Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λάπτοπ έχει κάρτα ήχου. Η οποία είναι μια χαρά. Απλά σου λένε εαν θέλεις με +30 ευρώ να βάλεις μια soundblaster. Ούτως ή άλλως τα ηχεία αρκούνται στην απλή κάρτα. Τα ηχεία του desktop μου ούτε με την soundblaster δε θα έπαιζαν σωστά οπότε θα πάρω κάποια στιγμή μία εξωτερική firewire κάρτα ήχου να κάνω σωστή δουλειά. Για την οθόνη δεν το κοίταξα...

 

EDIT:

Στη διαχείριση συσκευών για οθόνη μου λέει στον κατασκευαστή: (Βασικοί τύποι οθόνης).

 

Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ περισσότερα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό που είπα για τις οθόνες των xps το διάβασα στο forum του notebookreview.com, οπότε μπορεί να μην ισχύει για Ελλάδα. Τώρα γι'αυτό που ρώτησες αυτό που βρήκα πάλι στο ίδιο forum είναι το εξής:

 

"Assuming you're in Vista (although it's probably the same with XP), you go to Computer-->Properties-->Device Manager-->Monitors-->Generic PnP Monitor-->Properties

 

Then click the details tab, and select Hardware Ids under Property. If it says SEC3350, you have the "Samsung", If you have LGL, then you're of the few very unlucky ones who have grainy LG panels. From what I've read, LG panels are amazing, and us unlucky ones with the SEC3350 have grainy panels. It is pretty pathetic. My new unit is on the way and it better be LG!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι disqualified eσύ έχεις LG που απ' ότι διάβασα είναι οι καλύτερες.

 

Τώρα για σένα ιοrullez το ότι έχεις την Samsung δεν σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα.. Απλά οι Samsung έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι grainy (κοκκώδεις). Αλλά εφόσον δεν παρατήρησες κάτι ίσως να σημαίνει ότι οι Samsung που έρχονται εδώ μπορεί να μην έχουν προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς καταλαβαίνεις αν μια οθόνη είναι grainy; Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

Iorulezz πήρες τηλέφωνο; Τι σου είπανε;

 

Η οθόνη είναι grainy σημαίνει ότι είναι θαμπή και μοιάζει σα να χει κόκκους εσωτερικά. Είναι δηλαδή σα να είναι βρώμικη αλλά εσωτερικά.

 

Πήρα τηλέφωνο πριν καμια ώρα. Με έβαλαν και σύνδεσα το λαπτοπ με εξωτερικό μόνιτορ και αφού επιβεβαίωσα σίγουρος πια ότι υπάρχει πρόβλημα, χωρίς περιττές ερωτήσεις έκλεισα ραντεβού να έρθει μεθαύριο -μου είπαν για αύριο αλλα εγώ δεν μπορούσα!- τεχνικός με καινούρια οθόνη για να κάνει την αλλαγή.

 

Εντυπωσιάστηκα οφείλω να ομολογήσω. Για να δούμε κι από κοντά τώρα τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρεται ένας φίλος για το συγκεκριμένο μηχάνημα και μου πε ότι δεν υπάρχει πουθενά live για να το δει, μήπως το χει πάρει το μάτι κανενός κάπου, οπουδήποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω, ότι

κρατάω καρτα,

βαζω δίσκο 160 στις 7200,

μπαταρία την 6αρα

οθόνη την πλήρη,(έρχεται και αυτή με 2ΜΡ κάμερα??)

και μνημη μένω στα 2. εξάλλου ειναι το κομμάτι εκεινο που αλλάζει πιο ευκολα από ολα. στο μέλλον αν πέσουν οι τιμες, αναβαθμίζομαι.

 

για την κάρτα ήχου, δεν κατάλαβα τελικά. έχει μια βασική και η άλλη επιλογή είναι κάτι καλύτερο, ή πρεπει να την ζητησω αυτην την μια???

 

ευχαριστω πάντως για τις άμεσες απαντήσεις

 

εν τελει, τα εκανα τα παραπάνω και βγήκε η ίδια τιμη. δηλαδη, απο την αρχική προσφορα

αφαιρεσα

το εξωτερικο μοντεμ

το ασυρματο ποντικι

άλλαξα

+

τον δίσκο από 5400 στρ σε 7200, πάντα στα 160gb

την οθονη απο 1200 σε 1600

-

την μπαταρια απο 9 σε 6

 

και μου δωσαν την ιδια τιμη. μαλιστα νομίζω οτι μου διναν και την 9αρα στην ιδια τιμη , αλλα δεν πηρα λογω οτι εξεχει και κυριως γιατι το εχω συνηθως στην μπριζα όπου και να ειμαι(σπιτι-δουλεια).

 

pas mal. να δουμε αναμονη τωρα, μου ειπαν 25 φλεβάρη, στη προσφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pas mal. να δουμε αναμονη τωρα, μου ειπαν 25 φλεβάρη, στη προσφορα..

 

 

Εμένα στην προσφορά μου είχανε πεί μέχρι 4 Φλεβάρη και απ'οτι μου είπαν σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο, θα το λάβω ακριβώς εκείνη την μέρα. Χθες ήρθε από Ιρλανδία και επειδή είμαι από Καβάλα θα το έχω την Δευτέρα! Το περίμενα πιο νωρίς μ'αυτά που διάβαζα αλλά επειδή όπως μου είπανε είχανε πάρα πολλές παραγγελίες θα το λάβω ακριβώς την ημέρα της εκπνοής..

Καλό κουράγιο Smerilao!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κάποιοι ρωτήσαν για την τιμη με pm, η τιμή του συστηματος είναι 1150+φπα.

 

Ξαναλέω όμως ότι η παραγγελία δεν έγινε απο εμένα, αλλά από εταιρία που έχει ξαναπάρει λαπτοπ απο την δελλ. οπότε, οι τιμές φαντάζομαι να είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...