Προς το περιεχόμενο

Πως να διώξω τα περιστέρια


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε δεν μπορείς να κάνεις το μπαλκόνι σου χώρο υποδοχής για περιστέρια. Μην φτάνουμε στο άλλο άκρο. Και στο λέω εγώ που έχω 2 γάτες 1 σκύλο μια χελώνα και δεν έχω πειράξει ούτε σαμιαμίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Ε δεν μπορείς να κάνεις το μπαλκόνι σου χώρο υποδοχής για περιστέρια. Μην φτάνουμε στο άλλο άκρο. Και στο λέω εγώ που έχω 2 γάτες 1 σκύλο μια χελώνα και δεν έχω πειράξει ούτε σαμιαμίδι.

 

Βρε συ δεν σου είπε κανείς αυτό! Σιγά μην κάνουμε τα μπαλκόνια περιστεριώνες και γενικότερα χώρο φιλοξενίας για όλα τα πετούμενα (και όχι μόνο)! Ως προς τους τρόπους αντιμετώπισης διαφωνούμε και ειδικά στις μεθόδους σκοτώνω-τρώω κλπ!!!

 

Προφανώς θα υπάρχουν πολλοί τρόποι για να απαλλαγείς εκτός από τους παραπάνω... Εμένα με σώζει που έχω περβάζι σχεδόν ένα μέτρο μετά τα κάγκελα του μπαλκονιού, οπότε ότι έρχεται κατασκηνώνει εκεί και όχι στους χώρους που κινούμαι! Το απέναντι μπαλκόνι όμως ενω έχει 10+ cd κρεμασμένα, έχει πάνω από τα κουφώματα κουτσουλιές που έχουν γίνει ...σταλαγμίτες. Και δεν φταίνε μόνο τα περιστέρια μιας και τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει τύχει να δω τον ιδιοκτήτη να βγαίνει για καθάρισμα! Τα περιστέρια όμως είναι εκεί και τα cd το μόνο που κάνουν είναι να στραβώνουν εμένα καθώς περιστρέφονται και τα χτυπάει ο ήλιος...:mad:

 

Και γω έχω σκύλο και γάτα αλλά δεν χρειάζεται να είμαι φιλόζωος για να καταλάβω πως το να σκοτώνω ή να ακόμη και να τρώω πουλιά που με ενοχλούν στο μπαλκόνι, είναι κάπως ...αρρωστημένο!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάθονται αρκετά κάθε μέρα στο μπαλκόνι, γιατί?

 

Εμένα με σώζει που έχω περβάζι σχεδόν ένα μέτρο μετά τα κάγκελα του μπαλκονιού, οπότε ότι έρχεται κατασκηνώνει εκεί και όχι στους χώρους που κινούμαι! Το απέναντι μπαλκόνι όμως ενω έχει 10+ cd κρεμασμένα, έχει πάνω από τα κουφώματα κουτσουλιές που έχουν γίνει ...σταλαγμίτες. Και δεν φταίνε μόνο τα περιστέρια μιας και τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει τύχει να δω τον ιδιοκτήτη να βγαίνει για καθάρισμα!

Γιατί αν δεν έχεις περβάζι και κάθε μέρα φωλιάζουν περιστέρια στο μπαλκόνι σου δεν είναι λύση το "βγες να καθαρίζεις". Λες και δεν έχει κάποιος κάτι καλύτερο να κάνει από το να καθαρίζει κάθε βδομάδα κουτσουλιές από το μπαλκόνι του. Άσε που δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τίποτα μετά.

 

Και γω έχω σκύλο και γάτα αλλά δεν χρειάζεται να είμαι φιλόζωος για να καταλάβω πως το να σκοτώνω ή να ακόμη και να τρώω πουλιά που με ενοχλούν στο μπαλκόνι, είναι κάπως ...αρρωστημένο!

B)

Καλά υπερβάλλεις τώρα. Σιγά μην είναι αρρωστημένο να σκοτώσεις κανα δυο περιστέρια που κάθονται στο μπαλκόνι σου και που στο κάτω κάτω μπορεί κι ο σκύλος/γάτος σου άμα ήταν γρήγορος να τα έπιανε. Όχι ότι ο De@thLord έτσι που έδωσε τις φώτο δεν το πάει για flame αλλά το άλλο άκρο πάλι είναι :eek:

 

+1 στον Lucifer πάντως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κρεμάσεις cd. Αντανακλούν τον ήλιο και τα διώχνει. είχα και εγώ πρόβλημα και τώρα δεν βλέπω περιστέρι στα 100 μέτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μπορείς να κρεμάσεις cd. Αντανακλούν τον ήλιο και τα διώχνει. είχα και εγώ πρόβλημα και τώρα δεν βλέπω περιστέρι στα 100 μέτρα!

 

Έχεις δοκιμάσει να κάτσεις στο μπαλκόνι σου να πιεις καφέ έχοντας εσύ και όλη η γειτονιά κρεμασμένα cd? Επιληψία παθαίνεις! :whistle:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μια λύση είναι να βάλεις κάτι τέτοιο στο μπαλκόνι σου:

 

Robocop-swords.jpg

 

Μετά δεν θα χωράει όμως να κάτσει να πιει καφέ!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω εσυ που προτεινεις να καθαριζουμε πιο συχνα το μπαλκονι μας

το δικο σου μπαλκονι το καθαριζει η μαμα;

εχει μπασταρδευτει τοσο πολυ η εννοια της φιλοζωιας που εαν καποιος σκυλος δαγκωσει ανθρωπο και αυτος τον κλωτσησει για να γλυτωσει, θα υποστηριξουν ολοι οι (αρρωστοι) φιλοζωοι το δικαιωμα του σκυλου να δαγκωνει παρα το δικαιωμα του ανθρωπου να ζησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
να υποθεσω εσυ που προτεινεις να καθαριζουμε πιο συχνα το μπαλκονι μας

το δικο σου μπαλκονι το καθαριζει η μαμα;

 

Το μπαλκόνι μου το καθαρίζω εγώ γιατί εγώ μένω ...σπίτι μου! Τώρα αν εσύ έμαθες αλλιώς είναι μια άλλη ιστορία!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα είναι ότι τα περιστέρια όχι μόνο μας χέζουν τα αυτοκίνητα αλλά δημιουργούν και εντάσεις. Πάντος να πώ την αλήθεια όταν είδα στο κέντρο της πόλης μου δηλυτηριασμένα περιστέρια (κάποιος έξυπνος λαμιότης έκανε παγκόσμια προτοτυπία και τα τάησε δηλυτήριο) ένιωσα πολύ τριτοκοσμικός. Εγώ θα προτιμούσα τις ακίδες οι οποίες δεν τα σκοτώνουν κιόλλας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ρώμη έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο σάς γιατι τα περιστέρια στολίζουν όχι μόνο αμάξια και καταστήματα αλλα και μουσεία και μνημεία όλόκληρα αλλα ποτέ δέν πήγε κάποιος Ιταλός να τα δηλητηριάσει... αυτή είναι υποθέτω η διαφορά μεταξύ λαού με παιδεία και λαού χωρίς παιδεία.. κοινώς κολογυφταριό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ποτέ δέν πήγε κάποιος Ιταλός να τα δηλητηριάσει... αυτή είναι υποθέτω η διαφορά μεταξύ λαού με παιδεία και λαού χωρίς παιδεία.. κοινώς κολογυφταριό..

Ε όχι να βγάλουμε και τους Ιταλούς υπόδειγμα λαού με παιδεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ρώμη έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο σάς γιατι τα περιστέρια στολίζουν όχι μόνο αμάξια και καταστήματα αλλα και μουσεία και μνημεία όλόκληρα αλλα ποτέ δέν πήγε κάποιος Ιταλός να τα δηλητηριάσει... αυτή είναι υποθέτω η διαφορά μεταξύ λαού με παιδεία και λαού χωρίς παιδεία.. κοινώς κολογυφταριό..

 

Μήπως τα έχουν για να μεταφέρουν κόκα ξέρω γω για αυτό και δεν τα σκοτώνουν;

Βρήκες λαό να πεις πάντως,respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...