Προς το περιεχόμενο

Μετά από απεγκατάσταση του antivirus avira, διαλύθηκε το σύστημα!


freetomi24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα! Λοιπόν ακούστε τι έπαθα που δεν το έχω ξανά δει!

Εχθες το βράδυ έκανα απεγκατάσταση το antivirus avira και μετά απο την επανεκκίνηση που έκανα κόλλησαν όλα! κανένα πρόγραμμα δεν έτρεχε! ολο το σύστημα σερνόταν!:whistle: πάτησα την εντολή msconfig και δείτε τι μου έβγαλε!

 

http://www.imageshack.gr/view.php?file=0mi2xzfhjlm9k86teno7.jpg

 

όταν βγει η εικόνα κάντε κλικ επάνω και θα τις δείχνει όπως τις έβγαλα...

ετρεχα διαφορα antispyware και μου πεταγε αυτο

 

http://www.imageshack.gr/view.php?file=67kz80okgtkxdswnzqqs.jpg

 

Mετά πήγα να κάνω επιδιόρθωση των xp και στο μαύρο παράθυρο που μου έβγαλε πάτησα πρώτα την εντολή chkdsk /p και αφού τελείωσε οτι έκανε πάτησα chkdsk /r

τα ειχα διαβάσει κάπου και τα έκανα... αλλά πάλι τα ίδια!!:cry:

Είπα στην τελική να κάνω format και κοιταξτε τι μου ειπε!!

 

http://www.imageshack.gr/view.php?file=sktxts53hdlb2jbudq9y.jpg

 

εχω δυο δίσκους sata… έναν 250 και έναν 320 στον 250 εχω κάνει ποια partition τον αλλον τον εχω ολόκληρο... δειτε

 

http://www.imageshack.gr/view.php?file=hyrx5dm2wgw6u3m7gxd8.jpg

 

αλλά σε όποιο διαμέρισμα και να δοκίμασα πάντα μου γραφεί το ιδιο μήνυμα που είδατε επάνω…

τώρα τι κάνω? έκανα και ελέγχο των δίσκων για σφάλματα και ανασυγκρότηση και πάλι τίποτε....:shock: κάποιο πρόγραμμα που μου έτρεξε βρήκε 12 ιούς (εγγραφές στο μητρώο έλεγε).

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις 2 primary partitions στον πρωτο δισκο και 1 primary στον δευτερο η κατι μπερδευτηκε?

 

Δοκιμασες να μπεις σε Safe Mode? Αν μπαινεις, κανε τα παρακατω απο εκει αλλοιως βρες ενα bootable CD.

 

Αν εχεις ιους, καθαρισε τους πρωτα, κανοντας boot απο CD.

 

Κανε boot απο ενα CD με το Winternals πακεττο, φορτωσε το registry απο το Windows στο C: και προσεκτικα, σβησε οτι services ανηκουν στο antivirus που εβγαλες η φαινονται παραξενοι.

Για ασφαλεια, εχε παραλληλα, το Windows Explorer ανοιχτο και κoiτα τα properties των αρχειων που σβηνεις να δεις σε ποια εταιρεια ανοικουν.

 

Το ιδιο καθαρισμα κανεις και στα προγραμματα που αρχιζουν μονα τους. Ειναι σε διαφορα σημεια στο registry αλλα ειναι ευκολο να τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε σε ασφαλη λειτουργια μπαινει!οτι ειχε το προγραμμα το εσβησα απο το μητρώο! Και εχω κανει και καθαρισμο του μητρωου με διαφορα προγραμματα...

εβαλα το cd των xp και εκανα boot αλλα δεν περναει τα windows!! δες τις φωτο επανω να δεις τι μου λεει! θα τρελαθω μιλαμε! :confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι θα χαλασε με το chkdsk. Δεν ειναι οτι το καλυτερο για παραξενες περιπτωσεις.

 

Απ'οτι φαινεται, κατι σου αλλαξε το τυπο formatting του δισκου (NTFS, HPFS η οτιδηποτε). Αν το byte που το χαρακτηριζει εχει γραφτει με λαθος αξια, το Windows δεν θα μπορεσει να τον διαβασει.

 

Αν δεν εχεις δεδομενα στους δισκους (απιθανο), ενα FDISK θα στο εφτιαχνε. Καταστρεφεις το λαθος partition και φτιαχνεις νεο.

 

Προτου αυτα τα δραστικα ομως, κανε boot με ενα CD οπως ειπα, και τρεξε καποιο προγραμμα να τσεκαρει τα partition tables. Partition Table Doctor ειναι ενα καλο εργαλειο γι'αυτη την δουλεια και θα το βρεις σε πολλα bootable CDs (υπαρχει και image του για CD η floppy).

Η αλλαζει αυτο το byte που λεγαμε σε NTFS, η διορθωνει οτι αλλο χρειαζεται. Υπαρχουν καλες οδηγιες με το προγραμμα.

 

Δοκιμασε στον δευτερο δισκο πρωτα για εξασκηση προτου πειραξεις τον πρωτο με το Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά αυτό που θες είναι φορμάτ,να ρωτήσω αν έβαλες τη δισκέτα με τον sata driver για το δίσκο που θές να φορμάρεις,και αν πάτησες το f6,όπως ζητάει η εγκατάσταση κάτω-κάτω όταν αρχίζει να φορτώνει αρχεία..(δευτερόλεπτα μετά που θα δεις την οθόνη από μαύρη να γίνεται μπλε..)

Ειδικά με το που έχεις προβλήματα τύπου "το msconfig την έκανε Λούης",δοκίμασε ΑΦΟΎ προχωρήσεις στην επιλογή "εγκατάσταση των windows" (και όχι recovery console),να δεχτείς την ΠΙΘΑΝΗ προτροπή της εγκατάστασης να σου κάνει REPAIR τα widnows που θα δει ότι ήδη υπάρχουν,σταύρωσε τα δάχτυλα,και περίμενε να τελειώσουν τα πάντα(καμμιά ώρα..)ΑΝ είσαι τυχερός,τα win θα ξαναδουλεύουν,τα προγράμματα και οι ρυθμίσεις που είχες θα έχουν παραμείνει,κτλ κτλ...

Α ναι...για δοκίμασε και το system restore πριν από τα δραστικά προηγούμενα...(αν το 'χες ενεργοποημένο,βεβαίως-βεβαίως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

OK ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ!!!Τελικά έσβησα ενα διαμέρισμα και πέρασα εκεί τα win!:-)

αν έβαλες τη δισκέτα με τον sata driver για το δίσκο που θές να φορμάρεις
τι ειναι αυτο με την δισκετα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...