Προς το περιεχόμενο

2 Οθόνες Σε 1 Κάρτα


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θέλω να συνδέσω 2 οθόνες σε μία κάρτα!

Ο μόνος τρόπος που τα έχω καταφέρει είναι με την μία clone της άλλης.

Γίνεται να πραγματοποιήσω την σύνδεση με διαφορετικές ρυθμίσεις για το κάθε μόνιτορ π.χ: ανάλυση, ρυθμό ανανέωσης κ.λ.π?

 

Σημείωση: Η κάρτα μου έχει 2 εξόδους DVI, κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω να συνδέσω 2 οθόνες σε μία κάρτα!

Ο μόνος τρόπος που τα έχω καταφέρει είναι με την μία clone της άλλης.

Γίνεται να πραγματοποιήσω την σύνδεση με διαφορετικές ρυθμίσεις για το κάθε μόνιτορ π.χ: ανάλυση, ρυθμό ανανέωσης κ.λ.π?

 

Σημείωση: Η κάρτα μου έχει 2 εξόδους DVI, κανονικά.

 

Που κολλάς?

Αν τις έχει συνδέσει κανονικά με τα καλώδια(εκεί φαντάζομαι δεν είχες πρόβλημα, είναι 2 καλώδια - 1 σε κάθε οθόνη) πας στο πάνελ των drivers της κάρτας γραφικών και έχει επιλογή για Ρύθμιση Οθονών. Είναι μάλιστα αντίστοιχες οι επιλογές για ATI και nVidia. Απο εκεί θα διαλέξεις τη μια από τις 4(αν δεν κάνω λάθος) επιλογές. Ψάξτο και πες αν το βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, φιλε μου, δεν το βρήκα δυστυχώς.

Έχω κάρτα της ΑΤΙ και μέσω του catalyst δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά ανάλλογη ρύθμιση.

Όπως είπα και πρίν έχω την μία clone της άλλης με αποτέλεσμα να υπάρχουν και στα δύο μόνιτορ οι ίδιες ρυθμίσεις πράγμα που μου δημιουργεί πρόβλημα καθότι η μία οθόνη είναι 32'' Wide και η άλλη είναι 17" CRT.

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω διαφώτησέ με σε παρακαλώ γιατί τόσο καιρό μου έχουν βγεί τα μάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, φιλε μου, δεν το βρήκα δυστυχώς.

Έχω κάρτα της ΑΤΙ και μέσω του catalyst δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά ανάλλογη ρύθμιση.

Όπως είπα και πρίν έχω την μία clone της άλλης με αποτέλεσμα να υπάρχουν και στα δύο μόνιτορ οι ίδιες ρυθμίσεις πράγμα που μου δημιουργεί πρόβλημα καθότι η μία οθόνη είναι 32'' Wide και η άλλη είναι 17" CRT.

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω διαφώτησέ με σε παρακαλώ γιατί τόσο καιρό μου έχουν βγεί τα μάτια!

 

 

ccc1tf2.th.png"]ccc1tf2.th.png[/url]

 

ccc2oq8.th.png"]ccc2oq8.th.png[/url]

 

Σε αυτές τις 2 καρτέλες θα βρείς τις (όποιες) ρυθμίσεις χρειάζεσαι. Στην 1η μπορείς να κάνεις drag τις οθόνες για να επιλέξεις ποιά θα είναι η κύρια. Και μετα επιλέγεις την κάθε μια για επιμέρους ρυθμίσεις(ανάλυση, refresh rate κλπ). Εγώ έχω κάνει σε ΑΤΙ Catalyst την 17άρα επέκταση της 21άρας. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν πρέπει να υποστηρίζουν και οι 2 οθόνες αυτή τη λειτουργία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και σε άλλο forum γι'αυτο σου παραθέτω πιο κάτω το πρόβλημά μου.

Σημείωση: η 17" CRT αντικαταστάθηκε με μία 22" TFT-LCD Wide.

 

"...Φίλε μου το δοκίμασα και όντως έχεις δίκιο, μπορείς να επιλέξεις διαφορετική ανάλυση για το κάθε μόνιτορ, όμως ΔΕΝ μπορείς να τρέξεις εφαρμογές (παιχνίδια κλπ) στο δευτερεύον.

Εγω ψάχνω μία λύση που να λειτουργεί σαν clone (ίδια απεικόνηση και στα δύο μόνιτορ) αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις (ανάλυση π.χ.) για το καθένα.

 

Για να διαφωτήσω λίγο περισσότερο την κατάσταση έχω συνδέσει μία 22" wide ως πρωτεύον και μια 32" wide ως δευτερεύον. Η πρώτη είναι συνδεδεμένη κανονικά με DVI ενώ η δεύτερη ξεκινάει απ'την κάρτα με DVI και καταλήγει σε HDMI.

 

Όταν επιλέγω ανάλυση 1680x1050 και επιλέγω το clone σαν ρύθμιση, στην δεύτερη οθόνη μου "τρώει" πολύ απ'το desktop λές και δεν υποστηρίζει την εν λόγω ανάλυση κι όμως η native ανάλυση της είναι 1920x1080i. Όταν επιλέγω 1440x900 δουλεύει μιά χαρά.

Γι'αυτό και θέλω να χρησιμοποιήσω διαφορετικές αναλύσεις για το κάθε μόνιτορ. Για να μπορώ να βλέπω τα ίδια και στις δύο οθόνες χωρίς όμως να κάνω "εκπτώσεις" στην ανάλυση, τουλάχιστον στην 22" που δουλεύω πιο πολύ.

 

Λοιπόν γίνεται?

 

Υ.Γ: Λέτε να φταίει που έχω συνδέσει την 2η σε HDMI????"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Φίλε μου το δοκίμασα και όντως έχεις δίκιο, μπορείς να επιλέξεις διαφορετική ανάλυση για το κάθε μόνιτορ, όμως ΔΕΝ μπορείς να τρέξεις εφαρμογές (παιχνίδια κλπ) στο δευτερεύον.

Εγω ψάχνω μία λύση που να λειτουργεί σαν clone (ίδια απεικόνηση και στα δύο μόνιτορ) αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις (ανάλυση π.χ.) για το καθένα.

 

Για το πρώτο δεν συμφωνώ. Όποια εφαρμογή μπορεί να τρέχει windowed(όχι μόνο full screen) μπορεί να μεταφερθεί με drag'n'drop στο secondary monitor. Και παιχνίδια σε παράθυρο φυσικά.

Το δεύτερο που λες, γίνεται όπως σου είπα στo προηγούμενο post.

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με την περίπτωση της τηλεόρασης, δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν δεν θέλω να τρέχω σε παράθυρο αλλά full screen?

Επίσης όπως προείπα, θέλω να λειτουργούν τα δύο μόνιτορ σαν σε clone mode αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις το καθένα.

ΑΝ γινεται φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε chaos3x, το έψαξες καθόλου ή ρωτάς για πλάκα?

Αν όντως έχεις ήδη τις 2 οθόνες ψάξτο λίγο με τις ρυθμίσεις που σου έδειξα και θα δεις ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ!

Το παράθυρο το μεταφέρεις με drag and drop και μετά πατάς, τι άλλο?

Μεγιστοποίηση! Τόσο απλά.

 

Πήγαινε ψάξτο και μην ξαναγυρίσεις με άδεια χέρια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συγνώμη, είμαι ΠΟΛΥ χαζός που δεν το σκεφτηκα!

Ούτε που μου πέρασε απ'το μυαλό!

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά!

Με τον τρόπο που μου είπες τρέχεις εφαρμογή κλπ σε ένα μόνιτορ.

Εγώ θέλω ότι δείχνει το ένα να δείχνει και το άλλο αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις για το καθένα! Δηλαδή κάτι σαν Clone!

Πόσες φορές ακόμα να το πώ?

Αν γίνεται βέβαια...

 

Σημείωση: Δοκίμασα αυτό που είπες (με τις ρυθμίσεις που είπες), έτρεξα την εφαρμογή (το PES2008 Συγκεκριμένα) σε windowed mode, το έκανα drag & drop στο άλλο μόνιτορ αλλά μόλις πάτησα μεγιστοποίηση αυτό έτρεξε κανονικά στο πρωτεύον μόνιτορ αφήνοντας το δευτερεύον να απεικονίζει μόνο το desktop(!)

Έκανα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σημείωση που έκανες, πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις "ιδιοτροπίες" του κάθε παιχνιδιού. Πχ το Oblivion δεν ανέχεται να τρέξει παράλληλα με άλλο πρόγραμμα. Το WOW δεν μασάει πουθενά. Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια στο secondary monitor(ποιος θέλει να παίζει σε 17" όταν έχει 21" wide), αλλά ό,τι άλλο πρόγραμμα δοκίμασα τρέχει κανονικά και μάλιστα χωρίς πρόβλημα παράλληλα με games στο primary desktop. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή και τα 2 μόνιτορ συνδεδεμένα και δεν μπορώ να το ψάξω.

 

Τώρα, για το clone mode.

Αν δεν γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις στα screenshot που σου έδωσα, τότε μην το ψάχνεις.

Πιστεύω πως γίνεται πάντως. Από τη δεύτερη καρτέλα επιλέγεις το "Κατάσταση κλώνου" (το λέει κιόλας με μεγάλα καθησυχαστικά γράμματα διάολε) και στη δεύτερη καρτέλα επιλέγεις την το 1 ή το 2 μόνιτορ και βάζεις για το καθένα ανάλυση, color depth, refresh rate και τα ρεστα. Φωτεινότητες και κοντράστ από τα κουμπάκια που είναι πάνω σε κάθε οθονούλα(αγκού:rolleyes:). Τι άλλο θες?

Το ερώτημά σου έχει απαντηθεί από το ποστ #5 βασικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σ'ευχαριστώ που ασχολήσαι τόσες μέρες.

Το ερώτημά μου δεν ήταν πως να δουλέψω clone. Αυτό το ξέρω. Τόσο καιρό έτσι δουλεύω. Το ερώτημά μου ήταν πως μπορώ να δουλέψω σαν σε clone, δηλαδή ότι βλέπω στην μία οθόνη να βλέπω και στην άλλη, αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις για την κάθε μιά. Όταν βρίσκεσαι σε clone mode ΔΕΝ σε αφήνει ο catalyst να επιλέξεις ρυθμίσεις για το δευτερεύον μόνιτορ. Σου επιβάλει τις ρυθμίσεις του πρωτεύον. Γι'αυτό ψάχνω για κάποια άλλη λύση. Το κατάλαβες τώρα ή θές να κάνω και κακά? :)

Τώρα αυτό που λές ότι είναι ανάλογα την εφαρμογή που τρέχεις, πιθανόν να έχεις δίκιο. Εγώ μόνο στο ΠΡΟ το δοκίμασα οπότε δεν είναι πλήρως τεκμηριομένη η άποψή μου. Αλλά και πάλι δεν με βολεύει γιατί όπως σου προείπα θέλω ότι βλέπω στην μία οθόνη να το βλέπω και στην άλλη (για 1000στή φορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν έφαγα το χρόνο μου με το πρόβλημά σου. Το ίδιο πράγμα επαναλαμβάνω από το πρώτο reply.

;)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως να φταίνε τα 25FPS.

Αν έχω δίκιο, την έβαψες.

(Σε παρακαλώ, κάνω πλάκα, δείξε έλεος)

!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...