Προς το περιεχόμενο

raid (0) και multiboot με xp


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και έχω το εξης πρόβλημα:

Φτιάχνω ένα partition ext3 στον 320gb σκληρό μου (απλό sata2) και εγκαθιστώ ubuntu 7.10. Πριν την εγκατάσταση φορτώνω με sudo apt-get install dmraid για να υποστηρίζονται οι raptors που έχω σε raid 0 απο το λειτουργικό. Και όντως τους βρίσκει. Κάνω mount το ext3 partition ως "/" και τους raptor δεν τους πειράζω. Στους raptor εχω xp.

 

Μετά το τέλος της εγκατάστασης και reboot βγάζει:

 

Grub loading....

error 21

 

Σε άλλους 2 υπολογιστές που δεν έχουν raid μπαίνει κανονικά. Στον συγκεκριμένο όχι. Τί κάνω λάθος εφόσον στην ουσία έχω εγκαταστήσει την υποστήριξη raid απο το live session πριν την εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

djpal με dmraid χρησιμοποιείς software raid και για να παίξει πρέπει να είναι απενεργοποιημένο το hardware raid που έχεις, επίσης το /boot partition δεν πρέπει να είναι σε raid 0, δε θα παίξει, κάν'το raid 1 ή βάλ'το στον ένα από τους δύο δίσκους απλά. Με software raid 0 είμαι και γω με δύο 36άρηδες raptors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

djpal με dmraid χρησιμοποιείς software raid και για να παίξει πρέπει να είναι απενεργοποιημένο το hardware raid που έχεις, επίσης το /boot partition δεν πρέπει να είναι σε raid 0, δε θα παίξει, κάν'το raid 1 ή βάλ'το στον ένα από τους δύο δίσκους απλά. Με software raid 0 είμαι και γω με δύο 36άρηδες raptors.

Δηλαδή κατα την εγκατάσταση να έχω ανενεργούς τους raptor και απλά να τον βάλω στον άλλον δίσκο? και όταν θέλω linux να επιλέγω να boot-αρει απο τον άλλο δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο controller σου ? Δε θα μπλέξεις με dmraid, τον grub εγκατέστησε τον στον sata δίσκο, όχι σε raid array.

 

edit: Τώρα διάβασα καλύτερα το post σου και κατάλαβα. Νόμιζα ότι ήθελες να εγκαταστήσεις linux σε raid 0. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν ας αφήσουμε στην άκρη την υποστήριξη raid του Linux, αφού σε ενδιαφέρει μόνο για να διαβάζεις το filesystem των windows από το Linux αφού ξεκινήσει ενώ το πρόβλημα είναι ότι δεν ξεκινάει καν ο grub για να κάνεις boot οποιοδήποτε λειτουργικό.

 

error 21 : Selected disk does not exist. This error is returned if the device part of a device- or full file name refers to a disk or BIOS device that is not present or not recognized by the BIOS in the system.

 

Πολύ πιθανό να γίνεται κάποιο μπέρδεμα με τη σειρά τον δίσκων και να χρειαστεί χειροκίνητη εγκατάσταση του grub.

 

  • Ξεκίνησε από ένα οποιοδήποτε linux live cd.
  • Κάνε mount το / του 320ρη όπου βρίσκεται εγκατεστημένο το Linux καθώς επίσης και το /boot, αν αυτό επέλεξες να βρίσκεται σε χωριστό partition.
    ># mkdir /mnt/320
    # mount /dev/sdc3 /mnt/320
    # mount /dev/sdc1 /mnt/320/boot


    Θα πρέπει να γνωρίζεις την ονομασία του 320ρη δίσκου και των partitions του, μπορείς βρεις ποιος δίσκος είναι ποιος και ποιο partition είναι ποιο δίνοντας:

    ># fdisk -l /dev/sda
    # fdisk -l /dev/sdb
    # fdisk -l /dev/sdc


  • Κάνε chroot στο / του linux
    ># mount -o bind /dev /mnt/320/dev
    # mount -o bind /proc /mnt/320/proc
    # chroot /mnt/320 /bin/bash
    # source /etc/profile


  • Φτιάξε το configuration του grub με έναν text editor. Αν έχεις αμφιβολίες δημοσίευσε το τρέχον configuration για να προσπαθήσουμε να προτείνουμε συγκεκριμένες αλλαγές.
    ># nano /boot/grub/menu.lst


  • Εγκατάστησε τον grub στο MBR του 320ρη. Π.χ. αν το /boot βρίσκεται στο /dev/sdc1, θα δώσεις
    ># grub
    grub> root (hd2,0)
    grub> setup (hd2)
    grub> quit

 

ΥΣ. Το "#" δηλώνει δικαιώματα root, για το ubuntu που by default χρησιμοποιεί απλό λογαριασμό βάζε "sudo" πριν κάθε εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...