Προς το περιεχόμενο

Linux+windows xp sp2 + windows vista x64 ultimate γίνεται?


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! θά ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να βάλω λειτουργικό σύστημα Linux ενώ έχω windows xp sp 2 + windows vista x64 ultimate και μπορώ να επιλέξω ποίο απο τα δύο λειτουργικά συστήματα θέλω αν ναί, πώς θα το κάνω? ποιά διανομή μου προτείνετε?(είμαι αρχάριος αν καί είχα και στο παρελθόν Linux;) ) ευχαριστώ πολύ:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μέσω Grub. Το ρυθμίζεις κατά το αρχικό installation της linux διανομής που θα επιλέξεις.

 

Θα πρότεινα ubuntu κ μόλις αποκτήσεις εμπειρία να περάσεις σε καθαρό debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μέσω Grub. Το ρυθμίζεις κατά το αρχικό installation της linux διανομής που θα επιλέξεις.

 

Θα πρότεινα ubuntu κ μόλις αποκτήσεις εμπειρία να περάσεις σε καθαρό debian

α! ωραία! τώρα όμως δεν θέλω να κάνω Format! ποιά ρύθμιση θα κάνω από το Grub? να βάλω Kubuntu ή ubuntu? βασικά τι διαφορές έχουν? Ευχαριστώ και παλί:-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κανεις οπου να ναι format και χασεις τα xp η τα vista, κανε ενα μικρο partition, το πολυ 15-20GB, και δινεις αυτο για να εγκατασταθει το linux. Τα υπολοιπα θα τα αναλαβει ο installer, αρκει να του δειξεις που πρεπει να το βαλει.

 

Η μονη διαφορα μεταξυ Ubuntu και Kubuntu ειναι το περιβαλλον εργασιας. Στο μεν Ubuntu ειναι Gnome, στο δε Kubuntu ειναι KDE. Πιο απλα, ειναι σαν 2 ιδια "αυτοκινητα" με διαφορετικο "χρωμα" αλλα ο "κινητηρας" απο κατω ο ιδιος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κανεις οπου να ναι format και χασεις τα xp η τα vista, κανε ενα μικρο partition, το πολυ 15-20GB, και δινεις αυτο για να εγκατασταθει το linux. Τα υπολοιπα θα τα αναλαβει ο installer, αρκει να του δειξεις που πρεπει να το βαλει.

 

Η μονη διαφορα μεταξυ Ubuntu και Kubuntu ειναι το περιβαλλον εργασιας. Στο μεν Ubuntu ειναι Gnome, στο δε Kubuntu ειναι KDE. Πιο απλα, ειναι σαν 2 ιδια "αυτοκινητα" με διαφορετικο "χρωμα" αλλα ο "κινητηρας" απο κατω ο ιδιος ειναι.

Ωραία! μια τελευταία ερώτηση.... μπήκα στο site των linux kubuntu και έχει να κατεβάσω είτε την έκδοση alternate είτε την έκδοση desktop, ποια να κατεβάσω? και με ποιο πρόγραμμα μου προτείνετε να κάνω το partition?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοση desktop περιλαμβανει ενα live περιβαλλον και τον GRAPHICAL installer (ωραιος αλλα με τις βασικες επιλογες). Μπορεις δηλαδη να κανεις ενα test drive στο kubuntu πριν το βαλεις, κανοντας boot απο το cd και περιμενοντας μεχρι να σε βγαλει σε desktop και αν σου αρεσει το κανεις εγκατασταση στο σκληρο.

 

Η εκδοση alternative περιλαμβανει τον μονο TEXT-BASED installer (αθλιος οπτικα αλλα με ενα σωρο επιλογες) και τη δυνατοτητα να κανεις upgrade απο την προηγουμενη εκδοση της διανομης (την 7,04) απο το cd.

 

Οποια και απο τις 2 να επιλεξεις, το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Βασικα εγω προτεινω την alternative αν ξερεις ηδη πως ειναι η διανομη και τι θα δεις στο τελος και δεν σε νοιαζει και πολυ για τον installer (την ιδια δουλεια κανουν και οι 2).

 

Οσο για το partitioning, η desktop εκδοση εχει ενα πολυ καλο εργαλειο για να κοψεις το σκληρο σου, το Gparted (ισως στο Kubuntu να το λεει Qtparted, το ιδιο ειναι). Σιγουρα και η alternative θα εχει κατι αναλογο, αλλα δεν ξερω πως γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...