Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών στο Ubuntu


korios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Προσπάθησα να εγκαταστήσω για άλλη μία φορά linux(ubuntu) αλλά πάλι δεν λειτουργεί σωστά.

Έχω μια μητρική ASUS M2A-VM που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Εγώ όμως χρησιμοποιώ μια ATI radeon X800 pci-e.

Όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω τα Ubuntu μόλις πάταγα install και πήγαιναν να φορτώσουν (πρώτα φορτώνει h live έκδοση) η οθόνη μαυρίζει. Τότε από το bios επέλεξα την onboard κάρτα γραφικών και σύνδεσα την οθόνη εκεί όλα λειτούργησαν κανονικά και έτσι τώρα έχω linux.

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω όμως την PCI-e κάρτα μου. Το γραφικό περιβάλλον δεν φορτώνει με αυτή ενεργοποιημένη. Μπορώ όμως να μπω στην κονσόλα (έτσι δεν λέτε αυτή τη μαύρη οθόνη που μοιάζει με DOS?).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει. Να προσθέσω ότι είμαι άσχετος με linux, αλλά θέλω να μάθω.

 

Να προσθέσω ότι δοκίμασα την εντολή

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

αλλά δεν έφτιαξε. Αναγνωρίζει την κάρτα μου ως Radeon X800 series στο bus PCI:1:0:0 αλλά εικόνα πάλι δεν έχω (βασικά πρέπει να κολλάει στο boot διότι δεν βγάζουν τα ηχεία τον ήχο που κάνει όταν φορτώνει και περιμένει να του δώσω user name)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση την έδωσες πολύ ωραία μόνος σου, έχεις ati.

Το παραπάνω πρόβλημα (ακριβώς όμως!) είναι η δικιά μου κατάσταση με τη διαφορά πως δεν το λυσα με την onboard (που σκοπεύω). Ναι δεν είναι οριστική λύση αλλά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου κι αν κατεβάσεις τον τελευταίο driver (ας δώσει κάποιος link γιατί έχασα τη μπάλα τον τελευταίο καιρο) μάλλον θα δουλέψει κανονικά.

 

Και βασικά search before you post :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...