Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Iorulezz να μας πείς τι έγινε με τον τεχνικό και την οθόνη μόλις θα έχεις νεότερα!

 

Αύριο έρχεται ο αξιότιμος κύριος τεχνικός. Θα σας μεταβιβάσω τα νέα το συντομότερο δυνατόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αύριο έρχεται ο αξιότιμος κύριος τεχνικός. Θα σας μεταβιβάσω τα νέα το συντομότερο δυνατόν!

 

Την κάμερα ανα χείρας και φωτογράφησε ότι περισσότερο μπορείς. Ιδιαίτερα όταν τα έχει όλα αποσυνδέδεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάμερα ανα χείρας και φωτογράφησε ότι περισσότερο μπορείς. Ιδιαίτερα όταν τα έχει όλα αποσυνδέδεμενα.

 

Δεν έχω κάμερα και το κινητό μου είναι σάπιο! θα αν μπορώ να κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.... Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Ο τεχνικός που ήρθε ήταν πρόθυμος και τα φτιάξε όλα μια χαρά. Έλα όμως που το καινούριο μόνιτορ που μου ήρθε είναι 1440χ900 σε αντίθεση με το 1680χ1050 που είχα αρχικά. Αυτό σημαίνει κι άλλου ραντεβού και η διαδικασία είναι πραγματικά επίπονη. Τουλάχιστον ελπίζω να τους καταφέρω να μη στείλουν πάλι το ίδιο μόνιτορ μ'αυτό που είχα αλλα να στείλουν ένα με ίδια specs άλλης εταιρείας. Όχι Samsung.

 

Τώρα το καινούριο μόνιτορ είναι καλύτερης ποιότητας αλλά σαφέστατα μέτριας -το πολύ- . Δεν έγραφε καν μάρκα από πίσω ενώ το άλλο έγραφε Samsung. Οπότε δεν ξέρω τι είναι. Σίγουρα όμως δεν είναι WSXGA για το οποίο έχω πληρώσει. Οπότε πάμε για δεύτερη αλλαγή! Ελπίζω να έχω μια μέρα ένα μόνιτορ που να γράφει LG από πίσω, να δω κι εγώ τα υπέροχα μόνιτορ για τα οποία μιλάνε στο forum της Dell.

 

Τι να πω;; Καλή μου τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτοντας στο site της dell, δεν μπορεσα να βρω drivers για xp. μήπως το εχει δοκιμάσει κανεις? ή μήπως ξέρετε αν μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε άλλου μοντέλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και γω παρήγγειλα τον xps 1530 με ημερομηνία παραγγελίας 29.1 και τελική ημερομηνία παράδοσης 21.2. Διαβάζοντας τα παραπάνω για το θέμα της οθόνης μου δημιουργήθηκαν ορισμένα ερωτηματικά. Κατ' αρχήν, είναι δεδομένο οτι τα κομμάτια με μόνιτορ samsung παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα; Επίσης, θα προτείνατε να μιλήσω με τη Dell και να ζητήσω το μόνιτορ της LG (εφόσον αυτό γίνεται), μια που η παραγγελία είναι στη 2η φάση της και απ' ότι βλέπω θα καθυστερήσει, έτσι ώστε να αποφύγω τις συννενοήσεις με τεχνικούς κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το DELL θα έρθει πολύ νωρίτερα

2. Δε γίνεται να επίλέξεις τη συγκεκριμένη οθόνη

3. Η DELL δεν βάζει πλέον τις Samsung sec3550 στα XPS.. από ότι μαθαίνω...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυαναμενόμενο λάπτοπ -και όχι μόνο απο εμένα απ'ότι φαίνεται στο forum :-)- έφτασε τελικά νωρίτερα απ'ότι μπορούσα να φανταστώ. Η παραγγελία έγινε 9/1 και το λάπτοπ ήρθε 16/1 σε μία μόλις βδομάδα.

 

Η πρώτη εντύπωση εξαιρετική. Όλα πολύ όμορφα και ακριβά πακεταρισμένα. Με το που άνοιξαν όμως τα πακέτα, εκεί το στόμα μου ακούμπησε πάτωμα. Το λάπτοπ ήταν μέσα σε θήκη η οποία χρησιμεύει για προστασία του (πως έχεις ας πούμε θήκη για το κινητό;;;) , τα μάνιουαλ και τα cd ήταν μέσα σε μαύρη θήκη απο δερματίνη. Ανοίγοντας τη θήκη εντυπωσιάστηκα από την ύπαρξη ακουστικών (της Creative παρακαλώ!) και πανάκι καθαρισμού με ανάγλυφο το σήμα XPS.

 

DSCN2653.jpg

 

Τώρα όσον αφορά το υλικό της δοκιμής (????). Ο έρωτας έρχεται απ' την πρώτη ματιά. Το design είναι υπέροχο, το λάπτοπ καλίγραμμο και γεμάτο υποσχέσεις. Το πάχος του δεν είναι αρκετό για να σε ενοχλήσει ενώ το βάρος μάλλον είναι ιδανικό. Από συνδεσιμότητα είναι παραπάνω από εντάξει και δε θα αναλύσω τις δυνατότητες σύνδεσης απλά θα αναφέρω τις θύρες που έχει και βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

 

3 x USB

1 x ethernet

1 x f/w

1 x tv-out

1 x S-video

1 x VGA

1 x HDMI – ναι, ναι, ναι

 

Εντυπωσιακά θα έλεγα πως είναι και τα πλήκτρα αφής τα οποία όμως επειδή είναι τα μόνα που ρυθμίζουν εξωτερικά την ένταση του ήχου μπορεί να καταντήσουν πολύ κουραστικά. Ευπρόσδεκτο και το τηλεκοντρόλ που δίνει η Dell με τα XPS που εργοστασιακά δουλεύει μόνο το Windows Media Center και το αντίστοιχο πρόγραμμα της ίδιας της Dell. Το μεγάλο ατού όμως του τηλεκοντρόλ βρίσκεται στο γεγονός ότι εφαρμόζει στη θύρα Χpress!

 

Επίσης αξίζει να αναφερθεί ότι το dvd drive είναι Slot, δηλαδή δεν έχει πορτάκι αλλά ρουφάει τους δίσκους. Αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό, απ τη μία μειώνει το πλάτος του λάπτοπ, απ' την άλλη κάνει θόρυβο και δείχνει εύθραυστο. Τα αισθήματα που μου αφήνει είναι ανάμικτα.

 

DSCN2648.jpg

 

Τώρα όμως ας μπούμε όμως στο ζουμί:

 

Τ7700 (2,4 GHZ)

3 gb ram 667 mhz

nv 8600 GT ddr3

HDD 160 GB 7200 rpm

Edit: Ξέχασα να αναφέρω πως η ανάλυση της οθόνης μου είναι WSXA (1680 x 1050)

 

 

Μ'αυτή την ωραιότατη συνθεσούλα που μου στοίχισε γύρω στα 1600 ευρώ έχουμε ένα αξιοσέβαστο σκορ που δύσκολα συναντάς σε λάπτοπ:

4451 3dmark06 score

 

ενώ ο δεκτης εμπειρίας των Windows δίνει:

CPU: 5.3

RAM: 4.8 (βασίζεται στην ταχύτητα της RAM που είναι 667 ΜΗΖ)

3D: 5.9(Aero)

3D: 5.4(Games)

HDD: 5.3

 

μετά από την εγκατάσταση του 169.09 μονταρισμένου driver από το laptopvideo2go.com και την απενεργοποίηση του Aero theme των Vista. Χαρούμενος από το σκορ αποφάσισα να κατεβάσω το FRAPS και να τσεκάρω σε τι fps παίζει το μοναδικό παιχνίδι που έχω δοκιμάσει στο λάπτοπ μου μέχρι στιγμής, το Call of Duty 4. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό καθώς στα 1280 x 800 και τις περισσότερες ρυθμίσεις στο high και 2x anti-aliasing έπαιζα σταθερά με πάνω από 35 fps, για την ακρίβεια οι τιμές που είδα κυμαίνονταν από 35 – 43 fps ενώ ο μέσος όρος είναι 39 fps.

 

Και μια εικόνα από το παιχνίδι που τρώει το χρόνο μου αυτές τις μέρες - πέρα από το PES - :

 

iw3sp.jpg

 

Τέλος φτάνοντας στην οθόνη μπορώ να πω δύο πράγματα: Πρώτον ότι έχει αρκετά καλά χρώματα, όμορφα και πλούσια που καλύπτουν τις ανάγκες του ματιού και δεύτερον ότι το φως της οθόνης ξεχωρίζει παρατηρώ δηλαδή το φαινόμενο του backlight bleeding όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω εικόνα:

 

DSCN2650.jpg

 

Κλείνοντας, σε γενικές γραμμές είμαι υπέρευχαριστημένος από το λάπτοπ, και όλα μέχρι στιγμής δουλεύουν ρολόι! Πρόκειται για ένα λαπτοπ που σε κερδίζει με την εμφάνιση και τις επιδόσεις του και ταυτοχρόνως είναι αρκετά στιβαρό ώστε να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Καλή υπομονή σ'όσους το περιμένουν ακόμα! :-)

 

DSCN2657.jpg

 

 

 

-- iorulezz

φίλε μου μπορείς να μου πεις από που τον παρήγγειλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να τη δει πρώτα..

Οι Samsung δεν είναι όλες άχρηστες ;)

 

Χαχα έχεις απόλυτο δίκιο!!!

 

 

to zaxos345:

 

Προς το παρόν η Dell πουλάει μόνο η ίδια το προϊόντα της. Που σημαίνει μπές στο http://www.dell.gr και πάνω δεξιά γράφει το τηλέφωνο. Να ξέρεις από την αρχή ότι η τιμή που θα σου πούνε στο τηλέφωνo είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που θα δεις στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα έχεις απόλυτο δίκιο!!!

 

 

to zaxos345:

 

Προς το παρόν η Dell πουλάει μόνο η ίδια το προϊόντα της. Που σημαίνει μπές στο http://www.dell.gr και πάνω δεξιά γράφει το τηλέφωνο. Να ξέρεις από την αρχή ότι η τιμή που θα σου πούνε στο τηλέφωνo είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που θα δεις στο site.

 

Ευχαριστώ, έχεις εμπειρία από την εταιρία? Πως είναι το service τους και γενικά το after sale service? Διότι η κατά καιρούσ εμπειρία μου από άλλες εταιρίες δεν είναι και η καλύτερη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για dell, την Νο1 εταιρεία φορητών υπολογιστών.

Τη θέση την έχει λόγω ποιότητας και after sales υπηρεσίες με τον τεχνικό να έρχεται σπίτι σου για να σου επιδιορθώσει το σύστημα, αν έχει κάποιο πρόβλημα. Μήν διστάζεις καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...