Προς το περιεχόμενο

Πήρα MacBook και το μετάνιωσα...


kiriga81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, πολύ καλά διαβάσατε...

Πριν βιαστείτε να με βρίσετε όμως, διαβάστε αυτά που έχω να πώ.

 

Ξεκινάω κατ'αρχάς με την εκκίνηση του υπολογιστή. Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα από εκείνο τον ήχο εκκίνησης, όταν πατήσεις το κουμπί Power. Και δε μπορείς να τον απενεργοποιήσεις!!!! Ειδικά αν κοιμούνται γύρω σου "κομματιασμένα" από το προηγούμενο βράδυ φιλαράκια και εσύ ξαφνικά έχεις την ανεξήγητη επιθυμία να σερφάρεις για λίγο στο ίντερνετ. Μιλάω για πραγματική βλακεία! Αν έχεις ξεχάσει ότι έχεις το volume στο τέρμα, ακόμα και ακουστικά να έχεις επάνω στον υπολογιστή, θα ηχήσει ο περήφανος ήχος της Apple από τα speaker του MacBook, όλο δόξα και καμάρι και θα ακολουθήσουν οι κραυγές και οι βρισιές των φίλων/οικείων/συγγενών σου.

 

Για το πληκτρολόγιο τώρα... Δεν υπάρχει πλήκτρο insert και delete. Γιατί;;; Δεν τα χρειαζόμαστε; Ακόμα και τα home, end, page up, page down που υπάρχουν, δουλεύουν σπάνια με την πλειοψηφία των προγραμμάτων (σε συνδιασμό με το πλήκτρο fn πάντα), πλήν του Word της Microsoft και ορισμένων άλλων που τυχόν μου διαφεύγουν/δεν γνωρίζω. Υπάρχει 2 φορές το πλήκτρο Apple, ένα γιγάντιο Shift και backspace. Γιατί;

 

Όταν συνδέω εξωτερική οθόνη, γιατί δεν κλείνει ΠΟΤΕ αυτή του laptop; Πρέπει πάντα να μειώνω την φωτεινότητα της, αλλά αχνοφαίνεται ότι απεικονίζει ακόμα τα πάντα. Δεν απενεργοποιείται δηλαδή εντελώς. Και όταν αλλάζω αναλύσεις, ή κάνω restart εκεί τρελαίνομαι!!! Πάντα μα πάντα, ανάβει η οθόνη με full φωτισμό!!! Αντε να χαμηλώνεις πάντα τις βλακείες που δε σκέφτηκε κανένας... Ενώ αν φορτώσεις Windows, έχει η intel έτοιμο το προγραμματάκι της που σου λέει να διαλέξεις ποιά οθόνη θα παίρνει σήμα. Αυτό είναι!

 

Πλήκτρο restart δε χρειάζεται; Αυτό ισχυρίζεται η Apple; Τόσο σίγουρη είναι; Πιστέψτε με, έχω φάει απίστευτα πολλά crashes που δεν δικαιολογούν την ανυπαρξία τέτοιου πλήκτρου.

 

Αμ, το άλλο; Αν έχεις να αγγίξεις το πληκτρολόγιο αρκετή ώρα, κατά 90% όταν αρχίσεις να πληκτρολογείς, δεν θα δεχτεί τον πρώτο σου χαρακτήρα, με αποτέλεσμα, να γυρνάς πίσω σελίδες κειμένων για να δεις πόσοι χαρακτήρες λείπουν.

 

Φυσικά, θα αναφερθώ και στην πανηλίθια -για τους χρήστες, όχι για την Apple- υποδοχή Mini-DVI που χρειάζεται να σκάς, κάθε φορά που χρειάζεσαι ένα διαφορετικό βύσμα και από ένα 20αευρω, έτσι για να βγάλουν κάτι και αυτοί για τον κόπο τους.

 

Το Trackpad γιατί δεν έχει δεξί πλήκτρο; Αφού υποστηρίζετε τα ποντίκια με 2 πλήκτρα, βγάζετε ακόμα και εσείς τέτοια και πολλές βασικές λειτουργίες γίνονται με το δεξί πλήκτρο, γιατί πρέπει να πατάω το ctrl;;;;

 

Το αποκορύφωμα; Το laptop των 1000+ ευρώ, πληγώνει τους καρπόυς μου από την ηλίθια σχεδίαση και κόψιμο των πλαστικών με αποτέλεσμα να γίνονται αρκετά κοφτερά και στην παραμικρή απότομη κίνηση να βλέπω γρατζουνιές. Τι είναι αυτά ρε; Αντε, θυσίασα το Superdrive, να μην γράφω δηλαδή DVD, θυσίασα μεγαλύτερους δίσκου -έχω 80 γκίγκα-, μεγαλύτερες οθόνες, περισσότερες USB Ports -θα μου πείτε: πάρε ένα HUB- για να πάρω κάτι που θα προτιμούσα να έδινα κάτι παραπάνω από τα μισά και ας κολλάει περισσότερο, ας κινδυνεύει από ιούς, trojan, worms, χακεριές... Στην τελική, ας αργεί λίγο παραπάνω με το Zonealarm.

 

Στην πιο τελική θα έβαζα LINUX!!!! Η θα κρατούσα το iBook G3 που πούλησα με μισή καρδιά.

 

Αυτά σχετικά με το άθλιο κατ'εμέ hardware του MacBook. Θα ακολουθήσει και post με το Leopard που και εκεί θα κράξω. Αν κινδυνεύω με ban, δε με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ακριβώς, πολύ καλά διαβάσατε...

Πριν βιαστείτε να με βρίσετε όμως, διαβάστε αυτά που έχω να πώ.

 

Ξεκινάω κατ'αρχάς με την εκκίνηση του υπολογιστή. Δεν υπάρχει πιο ηλίθιο πράγμα από εκείνο τον ήχο εκκίνησης, όταν πατήσεις το κουμπί Power.

Αν χαμηλώσεις το macbook πριν το κλήσεις τότε ο ήχος δεν θα ακούγεται. (επίσης μπορείς να μην κάνεις shutdown αλλά απλά sleep) (Αντέχει περίπου 10 μέρες και ανοίγει σε 2 sec χωρίς κανέναν ήχο).

 

Για το πληκτρολόγιο τώρα... Δεν υπάρχει πλήκτρο insert και delete. Γιατί;;; Δεν τα χρειαζόμαστε; Ακόμα και τα home, end, page up, page down που υπάρχουν, δουλεύουν σπάνια με την πλειοψηφία των προγραμμάτων (σε συνδιασμό με το πλήκτρο fn πάντα), πλήν του Word της Microsoft και ορισμένων άλλων που τυχόν μου διαφεύγουν/δεν γνωρίζω. Γιατί;

Γιατί τις περισσότερες φορές δεν χρειάζονται... το delete είναι το backspace (ναι αυτό που σβήνει χαρακτήρες). Λειτουργεί ως delete σε όλα τα προγράμματα. Επιπρόσθετα εάν θες να σβήσεις ένα αρχείο απλά πατάς μαζί και το Fn.

 

Υπάρχει 2 φορές το πλήκτρο Apple, ένα γιγάντιο Shift και backspace.

Γιατί υπάρχει 2 φορές το πλήκτρο των Windows ? (Τα shift και backspace είναι ίδια σε όλα τα pc)

 

Όταν συνδέω εξωτερική οθόνη, γιατί δεν κλείνει ΠΟΤΕ αυτή του laptop;

 

Βάλε το mac σε sleep mode, σύνδεσε την εξωτερική οθόνη και κάνε ένα click με το ποντίκι. Θα ανοίξει μόνο η εξωτερική οθόνη. Αν κλήσεις την οθόνη του laptop την ώρα που είναι αναμμένη και η εξωτερική τότε το mac θα μπει σε sleep mode. Πάτα ένα πλήκτρο και θα επανέλθει μόνο με την εξωτερική.

 

Πλήκτρο restart δε χρειάζεται;

Κράτα πατημένο το power για 5 δεπτερόλεπτα.

 

Αμ, το άλλο; Αν έχεις να αγγίξεις το πληκτρολόγιο αρκετή ώρα, κατά 90% όταν αρχίσεις να πληκτρολογείς, δεν θα δεχτεί τον πρώτο σου χαρακτήρα, με αποτέλεσμα, να γυρνάς πίσω σελίδες κειμένων για να δεις πόσοι χαρακτήρες λείπουν.

Μάλλον θες firmware update!

 

Φυσικά, θα αναφερθώ και στην πανηλίθιο -για τους χρήστες, όχι για την Apple- υποδοχή Mini-DVI που χρειάζεται να σκάς, κάθε φορά που χρειάζεσαι ένα διαφορετικό βύσμα και από ένα 20αευρω, έτσι για να βγάλουν κάτι και αυτοί για τον κόπο τους.

Συμφωνώ μαζί σου. (Στο macbook pro ο adaptor υπάρχει στο κουτί του)

 

Το Trackpad γιατί δεν έχει δεξί πλήκτρο; Αφού υποστηρίζετε τα ποντίκια με 2 πλήκτρα, βγάζετε ακόμα και εσείς τέτοια και πολλές βασικές λειτουργίες γίνονται με το δεξί πλήκτρο, γιατί πρέπει να πατάω το ctrl;;;;

Ακούμπα δύο δάκτυλα (click με τα δύο δάκτυλα) πάνω στο trackpad και έχεις δεξί κλίκ ! (άν δεν δουλεύει ρυθμίζεται μέσα σε 10 δευτερόλεπτα από τα preferences / trackpad). Επίσης με τα δύο δάκτυλα και πάνω κάτω κάνει scroll. (Μακράν πιο βολικό από τα έχεις εξωτερικά το δεξί και αριστερό click)

 

Το αποκορύφωμα; Το laptop των 1000+ ευρώ, πληγώνει τους καρπόυς μου

Συμφωνώ μαζί σου. Η apple είχε βγάλει ανακοίνωση ότι όσοι έχουν παράπονο από αυτό το χαρακτηριστικό τότε μπορούν να στείλουν το mac για να τους αλλάξουν δωρεάν το καπάκι με ένα άλλο πιο λείο. (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πιο τελική θα έβαζα LINUX!!!! Η θα κρατούσα το iBook G3 που πούλησα με μισή καρδιά.

Τι διαφορετικό είχε το iBook G3? Δεν έκανε ήχο όταν ξεκινούσε? Η οθόνη του έσβηνε όταν συνέδεες εξωτερική οθόνη? Είχε πλήκτρα delete & insert? Τα PageUP, PageDown, Home & End έπαιζαν διαφορετικά?

 

Θέλω να πω, τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα, δεν υπήρχαν και στο iBook που είχες? Εκεί δεν σε ενοχλούσαν?

 

Αν κινδυνεύω με ban, δε με νοιάζει.

Δεν πρόκειται να σε κάνει κανείς ban επειδή μπορεί να διαφωνεί με τις απόψεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσότερα από τα προβλήματα σου είναι λόγο αγνοιας και μη σωστής χρήσης.όπως ήδη σου απάντησαν υπάρχουν settings και λύσεις για όλα όσα είπες απλά δεν τα ήξερες (δεν ρώταγες?)

όσο για το ibook και εγώ το προτιμώ αλλα για άλλους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iBook δεν είχε απολύτως τίποτα διαφορετικό από το MacBook. Απλώς δεν θα έδινα 1060 Ευρώ για να αγοράσω το τελευταίο και έτσι δεν θα γκρίνιαζα για τις όποιες ατέλειες έχει το πρώτο.

 

Το κόλπο με την οθόνη δε γίνεται, δοκίμασα πολλές φορές, αλλά τίποτα. Γιατί όμως θα πρέπει να ψάχνω συνδιασμούς πλήκτρων για να κάνω την δουλειά μου, ενώ υπάρχουν άλλα συστήματα που στα πληκτρολόγιά τους, έχουν ήδη τα πλήκτρα που θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο έναρξης υπάρχει ένα utility που πάει και κάθεται στο system preferences (νομίζω το λένε startup sound).

 

Για τα hotkeys είναι ολόκληρη η φιλοσοφία του λειτουργικού βασισμένη στα hotkeys γι αυτό και σου δίνει τόσες δυνατότητες μέσω αυτών, όπως πχ το να δημιουργείς εγγενώς από το λειτουργικό hotkeys τόσο universal, όσο και συγκεκριμένα για κάθε εφαρμογή χωριστά.

 

Συμφωνώ κι εγώ πως μάλλον δεν έχεις μπει στο νόημα της λειτουργίας του osx και των λειτουργιών του.

 

ΥΓ> Για 1060? είναι μια χαρά αν αναλογιστείς ότι έχεις ένα 13αρι λάπτοπ με 5-6 ώρες αυτονομίας, το τελειότερο trackpad και το κυριότερο, με την πάρα πολύ καλή υποστήριξη σε ελεύθερες εφαρμογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκίμασε sys pref>displays (κάπως έτσι-δεν κάθομαι στο mac)

επίσης δοκίμασε fn+F7 (η F8) για να δεις τα options που εxeiς για external display.

Θα σου πει σίγουρα ο louiscy αυτός το έχει μελετήσει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετυχε το κολπο του Jobs. Μετα απο τα ipod και iphone λεω να παω σε ενα σοβαρο non-pc συστημα. Αλλα εδω ακουω για κρασαρισματα απο τον φιλο... Τι κρασαρισματα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρασάρει... ή άν κρασάρει αυτό είναι πολύ σπάνιο ! 1 χρόνο το έχω και του έχω βγάλει το λάδι... έχει κρασάρει μια φορά από δικό μου λάθος. (Φορμάτ φυσικά δεν έχω κάνει καμία φορά).

 

Βρείτε μου ένα φορητό 1.8 Core 2 Duo με 2 GB Ram (Windows) που να του ανοίξεις ταυτόχρονα τα παρακάτω και να μην κρασάρει και σας χαρίζω το macbook μου :

 

Word 2008

Excel 2008

PowerPoint 2008

Photoshop CS3

Flash CS3

DreamWeaver CS3

3 Firefox x 5 tabs

3 Safari x 10 tabs

Apache Server

MySQL Server

FTP Server

icall

Apple Mail

Grapher

OpenOffice (Word)

Azureus

VLC

Quicktime

Adium (msn)

Image Viewer

Adobe Acrobat

+ 2-3 folders !!!

 

Ναι τα έτρεξα όλα μαζί ο αθεόφοβος... ! Για πλάκα αλλά δούλευε κανονικα, ακόμα και τα εφέ τα έκανε με ένα μικρό μόνο lag ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω τι λέει ο παραπονούμενος (γιατί δεν έχω MacBook και δεν είχα iBook) αλλά το μόνο που δεν πιστεύω είναι το κρασάρισμα.

 

Έχω iMac G5 εδώ και δύο χρόνια, το οποίο σπάνια κλείνει. Έχει περάσει από MacOS X 10.4.3 μέχρι 10.5.1 (τώρα). Δεν έχει κρασάρει π-ο-τ-έ. Δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ restart για να "ξεκολλήσω" το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τοτε θα ηταν απο τιποτα λαθος σαν αρχαριος...

 

Βρείτε μου ένα φορητό 1.8 Core 2 Duo με 2 GB Ram (Windows) που να του ανοίξεις ταυτόχρονα τα παρακάτω και να μην κρασάρει και σας χαρίζω το macbook μου :

 

Word 2008

Excel 2008

PowerPoint 2008

Photoshop CS3

Flash CS3

DreamWeaver CS3

3 Firefox x 5 tabs

3 Safari x 10 tabs

Apache Server

....

Image Viewer

Adobe Acrobat

+ 2-3 folders !!!

 

Αισθανομαι λιγο βλακας :-( Καλα δεν εχω επενδυσει μια περιουσια στα pc αλλα λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρασάρει... ή άν κρασάρει αυτό είναι πολύ σπάνιο ! 1 χρόνο το έχω και του έχω βγάλει το λάδι... έχει κρασάρει μια φορά από δικό μου λάθος. (Φορμάτ φυσικά δεν έχω κάνει καμία φορά).

 

Βρείτε μου ένα φορητό 1.8 Core 2 Duo με 2 GB Ram (Windows) που να του ανοίξεις ταυτόχρονα τα παρακάτω και να μην κρασάρει και σας χαρίζω το macbook μου :

 

Word 2008

Excel 2008

PowerPoint 2008

Photoshop CS3

Flash CS3

DreamWeaver CS3

3 Firefox x 5 tabs

3 Safari x 10 tabs

Apache Server

MySQL Server

FTP Server

icall

Apple Mail

Grapher

OpenOffice (Word)

Azureus

VLC

Quicktime

Adium (msn)

Image Viewer

Adobe Acrobat

+ 2-3 folders !!!

 

Ναι τα έτρεξα όλα μαζί ο αθεόφοβος... ! Για πλάκα αλλά δούλευε κανονικα, ακόμα και τα εφέ τα έκανε με ένα μικρό μόνο lag ! :)

 

Μεταξυ μας,ενα μηχανημα που εχω εδω με λιγο πιο αργο επεξεργαστη,δεν ιδρωσε και ιδιαιτερα για παρομοια πραγματα...

Μην λεμε και οτι θελουμε.Εχει πραγματι καλυτερη διαχειρηση μνημης το mac os x απο τα windows,αλλα οχι οτι αν ανοιξουμε αυτα τα πραγματα μαζι θα κρασαρουν...

Δειτε πχ και αυτο:

http://www.youtube.com/watch?v=Y0ZNlV8TpDo

 

Αλλωστε το κρασαρισμα δεν εχει να κανει τοσο με το ποσο απαιτητικα ειναι αυτα που ζητας να κανει το μηχανημα.

Και εσενα για παραδειγμα οταν λες οτι σου κρασαρε μια φορα, δεν εγινε επειδη του ζητησες να κανει κατι απαιτητικο.Για αλλο λογο κρασαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη δοκιμη γινεται με pinnacle, βαζοντας μεσα για επεξεργασια video σε dv μορφη, εχω παρατηρησει επισης πως αρχιζει να κοβει ram απο παντου για να τα δωσει ολα εκει που πρεπει (vista)

 

Δεν αμφιβαλλω για τους mac αντιθετως τα σεβομαι σα μηχανηματα, δεν παιρνω μερος σε αυτην την κοντρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το pinnacle για να σου κάνει rendering θέλει full resources...

Για τα ζητήματα που θέτει ο φίλος κατά βάση δεν έχει δίκιο... αλλά για κάποια άλλα όπως πχ ότι ξεβάφει το MBP που έχω εγώ και μάλιστα 10 μέρες μετά την εγγύηση τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το pinnacle για να σου κάνει rendering θέλει full resources...

Για τα ζητήματα που θέτει ο φίλος κατά βάση δεν έχει δίκιο... αλλά για κάποια άλλα όπως πχ ότι ξεβάφει το MBP που έχω εγώ και μάλιστα 10 μέρες μετά την εγγύηση τι να πεις...

 

Τι κάνει το MBP ?? Έχω MBP από τον Αύγουστο του 06 και είναι το ίδιο όμορφο και γυαλιστερό όπως τιν πρώτη του μέρα :-D Για τα όσα ειπώθηκαν στο θέμα, το μόνο που μπορώ να προσθέσω μετά από 1.5 χρόνο εμπειρίας είναι ότι με τα Mac OS X ( τόσο τα Tiger όσο και τα Leopard ) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .. Κρασάρισμα δεν μου έτυχε ποτέ .. Σπάνια μπορεί να κρασάρει κανένα πρόγραμμα αλλά δεν θα πάρει όλο το OS μαζί του όπως για παράδειγμα τα "παράθυρα" .. Never switching back :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...