Προς το περιεχόμενο

ΝΕΟΣ switcher , δε μου διαβαζει καν τους δισκους , βοηθεια


gsmeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γενικά καλό ειναι οταν πρωτοπαίρνουμε καινούριο λάπτοπ να κάνουμε μια φρέσκια εγκατάσταση του λειτουργικού (ειτε ειναι PC είτε ειναι Mac).

 

Π.χ. απ το εργοστάσιο έρχονται τα Macs με 4 γίγα σαβούρα μέσα (βλέπε legacy printer drivers)...

 

Οπότε κάνουμε μια φρέσκια εγκατάσταση κι ειμαστε κομπλέ.

 

Όσον αφορά το θέμα του NTFS.

 

Χρησιμοποιώ εδώ και μήνες τον NTFS driver της Paragon:

 

http://www.paragon-software.com/home/ntfs-mac/

 

Λειτουργεί απροβλημάτιστα, εγκαθιστάται πανεύκολα και γενικά ειναι η καλύτερη λυση αυτή τη στιγμή (οι open source λύσεις δυστυχώς έχουν ακόμα αρκετά σοβαρά bugs)

 

Ειναι και φτηνός αν θες να τον αγοράσεις, φυσικά με ψάξιμο λογικά θα τον βρείς και άλλού... wink, wink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gsmeros, δυστυχώς στέρεψα. Σε δωρεάν λύση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, θα σου πρότεινα να πας στη λύση που προτείνει ο φίλος silencer...

 

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην δουλεύει ο συνδυασμός macfuse - ntfs-3g...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ναι ανοιγω και απο τα δυο το pkg file και κανει ινσταλλ στο macintosh hd.

succesfull leei k meta kanw restart...

τα αρχεια τα ανοιγω απο το φακελο downloads.

κατα τη διαρκεια του ινσταλλ δεν εχω καποιο δισκο συνδεδεμενο.

αφου κανω και τα 2 ινσταλλ , μετα βαζω εναν ντφσ δισκο..αλλα δε μου βγαζει εικονιδιο στο ντεσκτοπ.

υπαρχει καποια εναλακτικη λυση για το nfs3g???

 

αν βαλω τα 2 σι ντι που ειχε μεσα θα ερθει στην αρχικη κατασταση το μακ???

περνει πολυ ωρα?

 

Εκτός των greeklish μηνυμάτων σου (τα οποία διαγράφηκαν) μήπως θα μπορούσες να γράψεις ελληνικά και με λατινικούς χαρακτήρες τις αγγλικές λέξεις;

 

Τα "ινσταλλ", "ντφσ", "μακφιουζ" και "ντέσκτοπ" δεν υφίστανται ως λέξεις στην ελληνική γλώσσα.

 

Σε περίπτωση επανάληψης θα διαγραφούν και μηνύματα που περιέχουν τέτοιες "λέξεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου πηρε μια μερα αλλα τελικα καταλαβα πως η αλλαγη απο ελληνικα σε αγγλικα γινεται με cmd+space , πριν το εκανα manual με το mouse και ηταν κουραστικο...αυταααα :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...