Προς το περιεχόμενο

Thermaltake Armor VH6000BWS Ή Collermaster cosmos


hadabis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερομαι για κουτι και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

THERMALTAKE ARMOR+

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1025406

 

COOLERMASTER COSMOS

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1011634

 

με ενδιαφερουν κυριως οι επιδοσεις τους σε θερμοκρασιες και οχι τοσο

πολυ ο θορυβος θα πηγαινα για το cosmos αλλα σε πολλα reviews

διαβασα αρνητικα για τις θερμοκρασιες στους σκληρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το αρμορ και είμαι πολύ ευχαριστημένος μάλιστα δεν έχω αυτό που λεσ εσύ αλλά το προήγουμενο_στοιχίζει περίπου 140 ευρώ και μου το πρότεινε ο πωλητής απο το πλαίσιο ως καλύτερη κατασκευή απο το πιο καινούργιο...τι να πω πάντως ειδίκά απο θερμοκρασές είμαι ευχαριστημένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω το armor κυρίως γιατί έχει πρόβλεψη για πλαϊνό ανεμιστήρα (που είναι όλα τα λεφτά για καλύτερη ψύξη vga και έως και -10 βαθμούς στην ψύξη του cpu). Επίσης η συντήρηση, έλεγχος, αναβάθμιση κτλ, γίνονται υπό περιπτώσεις πολύ εύκολα εφόσον αφαιρείται η πλάτη του κουτιού με αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το Armor+ εδώ και 1-1,5 μήνα και μπορώ να πώ ότι και με σβηστό τον πλαϊνο 23άρη, οι θερμοκρασίες είναι άψογες σε όλα τα μέρη. Με εξαίρεση το βάρος του, το θεωρώ καλή επιλογή. Για όποιον δεν χρειάζεται να το σηκώνει κάθε φορά που αλλάζει κάτι (λόγω χώρου αναγκάζομαι να το ανεβάζω στο γραφείο για αλλαγές, εχμ... ~23κιλά γεμάτο), είναι άψογο. Άν δεν σε ενοχλεί το χρώμα, πήγαινε για το αλουμινένιο, η διαφορά σε χρήμα είναι μικρή.

Όσο αφορά τους δίσκους, άν έχεις 1-5 μπορείς να τους "παγώσεις" με την κατάλληλη τοποθέτηση. (Πρακτικά χωράει 7+1). Το Cosmos είναι πολύ όμορφο και φαίνεται καλοφτιαγμένο αλλά υστερεί σε χώρους συγκριτικά.

Επειδή αναφέρθηκε το παλιο Armor, είχα την αλουμινένια έκδοση και ενώ ήταν πολύ καλό και ευρύχωρο κουτί, οι βελτιώσεις στο νέο είναι σαφώς εμφανείς. (Κι άν δεν τις καταλάβεις κατά την χρήση, θα τις "νιώσεις" στο αυξημένο βάρος:P

 

 

 

ΥΓ. τώρα που βλέπω την ημερομηνία έναρξης του θέματος... μάλλον έχεις ήδη επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ρε παιδία στο Armor VH6000BWS χωράει η 8800GTX?

 

το κουτι ειναι απο τα μεγαλυτερα full tower απο τη στιγμη που χωραει σε soprano η

gtx χωραει και στο αρμορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά την χωράει, και μία και δύο και τρείς (άν θες tri-way sli:p) Πραγματικά ο χώρος μέσα είναι τεράστιος και υπάρχει και πρόβλεψη για έναν 14άρη να ρίχνει απευθείας στις vga από μπροστά (όχι μόνο ο πλαϊνός). Οπότε στην αίθανη περίπτωση που δεν χωράει, απλά βγάζεις τον fan.

 

Φωτό του παλιού Armor με δύο 8800gtx Το καινούριο είναι ακόμη πιο ευρύχωρο.

Πάρε μια ιδέα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδία! Το pc της υπογραφής μου το έχω κάνα 3μηνο αλλά μου αρέσει αρκετά κ το καινούριο Armor(αν και το βρίσκω λίγο ακριβό:-(, πολύ πρόσφατη αγορά για να δώσω πάλι λεφτά για case). Στις fotos που το είδα δε μπορούσα να καταλάβω αν θα έπαιρνε σε μήκος την κάρτα μου λόγω των HDD. Επίσης δίαβασα και σε ένα σχόλιο στο newegg.com ότι έπρεπε να χαλαρώσει λίγο τις βύδες της motherboard tray για να την βάλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα προσωπικά σε θέμα εμφάνισης μου αρέσει πιο πολύ το Armor ThermalTake (Το οποίο έχω) σε σχέση με το Cosmos. Απο χώρους δεν το συζητάω, μην το ψάχνεις φίλε,φαντάσου

στο έπιπλο που έχω δεν χωράει το Armor και αναγκάστηκα να κατεβάσω κάτω στο

πάτωμα το κουτί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι λίγο offtopic... Το πάχος του αλουμινίου που είναι φτιαγμένο ένα κουτί, είναι καλό να είναι λεπτό ή πιο χοντρό για τις θερμοκρασίες? Έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα με ένα φίλο μου, με μόνη διαφορά το κουτί(αυτός έχει το CoolerMaster WaveMaster) και παρόλο που το δικό μου έχει περισσότερους ανεμιστήρες(και 120mm), έχω 1-2C παραπάνω σε όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ μεταξύ αυτών των 2 ήμουν πριν αγοράσω κουτί και τελικά κατέληξα στο cosmos.

 

Από ομορφιά πολύ πιο μπροστά από το armor (εγώ του έβγαλα και τις μπάρες από πάνω γιατί δεν το μετακινώ). Από χώρους είναι λάθος ότι δεν έχει. Δες το σύστημα υπογραφής μου και θα καταλάβεις.

 

Το μόνο μειονέκτημα που του δίνω είναι οτι οι σκληροί του δεν ψύχονται ενεργητικά. Μόνο με καμιά πατέντα.

 

Το μέγιστο πλεονέκτημα του έναντι στο armor είναι ότι είναι σχετικά αθόρυβο από την μάνα του σε σχέση με το armor. το armor έχει καλύτερη ψύξη όμως.

 

πάντως υπάρχει και το cosmos 1010 το οποίο έχει και αυτό πλαϊνό ανεμιστήρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...