Προς το περιεχόμενο

VGA to DVI Output


Ros_Original

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω την εξής απορία:

Το λαπτοπ μου βγάζει vga έξοδο και η εξωτερική οθόνη που έχω (Samsung 2232) έχει και VGA είσοδο και DVI. Στην VGA είσοδο η εικόνα (που προέρχεται από το λαπτοπ) μου φαίνεται λίγο θολή, σε σχέση με την εικόνα που δίνει το desktop που είναι συνδεδεμένο στην DVI θύρα.

 

Αν βρω adapter από VGA(έξοδος λαπτοπ) σε DVI(είσοδος οθόνης) θα κάνει διαφορά στην εικόνα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα δεις εφόσον ο adaptor δε βελτιώνει την ποιότητα του σήματος, απλά τη μετατρέπει από αναλογικό->ψηφιακό. Η μόνη περίπτωση για να υπάρχει βελτίωση μ' αυτόν τον τρόπο είναι να 'χει κάποιο πρόβλημα η d-sub (vga) της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα δεις εφόσον ο adaptor δε βελτιώνει την ποιότητα του σήματος, απλά τη μετατρέπει από αναλογικό->ψηφιακό. Η μόνη περίπτωση για να υπάρχει βελτίωση μ' αυτόν τον τρόπο είναι να 'χει κάποιο πρόβλημα η d-sub (vga) της οθόνης.

 

 

O συγκεκριμενος adaptor που εννοει το παιδι δε μετατρεπει το σημα απο αναλογικο σε ψηφιακο, το σημα παραμενει αναλογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμενος adaptor που εννοει το παιδι δε μετατρεπει το σημα απο αναλογικο σε ψηφιακο, το σημα παραμενει αναλογικο

Δίκιο έχεις, mea culpa :)

Πάντως το νόημα της απάντησής μου παραμένει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-;1984758'']Έβαλες 1680x1050 ανάλυση στο λαπτοπ, έτσι;

Ναι. Βασικά πειράζοντας λίγο τις ρυθμίσεις των χρωμάτων, φωτεινότητα και αντίθεση η εικόνα μου φαίνεται πιο καθαρή τώρα.

 

Βέβαια οι διαφορές είναι πιθανό να οφείλονται και στο γεγονός ότι στο ένα pc τρέχω Windows XP και στο άλλο Linux (που έχουν διαφορές εγγενώς στην απεικόνιση τους) και επίσης είναι αντίστοιχες κάρτες γραφικών είναι διαφορετικές (ati @ DVI and nVidia @ VGA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καλώδιο είναι πολύ λεπτό, τότε δεν θα έχει καλή μόνωση και γι' αυτό ίσως βλέπεις θολή εικόνα. Αγόρασε ένα καλύτερης ποιότητας, υπάρχουν high quality καλώδια στο Πλαίσιο με 5~6 ευρώ περίπου με 1,8μέτρα μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το καλώδιο που περιείχε μαζί η οθόνη...

 

Το οποίο φαντάζομαι έχει διάμετρο γύρω στα 4 χιλιοστά... Αν είναι τόσο λεπτό, λογικό είναι να έχεις θόρυβο στο σήμα. Αγόρασε ένα high quality (7-8 χιλιοστά διάμετρο) με αντιπαρασιτικά φίλτρα στις άκρες του καλωδίου και θα δεις εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Btw πόσο περίπου κοστίζει ένα τέτοιο καλώδιο?

 

και που το βρισκουμε γιατι το πλαισιο στην μεταμορφωση που πηγα δεν ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...