Προς το περιεχόμενο

Πως να διώξω τα περιστέρια


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Άντε αρχίστε τις φιλοζωικές υστερίες τώρα...Σας περίμενα γι αυτό πόσταρα και τις φωτογραφίες.

Αν ξέρατε οτι στο φυσικό περιβάλλον που μένω έχουν εκλείψει τα φυσικά αρπακτικά τους και ο πληθυσμός τους έχει υπερπολλαπλασιαστεί κ δημιουργούν αμέτρητα προβλήματα σε γεωργία,καλωδιώσεις,κλιματιστικά κ ότι πρέπει να μειωθει ο πληθυσμός τους ίσως να αλλάζατε άποψη.(Πράγμα απίθανο βέβαια).

Από άσχετους με ύπαιθρο,βιότοπους, κ υπέρμετρα φιλόζωους που μεγαλώνουν σε αστικά κέντρα πήξαμε.

 

Και κάτι άλλο τα περιστέρια κ ιδιαίτερα τα παιδιά τους(πιτσούνια) είναι εξαιρετικός μεζές μαζί με πατάτες ή μακαρόνια.Οι δεκαοχτούρες τρώγονται από ελάχιστους γιατί το κρέας τους είναι καφέ σε όψη κ κάπως στυφό στη γεύση.

 

Ε πες το ντε ότι εμφανίστηκες για να προσφέρεις τη χαμένη ισορροπία στη φύση!

B)

 

PS: Χαιρετισμούς στη ...φίλη σου (αυτή που φτάνει μέχρι τον ουρανό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@Krokodilos: Ο Dakonblackblade αναφέρθηκε στο είδος, εννοώντας αυτό που κυριαρχεί πλυθησμιακά εδώ στις πόλεις μας. Ένα είδος είναι αυτό, μια χαρά αναφέρθηκε, τέλος. Εξάλλου η φράση "σιγά μην εκλείψει το είδος" χρησιμοποιείται πολύ συχνά και μεταφορικά, οπότε αν δε σου αρέσει τη λαμβάνεις με τη μεταφορική έννοια και είναι πάλι σωστό.

 

Και γιατι με λες στριφνο?:fear:

Διότι για να μιλάει κάποιος μαζί σου θα πρέπει να γνωρίζει καλά τουλάχιστον καμιά 10ριά επιστημονικά αντικείμενα (ξερόλας, παντογνώστης κ.τ.ό.) προκειμένου να πει τη γνώμη του για κάτι (forum δεν είναι εδώ?), αλλιώς θα αντιμετωπίσει ένα χομπίστα του data mining (λέγε με Google). Το έχεις κάνει σύστημα εδώ στο insomnia.gr. Να πω τώρα "get a life" ή δεν ταιριάζει?

 

Krokodilos, δώσε ημάς (insomniacs) το μέγα έλεος, αμήν.

 

 

Περιστερόφιλοι vs. Περιστεροhaters.

Μην το λες, έχουμε κι άλλες κλάσεις. Le Mans το έχουμε κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μην το λες, έχουμε κι άλλες κλάσεις. Le Mans το έχουμε κάνει...

 

Στο LeMans τρέχουν όλες οι κλάσεις ανάμεικτα. Έτσι και εδώ. Οι υπερχρήστες με τις τεράστιες γνώσεις μαζί με τους άσχετους posters.

 

EDIT: De@th Lord ευτυχώς που δεν είναι κανένας απο τη Φιλοζωική εδω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Krokodilos: Ο Dakonblackblade αναφέρθηκε στο είδος, εννοώντας αυτό που κυριαρχεί πλυθησμιακά εδώ στις πόλεις μας. Ένα είδος είναι αυτό, μια χαρά αναφέρθηκε, τέλος.

Δηλαδη αυτο που λες ειναι οτι εχουμε ενα ειδος απο περιστερια στις πολεις μας αρα βαφτιζουμε αυτο το ειδος με το ονομα περιστερια? Υπο αυτη την εννοια ηταν σωστος αλλά γιατι να το κανουμε αυτο και να βαπτισουμε ετσι τα περιστερια? Λογω συντριπτικης πλειοψηφειας ενος ειδους που κυριαρχει στις πολεις μας?

 

Εξάλλου η φράση "σιγά μην εκλείψει το είδος" χρησιμοποιείται πολύ συχνά και μεταφορικά, οπότε αν δε σου αρέσει τη λαμβάνεις με τη μεταφορική έννοια και είναι πάλι σωστό.

Ναι αλλα θα πρεπει να ειναι φανερο οταν καποιος μιλαει μεταφορικα και στην προκειμενη περιπτωση δεν ηταν.

 

Διότι για να μιλάει κάποιος μαζί σου θα πρέπει να γνωρίζει καλά τουλάχιστον καμιά 10ριά επιστημονικά αντικείμενα (ξερόλας, παντογνώστης κ.τ.ό.) προκειμένου να πει τη γνώμη του για κάτι (forum δεν είναι εδώ?), αλλιώς θα αντιμετωπίσει ένα χομπίστα του data mining (λέγε με Google).

Κάνεις λαθος. Το 95% αυτων που ποσταρω τα ξερω και μονο μερικες λεπτομερειες ψαχνω ειτε για επαληθευση ειτε γιατι δεν γνωριζω επ ακριβως. Οπως ισως εχεις διαπιστωσει δεν συμμετεχω ποτέ σε συζητησεις για ιστορια/λογοτεχνια κλπ γιατι δεν ξερω τιποτα!

 

Εξαλλου πιο το νοημα να μιλαμε λεγοντας ψευδη ή ανακριβη πραγματα? Πρεπει παντα να ειμαστε τυπικοι και προσεκτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε αρχίστε τις φιλοζωικές υστερίες τώρα...Σας περίμενα γι αυτό πόσταρα και τις φωτογραφίες.

Αν ξέρατε οτι στο φυσικό περιβάλλον που μένω έχουν εκλείψει τα φυσικά αρπακτικά τους και ο πληθυσμός τους έχει υπερπολλαπλασιαστεί κ δημιουργούν αμέτρητα προβλήματα σε γεωργία,καλωδιώσεις,κλιματιστικά κ ότι πρέπει να μειωθει ο πληθυσμός τους ίσως να αλλάζατε άποψη.(Πράγμα απίθανο βέβαια).

Από άσχετους με ύπαιθρο,βιότοπους, κ υπέρμετρα φιλόζωους που μεγαλώνουν σε αστικά κέντρα πήξαμε.

 

Και κάτι άλλο τα περιστέρια κ ιδιαίτερα τα παιδιά τους(πιτσούνια) είναι εξαιρετικός μεζές μαζί με πατάτες ή μακαρόνια.Οι δεκαοχτούρες τρώγονται από ελάχιστους γιατί το κρέας τους είναι καφέ σε όψη κ κάπως στυφό στη γεύση.

 

Πέστα για να ακούγεται και η άλλη πλευρά (Δημοκρατία). Εχουμε καταντήσει φασίστες με τις μονόπλευρες θεωρίες της ζωής.

 

Στο θέμα , εγώ έχω πρόβλημα και με το μπαλκόνι και με την ταράτσα και με 1 καλώδιο ΟΤΕ που κάθονται και γεμίζουν το αμάξι μου σκατά (κουτσουλιές για την σύγχρονη ομιλία με ωραίες λέξεις).

Ειδικά με το καλώδιο δεν βρίσκω λύση με τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πέστα για να ακούγεται και η άλλη πλευρά (Δημοκρατία). Εχουμε καταντήσει φασίστες με τις μονόπλευρες θεωρίες της ζωής.

 

Στο θέμα , εγώ έχω πρόβλημα και με το μπαλκόνι και με την ταράτσα και με 1 καλώδιο ΟΤΕ που κάθονται και γεμίζουν το αμάξι μου σκατά (κουτσουλιές για την σύγχρονη ομιλία με ωραίες λέξεις).

Ειδικά με το καλώδιο δεν βρίσκω λύση με τίποτα .

 

Ωραία, οπότε αν εγώ σε έχω ας πούμε στο απέναντι διαμέρισμα και κάνεις φασαρία ενώ κοιμάμαι, μπορώ άνετα (και Δημοκρατικά ;) ) να σου ρίξω μια στο δόξα πατρί με μια σφεντόνα! Εξάλλου και το δικό μας είδος έχει πολλαπλασιαστεί επικίνδυνα και πρέπει να βοηθήσουμε τη φύση να ξαναβρεί την ισορροπία της!

 

Σωστά?

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι άλλο το θέμα δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση για φιλοζωικά.

Πιθανώς θα ξεκινήσω νέο θέμα με επίκεντρο τους αδέσποτους σκύλους. (Εκεί μπορούμε να τσακωθούμε όσο θέλουμε)

 

Περίπου απάντηση είναι ότι έχουμε ξεχάσει τον άνθρωπο που αυτός έφτιαξε τις πόλεις και ζει μέσα σ΄αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδή είναι άλλο το θέμα δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση για φιλοζωικά.

Πιθανώς θα ξεκινήσω νέο θέμα με επίκεντρο τους αδέσποτους σκύλους. (Εκεί μπορούμε να τσακωθούμε όσο θέλουμε)

 

Περίπου απάντηση είναι ότι έχουμε ξεχάσει τον άνθρωπο που αυτός έφτιαξε τις πόλεις και ζει μέσα σ΄αυτές.

 

Δεν είναι τα "φιλοζωικά" το θέμα μας αλλά η παιδεία και ο πολιτισμός μας γενικότερα!

 

Το ότι ο άνθρωπος έφτιαξε τις πόλεις και ζει μέσα σε αυτές δεν σημαίνει πως πρέπει να εξαφανίσει ότι άλλο υπάρχει γύρω του! Όταν τα ξεπεράσει αυτά τα όρια η μοίρα του είναι δεδομένη (άσχετα αν δεν το καταλαβαίνει ο ίδιος).

 

 

Anyway, οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν είναι τα "φιλοζωικά" το θέμα μας αλλά η παιδεία και ο πολιτισμός μας γενικότερα!"

Οχι δεν είναι το θέμα μας "η παιδεία και ο πολιτισμός μας γενικότερα!" είναι "Πως να διώξω τα περιστέρια" και δεν θέλω να ξεφύγω από αυτό.

 

"Το ότι ο άνθρωπος έφτιαξε τις πόλεις και ζει μέσα σε αυτές δεν σημαίνει πως πρέπει να εξαφανίσει ότι άλλο υπάρχει γύρω του!"

Υπερβολή και δεν καταλαβαίνω από που συμπέρανες κάτι τέτοιο.

 

Ας το αφήσουμε εδώ και ας ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτά τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για περιστέρια μιλάμε. Για ιπτάμενους (σχεδόν) αρουραίους. Δεν θα ψεκάσουμε να τα σκοτώσουμε όλα. Πως να μην μπαίνουν στο μπαλκόνι είναι το θέμα. Αν φάμε και κανένα είναι και πιο οικολογικό γιατί δεν αφήνουμε να πάει τίποτα χαμένο. Τώρα για δεκαοχτούρες , δεν θα είμαστε ρατσιστές. Θα λάβουν ίδιας μεταχείρισης και με τα υπόλοιπα πτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παιδιά για περιστέρια μιλάμε. Για ιπτάμενους (σχεδόν) αρουραίους. Δεν θα ψεκάσουμε να τα σκοτώσουμε όλα. Πως να μην μπαίνουν στο μπαλκόνι είναι το θέμα. Αν φάμε και κανένα είναι και πιο οικολογικό γιατί δεν αφήνουμε να πάει τίποτα χαμένο. Τώρα για δεκαοχτούρες , δεν θα είμαστε ρατσιστές. Θα λάβουν ίδιας μεταχείρισης και με τα υπόλοιπα πτηνά.

 

Θα μπορούσες βέβαια να καθαρίζεις το μπαλκόνι πιο συχνά...

:devil:B):eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να σε ρωτήσω, έχεις περιστέρια πάνω από το σπίτι σου?

 

Ναι κάθονται αρκετά κάθε μέρα στο μπαλκόνι, γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...