Προς το περιεχόμενο

Πήρα MacBook και το μετάνιωσα...


kiriga81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι έτοιμος να μπώ στον κοσμο των mac. Εχω δουλεψει αρκετες ωρες σε mac μια και για μουσικη ειναι αναμφιβολα η καλυτερη επιλογη!

Δεν εχει αναφερθει ακομα το κυριοτερο. 64-bit λειτουργικο, και το pc πολυ καλο αλλα για αλλα πραγματα.. Μιλαμε για αρκετα χρονια μπροστα το μηλο μιας και τα παραθυρα αγγιζουν τωρα πρωτη φορα 64-bit λειτουργικα με σοβαρεσ εκδοσεις(Vista, πολυ καλη κινηση που αρχιζουν να συγκλινουν στην φιλοσοφια mac). +1 στα Mac, χωρις βεβαια να αφαιρειτε απο τα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω ένα macbook τις πρώτης πρώτης φουρνιάς, με προπαραγγελία τη στιγμή που πρωτοανακοινώθηκαν (αυτή η γενιά για την οποία είχαν βγει τόσες φήμες για προβλήματα). Δηλώνω τα εξής:

 

-Δεν ξεβάφει ακριβώς αλλά με το χρόνο το άσπρο εκεί που ακουμπούν τα χέρια δεν ήταν όσο άσπρο ήταν την πρώτη μέρα (όλα τα laptop βέβαια με το χρόνο και τη χρήση φθείρονται κοσμητικά).

-Ναι μπορεί να είναι λίγο κοφτερό στους καρπούς σε μία πολύ συγκεκριμένη και όχι τόσο συχνή στάση (γίνεται όμως).

-Η μπαταρία του τα έπαιξε στον ένα χρόνο και κάτι αλλά μου αλλάχτηκε δωρεάν με καινούρια (ήταν οι προβληματικές παρτίδες που πρόπερσι είχαν χρησιμοποιηθεί από πολλούς κατασκευαστές laptop, νομίζω μπαταρίες sony ήταν, δεν είναι δηλαδή ακριβώς φταίξιμο apple).

 

Αυτά ήταν και τα μοναδικά προβλήματα της λεγόμενης πρώτης και "προβληματικής γενιάς" macbook. Πρόβλημα με θερμοκρασία δεν έχει (φυσικά θα ζεσταθεί αν κάνεις βαριά εργασία), το ασύρματο δεν κάνει disconnect ούτε μετά από μια εβδομάδα συνεχούς σύνδεσης, το μηχάνημα δεν κολλάει ποτέ, το πληκτρολόγιο και το trackpad είναι από τα καλύτερα της αγοράς, είναι απόλαυση να το κοιτάς και να το χρησιμοποιείς, η μπαταρία κρατάει περίπου 3 ώρες με wireless internet, η οθόνη είναι καλή, το λειτουργικό είναι... γνωστό, δεν έχω χρειαστεί ούτε μια φορά σε 19 μήνες παραπάνω από 2 USB ταυτόχρονα (πολύ το επέκριναν), αναβάθμιση σκληρού και μνήμης πανεύκολα, η ποιότητα κατασκευής είναι καλή προς πολύ καλή, εργονομία καλή, μέγεθος μικρό, βάρος όχι και τόσο καλό αλλά σίγουρα αποδεκτό, άπειρα αξεσουάρ φτιαγμένα ειδικά για αυτό το μοντέλο.

 

Αν με ρώταγε κάποιος, θα του έλεγα να το πάρει.

 

Για το Macbook Pro ΔΕΝ θα έδινα τρία χιλιάρικα διότι έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση και θεωρώ ότι αυτή η πολιτική της apple κάποτε πρέπει να σταματήσει. Τέτοια ακριβά μηχανήματα πρέπει να ξεκινούν από τα δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παρω και εγω

ενα macbook και να φυγω απο τα windows.

λετε να τα βρω σκουρα??δεν εχω ιδεα απο mac.

λεω να χτυπησω αυτο

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130680

ειναι ευκολα στο χειρισμο τους??

η μονη επαφη που ειχα με apple ητανε με ipod και iphone.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παρω και εγω

ενα macbook και να φυγω απο τα windows.

λετε να τα βρω σκουρα??δεν εχω ιδεα απο mac.

λεω να χτυπησω αυτο

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130680

ειναι ευκολα στο χειρισμο τους??

η μονη επαφη που ειχα με apple ητανε με ipod και iphone.:rolleyes:

 

Ίσως να γίνομαι υπερβολικός, αλλά το ipod έχει πιο πολύπλοκο χειρισμό από ένα macbook (εντάξει, ΓΙΝΟΜΑΙ υπερβολικός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα macbook τις πρώτης πρώτης φουρνιάς, με προπαραγγελία τη στιγμή που πρωτοανακοινώθηκαν (αυτή η γενιά για την οποία είχαν βγει τόσες φήμες για προβλήματα). Δηλώνω τα εξής:

 

-Δεν ξεβάφει ακριβώς αλλά με το χρόνο το άσπρο εκεί που ακουμπούν τα χέρια δεν ήταν όσο άσπρο ήταν την πρώτη μέρα (όλα τα laptop βέβαια με το χρόνο και τη χρήση φθείρονται κοσμητικά).

-Ναι μπορεί να είναι λίγο κοφτερό στους καρπούς σε μία πολύ συγκεκριμένη και όχι τόσο συχνή στάση (γίνεται όμως).

-Η μπαταρία του τα έπαιξε στον ένα χρόνο και κάτι αλλά μου αλλάχτηκε δωρεάν με καινούρια (ήταν οι προβληματικές παρτίδες που πρόπερσι είχαν χρησιμοποιηθεί από πολλούς κατασκευαστές laptop, νομίζω μπαταρίες sony ήταν, δεν είναι δηλαδή ακριβώς φταίξιμο apple).

 

Αυτά ήταν και τα μοναδικά προβλήματα της λεγόμενης πρώτης και "προβληματικής γενιάς" macbook. Πρόβλημα με θερμοκρασία δεν έχει (φυσικά θα ζεσταθεί αν κάνεις βαριά εργασία), το ασύρματο δεν κάνει disconnect ούτε μετά από μια εβδομάδα συνεχούς σύνδεσης, το μηχάνημα δεν κολλάει ποτέ, το πληκτρολόγιο και το trackpad είναι από τα καλύτερα της αγοράς, είναι απόλαυση να το κοιτάς και να το χρησιμοποιείς, η μπαταρία κρατάει περίπου 3 ώρες με wireless internet, η οθόνη είναι καλή, το λειτουργικό είναι... γνωστό, δεν έχω χρειαστεί ούτε μια φορά σε 19 μήνες παραπάνω από 2 USB ταυτόχρονα (πολύ το επέκριναν), αναβάθμιση σκληρού και μνήμης πανεύκολα, η ποιότητα κατασκευής είναι καλή προς πολύ καλή, εργονομία καλή, μέγεθος μικρό, βάρος όχι και τόσο καλό αλλά σίγουρα αποδεκτό, άπειρα αξεσουάρ φτιαγμένα ειδικά για αυτό το μοντέλο.

 

Αν με ρώταγε κάποιος, θα του έλεγα να το πάρει.

 

Για το Macbook Pro ΔΕΝ θα έδινα τρία χιλιάρικα διότι έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση και θεωρώ ότι αυτή η πολιτική της apple κάποτε πρέπει να σταματήσει. Τέτοια ακριβά μηχανήματα πρέπει να ξεκινούν από τα δύο χρόνια.

 

Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Θα πιαστώ μόνο από το τελευταίο που γράφεις. Συμφωνώ ότι πρέπει να δίνεται μεγαλύτερη εγγύηση για τόσο ακριβά μηχανήματα. Δυστυχώς για μένα (που θέλω να κάνω το switch σε mac), το φορητό που καλύπτει τις ανάγκες μου (θέλω την 15,4" οθόνη) είναι το MacBook Pro. Φυσικά στοχεύω για το base model που είναι στα 2000. Επειδή τα λεφτά είναι και πάλι πολλά υπάρχει επέκταση εγγύησης και πόσο κοστίζει? Ή αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ρωτήσω σε eshop ή Multirama (δεν έχω αποφασίσει ακόμα από που θα το πάρω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα λεφτά είναι και πάλι πολλά υπάρχει επέκταση εγγύησης και πόσο κοστίζει? ?

 

Στο εξωτερικό υπάρχει και αποκαλείται AppleCare δίνονταςι τρία χρόνια εγγύηση και επιπλέον τηλεφωνική υποστήριξη. Αν δεν κάνω λάθος, εδώ δε δίνεται τέτοια δυνατότητα από τη Rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποτε ερχονται ελλαδα τα macbook air ? Σημερα πηγα να αγορασω ενα απο ebay αλλα ο πωλητης μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι για τυχον τελωνειο κτλ...

Απο αγγλια θα εχει καθολου διαφορα σε σχεση με την τιμη εδω ελλαδα που εχει 1780 περιπου ? H μονη μου ευκαιρια ειναι μια θεια μου που θα ερθει απο νεα υορκη μου ειπε οτι με ευρω κανει 1220 χοντρα χοντρα. Σκευτομαι να φερω 3 να πουλησω τα αλλα στα 1550. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατον να τα φερει φοβαται στο αεροδρομιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μένω Χανιά μόνο από τον Χανίων γίνεται. Αλήθεια τι το καλό έχει του Πειραιά?

 

Exει πολλα στημενα που μπορεις να δεις καθως και αρκετα ετοιμοπαραδοτα...

Επισης υπάρχει και ο πωλητής ο Δημητρης ο οποιος ειναι αρκετα εξυπηρετικος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας να ρωτησω λιγο κατι το οποιο παιζει να θεωρηθει offtopic

 

εχω ενα MBP το οποιο τον τελεθταιο καιρο παιζει τον ρολο HTPC

εκει που παιζει με το quicktime καποια divx μερικες φορες κολαει για

λιγο ενω 2 φορες κολησε εντελων και εφαγε restart ! κοιταξα και μου

φανηκε ιδιαιτερα θερμο και απο πανω και απο κατω . Το MBP καθεται

πανω στο επιπλο TV με αρκετο χωρο γυρω του . Εχει κανενασ καμοια

αντιστοιχη εμπειρια ? μαλλον θα οδηγηθω σε μια ψυκτρα για να καθεται

απανω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας να ρωτησω λιγο κατι το οποιο παιζει να θεωρηθει offtopic

 

εχω ενα MBP το οποιο τον τελεθταιο καιρο παιζει τον ρολο HTPC

εκει που παιζει με το quicktime καποια divx μερικες φορες κολαει για

λιγο ενω 2 φορες κολησε εντελων και εφαγε restart ! κοιταξα και μου

φανηκε ιδιαιτερα θερμο και απο πανω και απο κατω . Το MBP καθεται

πανω στο επιπλο TV με αρκετο χωρο γυρω του . Εχει κανενασ καμοια

αντιστοιχη εμπειρια ? μαλλον θα οδηγηθω σε μια ψυκτρα για να καθεται

απανω !

 

Μια λυση ειναι να μην κλεινεις την οθονη-καπακι ,γιατι αυτο το ζεσταινει ακομα περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιχτο το αφηνω παντα !

αυτο που με προβληματισε ειναι οτι αυτη την

θεση την εχει εδω και πολλες εβδομαδες και

δεν εκανε ως τωρα κατι τετοιο χτες ομως

ξαφνικα αρχισε :confused:

 

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι προβλημα software και ειναι κλασσικο προβλημα θερμοκρασιας (ελεγξε το βαζοντας του να κανει κατι απαιτητικο και δες αν θα κλεισει παλι),

τοτε δες μπας και εχει παρει σκονη.

Φυσηξε το ή ανοιξε το για να βγαλεις τη σκονη.

 

 

Αν και παλι δεν καταφερεις τιποτα,λυση-ημιμετρο ειναι η βαση που λες που εχουν πολλοι χρηστες mbp.

 

Επισης υπαρχει και η ακομα καλυτερη λυση να ριξεις το voltage του επεξεργαστη με ενα προγραμμα,το coolbook:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1753296&highlight=volt#post1753296

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...