Προς το περιεχόμενο

Δικτυο μεσω speedtouch 5x6 προβλημα


engant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ειναι λογικο που με explorer 7 δεν μπαινει.8ελει firmware update αλλιως βαζεις firefox.οχι δεν σε νοιαζει ποιο ειναι το ευρος του pool στο speedtouch.εχεις βαλει και τα 2 pc στο ιδιο workgroup?οι δικοι εχουν γινει share?

 

Ναι στο ιδιο workgroup...οι δισκοι ειναι share...Το παραξενο ειναι οτι στην αρχη οταν εγκατεστησα το speedtouch, ηταν καλυτερα με το διτυο..ειχα αυτοματες ip και στα 2, και καπου καπου βλεποτανε μεταξυ τους...τωρα μπαινουν και τα 2 στο ιντερνετ αλλα μεταξυ τους τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το firewall στο speedtouch κλειστο????δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.δοκιμασε να βαλεις τα 2 pc με cross καλωδιο να δεις αν 8α βλεπουν το ενα το αλλο.να δεις αν σε κοβει ο ρουτερ η το ασυρματο η αν ειναι 8εμα pc.εχω δει μερικες φορες με καλωδιο να παιζει δικτυο και ασυρματα οχι χωρις να πειραχτει κατι.τωρα γιατι δεν ξερω.απλα αν το βαλεις me cross καλωδιο οι ip να ειναι καρφωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να ξαναβαλω auto ip adresses και στα 2 pc, και να ξανακανω setup network μπας και γινει κατι...απο γνωστους που ακουω, το firewall του speedtouch ειναι ανοιχτο και δεν εχουν προβλημα...Θα δοκιμασω και θα ενημερωσω...

Ευχαριστω για ολα..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω βαλει ολα στο auto αλλα εξακολουθω να εχω και ετσι προβλημα...Το παραξενο ειναι οτι ο εκτυπωτης που ειναι βασικος στο pc1 και δικτυακως στο pc2 , οταν θελω να εκτυπωσω απο pc2 δεν υπαρχει προβλημα...Οι φακελοι ομως εκατερωθεν των pc δεν αναγνωριζονται...Οταν κανω view workgroup computers , το συστημα κολαει λιγο , ψαχνοντας να βρει φαινεται το αλλο pc αλλα βγαζει μηνυμα εσφαλμενης συνδεσης....Κατα τα αλλα και στο internet μπαινουν και οι 2...

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι με το firewall των windows...Πως δηλωνω ονομα και port(τι αριθμο θα βαλω, πως θα βρω τον αριθμο του port?) και IP ADRESS??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε το firewall τον windows για δοκιμι και δες αν παιζει.επισης κλεισε antiviruw spyware και οτι τρεχει για να δεις μηπως ειναι κατι απο αυτο.και να τα εχεις στο ιδιο workgroup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε το firewall τον windows για δοκιμι και δες αν παιζει.επισης κλεισε antiviruw spyware και οτι τρεχει για να δεις μηπως ειναι κατι απο αυτο.και να τα εχεις στο ιδιο workgroup

 

 

Τα δοκιμασα ολα φιλε μου...Δε γινεται τιποτα...Αναβοσβηνουνε τα λαμπακια στο hub δειχνοντας κινηση, αλλα δε καταλαβαινω γιατι δε βλεπονται....Πάρα πολύ παράξενο, παλιά δεν είχα τόσο πρόβλημα, παρ όλο που το ένα από τα 2 pc είχε win2000pro...

Σε ευχαριστω παντως...

 

Αν κανενας ξερει κατι αλλο ας βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Τα δοκιμασα ολα φιλε μου...Δε γινεται τιποτα...Αναβοσβηνουνε τα λαμπακια στο hub δειχνοντας κινηση, αλλα δε καταλαβαινω γιατι δε βλεπονται....Πάρα πολύ παράξενο, παλιά δεν είχα τόσο πρόβλημα, παρ όλο που το ένα από τα 2 pc είχε win2000pro...

Σε ευχαριστω παντως...

 

Αν κανενας ξερει κατι αλλο ας βοηθησει...

 

Καμια αλλη βοηθεια για να κανω απο την αρχη δικτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...