Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για core 2 duo 8400


hunter2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά εχω τον εν λογο επεξεργαστη και δουλευει στους 44 βαθμους με τη default ψυξη χωρις oc και με κουτι coolermaster cosmos με 4 12αρηδες ανεμιστηρες στο full.

Ειναι normal θερμοκρασια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap λόγο ενός setting στο bios για εξοικονόμηση ενέργειας :-)

EIST λέγεται νομίζω και ασφαλώς μπορείς να το κάνεις disable αν θες

 

ThReSh μπορείς να με βοηθήσεις λίγο σχετικά με το ίδιο πρόβλημα που έχω? Εγκατέστησα εχτές τον 8400 με την asus formula (με το νέο bios) και μου έχει σε idle multi6*333=2ghz και μόνο όταν του κάνω full load πάει στα multi9*333=3ghz από μόνος του και μετά ξαναπέφτει στα 2ghz. Έψαξα παντού μέσα στο bios αλλά δεν βρήκα πουθενά την επιλογή για την εξοικονόμηση ενέργειας EIST που προανέφερες. Όποιος ξέρει please help!

 

Επίσης έχω και εγώ την ίδια απορία με τον Critter. Και σε εμένα 44 βαθμούς μου βγάζει και απορώ γιατί και καλή πάστα έγω βάλει (artic silver 5) και καλή ψύχτρα έχω (tuniq tower 120). Θεωρητικά πρέπει να ήταν οι 45nm πιο ψυχροί από τους 65nm. Με τον 6850 που είχα χωρίς overclocking η θερμοκρασία ήταν στους 38 βαθμούς. Τι παίζει βρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω και εγώ την ίδια απορία με τον Critter. Και σε εμένα 44 βαθμούς μου βγάζει και απορώ γιατί και καλή πάστα έγω βάλει (artic silver 5) και καλή ψύχτρα έχω (tuniq tower 120). Θεωρητικά πρέπει να ήταν οι 45nm πιο ψυχροί από τους 65nm. Με τον 6850 που είχα χωρίς overclocking η θερμοκρασία ήταν στους 38 βαθμούς. Τι παίζει βρε παιδιά?

Φίλε μου έβαλα και γω τον Ε8400 για δοκιμή. Αυτό που συμβαίνει είναι το "idle temp bug" που έχουν αρκετοί από τους Ε8400. Αν δεις στο google γίνεται χαμός σχετικά με αυτό το θέμα. Ο δικός μου σε idle είναι συνέχεια στους 42 βαθμούς. Ποτέ πιο πάνω, ποτέ πιο κάτω και γενικά θα μένει σταθερό εκτός άμα δουλεύει 100%. Όπως βλέπω στον δικό μου δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχείς. Τον τεστάρω αυτές τις μέρες και στα 4ghz στο orthos δεν πάει πάνω από 57 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι έτσι τότε οκ. Απλά απόρισα μόλις είδα κολημένο στο 44 τη θερμοκρασία. Θα το τεστάρω και εγώ αυτές τις μέρες και ελπίζω να μην με απογοητεύσει. Σε ευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα παντού μέσα στο bios αλλά δεν βρήκα πουθενά την επιλογή για την εξοικονόμηση ενέργειας EIST που προανέφερες. Όποιος ξέρει please help!

Advanced--> CPU Configuration--> Εist disable και της άλλες τεχνολογίες.

b6.jpg

 

advCPU.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μια απορία όμως, μήπως είναι καλλίτερα με την άλλη επιλογή; Απλά δουλεύει στα 2GHz και όταν χρειάζεται περισσότερη ισχύ ανεβαίνει από μόνος του.

Δηλαδή με την επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας η κάθε εφαρμογή ζητάει και παίρνει την μέγιστη ισχύ του επεξεργαστή η περιορίζεται σε χαμηλότερη συχνότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μετον Hunter2000...έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερα το speedstep να είναι ενεργοποιημένο....Απλά δουλεύει στα 2GHz και όταν χρειάζεται περισσότερη ισχύ πάει στα 3ghz...λιγότερη κατανάλωση ,χαμηλότερη θερμοκρασία....Έχω ASUS p5kc,e8400 με 2gb RΑM και ATI HD3850 και έπειτα από 13 ώρες συνεχόμενου MOHAA Airborne η cpu temp ήταν μόλις 28 *C!!!! με την ψύχτρα box που φορούσε ο e8400 από την μάνα του!!!! σε κάποια σημεία άνειγα και το cpu-z και έβλεπα τον e8400 να δουλευει στα 2ghz κατα 60% και στα 3ghz κατα 40%....Δεν γνωρίζω 100% αν γιαυτό οφείλεται το speedstep αλλά μετα από ψάξιμο στο google εκεί μάλλον καταλήγω....Αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας ενημερώσει .... μη νομίζουμε ότι ξέρουμε και κάτι, ενώ δεν ισχύει...¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να επιλεξεις απο την διαχειρηση ενεργειας το μοντελο "ελαχιστη διαχειρηση ενεργειας" για να λειτουργησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κοιτάξω. Πάντως στα Bios έχω τις επιλογές.

 

C1E function ----> AUTO

EIST function ----> ENABLE

 

άρα σε κατάσταση Idle έπρεπε ο επεξεργαστής να δουλεύει στα 2.6 και να πέφτει ο πολλαπλασιαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα πριν μερικες μερες τον Ε8400 με την gigabyte ga-p35-ds4. Η επιλογη EIST δεν εμφανιζεται καν στο BIOS μου (version F7). Το Easy Tune της gigabyte μου δειχνει συνεχως τη συχνοτητα της cpu στα 3GHz, ενω το cpu-z μου δειχνει το Multiplier να αλλαζει μεταξυ 6 και 8 με fsb στα 1333MHz.

 

Λογικα χρειαζομαι BIOS update. Το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να βρω ποιο revision ειναι η μητρικη μου για να βαλω το καταλληλο BIOS.

 

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_List.aspx?Keyword=ga-p35-ds4&modeltype=&CPUType=

 

Στο cpu-z εχει χ.χ διπλα στο μοντελο της μητρικης. Μπορει κανεις να μου πει πως μπορω να βρω το revision?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...