηθήσει: An inferiority complex, in the fields of psychology and psychoanalysis, is a feeling that one is inferior to others in some way. Such feelings can arise from an imagined or actual inferiority in the afflicted person. It is often subconscious, and is thought to drive afflicted individuals to overcompensate, resulting either in spectacular achievement or extreme antisocial behavior, or both. Unlike a normal feeling of inferiority, which can act as an incentive for achievement, an inferiority complex is an advanced state of discouragement, often resulting in a retreat from difficulties.

 

Θεωρεί κανείς πως ο τοπικισμός δεν είναι μια μορφή αντικοινωνικής συμπεριφοράς;

 

Συνεχίζω (υπομονή) με wiki και με τον ορισμό του cultural cringe :Cultural cringe, in cultural studies and social anthropology, is an internalized inferiority complex which causes people in a country to dismiss their own culture as inferior to the cultures of other countries. It is closely related, although not identical, to the concept of colonial mentality, and is often linked with the display of anti-intellectual attitudes towards thinkers, scientists and artists who originate from a colonial or post-colonial nation. It can also be manifested in individuals in the form of 'Cultural alienation'. In many cases, cultural cringe, or an equivalent term, is an accusation made by a fellow-national, who decries the inferiority complex and asserts the merits of the national culture.

 

Και λέει παρακάτω:Greece can also be said to suffer from cultural cringe, as there are some Greeks who believe that anything related to Greece (or the Mediterranean countries as a whole) is inferior to the culture of Western Europe or North America :-)

 

Αυτά για μια γενική εικόνα. Εγώ απλά θα απαντήσω σε αυτό που λες πως "όλα εκεί τα φορτώνουμε" (στο κόμπλεξ) πως το κόμπλεξ είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Όλα μας τα λάθη οφείλονται σε κόμπλεξ και τα περισσότερα κίνητρα προέρχονται από αυτό. Λοιπόν ας μην μένουμε στην επιφάνεια επειδή βολεύει.

 

Τώρα ρατσισμό με λόγους δεν έχω δει. Ειδικά από τη στιγμή που ο ρατσισμός βασίζεται σε μια εσφαλμένη γενίκευση κάποιων μεμονωμένων χαρακτηριστικών. Τώρα εφ' όσον προτιμάς το ρατσισμό από τα βουτυρόπαιδα έχεις ήδη κάνει μια κρίση όσον αφορά τις κοινωνικές ομάδες στις οποίες ταιριάζεις (σωβινιστής), προτίμησες τους ρατσιστές (ρατσιστής) και απορρίπτεις τα πλουσιόπαιδα (φτωχότερος με κόμπλεξ κατωτερότητας).

Είδες πόσο πουτάνα είναι η γενίκευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer,σύμφωνοι σε όλα,αλλά αν ρίξεις μια ματιά στα τελευταία threads στα οποία αναδείχτηκε το θεμα Θεσσαλονικη νς Αθήνα,η κόντρα ξεκινούσε πάντα απο συμπολίτες σου οι οποίοι σχολιάζαν ειρωνικά τοπικούς ιδιοματισμούς στα ποστ σαλονικιών insomniacs.Αυτά για το ποις είναι κομπλεξικός,αλλή όρεξη δεν είχαμε,να αφηνουμε τους φραπέδες μας στην παραλία και να ασχολούμαστε με την πάρτυ σας....

 

P.s.Για παράδειγμα εσύ lucifer ρίξε μια ματιά στο καθόλου κομπλεξικό(είπαμε εμείς οι σαλονικιοί είμαστε κομπλεξικοί) post σου,το 18,που έχεις δημοσιεύση στο παρών thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αυτά για το ποις είναι κομπλεξικός,αλλή όρεξη δεν είχαμε,....

 

Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα σε κομπλεξικούς για εσάς αλλά για οποιονδήποτε ρίχνει τον εαυτό του κοιτάζοντας τι κάνουν οι άλλοι. Και γι' αυτό παρέθεσα τα περί cultural cringe ώστε να δούμε πως μας έχει πάρει χαμπάρι όλος ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιοματισμος- ξειδιοματισμος το να επημενεις οτι αυτο ειναι το σωστο , ειναι ξεροκεφαλια.

και το να λες οτι δεν εχεται κομπλεξ με την αθηνα....τι να πω παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ένα κομπλεξάκι το κουβαλάμε εμείς οι σαλονικείς, το οποίο φαντάζομαι ότι οφείλεται στο γεγονός ότι όλο το ενδιαφέρον πέφτει στην αθήνα. Από την πολιτιστική ζωή, μέχρι τα δημόσια έργα.

οταν ενα μεγαλο ποσοστο μιας χωρας ειναι συγκεντρομενο καπου, δεν ειναι λογικο τα κονδυλια να πηγαινουνε πρωτα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόλεκ, εντάξει αδερφέ, δε λέτε το λάμδα και το "με" και το "σε" 900.000 ανθρώπων είναι σωστό και δεν παραδέχτηκα ποτέ πως η ειρωνεία μου είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου -και γενικά, είμαι μαλάκας βουπίτης κομπλεξικός πρωτευουσιάνος.

 

Επειδή όμως θέλω καιρό τώρα να κλειδώσω το θρεντ και δε θέλω να έχω απαντήσει κοντά με το λουκέτο για να μη θεωρηθεί πως "πετάω την τελευταία κουβέντα", από 'δω και πέρα απέχω!

 

Μπάοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Commentator Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον θα την κοπανισουμε το βραδυ και θα παμε.

Οπως το κοβω θα κλeισουμε για ξενοδοχειο στο "President"(ουτε που σκτ ειναι δεν ξερω :-D)oποτε οτι ειναι πιο κοντα εισται ευπροσδεκτοι να το προτεινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...