Προς το περιεχόμενο

Mac / Hardware Ερωτήσεις


CompHeller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!!

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα mac (hardware) και ελπίζω να μου τις λύσουν εδώ τα mac-τσιμάνια !!!

Έκανα για πλάκα μία virtual σύνθεση στο apple store ....

 

1. είδα οτι ο mac pro παίρνει 2χcuad core! Τι μητρική φοράει και παίρνει 2quad?

2. Στα επιπρόσθετα/μνήμη βλέπω ότι πάει ως 32GB (8x4gb) ... ΠΟΥ κουμπώνουν ρε παιδιά όλες αυτές οι μνήμες?

 

3. Γενικά βλέπω οτι τα επιπρόσθετα ανεβάζουν πάααααρα πολύ το μαλλί ...

Γιατί?

Πχ άμα επιλέξω + 1χ500GB σκληρό, πάρει + 194.60 ενώ ένας sata2 500GB πάει στα ~100

Κάτι αντίστοιχο και για τις μνήμες.

Γιατί έτσι ρε παιδιά, τι ιδιαίτερο έχουν?

 

4. ποια μέρει ενός mac και ενός pc μπορεί να είναι κοινά εκτός τους intel επεξεργαστές?

Μπορώ πχ να πάρω ένα πολύ φθηνό μακ και να του βάλω ότι μνήμες και ότι σκληρούς γουστάρω?

Ακόμα και αν γίνεται θα χάσω την εγγύηση?

 

5. έρχεται.... :o

Λολ! σύντομα και η 5η!

Τα ιμακ, ακόμα και τα 24'' ..παίρνουν 2ντιμ μνήμες και έναν σκληρό μόνο??

 

6. έρχεται .... edit again...θα τις εκατοστίσω !!! μόλις είδα στο ιμακ 24 το εξής:

• Mνήμη 1GB DDR2 PC2 5300 (1x1GB) SO-DIMM (667Mhz)

Η ερώτηση ...τα imac παίρνουν μνήμες για laptop μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1 + 2 Οι μητρικές των Macintosh είναι custom, φτιαγμένες από την Apple για τους υπολογιστές της.

 

3 + 4 Στα επιπρόσθετα η Apple "βαράει όπου βρει". Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις Apple-branded επιπρόσθετα (προσωπικά αναβάθμισα τον Mac μου με 'κανονική' μνήμη και 'κανονικό' σκληρό δίσκο). Οι Macintosh έχουν: κανονικούς (Ιntel) επεξεργαστές, κανονικές μνήμες, κανονικούς S-ATA σκληρούς δίσκους και, συνήθως, κανονικές κάρτες γραφικών (μόνο που οι κάρτες γραφικών σε όλα τα μοντέλα πλην του Mac Pro δεν αλλάζουν, είναι κολλημένες στο motherboard).

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και "απλό" πληκτρολόγιο/ποντίκι - αν και παρέχεται ούτως ή άλλως μαζί με σχεδόν όλους τους Mac (πλην του Mac mini).

 

5 + 6 Οι iMac, λόγω του υπερβολικά λεπτού μεγέθους τους, έχουν κάποιους περιορισμούς: μνήμες για φορητούς και έναν σκληρό μόνο. Πήγαινε από ένα Apple Demo Center ή από το Public να δεις ένα iMac από κοντά και μετά πες μας πού διάολο να χωρέσει ο δεύτερος σκληρός.

Παίρνουν όμως όσους εξωτερικούς σκληρούς θέλεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα mac pro δεν εχουν επεξεργαστες "οικιακης" χρησης αλλα Xeon που προοριζονται για servers, για αυτο και οι 2 επεξεργαστες αλλα και οι μνημες τους που δεν ειναι απλες DDR2 αλλα "DR2 ECC fully buffered DIMM (FB-DIMM) memory".

 

Γενικα, ειναι μηχανηματα για επαγγελματιες εξ'ου και το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης και οι καρτες γραφικων των MacPro δεν ειναι αυτες που συνανταμε στο εμποριο,αλλα ειδικες εκδοσεις συνηθως για macpro.

 

Δηλαδη δεν μπορεις να αγορασεις μια καρτα γραφικων πχ απο το Πλαισιο και να δουλεψει στον macrpo.

Πρεπει να παρεις ειδικη εκδοση (για να αναγνωριστει απο το efi του macpro) απο την apple,που την δινει ως συνηθως λιγο ακριβοτερα.

 

 

Επισης οι μνημες του macpro ειναι ακριβες, γιατι οπως ειπωθηκε ειναι μνημες server "fully buffered DIMM (FB-DIMM)".

Και αυτες βεβαια μπορεις να τις βρεις λιγο φθηνοτερα αν κοιταξεις εκτος apple,αλλα ετσι και αλλιως λογω οτι ειναι τυπου server ειναι ακριβες.

 

Οι μητρικες των macpro ειναι μητρικες server και για αυτο δεχονται 2 επεξεργαστες και οπως σωστα ειπωθηκε δεχονται επεξεργαστες xeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 1000 ευχαριστώ! Με υπερκαλύψατε! :)

 

Οπότε μόνο και μόνο που θέλω 8GB ram ξεχνάω imac και πάω μόνο σε pro.

Και απο ότι κατάλαβα ο mac-pro φοράει μόνο μνήμες για server άρα μιλάμε για πολύ χρήμα! Η μήπως παρόλο που φοράει μνήμες για server είναι συμβατός ΚΑΙ με κλασικές μνήμες ddr2?

 

Βασικά τώρα τελευταία δουλεύω μερικές ώρες την εβδομάδα με mac και γιαυτό έχω αρχίσει να την ψάχνω...

Μου έχει γίνει πλύση εγκεφάλου ;p

Και έχω βαρεθεί να βλέπω τους microsoftάκιδες να τσακώνονται με το παραμικρό :P

 

Αλλά ρε παιδιά μου φαίνονται πολλά τα χρήματα είναι μεγάλη η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστούν standard! Όπως και 2χquad μάλλον..

Τώρα κάνω και μια σύνθεση server στο πλαίσιο έτσι για πλάκα και δεν βγαίνει πολύ λιγότερο από έναν mac pro τελικά ..

 

Edit: Παλικάρια και κάτι τελευταίο :)))

Ο mac pro να υποθέσω ότι παίρνει ότι οθόνη νάνε και όχι μόνο Apple Cinema Display έτσι???

 

Έχω 2 lg tft 19 + 20"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως...οτι οθονη να'ναι ....

 

Παντως και εμενα τα 8GB μου φαινονται υπερβολη ...

 

Δεν θα ηταν ομως κακο να πεις για ποια χρηση το προοριζεις ,προς αποφυγην τυχον λαθους αγορας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για studio ηχογραφήσεων πάει το μηχανάκι.

πάντως δεν έχω καταλήξει ακόμα σε mac ... ψάξιμο ψάξιμο ψάξιμο...

Το θεωρούσα πολύ overrated αλλά αλλάζω γνώμη σιγά σιγά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο ότι κατάλαβα ο mac-pro φοράει μόνο μνήμες για server άρα μιλάμε για πολύ χρήμα! Η μήπως παρόλο που φοράει μνήμες για server είναι συμβατός ΚΑΙ με κλασικές μνήμες ddr2?

 

Όχι, παίρνει ΜΟΝΟ μνήμες για server.

 

Ρ'ιξε και μια ματιά πως είναι το μηχάνημα από μέσα: http://arstechnica.com/reviews/hardware/macpro.ars/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το link georgeadams!!! Πολύ καλό!

Προσπαθώ να δω πόσο θα μου βγει ένα mac pro όπως ακριβώς το θέλω και μετά να το συγκρίνω με έναν κλασικό server ...

 

Οπότε για μνήμες βλέπω 4χ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977863&product=952389

και σκληρούς 2 χ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977865&product=903868

+ 3χ κλασικούς 500άριδες για αποθήκη και backup!

 

Ξέχασα να ρωτήσω το σημαντικότερο ... υπάρχει φθηνότερο μαγαζί απο το http://www.applestore.gr ?

Αν (λέμε τώρα) το πάρω από εξωτερικό θα έχω εγγύηση στην Ελλάδα ή άμα πάθει κάτι χτύπα ξύλο θα πρέπει να το στέλνω έξω???

 

Το φθηνότερο online κατάστημα στην Ευρώπη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημες για να ειναι σιγουρα συμβατες,παρε απο εδω:

http://www.crucial.com/eu/store/listparts.aspx?model=Mac%20Pro%20%288-core%29

 

 

Εγω στη θεση σου θα το επαιρνα απο το εξωτερικο(μπορει να ερθει και λιγο φθηνοτερα) για να μπορεσω να αγορασω επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια.

Το στανταρ ειναι 1 χρονος και στην Ελλαδα δεν διατειθεται επεκταση εγγυησης.Οποτε αν σου χαλασει κατι μετα τον πρωτο χρονο ,θα πληρωνεις,πολλα μαλιστα.

 

Αν το παρεις απο εξωτερικο,μπορεις να παραγγειλεις και επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια.

Βεβαια για τον 2ο και 3ο χρονο εγγυησης,θα πρεπει να στελνεις το μηχανημα στο εξωτερικο.Για τον πρωτο χρονο ισχυει κανονικα και η εγγυηση και εδω στην Ελλαδα.

 

Πχ δες εδω:

http://www.mactrade.de/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...