Προς το περιεχόμενο

Αγορα sapphire 3870 για αυτό το για σύστημα


Angelcrow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά συναρμολόγισα το καινούριο μου PCακι και σήμερα άρχισα θα αρχίσω το Format.

Με λίγο υπομονή και μεράκι χώρεσε στο Aerocool M40 το κανονικό μου τροφοδοτικό : Heroichi 525 wat POP. To σύστημα μου είναι το εξής:

Aerocool M40

Heroichi

Amd x2 5200+ 2 x 1mb

asus Μ2Α-VM HDMI

corsair 2 x 2 mb ddr2 800 1.8 volt

1x 320 mb sata 2 16 mb ncq

1 pci tvtuner hybrid lifeview

1 floppy

1 dvd rw sata

3, 5 floppy

3 χ 8cm fans

1x 12 fan

 

To κουτί χωράει σε μήκος τις νέες κάρτες extended κάρτες γραφικών και σκεφτόμουν την μελοντική αγορά της sapphire ati hd 3870...

 

Αναρωτιέμαι να το τροφοδοτικό θα μπορέσει να αντέξει το φορτίο της κάρτας γραφικών και του συστήματος σε full load και κατα πόσο αυτές οι κάρτες γραφικών δουλεύουν ομαλά με τον αντάπτορα 2 molex to pc xpress 6 pin.

Το τροφοδοτικό δεν έχει θύρα pc express μιας και το είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάστορα πιστευω ότι αντέχει άνετα μιας και απο ενεργειακής άποψης η 3870 είναι ίσως η καλύτερη κάρτα στην κατηγορία ούτε και το σύστημα σου είναι ιδιαίτερα ενεργοβόροεάν μπορούν πάντως ας απαντήσουν και άλλοι ειδικοί όπως ο ailuros and vatos loccos μήπως μπορείς να μας πεις τα ρεύματα σε αμπέρ στη +12v γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά θα παίξει.

 

η Ati συστήνει ~450W τροφοδοτικό, και συνήθως λένε πολύ παραπάνω απ'όσο πραγματικά χρειάζεται.

 

όσον αφορά τον adaptor, μπορεί να μην συνιστάται, αλλά δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

(καλό είναι πάντως να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου κάποια στιγμή να αλλάξεις τροφοδοτικό, εντάξει 3 χρόνια είναι αρκετά, νομίζω τα έβγαλε τα λεφτά του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού βάσει κατασκευαστή είναι τα εξης:

HEC 525 wat Power OP

ATX 12V ver 1.3, ATX2.03 compliant

High Efficiency Over 72% typical at full load

Output Characteristics

+3,3V / 37A / regulation +- 5%

+5V / 45A / regulation +- 5%

+12V / 24A / regulation +- 10%

-5V / 1A / regulation +- 10%

-12V / 1A / regulation +- 10%

+5Vsb / 2A / regulation +- 5%

Όσο για την αλλαγή τροφοδοτικού σίγουρα θα γίνει του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

288W στα +12V είναι μάλλον λίγα, με δεδομένο ότι το τροφοδοτικό πρέπει να τα 'χει τα χρονάκια του (θα έχει πέσει ένα 15% και βάλε πιστεύω) οπότε μιλάμε για περίπου 240W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού βάσει κατασκευαστή είναι τα εξης:

HEC 525 wat Power OP

ATX 12V ver 1.3, ATX2.03 compliant

High Efficiency Over 72% typical at full load

Output Characteristics

+3,3V / 37A / regulation +- 5%

+5V / 45A / regulation +- 5%

+12V / 24A / regulation +- 10%

-5V / 1A / regulation +- 10%

-12V / 1A / regulation +- 10%

+5Vsb / 2A / regulation +- 5%

Όσο για την αλλαγή τροφοδοτικού σίγουρα θα γίνει του χρόνου.

οκ είσαι, μια χαρά... ;)

 

288W στα +12V είναι μάλλον λίγα, με δεδομένο ότι το τροφοδοτικό πρέπει να τα 'χει τα χρονάκια του (θα έχει πέσει ένα 15% και βάλε πιστεύω) οπότε μιλάμε για περίπου 240W

 

με μπέρδεψες..

τι θες να πεις?

 

τα 288W που τα είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

288W στα +12V είναι μάλλον λίγα, με δεδομένο ότι το τροφοδοτικό πρέπει να τα 'χει τα χρονάκια του (θα έχει πέσει ένα 15% και βάλε πιστεύω) οπότε μιλάμε για περίπου 240W

Ούτε εγώ κατάλαβα τι θέλεις να πεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά το τροφοδοτικό είναι ATX1 (συμβατό με ΑΤΧ2 μεν αλλά αυτό δεν λέει τίποτα) και δεν έχει έμφαση στα +12V, τάση απτην οποία (στο ΑΤΧ2) τραβάει και ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών και φυσικά (αυτό είναι το ίδιο και στο ATX1) όλα τα μηχανικά μέρη, όπως μοτέρ δίσκων DVD και ανεμιστήρες. Τα 288W προκύπτουν από έναν απλό πολ/σμό 24Α x 12V = 288W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλα αυτά με 24A στν +12 είσαι οκ πιστεύω.απλά προσπάθησε εαν γίνεται να συνδέσεις στη +12ν γραμμή μόνο τη κάρτα γραφικών.εάν αυτό δε γίνεται σύνδεσε κάτι το οποίο δε τρώει πολύ ρεύμα πχ κάποιο drive και όχι δίσκο έτσι απλά για νασαι 1000% σίγουρος αν και επαναλαμβάνω ότι δεν έχεις πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλα αυτά με 24A στν +12 είσαι οκ πιστεύω.απλά προσπάθησε εαν γίνεται να συνδέσεις στη +12ν γραμμή μόνο τη κάρτα γραφικών.εάν αυτό δε γίνεται σύνδεσε κάτι το οποίο δε τρώει πολύ ρεύμα πχ κάποιο drive και όχι δίσκο έτσι απλά για νασαι 1000% σίγουρος αν και επαναλαμβάνω ότι δεν έχεις πρόβλημα...

Πως μπορούν να γίνουν οι συνδέσεις (ή μάλλον αποσυνδέσεις) που περιγράφεις; Η γραμμή των +12V δεν είναι ένα καλώδιο ή μια έξοδος του τροφοδοτικού. +12V πάνε στο 24-πινο της μητρικής, στο 4-πινο του επεξεργαστή και σε κάθε molex. Και αν τα καταφέρει τελικά (κοβωντας τα αντίστοιχα καλώδια των 12v ίσως;)) από που θα πάρει ρεύμα ο επεξεργαστής ή ο δίσκος μετά; Όσο για τα 24A μην τα έχεις σίγουρα αφού ο άνθρωπος λέει ότι είναι τριών χρόνων. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι δεν θα δουλέψει. Στα peak όμως μπορεί να έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...