Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για core 2 duo 8400


hunter2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χθές αγόρασα απο το πλαίσιο έναν core 2 duo 8400, όταν έτρεξα το cpu-z είδα οτι το core speed στα 2003ΜΗz και multiplier στα 6Χ και φτάνει στα 3GHz όταν κάνω κάποια απαιτητική εφαρμογή. Αυτό οφείλεται σε κάποια τεχνολογία για εξοικονόμηση ενέργειας ή είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

yeap λόγο ενός setting στο bios για εξοικονόμηση ενέργειας :-)

EIST λέγεται νομίζω και ασφαλώς μπορείς να το κάνεις disable αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η γνωστή τεχνολογία εξοικονόμησης ενεργείας, και για χαμηλότερη θερμοκρασία στη CPU η αντίστοιχα

ίδια τεχνολογία χρησιμοποιείται και στα Laptop από όπου πρώτο-χρησιμοποιήθηκε αυτή η τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τον 8400 έχω.

Από το cpu-z διαβάζω:

 

Name: Intel Core 2 Duo 8400

CodeName: Wolfdale

Package: Socket 775 LGA

Technology: 45nm

Core Voltage: 1.120V

Specification: Intel Core 2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz

Family: 6

Model: 7

Stepping: 6

Ext Family: 6

Ext Model: 17

Revision: C0

Intsructions: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, EM64T

 

Clocks, Core0:

Core Speed: 2.666,7GHz

Multiplier: x8

Bus Speed: 333MHz

Rated FSB: 1333.3MHz

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multiplier: x9 έχει ο 8400 και όχι x8. (3Ghz=333x9)

Αν έχεις πειράξει το βιος κατάλαθος κάνοντας το multiplier από χ9 στο χ8 αυτό διορθώνετε.

 

Τρέξε το super pi ενώ έχεις ανοιχτό το cpu-z με calculate sto 4M.

Eνώ κάνει υπολογισμούς το super pi παρατήρησε το cpu-z για το αν αλλάζει η ταχύτητα.

 

http://www.cpuid.com/cpuz.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα. Έτσι ήταν όταν το πήρα στα χέρια μου, δηλαδή προχτές. Λέω ακριβώς αυτά που μου δείχνει το cpu-z. Πώς διορθώνεται ακριβώς, γιατί δεν ξέρω και πολύ από αυτά. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4Μ, πήρα το αποτέλεσμα σε 1min, 40.777 sec.

 

Από το Cpu-z το multiplier καρφωμένο στο 8 και η συχνότητα στα 2666

Από ένα gadget των vista, το core 1 ήταν στα κόκκινα, ενώ το core 2 δεν λειτουργούσε σχεδόν, άντε να έφτασε μέχρι 20%.

 

Πείτε, τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω? Απλά μπαίνω στο Bios και αλλάζω το multiplier από χ8 σε χ9 και ούτε γάτα ούτε ζημιά, ή πρέπει να παίξω με τάσεις και λοιπά? Μα καλά, αφού εγώ πήρα τον 8400, και αυτό λέει και το cpu-z και αυτό λένε και τα vista στα properties, πώ γίνεται να δουλεύω σε πιο χαμηλή συχνότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte GA-P35-DS3L

 

Στο Bios το multiplier το έχει στο 8, και μου δίνει την δυνατότητα να το αλλάξω από 6 μέχρι 8.

Τι να κάνω? Και έχει και άλλη μία επιλογή, δεν θυμάμαι πώς την λένε, που λέει οτι μπορεί να αλλάζει η συχνότητα ανάλογα με τον φόρτο εργασίας. Και αυτή είναι disabled.

 

Τι πρέπει να αλλάξω? plz βοήθεια κάποιος, μην κάνω καμιά μ@λ@κία και το κάψω καινούριο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο EasyTune από την άλλη, στην επιλογή Overclocking, μου δείχνει:

 

Current: 3000MHz

Original: 2999MHz

 

CPU:

FSB: 333

Voltage: 1.137

Ratio: 8

 

Memory:

Frequency: 799

Voltage: 1.9

 

PCI:

Frequency: 33

 

Δείτε τα όλα και πείτε μου αν κάτι δεν πάει καλά. Πάντως στο bios το multiplier το έχει στο 8. Και στο cpu-z δείχνει 2666 όπως είπα πιο πριν.

 

Η επιλογή που δεν θυμόμουν, λέγεται CIA2 και έχω τις εξής δυνατότητες:

Disabled,Cruise,Sport,Racing,Turbo,Full Thrust

 

A, και κάτι ακόμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν η μνήμες μου δουλεύουν σε dual channel? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν δουλεύουν σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα επαναλάβω την ερώτησή μου?

ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ BIOS ΕΧΕΙΣ?

 

Η μητρική σου θέλει το τελευταίο beta BIOS F8a για να δει σωστά τους νέους επεξεργαστές.

 

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2599

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2599

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μπήκα στο bios και επέλεξα Load optimum settings ή κάπως έτσι και πλέον τα δείχνει μια χαρά. Το cpu-z το multiplier το έχει χ9.

 

Από τις άλλες τις μετρήσεις, φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Τα 33MHz του pci-e δεν είναι λίγα?

 

Και από που μπορώ να δω αν οι μνήμες μου τρέχουν σε dual channel? Το λέει κάπου στο cpu-z?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...