Προς το περιεχόμενο

'Οσο θέλουν πουλάνε


dimpa16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο τίτλος είναι υπερβολικός...

 

Όταν είχα κάνει αυτό το thread http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=233293

Έψαχνα τιμές για τον Intel Q6600 τόσο στο ίντερνετ όσο και σε μαγαζιά της Κομοτηνής για τιμές... Έχουμε και λέμε:

 

Plaisio: 240E

E-Shop: 240E

E-Gate.gr: 239E (αρκετά καλό μαγαζί, αν και χωρίς τρομερά μεγάλη ποικηλία προιόντων, πολύ καλή εξυπηρέτηση πελατών)

Multirama: 245E

 

Αυτά από shops στο ίντερνετ, ως εδώ καλά.. πάμε τώρα σε μαγαζιά της Κομοτηνής..

 

Microland: Δεν είχανε τον συγκεκριμένο cpu (έλεος?)

Netcomm: 288Ε (πήγα να ρωτήσω, κράτησε το κινητό μου, για να με πάρει υποτίθεται τηλέφωνο μόλις μάθει ο ιδιοκτήτης, αλλα @@, ρώτησα την άλλη μέρα ξανά για να μου πεί...εξυπηρέτηση πελατών σου λέει μετά. Το συγκεκριμένο μαγαζί ΔΕΝ το προτείνω σε καμιά περίπτωση, πρόκειται για ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ! Αλλα anyway< ρώτησα εγώ να μάθω)

Πορτοκαλίδης: 244Ε (το μόνο με λογικές τιμές)

Ένα μαγαζί απέναντι από τον ΟΤΕ στην πλατεία, δεν θυμάμαι όνομα, έσπασε όμως όλα τα ρεκόρ: 324Ε!!!

 

Φανταστείτε τώρα να ήμουν εγώ κάποιος άσχετος, και να πήγαινα στο μαγαζί που πούλαγε 324Ε... Θα με έπιαναν κορόιδο και δεν θα το είχα πάρει και χαμπάρι... Μιλαμε 80Ευρώ + περίπου από την χαμηλότερη τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαισιο ειναι καταστημα. καταστημα = υπαλληλοι,νοικια,1002 εξοδα που "καταστηματα" αποθηκες σαν το zero και το eshop,δεν τα εχουνε.1-2 υπαλληλους στο τηλεφωνικο κεντρο,1 αποθηκαριο και συνεργασια με εταιρια κουριερ και ξεμπερδεψαμε.ειναι λογικο το πλαισιο να πουλαει πιο ακριβα.

 

Επειδή είμαι απο Θεσσαλονίκη το Zerone δεν είναι μόνο ηλεκτρονικό κατάστημα. Είναι κανονικό μεγάλο κατάστημα που τυγχάνει να κάνει και ηλεκτρονικές παραγγελείες. Έχει βιτρίνα και μπορείς να πας άμεσα να αγοράσεις από εκεί.

 

Τώρα οι διαφορές στις τιμές παίζουν επειδή πλέον ο καθένας μπορεί να κάνει κάποια εισαγωγή και δεν είναι αναγκασμένοι όλοι να αγοράζουν από έναν κεντρικό εισαγωγέα και αναλόγως ο καθένας θα πάρει διαφορετική έκπτωση ανάλογα με την ποσότητα που θα παραγγείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαισιο ειναι καταστημα. καταστημα = υπαλληλοι,νοικια,1002 εξοδα που "καταστηματα" αποθηκες σαν το zero και το eshop,δεν τα εχουνε.1-2 υπαλληλους στο τηλεφωνικο κεντρο,1 αποθηκαριο και συνεργασια με εταιρια κουριερ και ξεμπερδεψαμε.ειναι λογικο το πλαισιο να πουλαει πιο ακριβα.

και επισης παιζει ρολο και το rma και η εγγυηση των προιωντων που δινει το καθε καταστημα.στο πλαισιο,οτι και να σου χαλασει,γινετε η αντικατασταση με 4 δευτερολεπτα,σε αντιθεση με αυτα τα "καταστηματακια" ,που για ενα απλο rma θα σου παρει τουλαχιστον 2 βδομαδες,και θα σου ζαλισουν και τα @@,και θα προσπαθησουν να σε βγαλουν και τρελο.

πηρα μητρικη απο το πλαισιο,και ειχε στραβωμενα δοντακια.ξερεις ποσο ευκολο θα ηταν να μου λεγανε "εσυ τα στραβωσες,παρε καινουρια τωρα". σε πληρωφορω οτι μου κανανε αντικατασταση σε 1 λεπτο.και χωρις να με ρωτησουν τιποτα.ουτε καν αμα το εκανα εγω,η αμα ητανε ετσι.(ετσι ηταν οταν την πηρα).

αυτο παιζει μεγαλο ρολο,οταν θα κανεις μια αγορα μερικων 100αδων ευρω.

επισης,το πλαισιο σου λεει 3-5 εγγυηση "πλαισιο",και οχι εγγυηση αντιπροσωπιας.

 

γι'αυτο και λεμε "οτι πληρωσεις,παιρνεις".

 

edit: το πλαισιο με το που μπαινεις,σου λενε και την καλημερα σου,και σε κερνανε πορτοκαλαδα-καφε αμα γουσταρεις.και εχει και κουλουρακια τσαμπα,να κανεις παπαρες στον καφε σου.το zero τι εχει? σε γραφουν στα @@ τους,ειτε πας ειτε δεν πας,το ιδιο ειναι.

 

+1 Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαισιο ειναι καταστημα. καταστημα = υπαλληλοι,νοικια,1002 εξοδα που "καταστηματα" αποθηκες σαν το zero και το eshop,δεν τα εχουνε.1-2 υπαλληλους στο τηλεφωνικο κεντρο,1 αποθηκαριο και συνεργασια με εταιρια κουριερ και ξεμπερδεψαμε.ειναι λογικο το πλαισιο να πουλαει πιο ακριβα.

και επισης παιζει ρολο και το rma και η εγγυηση των προιωντων που δινει το καθε καταστημα.στο πλαισιο,οτι και να σου χαλασει,γινετε η αντικατασταση με 4 δευτερολεπτα,σε αντιθεση με αυτα τα "καταστηματακια" ,που για ενα απλο rma θα σου παρει τουλαχιστον 2 βδομαδες,και θα σου ζαλισουν και τα @@,και θα προσπαθησουν να σε βγαλουν και τρελο.

πηρα μητρικη απο το πλαισιο,και ειχε στραβωμενα δοντακια.ξερεις ποσο ευκολο θα ηταν να μου λεγανε "εσυ τα στραβωσες,παρε καινουρια τωρα". σε πληρωφορω οτι μου κανανε αντικατασταση σε 1 λεπτο.και χωρις να με ρωτησουν τιποτα.ουτε καν αμα το εκανα εγω,η αμα ητανε ετσι.(ετσι ηταν οταν την πηρα).

αυτο παιζει μεγαλο ρολο,οταν θα κανεις μια αγορα μερικων 100αδων ευρω.

επισης,το πλαισιο σου λεει 3-5 εγγυηση "πλαισιο",και οχι εγγυηση αντιπροσωπιας.

 

γι'αυτο και λεμε "οτι πληρωσεις,παιρνεις".

 

edit: το πλαισιο με το που μπαινεις,σου λενε και την καλημερα σου,και σε κερνανε πορτοκαλαδα-καφε αμα γουσταρεις.και εχει και κουλουρακια τσαμπα,να κανεις παπαρες στον καφε σου.το zero τι εχει? σε γραφουν στα @@ τους,ειτε πας ειτε δεν πας,το ιδιο ειναι.

 

Εντάξη το βλέπουμε οτι το αγαπάς το πλαίσιο αλλα αφού δεν το γνωρίζεις το Zero1 τότε γιατι το κατακρίνεις? Πληροφοριακά είναι απο τα καλύτερα καταστήματα πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη και απο τα λίγα που οι άνθρωποι εκεί ξέρουν το αντικείμενο πολύ καλύτερα απο τους φοιτητές-υπάληλους του πλαίσιο. Η πελατιακή βάση τους αποτελείτε σε μεγάλο βαθμό απο επαγγελματίες, γιατι ακριβώς είναι άτομα εμπιστοσύνης.

 

Δεν λέω καλό το πλαίσιο, έχει αρκετά καλές τιμές, καλή και η άμμεση αλλαγή αλλα πατάς εκεί ΜΟΝΟ αμα ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να πάρεις. Γιατί αμα είσαι άσχετος και πεις ''θέλω ενα PC για το 6χρονο κοριτσάκι μου'' τότε θα σε φορτώσουν με ένα σύστημα 1000+Ευρώ, έτσι για τα βασικά.

 

 

PS: Εντάξύ, άμα είναι να έχει καφέ τζάμπα τότε ολοι στο πλαίσιο. Θερμό μπορώ να φέρω και για το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PS: Εντάξύ, άμα είναι να έχει καφέ τζάμπα τότε ολοι στο πλαίσιο. Θερμό μπορώ να φέρω και για το σπίτι?

 

:lol::lol:

 

Εντάξη το βλέπουμε οτι το αγαπάς το πλαίσιο αλλα αφού δεν το γνωρίζεις το Zero1 τότε γιατι το κατακρίνεις? Πληροφοριακά είναι απο τα καλύτερα καταστήματα πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη

λεγωντας "βλεπωντας οτι το αγαπας το πλαισιο" ,ειναι σαν να μιλας με ενα παραπονο,σαν να εισαι υπαλληλος του καταστηματος zero.

δεν νομιζω στο παραπανω ποστ να ειδες πουθενα να κατεκρινα το καταστημα zero.

μιλησα γενικα για "καταστηματα αποθηκες" ,που εχουνε 5% μικροτερες τιμες,και εδωσα και 1-2 ονοματα παραδειγματα.(δεν μπορω να τα γραψω ολα,ειναι 100αδες).με ενημερωσε και το παιδι πιο πανω οτι το zero εχει και κανονικο καταστημα,οποτε sorry που το ανεφερα; σαν απλη αποθηκη.

επισης,δεν ειμαι ο μονος που επιλεγω πλαισιο για τις αγορες μου.υπαρχει και ενα τοπικ,(αμα θες να το ψαξω να το ποσταρω),με θεμα "απο ποιο καταστημα εισαστε ευχαριστημενοι",και απο τα 100 του ποστ,τα 95-97 μιλανε ολα για το πλαισιο. γιατι οπως και να το κανουμε,αξιζουν 5 και 10 ευρω παραπανω,οταν ξερεις οτι στο θεμα εγγυησης - αντικαταστασης,θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

καποτε εμενα μου χαλασε 35 μηνες μετα,η soundblaster live 1024,και δεν υπηρχε αλλη να μου δωσουνε,καθως η συγκεκριμενη καρτα ειχε αποσυρθει.το ξερεις οτι μου δωσανε πιστωση 100-150 ευρω,(δεν θυμαμε),δηλαδη οσο εκανε τοτε? ποιος αλλος το κανει αυτο?

 

εχει και τα κατα του το πλαισιο,οπως για παραδειγμα,το DVD-REC 160GB που παραγγηλα προχθες και μου το φερανε σπιτι,ηταν ανοιγμενο,και ελειπε το τηλεκοντρολ τα καλωδια και τα ενχειρηδια χρησης.και η τηλεωραση που ελειπε το καλωδιο σκαρτ.οπως και το 360 arcade που πηρα,και μεσα ειχε κονσολα ....champion μαρινοπουλος δεκεμβριος 2005 με hitachi DVD-rom! (εννοειτε οτι τους πηρα τηλεφωνο και σε 3 ωρες μου στηλανε αλλα καινουρια).κανει μαλακιες και το πλαισιο,οπως το οτι τα προιωντα που επιστρεφωνται δεν τα ελενχει καθολου,και τα βαζουν κατευθειαν στο ραφι. αλλα συνολικα σαν καταστημα,οπως και να το δεις,ειναι παρα πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το post σου κάποιος βγάζει αρνητικά συμπεράσματα για το Zero1, βάζοντας σε μια 'αμαρτολή' κατηγορία κατάστημάτων, απο τα οποία κάποια έκλεισαν ηδη (ευτυχώς!) Αλλα απο την στιγμή που δεν ξέρεις για αυτό το κατάστημα τίποτα κάλο είναι να μην το κατακρίνεις, αποτρέποντας άτομα που ενδεχωμένος θέλουν να αγοράσουν κάτι απο εκεί, να στραφούν αλλού χωρίς λόγο. Για το eshop δεν σου λέω γιατί εκεί έχεις περισσότερο δίκαιο.Αυτά και πάντα με φιλική διάθεση.

 

PS:Δεν δουλεύω εκεί, απλά ψωνίζω απο εκει (και απο πλαίσιο-eshop κτλ) απο το 2000 και τους έχω κάποια εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε οτι αγοράζω εναν υπολογιστή απο το zeroone. Ποιος μου εγγυάται εμένα οτι θα υπάρχει και μετά απο 1-2 χρόνια που ίσως τους χρειαστώ? Είδαμε πολλά καταστήματα του χώρου να κλείνουν απο τη μια στιγμή στην άλλη. Επίσης οτιδήποτε και να αγοράσεις απο το zeroone και απο οποιοδήποτε άλλο κατάστημα, θα έχεις εγγύηση αντιπροσωπείας, δηλαδή αν πάθει κάτι ψάξε να βγάλεις άκρη...

 

Πάω παίρνω οτι θέλω απο το Πλαίσιο (μπορεί να πληρώνω και 5-10ε παραπάνω) αλλά ξέρω οτι έχουν άψογο RMA (δίνουν απευθείας εγγύηση οι ίδιοι και αυτό τους κάνει μάγκες - δεν το κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος) και θα μου το αλλάξουν σε 5 λεπτά. Προτιμώ την ψυχική μου υγεία απο τα 10ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν ειναι κανα μαγαζακι της γειτονιας μεσα στα στενα το 0-1...

 

@topic starter τα 10-20 ευρω ειναι ασημαντη διαφορα

αν σκεφτει κανεις και τις επιπλεον υπηρεσιες οπως φυσικα το ρμα

 

περρισοτερο με πειραζουν τιμες προιοντων να ανεβοκατεβαινουν σα μετοχες μερικες οθονες σημερα

και πχ παλαιοτερα οι μνημες ddr2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το post σου κάποιος βγάζει αρνητικά συμπεράσματα για το Zero1,

 

οχι φιλε μου λαθος κανεις.δεν ειπα τιποτα για κανενα καταστημα.απλα μιλησα υπερ του πλαισιου για το rma του.για το zero δεν ειπα τιποτα απολυτος,για να λες οτι το κατεκρινα.

 

φιλικα παντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...