Προς το περιεχόμενο

Aπορία για κάρτα τηλεόρασης


felix1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΟΙΠΟΝ.ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΟ E-SHOP ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ PENTIUM 4.H ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ PC ΕΙΝΑΙ CELERON....ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΟΧΙ:rolleyes:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει πρόβλημα στην εγγραφή σίγουρα αν δεν πληρεί τις προϋποθέσεις της κάρτας. Για αναπαραγωγή δεν ξέρω να σου πω σίγουρα πιθανό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου τα πε ο frenzy είναι.

Για να πάρεις μια πιο συγκεκριμένη απάντηση θα πρέπει να κάνεις πιο συγκεκριμένη ερώτηση :)

Δε μας λες ούτε ποιον Celeron έχεις ούτε ποια συγκεκριμένη κάρτα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα όρια είσαι. Λογικά θα παίζει αλλά θα σου συνιστούσα, αν δεν βρεις κάτι με λιγότερες απαιτήσεις, να μην πάρεις κάρτα που απαιτεί τουλάχιστον p4. Ο δικός σου celeron έχει κάτι λιγότερο σε επεξεργαστική ισχύ από τους pentium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ανέφερες δες κι εδώ.

System requirement

Intel Pentium® 4 1.8GHz (or higher) processor (For the Time-Shifting function, Pentium® 4 2.4GHz (or higher) processor is recommended.)

One open USB slot

256MB system memory (recommend 512MB or more)

Graphics card (supporting Microsoft® DirextX® 9.0 or update)

Sound card

CD-ROM or DVD-ROM player

1GB free hard disk space is recommended for the Time-Shifting function.

Windows® XP Service Pack 1 or update, Windows® XP MCE

Microsoft® DirextX® 9.0 or update

Οπότε κατά τη γνώμη μου είσαι στο όριο αν δε θες να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Time-Shifting και κάπως χλωμός αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Celeron είχαν απλά -κατά "κανόνα"-τη μισή L2 cache (συνήθως 128kb έναντι 256 των αντίστοιχων Pentium)και αυτό είχε να κάνει περισσότερο με το multitasking,παρά με την δυνατότητα να "ανταγωνιστούν όσο επάξια γίνεται" τους Pentium της κατηγορίας τους σε χρήση μίας ας πούμε λειτουργίας...In other words,o ανάλογος Celeron,δε σερνόταν κι όλας σε σχέση με τον Pentium...

Tώρα,όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα,δεν μπορώ να πάρω κι όρκο,αλλά τα requirements που αναφέρουν,οι κατασκευαστές tv tuner για παράδειγμα,δεν είναι και τόσο απόλυτα...Παράδειγμα δικό μου,που ενώ οι γενικές οδηγίες κάρτας τηλεόρασης που είχα,αναφέραν "απαγορευτικά" requirements,εγώ και preview υψηλής ανάλυσης είχα,και capturing έκανα,και time shifting με πρόγραμμμα που το υποστήριζε,και όλ' αυτά σε XP,με cpu....466MHz Celeron,μνήμη 192mb...(απλά,όταν έγραφε,δεν υπήρχαν ΠΟΛΛΑ περιθώρια για άλλα προγράματα..)

Δε ΝΟΜΙΖΩ λοιπόν ότι είσαι στο όριο με τα requirements που αναφέρονται από την εταιρία...Πόσο μάλλον που ο δικός σου Celeron είναι-πιθανώς-άλλη ΓΕΝΙΑ από τον Pentium 1.8 (εκτός της "ταχύτητας σε MHz",μετράει και η τεχνολογία κατασκευής )

Εν ολίγοις,Celeron=ότι και ο ποδοσφαιριστής που ΔΕΝ τιμάται δισεκατομμύρια και δεν ειναι φίρμα,,,αλλά τη δουλειά του στο γήπεδο την κάνει σχεδόν το ίδιο καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και capturing έκανα,και time shifting με πρόγραμμμα που το υποστήριζε,και όλ' αυτά σε XP,με cpu....466MHz Celeron,μνήμη 192mb...
Ηποιοτητα εγγραφης δεν νομιζω να ηταν σε ικανοποιητικα επιπεδα.Η εικονα δεν ηταν σπασμενη?Ο ήχος ήταν 100% συχρονισμενος με την εικόνα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν παρω αυτη:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702299

μαλλον δεν θα εχω προβλημα στην εγγραφη????:rolleyes:

 

Αυτή που διάλεξες είναι μονο για ψηφιακά καναλια!!!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηποιοτητα εγγραφης δεν νομιζω να ηταν σε ικανοποιητικα επιπεδα.Η εικονα δεν ηταν σπασμενη?Ο ήχος ήταν 100% συχρονισμενος με την εικόνα?

 

..Αν προσθέσω κι ότι έκανα capturing όχι σε raw format,αλλά....on the fly encoding σε divx avi?Το ΜΟΝΟ "θέμα" που έιχα,ήταν όταν πήγαινα να γράψω σε...mpeg2 και να έχω ΚΑΙ preview...Eπίσης,θέμα με συγχρονισμό ήχου,είχα ΜΟΝΟ αν έγραφα τον ήχο encoded σε mp3 format..(σε pcm ήταν όλα καλά)..Και όχι,ούτε σπασμένη εικόνα είχα..Bέβαια,όπως είπα,encoding on the fly,KAI preview,σήμαινε ότι ήταν σχεδόν απαγορευτικό το να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη εφαρμογή ταυτόχρονα,αλλά το ξαναλέω,μιλάμε για cpu στα 466ΜHz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...