Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε να τη δει πρώτα..

Οι Samsung δεν είναι όλες άχρηστες ;)

 

Δηλαδή αυτό που συμβαίνει είναι ότι μερικές οθόνες Samsung παρουσιάζουν πρόβλημα (grainy) ή είναι γενικό χαρακτηριστικό της εταιρίας; Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο απορώ γιατί η Dell συνεχίζει να τοποθετεί οθόνες αυτής της εταιρίας αναγκάζοντας ορισμένους άτυχους να μπαίνουν στη διαδικασία του service από τις πρώτες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδή αυτό που συμβαίνει είναι ότι μερικές οθόνες Samsung παρουσιάζουν πρόβλημα (grainy) ή είναι γενικό χαρακτηριστικό της εταιρίας; Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο απορώ γιατί η Dell συνεχίζει να τοποθετεί οθόνες αυτής της εταιρίας αναγκάζοντας ορισμένους άτυχους να μπαίνουν στη διαδικασία του service από τις πρώτες μέρες

 

Το θέμα με τις οθόνες πρέπει να θεωρείται λήξαν.

Η DELL σταμάτησε να τοποθετεί αυτές τις οθόνες μετά το σάλο που ξέσπασε.

Όντως πολλοί άτυχοι - που το κατάλαβαν ;)- έπρεπε να μπουν στη διαδικασία.

Οι περισσότεροι βέβαια ζήτησαν αντικατάσταση γιατί ουσιαστικά η αντικατάσταση της οθόνης απαιτεί να αποσυναρμολογηθεί όλο σχεδόν το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iorulezz, έστειλα και εγώ 3 συνθέσεις για να πάρω προσφορές. Κλίνω προς τον Μ1530, σαν νεότερο μοντέλο που είναι, παρά τα ριμάδια τα vista, τα οποία σημειωτέων δεν μπορείς να τα αλλάξεις σε xp γιατί δεν υπάρχουν drivers. Και να σκεφτείς ότι στο αμερικάνικο site υπάρχει το μεγαλύτερο μοντέλο Μ1730 με δυνατότητα xp pro. Εμείς εδώ στην ψωροκώσταινα πότε θα τον δούμε? Οι άλλες επιλογές μου είναι το Μ90 και το Μ6300, λόγω xp και κάρτας γραφικών. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τα 2 τελευταία μοντέλα δεν υπάρχουν στο αμερικάνικο μαγαζί. Εσύ τώρα με τον δικό σου κάνα πρόβλημα? ¨ολα καλά? (πράγμα που το εύχομαι). Από παιχνίδια? είμαι και εγώ WWII adicted (COD, mEDAL OF HONOR, ΚΛΠ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους πεις να στην αλλάξουν;;;

 

 

Στην μέγιστη ανάλυση (1680χ1050) η οθόνη μου φαίνεται πολύ καλή. Όταν κατεβάζω την ανάλυση βλέπω τα γράμματα και γενικά τα γραφικά λίγο θολά.

Αυτό είναι το πρόβλημα που είχες κι εσύ και που γενικά υπάρχει με τις samsung οθόνες;

Αν είναι έτσι θα τους πώ να μου την αλλάξουνε.

Με την δική σου τι έγινε τελικά; Σου την αλλάξανε και την δεύτερη που σου βάλανε και που είχε μικρότερη ανάλυση;

 

Τελικά η ανάλυση 1680χ1050 πολύ βολική για το σερφάρισμα αφού χρειάζεσαι ελάχιστο scroling, αλλά καμιά φορά σου βγάζει τα μάτια αφού έχει πολύ μικρά γραμματάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μέγιστη ανάλυση (1680χ1050) η οθόνη μου φαίνεται πολύ καλή. Όταν κατεβάζω την ανάλυση βλέπω τα γράμματα και γενικά τα γραφικά λίγο θολά.

Αυτό είναι το πρόβλημα που είχες κι εσύ και που γενικά υπάρχει με τις samsung οθόνες;

Αν είναι έτσι θα τους πώ να μου την αλλάξουνε.

Με την δική σου τι έγινε τελικά; Σου την αλλάξανε και την δεύτερη που σου βάλανε και που είχε μικρότερη ανάλυση;

 

Τελικά η ανάλυση 1680χ1050 πολύ βολική για το σερφάρισμα αφού χρειάζεσαι ελάχιστο scroling, αλλά καμιά φορά σου βγάζει τα μάτια αφού έχει πολύ μικρά γραμματάκια!

 

φιλε μου οι οθονες ειναι φτιαγμενες να παιζουν στη μεγιστη αναλυση τους αν τη χαμηλωσεις ειναι απολυτα φυσιολογικη η απεικονιση που βλεπεις δεν ειναι προβλημα της οθονης σου αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μέγιστη ανάλυση (1680χ1050) η οθόνη μου φαίνεται πολύ καλή. Όταν κατεβάζω την ανάλυση βλέπω τα γράμματα και γενικά τα γραφικά λίγο θολά.

Αυτό είναι το πρόβλημα που είχες κι εσύ και που γενικά υπάρχει με τις samsung οθόνες;

Αν είναι έτσι θα τους πώ να μου την αλλάξουνε.

Με την δική σου τι έγινε τελικά; Σου την αλλάξανε και την δεύτερη που σου βάλανε και που είχε μικρότερη ανάλυση;

 

Τελικά η ανάλυση 1680χ1050 πολύ βολική για το σερφάρισμα αφού χρειάζεσαι ελάχιστο scroling, αλλά καμιά φορά σου βγάζει τα μάτια αφού έχει πολύ μικρά γραμματάκια!

 

1. Γιατί να αλλάξεις τη μέγιστη ανάλυση που είναι και η εγγενής;

2. Για τις γραμματοσειρές προσ'αγμοσε το DPI στα μέτρα σου;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ''τσίμπησα'' και εγώ το εργαλείο. Παρακάτω σας παραθέτω την σύνθεση με την προσφορά. Τιμή του site για την συγκεκριμένη σύνθεση 1870 ευρώπουλα χωρίς ΦΠΑ, δηλ 2225 τελική, προσέξτε την τιμή της προσφοράς. Οφείλω επίσης να ομολογήσω, άψογη συνεργασία και εξυπηρέτηση.

 

1 XPS M1530 CORE 2 DUO T7700 2.40GHz,800MHz,4M

Display 15.4" UltraSharp Widescreen WSXGA+ (1680x1050) TFT with TrueLife (Wide Viewing

Angle)

1

Fingerprint Reader Biometric with BLACK accent 1

CCFL backcover black & 2.0mp camera 1

Documentation Greek XPS M1530 1

Resource DVD XPS M1530 - (Diagnostics & Drivers) 1

Ship Accessories Euro XPS M1530 - Power Cord 1

Memory Dual Channel 3.0GB (1X2GB + 1X1GB) 667 MHz DDR2 SDRAM 1

Hard Drive 120GB Free Fall Sensor (7200RPM) 1

8xDVD+/-RW Slim Slot-Load Drive, including SW 1

90W AC Adapter 1

Battery XPS Primary 6-cell 56WHr Li-Ion 1

Carry case Nylon BackPack 1

Graphics Card 256MB NVIDIA GeForce Go 8600M GT 1

For Vista only: Integrated Sound Blaster Audigy ADVANCED HD Audio 1

Dell Travel Remote control 1

Modem Not Included 1

European - Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module 1

Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card EUR 1

Dell Black 5-Button Bluetooth Travel Mouse 1

Internal Keyboard Greek (QWERTY) 1

English - Vista Ultimate (32Bit OS) 1

No Software Application 1

Dell Support Center 2.0 1

English - Adobe Reader 8.1 1

English McAfee Security Centre 9.0 - 30 Day Trial Version 1

3 Year Hardware Support - Next Business Day 1

Base Warranty - 1 Year Hardware Support, Next Business Day 1

To access Online Training or free trial, please go to http://www.learndell.com/euro to register 1

Inspiron Order - Greece 1

Road Freight Charge Per Unit 1-10 unit 1

 

 

Υποσύνολο 1.400,00

Φ.Π.Α. 266,00

Total 1.666,00

 

Να επισημάνω ότι το bluetooth mouse καθώς και sound blaster κάρτα ήχου είναι δώρο και δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την οθόνη, επειδή ρωτήσατε μερικοί θα πάρω τηλεφωνο τη δευτέρα να μου έρθει τεχνικός την Τρίτη να δούμε τι θα γίνει. Θα σας κρατήσω ενήμερους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε χθες ένας τεχνικός να μην χρησιμοποιώ το fingerscript γιατί σε περίπτωση που πάθει κάτι το λάπτοπ δεν θα μπορούμε να διαβάσουμε τον σκληρό δίσκο επειδή θα ζητάει δακτυλικό αποτύπωμα.. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω θελω να περασω xp στο λαπτοπ...θα μπορεσω?θα βρουμε drivers?

 

Δηλαδή αν κάνεις φορματ και περάσεις τα XP λες να έχεις προβλημα με τα συστήματα του laptop???Χάνεις την εγγήυση αν κανεις φορματΑλήθεια πουλάει η Dell σε ιδιώτες στην Ελλάδα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...