Προς το περιεχόμενο

UPnP και Firmware


pavel_pc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο ερωτήσεις παιδιά,

 

Τι ακριβώς κάνει το UPnP; Παίζει ρόλο στο κατέβασμα torrent;Το έχω ενεργοποιημένο τόσο στο router όσο και στο BitComet. Ωστόσο στο site portforward.com στις οδηγίες στα περισσότερα router το έχει disable.Αν το απενεργοποιήσω θα κερδίσω/χάσω σε ταχύτητα;

 

Επίσης, ειναι απαραίτητο ένα νέο firmware για κάποιο router;Έχω διαβάσει εδώ ότι αρκετοί έχουν συναντήσει προβληματάκια στη λειτουργία του router μετά από νέο firmware.

router linksys 200g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το upnp ειναι σαν αυτοματαο port forward αν βεβεα το υποστηριζει και η εφαρμογη.δηλαδη σου ανοιγει τα ports αυτοματα κατα καποιο τροπο.εγω το κλεινω παντα και προτιμω να κανω to port forward manually.αν το κλεισεις απλα 8α κανεις μετα αυτο που γραφει το portforward.com.

 

οσο για τα firmware εχω κανει firmeware σε απειρα ρουτερς motherboards κτλ κτλ και ως τωρα ουτε σε ενα δεν εχω δει καποιο προβλημα.οπως πολλες φορες ελυσα πολλα προβληματα κανοντας αναβα8μιση στο firmware.πολλοι λενε οτι αν δουλευει μην το πειραξεις.εγω λεω παντα οταν παρω κατι το πρωτο πραγμα που κανω ειναι firmware update.και σκεψου το και αλλιως.αν παρεις τωρα ενα linksys wag200 8α σου ερ8ει με το firmware 1.01.05 ενω αν το ειχες παρει πριν 5 μηνες με καποιο ποιο παλιο.δηλαδη στο καινουριο που εχει πιο καινουριο 8α το γυρισεις στο παλιο??μαλλον οχι.να μην πετυχει το firmware update ειναι αρκετα σπανια αμα προσεξεις τα βασικα.αν δεν σου κανει το καινουριο ξαναπας στο παλιο.και σε παρα πολλες περιπτωσεις εχω διορθωσει πολλα προβληματα με firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πουλινέ!

το downgrade δεν συστηνεται !

το πιο πιθανο ειναι οτι θα σου δημιουργησει σοβαρο προβλημα !

 

σε αφηνει να κανεις οσο 8υμαμε απλα δεν εχει νοημα στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...