Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό απο Πλαίσιο μέχρι 80-85 ευρώ


nemesis85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει μέχρι σήμερα το απόγευμα να πάρω ένα τροφοδοτικό ποιοτικό, σχετικά αθόρυβο μέχρι 80-85 ευρώ τιμή πλαισίου! Αγορά μονάχα από το πλαίσιο. Τι έχετε να προτείνετε; Θα μπει σε ένα mobo 478 με την 1950 pro πανω. Αν μπορείτε please help γιατι επείγει! ( Έχει πέσει το site που κάνω hosting στο pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 80-85 και από πλαίσιο και εγώ το Etasis θα απαντούσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτει τον παράγοντα αθόρυβο ,έχει έναν 8αρη ανεμιστήρα βλέπεις...

Νομίζω το έχουν ακριβώς το ίδιο κάποια μέλη ,αν σου πουν ότι δεν κάνει και τόσο πολύ θόρυβο go for it είναι πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ειναι στα 27 db αρα πολύ παραπάνω στην πραγματικότητα ( μεχρι και 50db under load διαβασα) οποτε προβληματιζομαι...το seasonic ποσο εχει; ειναι αθορυβο? το chieftec με το 14αρι ανεμιστηρα στα 75 ευρώ ειναι καλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ειναι στα 27 db αρα πολύ παραπάνω στην πραγματικότητα ( μεχρι και 50db under load διαβασα) οποτε προβληματιζομαι...το seasonic ποσο εχει; ειναι αθορυβο? το chieftec με το 14αρι ανεμιστηρα στα 75 ευρώ ειναι καλο;

 

 

όχι, μην πάρεις το chieftec. :whistle:

 

από όσους ξέρω που έχουν το etasis, δεν έχω ακούσει παράπονο για θόρυβο...

είναι σίγουρα η πιο ποιοτική επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

 

αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις, μπορείς να πάρεις αυτό-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=904058

το οποίο έχει μεν έναν 8άρη πίσω, αλλά έχει και έναν ρυθμιστή που του ρίχνει τις στροφές και το κάνει αρκετά αθόρυβο. (το είχα παλιότερα).

 

εγώ στην θέση σου πάντως θα επέλεγα αυτό (λίγο ακριβότερο)-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923265 που σε καλύπτει και σε ισχύ, και σε ποιότητα, και σε θόρυβο.

 

τέλος, η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά βάση θορύβου είναι το 600άρι της zalman, το οποίο δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν υπάρχει στο site. (εγώ πάντως από πλαίσιο το είχα πάρει). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, μην πάρεις το chieftec. :whistle:

 

από όσους ξέρω που έχουν το etasis, δεν έχω ακούσει παράπονο για θόρυβο...

είναι σίγουρα η πιο ποιοτική επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

 

αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις, μπορείς να πάρεις αυτό-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=904058

το οποίο έχει μεν έναν 8άρη πίσω, αλλά έχει και έναν ρυθμιστή που του ρίχνει τις στροφές και το κάνει αρκετά αθόρυβο. (το είχα παλιότερα).

 

εγώ στην θέση σου πάντως θα επέλεγα αυτό (λίγο ακριβότερο)-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923265 που σε καλύπτει και σε ισχύ, και σε ποιότητα, και σε θόρυβο.

 

τέλος, η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά βάση θορύβου είναι το 600άρι της zalman, το οποίο δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν υπάρχει στο site. (εγώ πάντως από πλαίσιο το είχα πάρει). ;)

 

Μάλλον προς το seasonic με βλέπω να καταλήγω. Αν και τα 100 watt διαφορά με το etasis με βαζουν λίγο σε σκέψεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον προς το seasonic με βλέπω να καταλήγω. Αν και τα 100 watt διαφορά με το etasis με βαζουν λίγο σε σκέψεις ..

 

κακώς σε βάζουν σε σκέψη...

 

στο σύστημα σου έτσι κι αλλιώς, χαμένα θα πηγαίναν τα παραπάνω watt.

 

και ένα 500w psu, σου φτάνει και περισσεύει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ζητησω κ εγω την γνωμη σας απο εδω σχετικα με το ιδιο θεμα , για να μην ανοιγω και αλλο τοπικ .

ψαχνω κ εγω ενα psu χοντρικα στα ιδια χρηματα και περιπου στα 500W αλλα με μοναδικο κριτηριο το θορυβο.Δεν θελω να ακουγετε καθολου. Τ συστημα μου ειναι καλα στημενο για αυτον τον σκοπο αλλα το τροφοδοτικο μου , μου χαλαει την υπολοιπη επενδυση μου στην υσηχια του υπολογιστη.Θα προτειμουσα κ εγω αγορα απο πλαισιο αλλα δεν με χαλαει και ιδιαιτερα καποιο αλλο online ελληνικο καταστημα.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ζητησω κ εγω την γνωμη σας απο εδω σχετικα με το ιδιο θεμα , για να μην ανοιγω και αλλο τοπικ .

ψαχνω κ εγω ενα psu χοντρικα στα ιδια χρηματα και περιπου στα 500W αλλα με μοναδικο κριτηριο το θορυβο.Δεν θελω να ακουγετε καθολου. Τ συστημα μου ειναι καλα στημενο για αυτον τον σκοπο αλλα το τροφοδοτικο μου , μου χαλαει την υπολοιπη επενδυση μου στην υσηχια του υπολογιστη.Θα προτειμουσα κ εγω αγορα απο πλαισιο αλλα δεν με χαλαει και ιδιαιτερα καποιο αλλο online ελληνικο καταστημα.

ευχαριστω

όπως είπα και παραπάνω, βάση θορύβου το 600W της zalman είναι η καλύτερη επιλογή. (αρκεί να το βρεις)... :fear:

 

αν δεν, η λύση που κατέφυγε και ο nemesis85 είναι πολύ καλή. ;)

 

 

Το τσίμπησα. Κατέληξα στο seasonic τελικά.Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

ειχα διαβασει το ανωτερο ποστ σου.

οταν λες βαση θορυβου...σημαινει οτι δεν ακουγεται καθολου το τροφοδοτικο?

αυτο που εχω τωρα ειναι το 470 της thermaltake.Το εχω αγορασει πριν ενα χρονο με σκοπο την αθορυβη λειτουργια συμφωνα με τα λεγομενα του κατασκευαστη και του πλαισιου.Δεν εχω μεινει ομως ικανοποιημενος απο το επιπεδο θορυβου του(βασικα του 12 ανεμιστηρα του).πιστευεις απο την εμπειρια σου με το ζαλαμν , πως θα ειναι απολυτα αθορυβο το τροφοδοτικο ή ενοεις ως βαση θορυβου κατι διαφορετικο.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Zalman 600 το έχω και εγώ είναι πολύ αθόρυβο.

Εχει μέσα μια μεγάλη ψύκτρα που προσφέρει παθητική ψήξη σε συνδυασμό με έναν ανεμιστήρα που δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές καθιστόντας το πρακτικά αθόρυβο.

 

Αλλα απ'οτι βλέπω δυστυχώς ούτε στο Πλαίσιο ούτε στο eshop υπάρχει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό εννοώ φυσικά, πως δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.

 

το zalman το έχω και στο λέω υπεύθυνα πως είναι πάρα πολύ αθόρυβο.

 

 

Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace youself. Choose your future.

Choose life...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα απ'οτι βλέπω δυστυχώς ούτε στο Πλαίσιο ούτε στο eshop υπάρχει πια.

 

Όντως δεν υπάρχει αλλά μου είπαν οτι το περιμένουν τελος του μήνα. Επίσης στη στουρνάρη έχει αρκετά κομμάτια στο πλάισιο αμα πας απο εκεί. Το περιμένω και εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...