Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο.

Άρα αποτελεί ύβρη να αποκαλείς τον εαυτό σου Αθηναίο, όχι βεβαίως για μένα ή για κανέναν άλλον, αλλά πρώτα για τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι περίπου σαν αυτούς τους ομογενείς που λένε ξεκάθαρα "εγώ είμαι αμερικάνος" χωρίς ίχνος ντροπής. Έγιναν Αμερικάνοι οι κακομοίρηδες σε 30 μόλις χρόνια. Φαντάζομαι πως Τούρκοι θα γίνονταν πολύ γρηγορότερα.

 

 

 

Υ.Γ

Δεύτερο κλασσικό φαινόμενο. Η φράση "έχω να πάω 10 χρόνια". Δεν είμαι απο ΄κει!

(φτηνή προσπάθεια εξαφανίσεως του γενεαλογικού δέντρου)

 

Εκτός από το Πάσχα βέβαια. Γιατί που στο διάολο πάνε όλοι και μένω μόνος μου;

:lol::lol::lol:

27 ειμαι, και εχω παει μια φορα μονο πριν 19 χρονια και κατι μηνες για να ειμαι πιο ακριβης. πιο μικρος ( >5) ισως να ειχα παει.

ουτε πασχα ουτε αποκριες ουτε για ραμαζανι εχω παει..οπως ειπα μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μόνο.

Άρα αποτελεί ύβρη να αποκαλείς τον εαυτό σου Αθηναίο, όχι βεβαίως για μένα ή για κανέναν άλλον, αλλά πρώτα για τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι περίπου σαν αυτούς τους ομογενείς που λένε ξεκάθαρα "εγώ είμαι αμερικάνος" χωρίς ίχνος ντροπής. Έγιναν Αμερικάνοι οι κακομοίρηδες σε 30 μόλις χρόνια. Φαντάζομαι πως Τούρκοι θα γίνονταν πολύ γρηγορότερα.

 

 

 

Υ.Γ

Δεύτερο κλασσικό φαινόμενο. Η φράση "έχω να πάω 10 χρόνια". Δεν είμαι απο ΄κει!

(φτηνή προσπάθεια εξαφανίσεως του γενεαλογικού δέντρου)

 

Εκτός από το Πάσχα βέβαια. Γιατί που στο διάολο πάνε όλοι και μένω μόνος μου;

:lol::lol::lol:

 

Ελα και εγω εδω μενω. Αφου εδω ειναι το χωριο μου. Βασικα αυτα με τις καταγωγες ποτε δεν τα καταλαβα. Ουτε τους φιλους μου που λενε ειμαι απο την αθηνα αλλα στις γιορτες παω στο κολοχωρι μου στην καρδιτσα ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 ειμαι, και εχω παει μια φορα μονο πριν 19 χρονια και κατι μηνες για να ειμαι πιο ακριβης. πιο μικρος ( >5) ισως να ειχα παει.

ουτε πασχα ουτε αποκριες ουτε για ραμαζανι εχω παει..οπως ειπα μια φορα.

 

Σκέψου με την ίδια λογική πόση ντροπή νιώθει ένας πατέρας όταν ακούσει από τον γιο του να λέει "είμαι αμερικάνος" . Ή τον Αλβανό που θα σπάσει τα χέρια του για να μεγαλώσει έναν γιο που θα του πει αύριο "είμαι Έλληνας" επειδή έτυχε να γεννηθεί κάπου στην Αθήνα. Θα είναι όμως Έλληνας; Ο άλλος θα είναι αμερικανός στ' αλήθεια ή αυτή είναι μια κομπλεξική αντίδραση προς μία χώρα που θεωρεί υποδεέστερη προσπαθώντας να εξαφανίσει την γενεαλογία του;

Ο τόπος γεννήσεως φίλε μου λίγο ρόλο παίζει στην υπόθεση. Τα βασικά συστατικά γι' αυτό που πραγματικά είναι ο καθένας προέρχονται από την οικογένεια. Άμα ο μπαμπάς δεν φορούσε ποτέ ζώνη στο αυτοκίνητο πως είναι δυνατόν να δημιουργήσει έναν γιο ο οποίος θα είναι τόσο ευσυνείδητος ώστε να το κάνει από μόνος του και χωρίς τον φόβο του νόμου; Θα χρειαστεί ο γιος εντατικά μαθήματα "κυκλοφοριακής αγωγής" που τα έχουν ανάγκη τα σχολεία όπως λέγεται. Αν ο παππούς έγδερνε το γουρούνι με σουγιά, και το ίδιο έκανε ο πατέρας, και το ίδιο καλός "κυνηγός" είναι κι ο γιός με το τουφέκι ανα χείρας, όσο κι αν ο τελευταίος θεωρεί τον εαυτό του κάτι άλλο, απλώς δεν είναι εκ των πραγμάτων.

Αλλά αυτό είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου με την ίδια λογική πόση ντροπή νιώθει ένας πατέρας όταν ακούσει από τον γιο του να λέει "είμαι αμερικάνος" . Ή τον Αλβανό που θα σπάσει τα χέρια του για να μεγαλώσει έναν γιο που θα του πει αύριο "είμαι Έλληνας" επειδή έτυχε να γεννηθεί κάπου στην Αθήνα. Θα είναι όμως Έλληνας;
Γιατι να νοιωσει ντροπη;

διπλα απο το σπιτι μου μενει ενα ζευγαρι αλβανων που εχουν ενα παιδακι. Μπροστα στο παιδι δεν μιλουν ποτε αλβανικα μονο ελληνικα, για να τα μαθει. Το παιδακι παει στο ελληνικο σχολειο, οταν μεγαλωσει το παιδι μαλλον θα νοιωθει ελληνας. ποιο ειναι το προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός ότι δεν φρόντισες να υπάρχει ένα αλβανικό σχολείο (στο διάολο δηλαδή, μέχρι και οι αμερικανοί φρόντισαν να υπάρχουν ελληνικά σχολεία) σημαίνει ότι πρωτίστως δεν σέβεσαι την εθνικότητά του. Δηλαδή το πρόβλημα έχει αίτιο καταρχήν εμάς. Ο ίδιος βέβαια αύριο-μεθαύριο θα υποστηρίζει ότι είναι κάτι διαφορετικό από τον πατέρα του, κυρίως λόγω κόμπλεξ που του δημιουργούμε οι ίδιοι, αλλά αυτό ουδεμία σχέση έχει με το αποτέλεσμα. Βλέπεις, ότι και να υποστηρίξει ότι είναι, θα είναι Αλβανός γιατί μεγάλωσε σε αλβανική οικογένεια, κληρονόμησε αλβανικές παραδόσεις της μάνας του, αλβανικές φοβίες του πατέρα του, αλβανικές συνήθειες του αδερφού του, αλβανικά χούγια του θειου του. Ακόμη κι αν μιλούσαν κινέζικα δεν θα άλλαζε τίποτα.

Κατά την γνώμη μου αυτό που θα προκύψει θα είναι όπως το αντίστοιχο "ελληνοαμερικανός" 3ης γεννεάς σε "αλβανοέλληνας", αλλά αυτοί οι άνθρωποι στην ουσία δεν έχουν ποτέ πατρίδα, απλώς γιατί δεν υπάρχει χώρα που να λέγεται Ελληνοαμερικανία. Είναι κάπου στη μέση, θύματα των πατεράδων τους που αναζήτησαν μια καλύτερη ζωή. Κάνε μια συσχέτιση με τους σημερινούς Αθηναίους και θα συλλάβεις εύκολα τα κοινά σημεία του ελληνοαμερικανού, με του αθηνολαρισσαίου. Το πρώτο κοινό στοιχείο είναι πως και οι δύο αρνούνται πεισματικά τις ρίζες τους αλλά αυτό δεν θα είχε καμία σημασία βεβαίως αν δεν γίνονταν οι ίδιοι φανατικοί σε ένα στρατόπεδο στο οποίο δεν ανήκουν καν. Εικονική πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζετε καν να φτασουμε στους Αλβανους .αρκετοι ~Ελληνες εχουν ριζες αρβανιτικες...

 

Αλλα η Ελλαδα δεν ειναι Αμερικη...η αμερικη ηταν απο την γνωστη ιστορια τουλ.σαν χωρα πολυφυλετικη αλλα απο την αλλη, ΠΛΕΟΝ η δημοκρατικη χωρα που αναφερεσαι δεν αφηνει κανεναν να παει στην χωρα εκεινη ετσι χυμα οπως εμεις..δηλ.στις χωρες αυτες αμερικη αγγλια κυριως, δεν εχουν ταυτοτητα δεν δηλωνουν π.χ. οπως η Ελλαδα Ελληνες κ Ορθοδοξοι Χριστιανοι.

ΤΕλος να πω οτι ουδεμια σχεση εχουν ολα αυτα που γραφονται με την εκδρομη του παιδιου αλλα μιας κ εγινε chat ας απαντησω

 

επισης στην 2η3η σελιδα καποιος ειπε για αρχαιολογικο μουσειο?δεν εχει κλεισει ρε παιδια αυτο της ακροπολης κ του χρονου δεν θα ανοιξει το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη να αυτοπροσδιορίζεται, έτσι προκύπτει το Αθηναίος, Έλληνας, πασόκος, βάζελος κλπ κλπ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση όσων αφορά το αποτέλεσμα διότι από τον ίδιο άνθρωπο δημιουργείται και ο "κρυφοβάζελος" ή ο Εφιάλτης. Η ουσία είναι τι είσαι στ' αλήθεια, όχι τι δήλώνεις ότι είσαι.

 

Επί του θέματος πάλι, το εθνικό αρχαιολογικό μουσείο δεν έχει σχέση με το μουσείο της Ακρόπολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
οχι ρε απο την Βαλμαδα λεμε.(ουτε η μανα του δεν το ξερει,αν βρω χαρτι θα σου δειξω που ;)).

Εδω ειμαστε πολυ χειροτερα απο τα Ζωνιανα απλα εκει ετυχε και τους πιασανε :lol::lol:

Εδω μεχρι και στο σχολειο βαρανε πρεζες και καπνιζουνε μαυρο με την υσηχια τους(οχι οι μαθητες:cry::cry::cry:)

ΓΕΙΑ ΣΟΥ SADMAN!!!! ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΝ ΒΑΛΜΑΔΑ! ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ.... ΕΙΜΑΙ + ΕΓΩ!! ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Πρωί βόλτα στο Μοναστηράκι, μεσημέρι φαγητό σε μεζεδοπωλείο στην Πλάκα -προτείνω Σχολαρχείο έτσι για να δέσει- απογευματάκι καφέ στο Θησείο και βράδυ Ψυρρή. Όλα σε απόσταση περπατήματος για να μην ξεσυνηθίζετε, μουααχαχαχμ. Χμ, σκάω.

 

Γκάζι θα πάτε ένα βράδυ στάνταρ, Εξάρχεια στάνταρ, καλό είναι να πάτε και προς Κεφαλάρι μεριά να δείτε την ανάστροφη εξελικτική επίδραση του καπιταλισμού στο ανθρώπινο είδος... Αυτά. Τώρα από μαγαζιά, ανάλογα τα γούστα. Μπουρδέλα δεν έχουμε καλά. Γκομενοπερίπατος Θησείο-Ακρόπολη στον ακριβότερο δρόμο της Ελλάδας, τη Διονυσίου Αρεοπαγείτου και μπορείτε αν σας πιάσει η μαλακία να πάτε και στο Αλλού, είναι ένα τρόλευ από Ομόνοια.

 

να προσθεσω στην Αθηνας εχει τις Αφρικανες πορνες..λιγα λεφτα πολυ γ#$@#$ :confused: στις αρχες της πειραιως οι κλασσικοι ρωσοποντιοι με φτηνα τσιγαρα...παρε ειναι γμτ

εχει ενα φοβερο κωλαδικο κοντα χαμοστερνας στην πειραιως που τραγουδαει ο τσιμογιαννης ,γιωργος μαγγας κλαρινο και οι κονιτοπουλαιοι με μπαλετο απο πρωην ανατολικο μπλοκ...μιλαμε για πολι ΚΑΛΤ καταστασεις

σουβλατζιδικο μπαιρακταρης στο μοναστηρακι...μιλαμε για ΓΥΡΟ οχι φλωριες που πουλανε οι υπολοιποι..επισης ομονοια διοργανωνονται γκρουπ για κακομεταχειριση ΕΜΟ και ζακια...αν δεν εχετε βερμαχτ και κρανος σας δινουν τζαμπα τα παιδια εκει :lol: αν βαριεστε το πηγαινε-ελα στην αγιου κωνσταντινου εχει σινεμα με μαραθωνιο τσοντας...9 ωρες τσοντα με ενα εισιτηριο...καλα να περασετε ρε :lol:

 

update: να περασετε απο το γηπεδο καραισκακη για να προσκυνησετε οσοι ειστε παοκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ομονοια διοργανωνονται γκρουπ για κακομεταχειριση ΕΜΟ και ζακια...αν δεν εχετε βερμαχτ και κρανος σας δινουν τζαμπα τα παιδια εκει

 

whatever.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...