Προς το περιεχόμενο

ubuntu swap file


Acid-Burn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκαταστήσει το ubuntu gutsy στο laptop μου και έχω κάνει 3 partitions:

/ 6,8GB

/home 4.66GB

swap 556MB

 

Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να κάνω standby. Απ'ότι κοίταξα και στο ubuntuforums βρήκα ότι μπορεί να φταίει ότι το swap είναι μικρότερο απ'ότι η RAM μου(αν και ποτέ σχεδόν δεν περνάει τα 512MB used memory σε φυσιολογικές δουλειές) ή κάτι για το power management(m/b,κάρτα γραφικών drivers etc).

 

Mου φαίνεται πιο εύκολο να κάνω αυτό με το swap για να δοκιμάσω αν φταίει αυτό.Υπάρχουν δύο τρόποι απ'ότι είδα.Να πάρω χώρο από το /home και να τον δώσω στο swap μου(από livecd ή από το gparted livecd) ή να δημιουργήσω ένα swapfile.

Τον πρώτο τρόπο τον ψιλοφοβάμαι μήπως και σκάσει κάτι στο boot μετά το resize του /home.

 

Για τον δεύτερο τρόπο βρήκα τα παρακάτω:

sudo dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=$((16*65536))

sudo mkswap /swapfile

sudo swapon /swapfile

That 16*65536 is just a calculation - how many blocks of 64MB swap do I want? 16 * 64MB = 1024MB = 1GB

 

Εγώ θέλω να κάνω 1,5GB swap μιας και έχω 2GB RAM στο laptop.

Οπότε:

1) Βαζω αντί για 16*65536 το 24*65536;

2)Η πρώτη εντολή απ'ότι καταλαβαίνω δημιουργεί το αρχείο(ή κάτι τέτοιο)

Το θέμα είναι:αν μετά δω ότι δεν έφτιαξε το standby υπάρχει τρόπος να την αναιρέσω;και αν ναι ποιά είναι η εντολή;Ξέρω ότι θα κάνω sudo swapoff /swapfile αλλά για την πρώτη εντολή πρέπει να κάνω κάτι;

3)Το "/swapfile" είναι στάνταρ;Η μπορώ να το ονομάσω εγώ όπως θέλω;

4)Θα πρέπει να κάνω 2GB swapfile ή θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα 556MB από το swap partition + το 1,5GB από το file;

 

Δώστε μου τα φώτα σας. Δεν ξέρω και πάρα πολλά και συγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον ξέρω τον δεύτερο τρόπο αλλά έχω χρησιμοποιήσει τον πρώτο με το geparted πολλες φορες και τον συνιστώ

 

βάλε το swap 2 * την μνήμη σου περίπου

αφου εχεις 2gb βαλε swap 4gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δηλαδή δεν παίζει να σκάσει μετά το resize του home και του format σε swap του unallocated space έτσι;

 

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνει standby. Γιατί πρέπει να βάλω 2x2GB;Άλλωστε δεν περνάει ποτέ το 30-50% της RAM μου. Θέλω να βάλω 2GB μόνο και μόνο για να μην σκάει όταν πάει στο standby να φορτώσει την RAM στο swap..

Πιστεύεις αν βάλω 2GB και όχι 2x2GB θα υπάρχει πρόβλημα;

 

EDIT: Από που τον έκανες τον πρώτο τρόπο;Από ubuntu livecd?Ή από το gparted livecd;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το gparted live cd

κανονικα δεν υπάρχει προβλημα ειναι 100% αξιόπιστο αλλα δεν παιρνεις ενα backup των πολυτιμων αρχειων μη με κυνηγας μετά;:-D

κοιτα αυτο μπορει να σε ενδιαφερει

https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq

 

απ οτι ειδα λιγο δεν ειναι τοσο σταθερο το hibernation , και υπαρχει περιπτωση μεταξυ άλλων να μην ειναι activated το swap αν δεν μπορεις να κάνεις hibernation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με 2gb δε θα είχα swap καθόλου:)

Αυτό που λένε οτι πρεπει να ειναι διπλάσιο της ram δεν ισχύει για όλα τα μεγέθη μνήμης, παρά μόνο όταν η μνήμη είναι πολύ μικρή σε σχέση με τις απαιτήσεις των εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ σε αυτό που λες. Ούτε εγώ θέλω swap. Ούτε μου χρεάζεται. Άλλωστε ποτέ δεν έχει περάσει πάνω από 500-600MB memory used. Αλλά διάβασα ότι πρέπει να έχεις swap τουλάχιστον όσο η ram για να μπορεί να κάνει hibernate και standby. :-(

 

Ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να το κάνω. Αλλά σκέφτομαι αν αξίζει τελικά η όλη διαδικασία και το ρίσκο(φοβάμαι μη σκάσει τίποτα στο resize ή μετά στο reboot) για να έχω απλά standby...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα αρχείο για suspend/swap (αντί για partition), που θα σε βόλευε, αντί να αλλάξεις μέγεθος σε partition κτλ (με την πιθανότητα του να γίνει κάτι λάθος). Για κοίτα το κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίει το swsusp που χρησιμοποιεί το Ubuntu. Πάντως γίνεται και σε αρχείο σύμφωνα με το wiki του gentoo (φοβερό wiki για όλα τα θέματα)

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Software_Suspend_v2#hibernate-script_configuration

και μάλλον χρειάζεται το TuxOnIce αντί για το swsusp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...