Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε να γλυτώσω το φορμάτ


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πισι με Windows XP Service Pack 2, έκανα απεγκατάσταση το Nod32 και πριν κάνω επανεκιννηση εγκατέστησα το avast! και το Adobe Reader 8.1. Τελικά έκανα επανεκίνηση όπως ήθελε το κάθε πρόγραμμα και τώρα ο υπολογιστής δεν ανοίγει, ούτε και σε ασφαλή λειτουργία. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκκίνηση απλώς σβήνει...

 

Τι μπορώ να κάνω; Πρέπει να αποφύγω το φορμάτ οπωσδήποτε! Κάθε λύση ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκκίνηση απλώς σβήνει...

 

μου ετυχε ακριβως το ιδιο πραγμα σε ενα pc (με τη διαφορα οτι εμενα εκανε restart)... συνηθως ο φταιχτης ειναι ειτε ram ειτε καρτα γραφικων... στη δικια μου περιπτωση ηταν το δευτερο... βεβαια εμενα δε προηγηθηκαν εγκαταστασεις-απεγκαταστασεις λογισμικου... αν εχεις 2 dimmακια μνημης, κανε δοκιμες ξεχωριστα με το καθενα... δες αν κανει το ιδιο...αν εχεις καμια εξτρα καρτα γραφικων κανε επισης το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπουταρεις με το cd των windows και επιλεξεις repair δεν γινεται τιποτα ???

 

Αν τελος δεν θελεις το format για τυχον απωλεια αρχειων και δεν βρεις αλλη λυση ξαναφορτωσε τα xp σε αλλο partition για να δουλευει το pc και να εχεις προσβαση στους δισκους σου και μετα σωσε οτι αρχεια θελεις.

 

Μετα....κανεις format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και ένα chkdsk /r από την κονσόλα αποκατάστασης (εκκίνηση με το cd των xp) γιατί όπως τα λες, μοιάζει με κατεστραμμένο file system, οπότε κάτι μπορεί να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το πρόβλημα του yannis27gr, αλλα οταν λες novice21 να κάνει image τον σκληρο, εννοείς όλο; (!). Μαζί με το φάκελο των windows και όλα τα άλλα; Μπορείς να μου πεις λίγα για την διαδικασία ή να δώσεις κάποιο λινκ σε θέμα να το δω εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομιζω πως την λυση την εδωσε ο Γιαννης.Αν υπαρχει software προβλημα,λογικα την γλυτωνεις ετσι

Αν μπουταρεις με το cd των windows και επιλεξεις repair δεν γινεται τιποτα ???

 

Αν τελος δεν θελεις το format για τυχον απωλεια αρχειων και δεν βρεις αλλη λυση ξαναφορτωσε τα xp σε αλλο partition για να δουλευει το pc και να εχεις προσβαση στους δισκους σου και μετα σωσε οτι αρχεια θελεις.

 

Μετα....κανεις format.

 

Ασχετο με το πρόβλημα του yannis27gr, αλλα οταν λες novice21 να κάνει image τον σκληρο, εννοείς όλο; (!). Μαζί με το φάκελο των windows και όλα τα άλλα; Μπορείς να μου πεις λίγα για την διαδικασία ή να δώσεις κάποιο λινκ σε θέμα να το δω εκει;

Ριξε μια ματια σε καποιο απο τα δυο προγραμματα:Norton ghost και Acronis true image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acronis True Image 11. Φτιαχνεις ενα καλο συστημα καθαρο χωρις να μπεις νετ και το κανεις backup. Oποτε συμβει το παραμικρο κανεις restore (μην ξεχνατε το sector by sector na einai τικαρισμενο) και εχεις σε 2 λεπτα το συστημα σου τελειο !!! Φτιαχνεις και ενα Bootable Rescue Media (ενα CD το οποιο αν παθουν οτιδηποτε τα ΧΡ μπουταρεις με αυτο και κανεις restore to συστημα σου απο το image που ειχες προηγουμενως αποθηκευσει στο δισκο με το backup) Απλουστατο!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά αναρωτίέμαι αν (εκτός από το chkdsk,που κακό δεν είναι)δοκίμασες και το "Last Known Good Configuration",από το boot μενού (στη λίστα δηλαδή με το safe mode),μπας και απλά η εγκατάσταση κάποιου από τα προγράμματα,σου έκανε το registry ότι έκανε το dvd στο ΘΕΜΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acronis True Image 11. Φτιαχνεις ενα καλο συστημα καθαρο χωρις να μπεις νετ και το κανεις backup. Oποτε συμβει το παραμικρο κανεις restore (μην ξεχνατε το sector by sector na einai τικαρισμενο) και εχεις σε 2 λεπτα το συστημα σου τελειο !!! Φτιαχνεις και ενα Bootable Rescue Media (ενα CD το οποιο αν παθουν οτιδηποτε τα ΧΡ μπουταρεις με αυτο και κανεις restore to συστημα σου απο το image που ειχες προηγουμενως αποθηκευσει στο δισκο με το backup) Απλουστατο!! :-)

 

To θεωρουμε δεδομενο αλλα καλο ειναι να αναφερουμε οτι πρεπει ο δισκος να εχει χωριστει σε 2 τουλαχιστον partition. Το ενα θα ειναι πολυ μικρο ισα ισα να χωραει το λειτουργικο, προγραμματα και virtual memory. Σε ενα νεο συστημα ακομα και φορτωμενο με προγραμματα θα πιανει λιγοτερο απο 10gb.

 

Τα προγραμματα αυτα με το image συμπιεζουν κιολας (to pagefile θα πιανει ουσιαστικα 0 χωρο και ασ ειναι 2gb). Λογικα θα πρεπει να χωραει σε ενα single layer dvd.

 

Στο αλλο παρτιτιον θα εχουμε τα σημαντικα πραγματα. Αν εχετε δισκο 1 partition ειναι σχεδον αδυνατο να το κανετε image σε ενα dvd εκτος αν δεν εχετε καθολου πρωσωπικα αρχεια.

 

Αν επαναφερετε image σε partition, το partition αυτο γινεται format και χανονται οτι αρχεια υπηρχαν σε αυτο κει δεν υπαρχουν στο image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει θέμα υλικού, είναι καθαρά θέμα λογισμικού, κάπου γίνεται conflict με όλα αυτά τα προγράμματα που έβαλα/έβγαλα μαζί...

 

Έχω image μόνο που από τότε που το δημιούργησα πέρασε καιρός και αν το φορτώσω θα χάσω τα τελευταία δεδομένα των προγραμμάτων που δουλεύω. Έτσι, αυτό που λέει ο Γιάννης δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει...

 

Πάω να δοκιμάσω το chkdsk /r. Καμιά άλλη εντολή τέτοιου τύπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκλίνομαι στα αθάνατα windows...

 

Μπουτάρω με το cd και πάω στο Repair αλλά μου ζητά κωδικό administrator. Έλα που οι υπολογιστές είναι αγορασμένοι από εταιρεία που έκλεισε κι επειδή βαριόμουν δεν έκανα καινούργια εγκατάσταση των windows κι έτσι δεν έχω ιδέα ποιος κωδικός είναι!! Τζίφος λοιπόν μέχω ΧΡ.

 

Προσπαθώ να κατεβάσω τη δισκέτα εγκατάστασης των 98 όσα όμως αρχεία κι αν βρήκα στο Ιντερνετ κανένα δε δημιούργησε μια δισκέτα που να λειτουργεί.

 

Απελπισμένος, ξανανοίγω τον υπολογιστή και... αυτή τη φορά φορτώνει κανονικά...

 

Ερώτηση: Ξέρει κανείς ποιος κωδικός αντιστοιχεί στο εικονίδιο... ΝΤΟΙΝΓΚ!!!!

 

Πάω να πάρω καινούργιο image πριν αλλάξει ξανά γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...