Προς το περιεχόμενο

Εργασίες - Απάτες


jason_rethymno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην σας ευχαριστω που ασχολειστε τοσα χρονια με το να κακολογειτε αυτην την υπεροχη εταιρια γτ φερνεται κοντα μας πολλους πολλους συνεργατες οι οποιοι ειχαν ερθει αρχικα για την πλακιτσα τους και απο περιεργεια για να δουν αν ισχυουν αυτα που λετε αλλα ειδαν οτι μπορουν και αυτοι να κανουν κατι τοσο απλο....στην πραγματικοτητα.....χτιζεις την δικη σου επιχειρηση δεν εισαι κανενος υπαλληλος απλως αφεντικο του εαυτου σου.. το θεμα πυραμιδα δεν υπαρχει.... οοοοολοι εσεις που την κακολογειτε πρεπει να ειστε υπαλληλοι με το βασικο μισθο ε? συγχαρητηρια δειχνεται μεχρι που μπορειτε να φτασετε.:lol::lol::lol:

 

Ετσι μπράβο, επιτέλους βρέθηκε κάποιος αγνος ανθρωπος, να μας διαφωτίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πέττας Γιάννης ονομάζομαι.

Ήμουν στη LR, εταιρεία με προιόντα διατροφής κλπ. Δεν έβγαλα ποτέ χρήματα όχι γιατί ήταν απάτη η εταιρεία αλλά γιατί δεν είμαι εγώ 'καλός' στις πωλήσεις.

 

Δεν μου φταίει η εταιρεία, αλλά εγώ.

 

Μου έδωσε την ευκαιρία όμως απέτυχα.

 

Παρόλα αυτά έμαθα να σκέφτομαι, να δημιουργώ και να καταλάβω την διαφορά του υπάλληλου με του επιχειρηματία. Ευχαριστώ το θεό που μέσα από μία τέτοια εταιρεία έμαθα να σκέφτομαι τρόπους για να βγάζω λεφτά.

 

Το δικτυακό μάρκετινγκ είναι ένα το πιο δυνατό είδος μάρκετινγκ στον κόσμο.

 

Δυστιχώς στην ελλάδα το MLM παρουσιάζεται μόνο από εταιρείες προιόντων. Άρα τα κέρδη έρχονται από πωλήσεις προιόντων. Άρα δεν είναι για όλους αυτή η δουλειά γιατί δεν έχουν όλοι ταλέντο στην πώληση.

 

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν φταίει το είδος του μάρκετινγκ που χρησιμοποιεί μία εταιρεία αλλά το εμπορεύσιμο προιόν.

 

Έχετε σκεφτεί να ξεκινήσει μία εταιρεία παροχής υπηρεσιών και όχι προιόντων ? (δεν αναφέρομαι στο κομμάτι των ασφαλίσεων)

 

Η εταιρεία όπου είμαι ανεξ/τος συνεργάτης τώρα είναι ό,τι καλύτερο και ο,τι πιο αληθινό έχω γνωρίσει.

 

1) Είναι εταιρεία παροχής υπηρεσιών και ΟΧΙ προιόντων.

 

2) Δεν θέλει λεφτά ούτε εγγραφές για να ξεκινήσεις.

 

3) Δουλεύουμε με αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία "δουλεύουν" για εμάς μέσω του ίντερνετ και οι πωλήσεις γίνονται ONLINE χωρίς την παρουσία μας.

 

4) Δεν κάνουμε τηλεφωνικές κλήσεις. Μας κάνουν.

 

Αν με ρωτήσετε εάν κάνω πωλήσεις..θα σας απαντήσω: ΝΑΙ κάνω πωλήσεις! Μπαίνω στο σύστημα μου,που δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο και κάνει πωλήσεις και βλέπω πόσα λεφτά κέρδισα! Αυτό σημαίνει work from home! "

 

=====Είναι η 1η εταιρεία που κάνει πράξη ΟΛΑ όσα υπόσχονται οι Άλλες εταιρείες. Κανονική δουλειά από το σπίτι======

 

-Το μόνο που χρειάζεται κάποιος για να συνεργαστεί μαζί μας είναι ένας υπολογιστής και ένα τηλέφωνο...και φυσικά θέληση για επιτυχία !

 

Με λίγα λόγια..

 

-Τίποτα δεν είναι απάτη.

 

-Όλα θέλουν δουλειά για να επέλθει η επιτυχία.

 

Σκεφτείτε μόνο μία φράση:

 

"Μην προσπαθείς να δουλεύεις για το χρήμα, προσπάθησε να κάνεις το χρήμα να δουλεύει για σένα"

 

by Robert Kiyosaki

 

Όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε τι είναι αυτό που σας λέω απλά καλέστε με στο κινητό μου ή στείλτε μου στο e-mail: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι...

 

Και το μεγαλύτερο γαμώτο είναι ότι έρχονται στο Insomnia και τα λένε αυτά. Σε ένα forum του οποίου τα μέλη κατά 90% ξέρουν αυτές τις απάτες. Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσκασε στη δουλειά αυτόματος πωλητής με ψιψιψόνια της Herbalife. Προβλέπω να πλασάρουν τέτοιους στα καινούρια θύματα "Ναι ναι κυριε αχρηστοπουλε μου εσεις θα κάθεστε και αυτο θα δουλευει για σας, μονο PUT_INSANE_LEASING_COST_HERE"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δουλεύουμε με αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία "δουλεύουν" για εμάς μέσω του ίντερνετ και οι πωλήσεις γίνονται ONLINE χωρίς την παρουσία μας.

 

Αν και θα μπορουσα να κανω διακοσιες ερωτησεις πανω στο κειμενο που εγραψες, λεω να παραμεινω απλα σε μια.

ΕΣΕΙΣ που ακριβως ειστε απαραιτητοι σε εναν κυκλο τοσο αυτοματοποιημενων συστηματων? Θελω να πω, γιατι να σε πληρωνει καποιος για να ανοιγεις απλα τον υπολογιστη σου (οπως γραφεις παρακατω), να μπαινεις στο συστημα σου που ετσι κι αλλιως δουλευει 24/7 και να βλεπεις ποσα κερδη εχεις?

Ελεος ομως με τετοιου ειδους προσπαθειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέττας Γιάννης ονομάζομαι.

Ήμουν στη LR, εταιρεία με προιόντα διατροφής κλπ. Δεν έβγαλα ποτέ χρήματα όχι γιατί ήταν απάτη η εταιρεία αλλά γιατί δεν είμαι εγώ 'καλός' στις πωλήσεις.

 

Δεν μου φταίει η εταιρεία, αλλά εγώ.

 

Μου έδωσε την ευκαιρία όμως απέτυχα.

Η πιπίλα που θα δώσει σε όσους πέσουν στην παγίδα : "δεν φταίει η εταιρεια αλλά εσύ που δεν ήσουν καλός πωλητής".

 

Αν με ρωτήσετε εάν κάνω πωλήσεις..θα σας απαντήσω: ΝΑΙ κάνω πωλήσεις! Μπαίνω στο σύστημα μου,που δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο και κάνει πωλήσεις και βλέπω πόσα λεφτά κέρδισα! Αυτό σημαίνει work from home! "

 

Αυτό είναι το δόλωμα.

 

Και προσπερνώ την αντίθεση με αυτά που έλεγε στην αρχή του μηνύματος.

 

Και από αμερικανική σειρά πάνω σε εταιρείες πυραμίδες:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ie6nYZytpCU&feature=PlayList&p=D181E95FDAE91F41&playnext_from=PL&playnext=1&index=3]http://www.youtube.com/watch?v=ie6nYZytpCU&feature=PlayList&p=D181E95FDAE91F41&playnext_from=PL&playnext=1&index=3[/ame]

 

Έχουμε εξαντλήσει το θέμα αλλά επειδή τα θύματα ψάχνουν κι για άλλα θύματα καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε μερικά πράγματα ξανά και ξανά για όποιον στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέττας Γιάννης ονομάζομαι.

Το γράφει και δίπλα, στο άβαταρ.

Ήμουν στη LR, εταιρεία με προιόντα διατροφής κλπ. Δεν έβγαλα ποτέ χρήματα όχι γιατί ήταν απάτη η εταιρεία αλλά γιατί δεν είμαι εγώ 'καλός' στις πωλήσεις.

μη το βάζεις κάτω

Δεν μου φταίει η εταιρεία, αλλά εγώ.

το είπαμε αυτό

Μου έδωσε την ευκαιρία όμως απέτυχα.

Γιάννη Πέττα ρετάρεις, το είπες αυτό.

Παρόλα αυτά έμαθα να σκέφτομαι

Δεν κάνεις μια επανάληψη σε όσα έμαθες;

Το δικτυακό μάρκετινγκ είναι ένα το πιο δυνατό είδος μάρκετινγκ στον κόσμο.

Νικάει τον Τσακ Νόρρις;

Δυστιχώς στην ελλάδα το MLM παρουσιάζεται μόνο από εταιρείες προιόντων. Άρα τα κέρδη έρχονται από πωλήσεις προιόντων. Άρα δεν είναι για όλους αυτή η δουλειά γιατί δεν έχουν όλοι ταλέντο στην πώληση.

Καλή ώρα εσύ.

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν φταίει το είδος του μάρκετινγκ που χρησιμοποιεί μία εταιρεία αλλά το εμπορεύσιμο προιόν.

Κάπως έτσι.

Έχετε σκεφτεί να ξεκινήσει μία εταιρεία παροχής υπηρεσιών και όχι προιόντων ? (δεν αναφέρομαι στο κομμάτι των ασφαλίσεων)

Όχι, ποτέ.

Η εταιρεία όπου είμαι ανεξ/τος συνεργάτης τώρα είναι ό,τι καλύτερο και ο,τι πιο αληθινό έχω γνωρίσει.

Ποιός κάνει τον άντρα;

1) Είναι εταιρεία παροχής υπηρεσιών και ΟΧΙ προιόντων.

Πάλι ρετάρεις γιάννη πέττα, το είπες αυτό

2) Δεν θέλει λεφτά ούτε εγγραφές για να ξεκινήσεις.

Δεν υπάρχει μία.

3) Δουλεύουμε με αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία "δουλεύουν" για εμάς μέσω του ίντερνετ και οι πωλήσεις γίνονται ONLINE χωρίς την παρουσία μας.

Ευτυχώς γιατί βαριέμαι να σηκώνομαι πρωί.

4) Δεν κάνουμε τηλεφωνικές κλήσεις. Μας κάνουν.

Θα βάζω τηλεφωνητή.

Αν με ρωτήσετε εάν κάνω πωλήσεις..θα σας απαντήσω: ΝΑΙ κάνω πωλήσεις! Μπαίνω στο σύστημα μου,που δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο και κάνει πωλήσεις και βλέπω πόσα λεφτά κέρδισα! Αυτό σημαίνει work from home! "

 

Καριέρα μαριονέτας τηλεμάρκετινγκ κάνεις, αλλά δεν το ξέρεις.

 

Σκεφτείτε μόνο μία φράση:

 

"Μην προσπαθείς να δουλεύεις για το χρήμα, προσπάθησε να κάνεις το χρήμα να δουλεύει για σένα"

 

by Robert Kiyosaki

 

"Δεν μου αρέσει να βάζω τα λεφτά μου να δουλεύουν για εμένα, μπορεί να απολυθούν."

By Jerry Seinfeld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν κ εγω ενας χτιστης που δουλευα ολη μερα στα μπετα...πλεον χαρην της Herbalife αγορασα την Μυκονο...Με την Herbalife μπορεις κ εσυ να αγορασεις την δικη σου Κυκλαδα!!!Τι περιμενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenzy θέλω να μου κάνεις μαθήματα flame!

 

flame θα ήταν αν ήταν ουσιαστικό μέλος της κοινότητας με πιθανότητα να απαντήσει. Σιτινγκ ντακ είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να στε καλά... ουφφφφφφ παρατρίχα την γλίτωσα και εγώ και μαζί η κοπέλα μου και η κολιτή μου αν και αυτές ακόμα ψήνονται περί work from home, herballife κτλ.κτλ. πος να τους πείσω γ το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να στε καλά... ουφφφφφφ παρατρίχα την γλίτωσα και εγώ και μαζί η κοπέλα μου και η κολιτή μου αν και αυτές ακόμα ψήνονται περί work from home, herballife κτλ.κτλ. πος να τους πείσω γ το αντίθετο;

 

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω αυτόν τον καιρό...

Εδώ δίνω αποσπάσματα από αυτή την σελίδα (καλό είναι να την επισκεφτείς και να τα διαβάσεις από πρώτο χέρι και να τα διαβάσουν) http://webspace.webring.com/people/pa/apatesgr/interview.htm

 

 

NEXUS: Τι την θέλουν να κάνει;

 

RF: Θέλουν απλά να διαδώσει τα νέα στη σφαίρα επιρροής της. Με άλλα λόγια, το περιέγραψαν σαν το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, να μοιράζεται αυτό το νέο μήνυμα με ανθρώπους που ήδη την ξέρουν και την εμπιστεύονται. Δεν της ζήτησαν να πάει και να κάνει άγνωστα τηλεφωνήματα. Το μόνο που χρειαζόταν να κάνει, της είπαν, ήταν να μοιραστεί αυτή την μεγάλη ευκαιρία με την οικογένεια, φίλους και γνωριμίες. Τότε της είπαν ότι η πραγματική ομορφιά του είναι ότι δεν θα χρειαστεί να χτίσει την νέα επιχείρηση καλλυντικών με βότανα, με ένα άτομο κάθε φορά, όπως κάνει με την δικηγορεία που ασκεί. Αυτό το σύστημα θα μεγαλώσει εκθετικά, της είπαν. Θα επεκταθεί από μόνο του, άρα το μόνο που έπρεπε να κάνει είναι να φυτέψει τον σπόρο. Το μήνυμα που θα μετέφερε στους ανθρώπους, θα το μετέφεραν αυτοί με τη σειρά τους στον κύκλο φίλων και συγγενών τους. Και αυτοί με τη σειρά τους θα κάνουν το ίδιο, με αποτέλεσμα η δυνατότητα για επέκταση και ανάπτυξη, όπως έδειξαν στη συγκέντρωση αυτή, να είναι τεράστια.

 

NEXUS: Πώς περιγράφουν αυτό το τερατούργημα;

 

RF: Της είπαν ότι με μία δυνατότητα 1.000 ανθρώπων σε επίπεδα κάτω της (downline), μπορεί να εισπράττει ένα εισόδημα εώς και 10.000 δολαρίων το μήνα, χωρίς να χρειάζεται να δουλεύει σκληρά.

 

NEXUS: Ας κάνουμε fast-forward έξι μήνες μετά. Τι συμβαίνει; Τι κάνει;

 

RF: Τηλεφωνεί και γράφει σε όποιον γνωρίζει. Έφτιαξε ένα γράμμα που έστειλε στους περισσότερους φίλους της. Το ανέφερε στα εργαστήρια που εργάζεται. Πλησίασε κάθε άτομο που είναι ή ήταν κάποτε πελάτης. Το ανέφερε στην εκκλησία. Μίλησε στην οικογένειά της, στους γείτονές της.

 

NEXUS: Διασκεδάζει ενώ το κάνει αυτό;

 

RF: Όχι. Αυτό που ανακάλυψε είναι ότι δεν κερδίζει αυτά που της έδωσαν να πιστέψει ότι θα κέρδιζε.

 

NEXUS: Γιατί όχι;

 

RF: Γιατί τα άτομα που στρατολογεί δεν στρατολογούν άλλους. Μερικοί έκαναν μικρές αγορές και δεν ξαναπαρήγγειλαν. Οι απαιτήσεις του συστήματος είναι ότι πρέπει να πετύχει ένα συγκεκριμένο όγκο πωλήσεων προϊόντων για να βγάλει μεγαλύτερη προμήθεια και να αγοράζει τα δικά της προϊόντα σε χαμηλότερη τιμή.

NEXUS: Με άλλα λόγια, χρειάζεται να πουλάς μαζικά για να έχεις έκπτωση στο προϊόν που πηγαίνει σε σένα και στους downlines σου.

 

RF: Ναι, ένας βαθμός προμήθειας που θα έκανε πραγματικά πιθανό το αναμενόμενο εισόδημα. Δεν έφτανε αυτόν τον αριθμό. Όσους και να στρατολογούσε, άλλοι τόσοι έφευγαν, ακόμη κι αν ασχολούνταν 30 ώρες την εβδομάδα ή και περισσότερες, όταν προσθέσεις όλα τα τηλεφωνήματα, αλληλογραφία, παρουσία σε συγκεντρώσεις, follow-ups, networking, και εργαστήρια τα Σαββατοκύριακα.

 

NEXUS: Παρουσία σε τι συγκεντρώσεις;

 

RF: Ανήκει κάτω από κάποιον άλλο (upline), το άτομο που την στρατολόγησε, το άτομο που τους στρατολόγησε, και ούτως καθ' εξής. Οι συγκεντρώσεις γίνονται από τους upliners για να την εκπαιδεύσουν και να την εμπνεύσουν.

 

NEXUS: Είναι λοιπόν αυτό διασκεδαστικό; Ανταμείβεται με το να πηγαίνει στις συγκεντρώσεις;

 

RF: Της είπαν ότι πρέπει να το κάνεις αυτό για να διατηρείς την ενέργεια, να είσαι πάντα πληροφορημένη, ν'ακούς ιστορίες επιτυχίας άλλων ανθρώπων. Επίσης αγόρασε πράγματα. Αγόρασε κασέτες ν'ακούει στο αυτοκίνητό της. Αγόρασε βιντεοκασέτες από μεγάλες συγκεντρώσεις, μεγάλα ετήσια συνέδρια της οργάνωσης με τους κορυφαίοι upliners, των οποίων τα εισοδήματα αναφέρονται, ο τρόπος ζωής περιγράφεται και βραβεία δίνονται.

 

NEXUS: Πόσα έχει επενδύσει σε υλικό και αεροπορικά εισητήρια για τις συγκεντρώσεις;

 

RF: Τους τελευταίους έξι μήνες, πιθανόν να ξόδεψε 3.000 με 4.000 δολάρια.

 

NEXUS: Και πόσα κέρδισε;

 

RF: Διακόσια δολάρια το μήνα. 1.200 δολάρια σε έξι μήνες. Επίσης αντιμετώπισε κάποια εχθρικότητα και οργή από κάποιους ανθρώπους με τους οποίους είχε στενές σχέσεις, πελάτες, ανθρώπους που γνώριζε καλά. Μερικοί άνθρωποι της το είπαν κατάμουτρα ότι το απεχθάνονταν, και αισθάνονταν ότι παραβίαζε την επαγγελματική σχέση ή την φιλία που είχαν. Η επιχείρησή της υπέφερε. Οι οικογενειακές της σχέσεις υπέφεραν, και είναι εκνευρισμένη.

 

NEXUS: Τι της λένε οι εκπαιδευτές στις συγκεντρώσεις ή στα συνέδρια ή στις κασέτες ότι πρέπει να κάνει με αυτά τα αισθήματα;

 

RF: Της λένε ότι το μήνυμα είναι τόσο καλό και αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει, δεν έκανε αρκετά καλη παρουσίαση. Ίσως δεν έχει επιδείξει αρκετό πάθος και ενθουσιασμό γι αυτό. Έτσι, της συνιστούν περισσότερη εκπαίδευση σε πειθώ, πωλήσεις και να συχνάζει (networking) με ανθρώπους που είναι επιτυχημένοι.

NEXUS: Οπότε τώρα κάντε fast-forward στο τέλος.

 

RF: Λοιπόν, η διαδικασία χασίματος λεφτών και η διαδικασία απαλλοτρίωσης φίλων την οδήγησαν να τα παρατήσει. Επίσης αισθάνθηκε μία γενική μονομανή εστίαση στο να είναι πλούσια. Άρχισε να βλέπει σε αυτές τις συγκεντρώσεις μία έλλειψη πνευματικότητας, μία έλλειψη των αρχών που πίστευε ότι οδηγούσαν το σύστημα. Τα δολάρια, ο όγκος, το εισόδημα και το τι έκαναν οι άνθρωποι με τα λεφτά παρουσιάζονταν σαν η ανταμοιβή για όλη αυτή τη δουλειά. Άρχισε να την αποθαρρύνει. Αυτός δεν είναι ο τρόπος με τον οποίο ζούσε τη ζωή της. Πάντα ήταν ένα εύπορο άτομο. Αλλά δεν ζούσε μόνο κερδίζοντας και ξοδεύοντας χρήματα.

 

NEXUS: Έχασε τους καινούργιους MLM φίλους της;

 

RF: Ναι, αμέσως.

 

NEXUS: Πως θα προτείνατε σε κάποιους ανθρώπους να πείσουν ένα μέλος της οικογενείας τους ή ένα φίλο να βγεί από ένα δίκτυο καταναλωτών;

 

RF: Θα έλεγα σε οποιονδήποτε που έχει ένα στενό οικογενειακό μέλος ή φίλο που είναι αναμεμειγμένος, ότι δεν είναι εύκολο. Τα δίκτυα καταναλωτών έχουν μία ψυχολογική χειραγώγηση των ανθρώπων η οποία είναι πολύ δυνατή και δύσκολο να σπάσει. Δεν κόβεται με το να εναντιώνεσαι άμεσα και να διαφωνείς με κάποιον. Προσφέροντας, ήπια, πληροφορίες σχετικά με τις μαθηματικές πιθανότητες του συστήματος βοηθάει. Το άλλο που θα έλεγα στον κόσμο είναι να χαράξουν τα δικά τους όρια. Μην επιτρέπετε σε κάποιον να εμπορευματοποιεί, να χρησιμοποιεί ή και να καταχράται προσωπικές σχέσεις με σκοπό τη στρατολόγηση. Αυτό είναι πιθανόν το δυνατότερο μήνυμα που μπορείτε να δώσετε σε κάποιον. Πείτε τους ότι είναι εκτός ορίων, ότι εδώ είμαστε οικογένεια, είμαστε φίλοι, βγήκαμε έξω απόψε να περάσουμε καλά, κράτα τη δουλειά σου έξω από αυτό, δεν εκτιμώ το ότι προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις τη σχέση μας με αυτό τον τρόπο. Πιστεύω ότι αυτό το μήνυμα κάπως περνάει σ' αυτούς και τους ανοίγει τα μάτια προς αυτό που κάνουν περισσότερο απ' ότι επιχειρήματα για οικονομία. Ο κόσμος μπαίνει σε κάποια υπνωτική κατάσταση με τα δίκτυα καταναλωτών γιατί βασίζονται σε όλους αυτούς τους μύθους για πλουτισμό, το Αμερικάνικο Όνειρο, οικονομική ανεξαρτησία, κυνήγι της ευτυχίας, καθένας να είναι σε έλεγχο της ζωής του, ελεύθερος να ακολουθήσει τα ενδιαφέροντα, κ.ο.κ. Αυτοί οι μύθοι υπνωτίζουν απόλυτα τους ανθρώπους. Νομίζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο εθιστικοί. Πολλοί ανακαλύπτουν ότι τα δίκτυα καταναλωτών βασίζονται σε βαθιά ριζωμένους φόβους και άγχη, και προσφέρονται σαν η ύστατη λύση σε αυτά οπότε αρπάζονται με τον ίδιο τρόπο όπως οι ναρκομανείς.

 

 

Είχα δει μπλογκ ατόμου που δουλεύει σε πυραμίδα να συμβουλεύει τους πελάτες-"συνεργάτες" ότι η αποξένωση από φίλους είναι μια παρενέργεια (και όχι λογικό επακόλουθο).

Έχουν διαβάσει αυτό το νήμα?

Εάν έχουν πειστεί μόνο όταν δουν την εκμετάλλευση (να μπαίνουν οικονομικά μέσα) θα το καταλάβουν. Είναι ωραίο το όνειρο, εάν υπάρχει όνειρο σημαίνει ότι υπάρχει ελπίδα, και εάν οι ελπίδες για επαγγελματική και οικονομική αποκατάσταση λιγοστεύουν, θα κρατηθούν από το (οποιοδήποτε) όνειρο πάση θυσία.

Οι πυραμίδες δεν προσφέρουν ελπίδα. Την πουλάνε. Και είναι και κάλπικη.

Δυστυχώς προβλέπω άνθηση των πυραμίδων. Τις τραβάει το κλίμα των καιρών.

 

Προσωπικά το πρώτο που με ενοχλεί στην όλη ιστορία είναι ότι δεν τους λένε τις πραγματικές πιθανότητες για επιτυχία και δεύτερον τι πρέπει στην ουσία να κάνουν για να "επιτύχουν". Οι πιθανότητες να βρεθείς ψηλά στην πυραμίδα (ούτως ώστε να έχεις κέρδος) είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγες. Επίσης για να φτάσεις ψηλά πρέπει να πατήσεις πάνω σε άλλους στους οποίους θα τους πουλήσεις την ελπίδα που πούλησαν σε εσένα. Δυστυχώς, οι υποψήφιοι πελάτες-"συνεργάτες" θα είναι φίλοι, συγγενείς, γνωστοί.

 

Μία πυραμίδα λέγεται έτσι επειδή το όλο σύστημα απεικονίζεται σαν ένα τρισδιάστατο τρίγωνο. Αν μία πυραμίδα ξεκινούσε από έναν άνθρωπο στην κορυφη με απλά 10 άτομα κάτω του (οι οποίοι λέγονται downlines), και 100 κάτω τους, και 1000 κάτω τους κλπ. η πυραμίδα θα απασχολούσε όλους τους ανθρώπους στη γη σε μόνο 10 στρώματα μ' ένα μόνον απατεώνα στην κορυφή. Ένα διάγραμα θα μας βοηθούσε να το δούμε αυτό:

 

1

10

100

1,000

10,000

100,000

1,000,000

10,000,000

100,000,000

1,000,000,000

10,000,000,000

 

Έτσι, σε μία πολύ σύντομη σειρά, οι 10 που στρατολογούν 10 κλπ. θα φτάσουν τα 10 δισεκατομμύρια, κατά πολύ παραπάνω από τον πληθυσμό της γης. Αν ο συνολικός πληθυσμός της γης ήταν 5 δισεκατομμύρια και όλοι ήμασταν αναμεμειγμένοι σε μία πυραμίδα, το κατώτερο στρώμα θα αποτελούνταν από περίπου το 90% του πλανήτη, δηλαδή περίπου 4,5 δισεκατομμύρια άνθρωποι. Έτσι για 500 εκατομμύρια κερδισμένους, 4,5 δισεκατομμύρια πρέπει να είναι χαμένοι. Μπορείτε επίσης να διαβάσετε εδώ το πολύ καλό άρθρο του e-telescope.gr που αναφέρεται μεταξύ άλλων στο πρόβλημα εξάπλωσης των MLM.

Πηγή : http://webspace.webring.com/people/pa/apatesgr/whatis.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Δουλειά από το σπίτι υπάρχει.

 

Δεν αναφέρομαι σε Herbalife κλπ ιστορίες αλλά σε προγραμματισμό, δημιουργία ιστοσελίδων κλπ. Το κάνει ένας φίλος και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία.

 

Απλά τα πράγματα είναι δύσκολα μέχρι να ξεκινήσει κάποιος - δεδομένου του κορεσμού του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Δουλειά από το σπίτι υπάρχει.

 

Δεν αναφέρομαι σε Herbalife κλπ ιστορίες αλλά σε προγραμματισμό, δημιουργία ιστοσελίδων κλπ. Το κάνει ένας φίλος και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία.

 

Απλά τα πράγματα είναι δύσκολα μέχρι να ξεκινήσει κάποιος - δεδομένου του κορεσμού του χώρου.

 

Σήμερα και η κουτσή μαρία μπορεί να φτιάξει site με Joomla...και θα το χρεώσει και 300-200 ευρώ εκεί που παλιότερα πλήρωνες 5000. Το Web Development έχει κορεστεί πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...